FOTO UPDATE Cum a dat generalul Gabriel Oprea mâna cu Barack Obama, în Photoshop

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 29 iunie 2018, 16:50 Actualitate | Esenţial


Oprea si Obama dau mana in Photoshop
Foto: Hotnews
Gabriel Oprea a distribuit pe contul lui de Facebook o fotografie care pare să fie modificată în Photoshop. Fotografia este intens distribuită pe rețelele sociale, majoritatea opiniilor fiind că este vorba de un trucaj.

Elementele din poze care reflectă discrepanțe:

1. Ceasul din fotografia MAE în care Obama dă mâna cu Băsescu este cu cifre arabe, iar în fotografia postată de Gabriel Oprea ceasul este modificat, cu alt model, fără cifre.

2. Cutele de pe sacoul lui Obama sunt la fel în ambele poze.

3. Mâna pe care o strânge Obama are degetele fix în aceeași poziție.

4. Expresia fostului președinte Băsescu este aceeași între cele două poze. În plus, reflexiile de lumină de pe capul acestuia sunt exact la fel în cele două fotografii.

5. Poziția lui Bogdan Aurescu este perfect neschimbată între cele două instantanee.

6. Fotograful oficial al Casei Albe apare fix în aceeași poziție și postură (chiar dacă acoperit de Obama în poza postată de Gabriel Oprea).

7. Forma degetului mare al mâinii este aceeași.

Fotografia originală publicată de Ambasada României în SUA:



Fotografia postată de Gabriel Oprea pe Facebook:


---

O comparație suprapusă între cele două poze:


Nu se vede GIF-ul pe mobil? Click aici.


Gabriel Oprea a fost, pe rând, prefect al Bucureștiului, ministru Delegat pentru Administrația Publică, membru al Comisiei Parlamentare pentru Controlul asupra SRI, ministru de Interne, ministru al Apărării Naționale.

A fost vicepremier în Cabinetul Ponta II și premier interimar, în 2015. General (retragere) cu patru stele.


Cum explică Gabriel Oprea imaginea

Gabriel Oprea a răspuns pe Facebook la un comentariu critic.

„Domnu' Oprea nu merge asa treaba. Se putea si mai bine! Macar daca faceti ceva hai sa nu ne lăudăm cu altele nefăcute. Zi buna!”, i-a scris un internaut.

„Pres Obama a dat mina cu Basescu cu mine si Aurescu ! Este normal la Min ext sa fie cea reprez cu Basescu presedinte !”, a comentat Gabriel Oprea.

 

Ulterior, Gabriel Oprea a susținut, într-o declarație pentru PressOne, că fotografia i-a fost dată „de cei de acolo, care au făcut poza, mi-au dat și mie mai multe poze”.

„Am primit poza, nu știu cine e persoana respectivă! Bănuiesc că cel care a făcut poza. Au fost mai multe poze, nu am reținut numele. Dar am fost acolo, ia interesați-vă. Vedeți, am fost sau n-am fost?”, a comentat el.



















19492 vizualizari

  • +43 (43 voturi)    
    Aoleu (Vineri, 29 iunie 2018, 16:57)

    Soljenitin [utilizator]

    Zici ca-i facuta cu Paint...
    Sa curga meme cu oprea, zic! :)))
    • +7 (7 voturi)    
      si asta e GENERAL al ARMATEI ROMANE (Vineri, 29 iunie 2018, 20:25)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      acum intelegeti de ce a pierdut Hitler razboiul cu rusii...era aliat cu romanii
      • +4 (4 voturi)    
        E pe dracu, l-am cunoscut personal la Cap Aurora (Sâmbătă, 30 iunie 2018, 0:46)

        DragNe-aiFiIngropat [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Era sef de restaurant la hotelul armatei.
        Pe 5 lei iti aducea in camera o gramada de bunatati care trebuiau sa fie in meniu dar nu erau.
        General my ass.
    • +6 (6 voturi)    
      The Real Photo (Vineri, 29 iunie 2018, 20:58)

      TheDudeLebowski1988 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      :))))

      http://3dots.ro/thumbs/big/2018/06/29/ce-zice-generalul-oprea-de-strangerea-de-mana-cu-obama-imprumutata-de-la-basescu-20204.jpg
    • +5 (5 voturi)    
      G Oprea își scrie singur felicitări și mulțumește! (Vineri, 29 iunie 2018, 21:12)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Gabriel Oprea suferă de înfumurare. La fotografia trucata prezentându-l pe el dând mana cu Barak Obama, a postat o mulțime de comentarii cu identități fictive. Majoritatea conțin cuvântul "respect". Apoi Gabriel Oprea mulțumește. Chiar asa toată lumea îl respecta pentru o poza falsificata?!

