Tarcea: Dacă nu a fost o semnătură a unei persoane din partea ICCJ pe protocolul cu SRI, se pune problema nulității. Nulitatea are efecte retroactive

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 29 iunie 2018, 15:01 Actualitate | Esenţial


Cristina Tarcea
Foto: Agerpres
Preşedintele instanţei supreme, Cristina Tarcea, declară că, în cazul în care se va constata că nu a existat o semnătură a unei persoane care să reprezinte Înalta Curte pe protocolul încheiat între SRI, instanţa supremă și Parchetul General, se pune problema nulității lui, transmite Mediafax.

Tarcea a spus că nu cunoaște rațiunea pentru care au fost încheiate protocoalele secrete, însă odată cu desecretizarea lor toată lumea poate invoca în cursul procedurilor judiciare incidența acestora asupra actului de justiție.

Cristina Tarcea a fost întrebată vineri, la Alba Iulia, ce face ÎCCJ pentru a lămuri problema protocoalelor secrete, președintele instanței supreme răspunzând că acest aspect s-a discutat în Adunarea Generală.

”Aceste protocoale au fost desecretizate. Eu nu cunosc care a fost inițial rațiunea pentru care au fost încheiate. Nu cunosc de altfel nici președinții în funcție de la acea vreme ai Înaltei Curți de Casație și Justiție, dar ele în prezent fiind desecretizate toată lumea le poate vedea și poate invoca în cursul procedurilor judiciare incidența, sau nu, a acestor protocoale asupra actului de justiție. Lucru care se și întâmplă. Efectele protocoalelor au fost invocate în proceduri disciplinare, în proceduri penale, am înțeles că există și sesizări în ceea ce privește chiar nulitatea acestor protocoale. Noi am discutat acest aspect în adunarea generală care a avut loc săptămâna trecută la Înalta Curte și am apreciat că atâta timp cât sunt deja proceduri judiciare inițiate și care pun în discuție tot felul de chestiuni legate de acest protocol, funcționează obligația de reținere și nu ne putem pronunța asupra unor aspecte asupra cărora va trebui cu certitudine să ne pronunțăm atunci când soluționăm dosarele legate de aceste protocoale”, a spus Cristina Tarcea.

De asemenea, președintele instanței supreme a adăugat că, în cazul în care se va constata că nu a existat o semnătură a unei persoane care să reprezinte Înalta Curte pe acel protocol, se pune problema nulității lui.

”Problemele sunt mult mai complicate deoarece cunoașteți și dvs. că există o sesizare prin care să se clarifice problema semnăturii acestui protocol, dacă știu eu, se va constata că susținerile sunt reale și că nu a existat o semnătură de către o persoană care să reprezinte Înalta Curte pe acel protocol, se pune problema nulității. Nulitatea are efecte retroactive. Discuțiile sunt multe și până nu se vor clarifica toate aceste lucruri nu putem adopta o poziție”, a mai spus Tarcea.


















2121 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    semnaturi protocol (Vineri, 29 iunie 2018, 15:26)

    Ailemac [utilizator]

    Fie ca nu inteleg prea bine aceasta situatie dar o consider absurda. Cum adica? Am semnatura pe un document si apoi ma fac ca nu stiu de el? Prin extensie, acest lucru s-ar putea intampla in orice alt domeniu. Si ar fi crezuta persoana in cauza? I s-ar rade in nas! Sau este un chitibus avocatesc prin care trebuie sa fie scos cineva basma curata?
    • +3 (7 voturi)    
      In Romania, nu conteaza ca ai furat miliarde, (Vineri, 29 iunie 2018, 16:22)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Ailemac

      conteaza ca n-a fost o semnatura pe o hartie si uite asa scapi de puscarie si cu averea intreaga.

      Intelegeti acum dimensiunea problemelor Romaniei, aceasta tara profund anormala?

