Spitalul Brăila a rămas fără apă oxigenată după ce substanța a fost trecută pe lista explozibililor și trebuie aviz special pentru achiziții

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 29 iunie 2018, 16:38 Actualitate | Esenţial


Spital
Foto: Wikimedia Commons
Spitalul Judeţean de Urgenţă Brăila a rămas fără apă oxigenată, după ce substanţa denumită şi "perhidrol" a fost trecută pe lista explozibililor şi trebuie aviz special pentru a fi cumpărată, informaţia fiind făcută publică de către managerul unităţii spitaliceşti, Delia Râşnoveanu, transmite Agerpres.

"În acest moment, în spital nu există apă oxigenată, deoarece apa oxigenată a trecut pe lista explozibililor. Am făcut adresă la Bucureşti către Inspectoratul General al Poliţiei să ne dea avizul să o putem cumpăra. Momentan, am înlocuit apa oxigenată cu alte antiseptice, gen alcool, betadină, cam ce se poate folosi în locul ei", a declarat, vineri, Delia Râşnoveanu. 

Apa oxigenată este singurul agent antibacterian compus numai din apă şi oxigen, care distruge prin oxidare organismele producătoare de boli şi este considerat cel mai sigur şi mai eficient dezinfectant natural. 

Consilierii judeţeni PNL susţin că Spitalul Judeţean de Urgenţă Brăila ar mai duce lipsă şi de spirt, tifon, perfuzoare, tuburi de dren, fire de sutură, informaţii care nu au fost confirmate însă de managerul Delia Râşnoveanu. 



















1348 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    De cand apa, chiar si oxigenata, explodeaza???? (Vineri, 29 iunie 2018, 16:53)

    LiviuX [utilizator]

    Pai asa hai sa nu mai respiram fara aprobare de la politie, ca si oxigenul explodeaza. Si cate si mai cate (vezi chibrite, brichete)... Ce facem cu masinile, ca folosesc benzina...??
    • 0 (0 voturi)    
      n-ai facut liceul! (Vineri, 29 iunie 2018, 17:33)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Aha, m-am prins! :P
      E experienta CLASICA in liceu, la chimie, cea in care se demonstreaza cum H2O2 (perhidrolul, care NU e "apa"!!) poate genera o reactie exploziva!
      Chestia e ca nu prea faci o bomba cu o sticluta mica - dar in spitale e nevoie de cantitati mari, de regula se livreaza in recipienti de minimum 5 litri si nu unul singur, de regula ceri mai mult.

      Madama asta putea de MULT sa ceara avizele alea, de cand a vazut ca a fost inceput ultimul recipient - dar NU a facut-o!
      • 0 (0 voturi)    
        Asta adica e explicatie? (Vineri, 29 iunie 2018, 19:12)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Pai sunt atatea altele care "pot genera o reactie exploziva" si le poate cumpara oricine (deci nici macar institutii) la liber. Sper ca nu ai nevoie de exemple...
  • +5 (7 voturi)    
    Sa nu fim penibili (Vineri, 29 iunie 2018, 16:56)

    mitg [utilizator]

    "ar mai duce lipsă şi de spirt, tifon, perfuzoare, tuburi de dren, fire de sutură"

    Lipsuri de astea sunt la 99% spitalele din Romania ...
    • -1 (3 voturi)    
      da, shi...? (Vineri, 29 iunie 2018, 17:34)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Asta e o scuza, cumva? >:
  • +3 (3 voturi)    
    Prostie manageriala! (Vineri, 29 iunie 2018, 17:26)

    Codruta N [utilizator]

    Perhidrolul e trecut pe lista substantelor cu potential exploziv de cel putin 10 ani (motiv pentru care nu mai poti cumpara nici o sticluta de 50 ml din farmacii) - iar madama asta, care se presupune ca e "manager", abia ACUM afla?
    Si cica inainte de a fi "manajer" aici, a fost si ceva directoare pe la DSP, unde trebuia SIGUR sa stie acest lucru!
    N-a impiedicat-o NIMIC sa ceara avizul acela din timp! De ce n-a facut-o? AHA!
    Uite, ASA se intampla cand conducerea institutiilor e pusa "politic"! :P
    • +1 (1 vot)    
      Clientela politica (Vineri, 29 iunie 2018, 18:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Si uite asa ajung impostorii sefi de sectie si spitale. Exemplu: birocrata de la DSP Iasi al carei merit a fost ca e sotia procurorului ceausist T. Toader, in rest fiind o incompetenta notorie. Ah.. da, si ministreasa trompetă Sorina Pintea, alta carierista incompetenta care minte in fiecare zi. Nu stiu daca are si constiintă ca să gandească câti oameni mor zilnic din cauza TICALOSIEI ei.
    • 0 (0 voturi)    
      ba poti (Vineri, 29 iunie 2018, 22:30)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      eu am cumparat din farmacie o sticla de vreo 200 ml
  • +4 (6 voturi)    
    Asteptam (Vineri, 29 iunie 2018, 17:35)

    rutger [utilizator]

    cu interes sporit interzicerea pastilelor de NITROGLICERINA ( = buuuum !! ) pentru aia cu infarct, doar daca imbecilii de la IGSU nu vor reusi sa angajeze 1-2 cetateni cu expertiza reala in explozibili !! N-am auzit sa fi bubuit vreodata o farmacie din cauza de apa oxigenata ! Apa asta le-a bubuit gradatilor de la IGSU in cutia craniana goala de continut ! Bum !
  • +3 (3 voturi)    
    "apa oxigenata" (Vineri, 29 iunie 2018, 17:39)

    Codruta N [utilizator]

    "Apa oxigenata" e una (solutie de perhidrol intre 3 - 6%, in apa) - si "perhidrolul" e cu TOTUL altceva! Perhidrolul NU e "apa" este un compus foarte coroziv si destul de instabil, a carui formula chimica este H2O2, spre deosebire de a apei (H2O). De regula, din cauza instabilitatii si a proprietatilor foarte corozive, se livreaza in solutie de 30%, urmand ca spitalele sa o mai dilueze pana la 3%. Daca e mai concentrata, poate sa arda tesuturile!
  • -1 (3 voturi)    
    Câtă prostie, Doamne... (Vineri, 29 iunie 2018, 17:58)

    Metec [utilizator]

    Auzi, apa oxigenată e explozibil! Dacă aș auzi-o la un copil de 5 ani, aș pufni în râs...
    Bă, da cât dă prost să fii, să pui o asemenea tâmpenie în lege???
    Te-apucă bâțul, dai în bălmăjeală cu românii ăștia...
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 29 iunie 2018, 18:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hârtie igienică este? Nu cred. Probabil că singurul departament care functioneaza e morga, ca acolo trebuie doar formol..
  • +1 (1 vot)    
    totuși (Vineri, 29 iunie 2018, 18:57)

    SandelP [utilizator]

    Ok, apa oxigenată în concentrații mari, departe de cele de uz medical, este reglementată ca substanță periculoasă, pentru că este, și de asemenea este un posibil, dar improbabil, precursor de explozivi.

    Vreau să vad și eu hotararea respectivă, cu număr, an, emitor!

    În spitale se utilizează apa oxigenată cu o concentrație mai mică de 30% și cel mai adesea 3% pentru uz extern uman.

    Deci: de unde această informație???
    Decret sau hotărare a unei autorități din domeniu.