      Citat:
      Alouette Tricolor Sunteti un model de demnitate, de onoare si respect !!! Voi fi alaturi de dv oricind imi ve ti cere sprijinul !!!

      Gabriel Oprea Multumesc !

      Handolescu Cati nu pot accepta nonvalori in actul de guvernare, este nevoie de oameni integri, hotariti si patrioti.copii romanilor de peste hotare trebuie sa vina in tara lor, la mama lor ,la tatal lor, la fratii lor.neamul romanesc trebuie reintregit.stiu ca sinte-ti un om care gandeste pentru un viitor curat pentru romani si cu romani. haide-ti sa punem osul la treaba!

      Gabriel Oprea Multumesc asa facem !

      Florin Daimlar Simedre Subscriu tot ce a enuntat Dna Handolescu !

      Valentin Ciinaru Onoare si Respect

      Gabriel Oprea Multumesc !

      Valentin Honciuc Onoare si respect deosebit!

      Gabriel Oprea Multumesc !

      Maria Petreanu Respect!

      Gabriel Oprea Multumesc la fel !

      Aurelia Necula Respect !

      Gabriel Oprea Multumesc la fel !

      Camentu Viorica Successss și Felicitari!

      Gabriel Oprea Multumesc la fel !

      Elena Radu Respect .

      Gabriel Oprea Multumesc la fel !

      Georgeta Georgeta Sunshine Respect și felicitări !!!!

      Gabriel Oprea Multumesc !
      https://www.facebook.com/photo.php?fbid=623419814693143&set=pcb.623420351359756&type=3&theater
    • +8 (8 voturi)    
      Auzi-l pe Oprea (Vineri, 29 iunie 2018, 21:14)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      "Am fost acolo! Am fost acolo! Nu-i asa ca sunt si eu important? Nu-i asa ca sunt tare? Hai ziceti ca sunt si eu important, va rog! Va roooog! Varogvarogvarogvarog!"
    • 0 (0 voturi)    
      la cum (Sâmbătă, 30 iunie 2018, 11:15)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      se "ascunde" cotul lui Obama dupa spatarul scaunului plantat in locul persoanei disparute din fundal, e de absolvent al cursului de zugrav la fara frecventa
  • +36 (36 voturi)    
    Si mai e ceva (Vineri, 29 iunie 2018, 17:02)

    ViorelG [utilizator]

    1. Mai era un tip in spatele lui Bogdan Aurescu, care a disparut brusc.
    2. Cand dai noroc cu presedintele Americii, ar trebui sa te uiti la el, nu te uiti in alta parte, parand indiferent, asa cum o face Oprea.
    3. Basescu rade la fantome. :))

    Sunt photoshopist de meserie si va garantez ca poza este trucata.
    • +4 (4 voturi)    
      ! (Vineri, 29 iunie 2018, 18:42)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui ViorelG

      E trucata, dar cine a facut e profi, obama e mutat cu totul in poza, detalii inlocuite, ceasul, omul din spate scos, refacut tabloul, puse niste scaune noi intre obama si fotograf... ireal!!!!!
  • +22 (22 voturi)    
    He he he (Vineri, 29 iunie 2018, 17:09)

    eu_gen [utilizator]

    Iarasi mana lui Basescu! Ca in cazul cu pixelul albastru :)
    • +3 (3 voturi)    
      Sau lipsa ei (Vineri, 29 iunie 2018, 19:42)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui eu_gen

      In poza cu Oprea lipseste mana lui pentru ca s-a alipit chelnerului. Dar a intunecat acolo la base ca sa nu se observe ca e ciung.

      De ce ne mai miram? PSD minte cand respira! E in sangele lor!
  • +27 (27 voturi)    
    e clar o facatura... omul asta, oprea gabriel (Vineri, 29 iunie 2018, 17:10)

    qwerasdf [utilizator]

    e real?!

    pe ce lume traieste? de ce ai truca o poza in care ai dat mana cu obama?! cat de lame trebuie sa fii?
    • -16 (20 voturi)    
      hei (Vineri, 29 iunie 2018, 17:40)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Mai ales ca chiar daduse mana cu Obama. Tzoapa trebuie sa se dea mare cu orice pretz (desi a da mana cu Hussein Obama nu e ceva cu care sa te lauzi; trebuie sa fii vreun obamagiu ca sa faci asta).
    • -12 (22 voturi)    
      dar (Vineri, 29 iunie 2018, 17:47)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      cât de lame tb să fii să faci sluj în sufrageria izmenarului pesedistului penibilului Oprea?
  • +20 (20 voturi)    
    aaa (Vineri, 29 iunie 2018, 17:11)