      Cine are minte, sa plece.
  • +7 (11 voturi)    
    Da, cum sa nu! (Vineri, 29 iunie 2018, 15:29)

    Cataleya [utilizator]

    Adica intregul Minister Public si-a desfasurat activitatea, timp de 10 ani, in baza unui protocol nelegal si, drept urmare, ati decis ca toata activitatea judecatorilor si procurorilor timp de 10 ani sa fie declarata nula?

    Foarte inteligenta aceasta femeie.
    O fi ruda cu Ciordache?
    Dar poate ne spune cate sentinte a dat ea in activitatea ei de judecatoare, fara sa se intereseze daca protocolul respectiv era semnat de toti cei care trebuiau sa-l semneze?
    Si poate ne spune si de ce n-a sesizat, atata amar de vreme, ca protocolul respectiv era lovit de nulitate inca din ziua in care a fost pus in aplicare?
  • -5 (13 voturi)    
    Statul paralel s-a faultat singur (Vineri, 29 iunie 2018, 15:31)

    holinessdani [utilizator]

    Deci nu a fost destul ca au fost implicate institutii comuniste ca secu si procurori sovietici dar ca sa fie siguri ca totul merge exact cum au vrut ei au recurs si la falsuri, minciuni si smenuri de cea mai joasa speta.
    Sper totusi ca toti astia care si-au batut joc de tara si de cetateni sa plateasca.
    Sper ca psd-ul sa aiba curaj sa mearga pana la capat si sa-i starpeasca fara mila.
    In sfarsit poate reusim si noi sa ajungem o tara civilizata si cu valori democratice reale si nu doar urlate demagogic pe strazi si pe la colturi urat mirositoare.
    • +3 (7 voturi)    
      amice... (Vineri, 29 iunie 2018, 15:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      1 -IMPOSIBIL ca psd (sau orice alt partid trecut pe la guvernare) sa nu fi stiut de aceste protocoale
      2 - nicaieri in lume nu anulezi tot din cauza unui protocol aiurea
      3 - anticipam ca sunt probleme cu protocoalele inainte sa stim despre ce este vorba... la ce tot palavrageste acest personaj eu il suspectez de interese in anumite situatii. Mai mult ea tot insista ca "nu cunoaste" dar stie sigur ce o sa se intample...
      4 - ea spune de multe ori "daca se dovedeste"... tu te comporti de parca asa e ... normal... esti psdist... sa ghicesc... dragnea e condamnat ilegal si e un adevarat sfant, nu?! de asmenea noile coduri penale sunt perfecte... right?!

      eu sunt aproape sigur ca nu e nici o problema cu acele protocoale.... doar se baga multa gargara pentru a scade increderea in justitie... si pentru a distrage atentia... daca ,totusi sunt ilegale... atunci mai mult ca sigur niste politicieni sau prietenii unor politicieni l-au facut intentionat ilegal pentru a scapa de justitie pe viitor in caz ca se trezeste justitia

      PS: este aberant sa ultii ca justitia e naspa doar in ultimii 5-10 ani au inceput sa fie arestati oameni importanti... pana atunci toti erau nevinovati...
      • +3 (7 voturi)    
        sa ne uitam in urma (Vineri, 29 iunie 2018, 16:30)

        pardalian [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        si vom vedea ca doamna de fata a fost Secretar de Stat sub... pampampam.... Rodicaaaa Stanoooooiuuu. Trageti concluziile ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Esti hilar fai .. (Sâmbătă, 30 iunie 2018, 6:25)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      ...Tara civilizata, cu toti hotii prin parlament, ministere si partide.

      Ia vezi mataluta ca primele protocoale de acest gen au fost semnate de nascase cu PNA.

      Si eu sper ca toti care si-au batut joc de cetateni sa plateasca, adica toti care ne-au furat pana acum, care au averi multe, mii si mii, din salarii bugetare.

      Si aici sunt de acord cu tine: "ca sa fie siguri ca totul merge exact cum au vrut ei au recurs si la falsuri, minciuni si smenuri de cea mai joasa speta." Exact asta a facut si face PSD-ul.