    ViorelG [utilizator]

    Si l-a facut si mai slabut pe Oprea, :))
  • +31 (31 voturi)    
    ... (Vineri, 29 iunie 2018, 17:13)

    a.nonim [utilizator]

    Mai adaugam si faptul ca desi Obama ii "strange" mana energic, el se uita in cu totul alta directie, iar Basescu se hlizeste in gol. Ca sa faci asa ceva ori trebuie sa fii complet idiot, ori sa-i crezi pe ceilalti idioti (sau ambele variante). E incredibil cat de jos a putut ajunge clasa politica romaneasca.
  • -20 (28 voturi)    
    vai (Vineri, 29 iunie 2018, 17:14)

    Mazeta [utilizator]

    Sufrageristul s-a făcut de râs.
  • +12 (22 voturi)    
    Problema este mult mai simpla. (Vineri, 29 iunie 2018, 17:23)

    Cataleya [utilizator]

    Este cat se poate de clar ca Basescu a fost insotit de Oprea si de Aurescu la intalnirea cu Obama.
    Cred ca atat Basescu cat si Aurescu nu au niciun interes sa infirme acest lucru.
    Si cred ca este foarte clar si logic ca Obama a dat mana si cu Basescu si cu Oprea si cu Aurescu.
    Dar, din varii motive, Oprea nu este in posesia unei fotografii care sa consemneze momentul.
    Fie ca fotografii si-au schimbat pozitiile, fie ca poza respectiva n-a fost arhivata, fie ca chiar nu exista o fotografie care sa-i surprinda pe Obama si pe Oprea dandu-si mana.
    Asa ca, Oprea a pus un amator sa-i fabrice o fotografie in care sa se vada clar ca el da mana cu Obama.

    Nu prea i-a reusit.
    • +2 (4 voturi)    
      Clar si logic.. (Vineri, 29 iunie 2018, 22:38)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Uzuantele diplomatice spun ca presedintii se intalnesc si dau mana, de la egal la egal. Restul e fantezie..
  • +21 (21 voturi)    
    Izmenar, ce pretentii puteti avea...?! (Vineri, 29 iunie 2018, 17:24)

    scaraotchi [utilizator]

    S-a orientat doar dupa ...mansete si butoniere, la expresia fetei nu l-a dus capul sa se uite...!
  • +12 (12 voturi)    
    z0ne crepusculare si lumi paralele, dle... (Vineri, 29 iunie 2018, 17:24)

    ...!?! [utilizator]

    pfffff!
  • -14 (14 voturi)    
    Sa citez .. (Vineri, 29 iunie 2018, 17:27)

    Alius [utilizator]

    ...un idiot, pe care-l stim cu totii: sunteti invidiosi pe succesele unora!
    • +7 (7 voturi)    
      sa inteleg (Vineri, 29 iunie 2018, 17:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      ca esti de acord cu o minciuna grosolana (pacaleala de poza) care sa confirme un fapt real (prezenta lui oprea in Biroul Oval)?
      • +3 (3 voturi)    
        Ioi .... (Vineri, 29 iunie 2018, 19:03)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        ...nu m-ati inteles, poate ca este si vina mea.. Eu doar am citat un idiot:

        "invidiosi pe succesele altora ...

        .........mentalitatea de loser caracteristice romanului lambda."...

        Nu am spus ca sunt de acord, am aratat pana unde poate duce prostia.
  • +17 (17 voturi)    
    Nu-i bai. (Vineri, 29 iunie 2018, 17:32)

    Cataleya [utilizator]

    La cat de infatuat si de infantil e acest Oprea, nu ar fi de mirare sa publice si o poza in care da mana cu Trump in biroul oval.

    Sustinatorii ipochimenului Oprea n-ar sesiza nimic dubios nici daca acesta ar posta o fotografie in care da mana cu Mihai Viteazul - colegul lui Zgonea.
  • +16 (16 voturi)    
    rau au ajust pesedeiii (Vineri, 29 iunie 2018, 17:32)

    liviu_ [utilizator]

    se vede din avion ca poza aia e photoshopata
  • +8 (8 voturi)    
    Hehe, suprapunerea pozelor e cireasa de pe tort. (Vineri, 29 iunie 2018, 17:44)

    Cataleya [utilizator]

    Cand l-au pozat pe Oprea n-au mai folosit blitzul ))))

    Si nici ceasul ala nu pare a fi in regula. Pare ca arata ore diferite.

    Cand da mana cu Basescu, pe sub barbia lui Obama se vede un personaj fara picioare.
    Cand da mana cu Oprea, personajul dispare complet.

    Si cred ca cei cu mai multa rabdare vor gasi si mai multe dovezi ale trucajului.

    Oprea, mascariciul national ))))
    • +2 (2 voturi)    
      eh (Vineri, 29 iunie 2018, 19:34)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Care ore diferite??
      E alt CEAS !!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Sa-i ceara banii inapoi (Vineri, 29 iunie 2018, 17:50)

    tarabost [utilizator]

    amatorului care a facut editarea. Si sa-i dea si numele ca sa fie cunoscut la un eventual inteviu de angajare/contractare.
  • +5 (5 voturi)    
    hint #8 (Vineri, 29 iunie 2018, 17:53)

    loveparade [utilizator]

    in a doua poza apare un scaun(s-au gandit ei sa il puna) al carei parte superioara are si forma si culoarea diferita de partea de jos (dc? pt ca au fost lipite...)
  • +2 (2 voturi)    
    La cate doctorate a vandut acest specimen... (Vineri, 29 iunie 2018, 18:07)

    Cataleya [utilizator]

    ..n-ar fi deloc de mirare sa-l vedem in septembrie din nou in parlament, conducand cine stie ce grup obscur de parlamentari "pt interesul national" bineintele!
  • +1 (1 vot)    
    Poza originala este aici: (Vineri, 29 iunie 2018, 18:14)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator]

    https://i.imgur.com/wUVIw9u.jpg
  • +4 (4 voturi)    
    nu-i trucaj - explicația e simplă (Vineri, 29 iunie 2018, 18:22)

    ampersand [utilizator]

    Obama se mișcă așa de repede încât ai impresia că stă pe loc.
  • -2 (8 voturi)    
    ! (Vineri, 29 iunie 2018, 18:26)

    tudorr [utilizator]

    Trucajul e facut de un profesionist, lucrez in domeniu si e excelent facut! Sa mai zica cineva ca astia nu sunt ei de fapt statul paralel!
  • +7 (7 voturi)    
    Am niste cunostinte care... (Vineri, 29 iunie 2018, 18:49)

    Cataleya [utilizator]

    ...au emigrat in USA prin anii '85-86. (erau pocaiti la acea vreme, dar intre timp s-au "vindecat")
    S-au stabilit in NY si au activat in domeniul social.

    In cadrul unei actiuni de propaganda au fost, amandoi (sot si sotie) laudati de primarul de atunci al NY - Rudy Giulani - si au facut si o fotografie onorifica, oficiala alaturi de primar.
    Dupa multi ani de zile, cand Giuliani nu mai era de mult primar al NY, copiii lor au inceput sa-i ia la misto cu povestea lor cu Giulani, ca ce "mari personalitati" au fost ei candva, dar n-au nicio dovada pt ca fotografia se pierduse de mult, in urma schimbarilor de domiciliu, etc.

    Ambitionati si enervati de mistocareala copiilor, s-au dus la primarie, si-au dat numele, au specificat data si ocazia cu care au fost fotografiati alaturi de Giuliani si, peste cateva saptamani, au primit fotografia, in 3 formate diferite, de la Primaria NY. Gratuit si cu un fel de timbru de originalitate pe verso.

    De ce nu face si Oprea la fel?
    Mai mult ca sigur ca administratia americana arhiveaza toate fotografiile in care apar presedintii americani alaturi de gloata de mormolocii care s-au perindat pe la Casa Alba in ultimii 100 de ani )))))
  • +15 (15 voturi)    
    Nu credeam ... (Vineri, 29 iunie 2018, 19:08)

    Captain Obvious [utilizator]

    Ca Barack Obama sa se preteze la asa trucuri...
  • +2 (2 voturi)    
    Idee (Vineri, 29 iunie 2018, 19:17)

    blackbeard [utilizator]

    1. Vizualizati mesajul
    2. Click in pentru optiuni, in coltul dreapta sus
    3. "Report false news"

    Done :)
  • +1 (1 vot)    
    Fiti coerenti (Vineri, 29 iunie 2018, 19:25)

    Klina [utilizator]