      Imi amintesti de idiotii aia care ziceau peste tot: "ati vazut ce masina de facut bani avea Ratiu, droguri si arme, nenorocitu' naibii de taranist? La puscarie cu ei!" Asta ati facut timp de peste 50 de abi: ati mintiti, furat, manipulat, falsificat etc. Si va mai si numiti "tara civilizata".
  • -2 (4 voturi)    
    Doamna judecator , (Vineri, 29 iunie 2018, 16:52)

    A310 [utilizator]

    cel mai bine ar fi daca judecatorii nu si-ar mai inoda cozile pe sub mese cu securisti , politisti si procurori .
    Ca sa nu va spun ca un judecator nu ar trebui sa respinga nici o proba , multi judecatori accepta cele spuse de procurori , iar avocatii sunt tratati cu dispret , fara ca judecatorii sa raspunda in vreun fel , pentru acest comportament incalificabil .
    • +1 (3 voturi)    
      N-ai uitat nimic? (Vineri, 29 iunie 2018, 17:02)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Chiar esti sau doar te prefaci?

      Tu crezi ca daca procurorii, judecatorii si securistii si-ar fi innodat cozile intre ei, ar fi avut vreo sansa sa obtina ceva, fara cozile politicienilor?
      Tu chiar te crezi inteligent sau doar transmiti mai departe mesajele trimise de la sediul PSD?
      • -4 (4 voturi)    
        Daca dumneavoastra (Vineri, 29 iunie 2018, 17:21)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        nu stiti cum se petrec lucrurile in Romania , inseamna ca sunteti cel putin credul sau mai rau , adica sunteti rau intentionat .
        Eu din pacate cunosc sistemul INFECT din Romania .
        De unde sunt eu , pot sa privesc cu detasare ticalosiile sistemului MAFIOT din Romania ..
        Poate aveti amabilitatea de a enumera ce rechizitorii au fost facute la multinationale .
        Mai precizez Apa Nova , Romtelekom si multe ,multe altele .
        • +1 (1 vot)    
          Aaaaa .. (Sâmbătă, 30 iunie 2018, 6:29)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

          ..te referi la privatizarile facute de PSD-ul tau iubit, de hotii tai?

          Nu, nu s-au facut controale la multi-nationale, nu s-au facut controale nici la milionarii nostri de carton, facuti din afacerile cu statul si cu acele multi-nationale, mentionate de tine.

          Da' nu-ti face grija: hotii tai pregatesc niste legi penale superbe, prin care toti captalistii aia nenorociti de la multi-nationale o sa fie arestati, anchetati, condamnati etc etc..

          In sfarsit o sa aveti partea de dreptatea aia a voastra si o sa fie o tara "civilizata", asa cum mentioneaza alt idiot mai sus.
          • -1 (1 vot)    
            In cazul in care (Sâmbătă, 30 iunie 2018, 9:52)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            sunteti capabil de o cat de mica obiectivitate ,
            trebuie sa recunoasteti ca marea praduiala a inceput in anii 1996 , despre „restitutio in integrum" ce sa va mai spun .
            Absolut toate guvernarile si-au adus aportul la distrugerea Romaniei .
  • 0 (2 voturi)    
    . (Vineri, 29 iunie 2018, 18:24)

    Evq [utilizator]

    Păi să se anuleze și porcăriile alea de legi ale justiției, că tot nu sunt adoptate în mod normal, nu?
  • 0 (4 voturi)    
    Incredibil cata ipocrizie (Vineri, 29 iunie 2018, 18:42)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Asta le intrece pe toate: adica coruptia era declarata un pericol la siguranta nationala si de aceea au fost si initiate aceste protocoale pe baza carorra s-au obtinut probe beton in multe dosare mari. Acum vin cu porcaria asta ca nimeni nu a semnat protocolul din partea ICCJ si ca de fapt ar fi lovit de nulitate. Aici pare mana lui Voiculescu si a celorlati infractori care ar dori anularea tuturor sentintelor judecatoresti pe fapte de coruptie si eventual Romania si romanii sa fie buni de plata pentru "deranjul" cauzat infractorilor.