    Si rugati-l pe Profesorul Vlad Morariu pe care l-ati prezentat in urma cu doua zile in reportajul din HotNews:
    https://economie.hotnews.ro/stiri-it-22532208-video-profesor-romn-cercet-tor-adobe-dezvolt-soft-ajutorul-inteligen-artificiale-prin-care-oricine-poate-identifica-pozele-false-modificate-photoshop.htm

    ca lucrand pentru firma Adobe exact in acest domeniu sa va confirme sau nu daca fotografia este reala sau falsa. Si apoi mai discutam despre generalul de armata (patru stele) Oprea.
  • +3 (3 voturi)    
    evident (Vineri, 29 iunie 2018, 19:56)

    CRMS [utilizator]

    Ceea ce mi se pare mai semnificativ pentru concluzia de fals decat detaliile specificate in articol este faptul ca Oprea nu se uita la Obama ci in alta parte..ca si cand Oprea ar da mana cu soferul nu cu POTUS
  • +2 (2 voturi)    
    In plus (Vineri, 29 iunie 2018, 20:21)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Daca poza este cea in care Obama da mana cu Oprea, Basescu se uita inainte in gol (Obama fiind de fapt in dreapta sa) iar Oprea se uita in stanga tot in gol (Obama fiind in fata sa). Singura explicatie ca cei doi sa nu se uite in gol ci la Obama este ca Obama e mai la dreapta cu un pas (mai spre privitor).
  • 0 (0 voturi)    
    Mesaj FB pentru Oprea (Vineri, 29 iunie 2018, 20:24)

    Alin_Nov [utilizator]

    Chat Conversation Start

    Former Senator at Senatul României
    Lives in Bucharest, Romania


    7:07PM
    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22538625-cum-dat-generalul-gabriel-oprea-barack-obama-photoshop.htm
    FOTO UPDATE Cum a dat generalul Gabriel Oprea mâna cu Barack Obama, în Photoshop
    Gabriel Oprea a distribuit pe contul lui de Facebook o fotografie care pare să fie modificată în Photoshop. Fotografia este intens distribuită pe rețelele sociale, majoritatea opiniilor fiind
    hotnews.ro


    ��
    Mai ales partea cu - comentariu �� .
    Superb - "Cum a dat generalul Gabriel Oprea mâna cu Barack Obama" - Romania in toata splendoarea ei .
    Apropo... E bine si cu Obama. Dar Bogdan Gigină .... iti spune ceva numele asta sau crezi ca norodul a uitat ��
  • +5 (5 voturi)    
    FACATURA LU' OBAMA !! (Vineri, 29 iunie 2018, 20:33)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Obama a Photoshopat de fapt poza, sa dea impresia ca da mana si cu Base si cu Oprea!!!!!!!!

    Ce nashparliu, Obama asta..

    PS: Nivelul de prostie atins de PSD se apropie de Groapa MarEanelor
  • +1 (1 vot)    
    Comunistii au invatat Photoshopul :))) (Vineri, 29 iunie 2018, 20:42)

    stirilibere [utilizator]

    Minciuna la de-ALDE P$D este in FIREA lor. Naiba ne ia cu aștea la "butoane". O sa fire mai rau ca pe vremea lui nea Nicu.
  • +2 (2 voturi)    
    Oprea meets God (Vineri, 29 iunie 2018, 21:21)

    m.o [utilizator]

    Dovada că generalul Gabriel Oprea a dat mâna nu doar cu Barack Obama, ci și cu Dumnezeu: http://soo.gd/oprea
  • -2 (2 voturi)    
    Daca e sa fie, (Sâmbătă, 30 iunie 2018, 1:20)

    trilulilu [utilizator]

    cu dreptul la libera informare, atat Hotnews, cat si oricare alt cetatean al Romaniei, poate solicita Ambasadei SUA sa confirme sau infirme poza.

    Intalnirile oficiale, la nivel de presa sunt un subiect deschis, arhiva vorbeste.
    Gasesc pozele imediat.
    asadar asteptam raspunsul solicitat de HN celor de mai sus.
  • +1 (1 vot)    
    Mai simplu (Sâmbătă, 30 iunie 2018, 1:24)

    Gigeleanu [utilizator]

    Hai sa o luam mai simplu: cand dai mana cu presedintele SUA, te uiti in alta parte? La ce, la translatoare?? Nu zic ca nu o fi dat mana, era delgeatie oficiala si e probabil sa fi dat mana, dar poza... hai sa fim seriosi...