Guvernul cumpără 1.200 de dicționare și gramatici de bază ale limbii române, acestea trebuie livrate la Palatul Victoria

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 29 iunie 2018, 12:55 Actualitate | Esenţial


DEX
Foto: Wikimedia Commons
Guvernul a cumpărat joi, prin sistemul SEAP, 400 de pachete ce conțin, fiecare, un dicționar explicativ al limbii române, un dicționar ortografic, ortoepic și morfologic și o gramatică de bază a limbii române. Contractul a fost acordat firmei Univers Enciclopedic Books SRL și este în valoare de 52.400 de lei.

Cele 400 de pachete vor trebuie livrate, gratuit, la sediul Secretariatului General al Guvernului din Piața Victoriei, în termen de 7 zile de la acceptării contractului, arată datele din SEAP.

Pachet este format din: 

a) Academia Română, Institutul de Lingvistică “Iorgu Iordan – Al. Rosetti”, Dicționarul Explicativ al Limbii Române, Editura Univers Enciclopedic Gold, Bucureşti, an apariție 2016, format: 20/26, nr. pagini: 1376, ISBN: 978-606-704-161-3; 

b) Academia Română, Institutul de Lingvistică “Iorgu Iordan – Al. Rosetti”, Dicționarul Ortografic, Ortoepic și Morfologic al Limbii Române, Editura Univers Enciclopedic Gold, Bucureşti, an apariție 2010, format 17/24, nr. pagini 871, ISBN 978-606-8162-08-9; 

c) Academia Română, Institutul de Lingvistică “Iorgu Iordan – Al. Rosetti”, Gramatica de Bază a Limbii Române, Editura Univers Enciclopedic Gold, Bucureşti, an aparitie 2016, format: 17/24, nr. pagini: 922.

Știrea a fost semnalată prima oară de pagina de Facebook Banii Noștri.



















8157 vizualizari

  • +48 (48 voturi)    
    Carti complicate (Vineri, 29 iunie 2018, 12:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ar fi fost mai utile niste abecedare si manuale de citire clasele 1-IV
  • +44 (44 voturi)    
    Le cumpara degeaba... (Vineri, 29 iunie 2018, 12:58)

    modream [utilizator]

    ...gramatica se invata in scoala generala, nu la 60 de ani. Cultura de dictionar vor ei sa faca....Analfabet ai ajuns, analfabet ramai. Mai bine sa mai citeasca niste almanahe, ceva...
    Probabil ca o sa le foloseasca sub birou, sa stea cu picioarele pe ele.
    • +12 (12 voturi)    
      Plangem mushtele (Vineri, 29 iunie 2018, 13:46)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui modream

      singurele fiinte cat de cat evoluate din regiune.
      Ele vor suferi martirul celor 1000 de Dictionare, in timp ce secretarele vor suferi martiriul celor 1000 de Tije.
    • +18 (18 voturi)    
      Ce sa invete Dancila limba romana? (Vineri, 29 iunie 2018, 14:12)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui modream

      Proasta aia nici sa citeasca nu stie, daramite sa vorbeasca.

      Asta e o idee creata a consilierilor politici ai lui Dragnea, aia platiti, nu aia care-l ling.
      • +5 (5 voturi)    
        oare (Vineri, 29 iunie 2018, 18:08)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        la ce pret or fi fost cumparate dictionarele?
        S-o fi facut licitatie, macar de forma?
        Nu au gresit? Poate trebuiau cumparate dictionare cu tema zoologica, unde s-ar putea gasi definitia pavianului cu mantie.
  • +28 (28 voturi)    
    Asa e mersul acum? (Vineri, 29 iunie 2018, 13:02)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Intai esti ministru 9de fapt, sinistru) si abia dupa aceea se trece la carte?
    De fapt, asta voia madama abramburica; intai student si abia dupa aceea sa dea "studentul" bac-ul, nu?
    Vai de mama noastra!
    Popor de tampiti!
  • +29 (29 voturi)    
    :))))))) (Vineri, 29 iunie 2018, 13:05)

    sfarleaza [utilizator]

    De acum de fiecare data cand o prindem pe gospodina in derapaj o sa sara tot guvernul: nu'i adevarat, acu' avem DEX :)))
  • +21 (21 voturi)    
    Sa (Vineri, 29 iunie 2018, 13:06)

    ABBV [utilizator]

    i dati unul si madam Dancila si urmat de examen. , Nu reuseste sa faca de 6 ....inseamana ca poate fi presedintele PSD , se califica.
  • +22 (22 voturi)    
    Hi,hi (Vineri, 29 iunie 2018, 13:11)

    Sati [utilizator]

    Pt. Vasilica Veorica ?
    • +3 (3 voturi)    
      toate (Vineri, 29 iunie 2018, 18:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Sati

      cele 1200 de exemplare vor avea dedicatia "Garantat Vanghelia" cu semnatura lui Marean (care isi pierde vremea in libertate, in loc sa se duca in rezerva de haur dela "beciul domnesc")
  • +22 (22 voturi)    
    Pentru analfabetii functionali din guvern !... (Vineri, 29 iunie 2018, 13:11)

    NicolaeA [utilizator]

    Dancila deja a cerut pentru ea personal 10 exemplare !
    • +4 (4 voturi)    
      sa duca (Vineri, 29 iunie 2018, 18:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      si la neamuri sa le arate pe ce trebuie pus pestele ala de sticla care pe vremuri statea pe televizor, dar acuma cu televizoarele astea noi, nu mai ai cum sa te mandresti cu frumsata de mileu si bibelou.
  • +23 (23 voturi)    
    mda (Vineri, 29 iunie 2018, 13:15)

    SoulSearcher [utilizator]

    viorica s-a gandit sa se puna pe citit..

    si nu un DEX.. ci 1200 de bucati, ca abuzul sa fie complet...

    cam asa se fac achizitii prin sistemul bugetar... daca un angajat cu pile solicita un pix... se comanda 5000 de pixuri de la o firma de casa a partidului
    • +13 (13 voturi)    
      dexonline.ro (Vineri, 29 iunie 2018, 14:06)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Oare babuinii aia de prin guvern n-au auzit de portalul dexonline.ro? Acces interactiv, gratuit. Dar de ce naiba sa nu mai arunce vreo 524 de milioane (pe stil vechi), ca si asa nu aveau gainile coafate ce sa faca cu banii astia?
      • +6 (6 voturi)    
        :))) (Vineri, 29 iunie 2018, 15:42)

        lula [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

        pentru ca au de unde arunca.
        pentru ca pot.

        pentru ca sunt proactivi si se gandesc ce or sa faca ei daca le pica netul si nu stiu ce e aia imunoglobina.

        alta intrebare?
      • +2 (2 voturi)    
        :)) (Vineri, 29 iunie 2018, 18:13)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

        doar nu credeti ca vasilica sau subalternii ei stiu sa deschida calculatorul?
        Probabil ca daca le scoti PC-ul din priza, cheama instant IT-istul de serviciu ca i-a intrat un virus si d-aia e negru ecranul ala.
        • +2 (2 voturi)    
          Nasica si computatoru' (Vineri, 29 iunie 2018, 20:22)

          XtrO [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Ei, zieam si eu, nu m-am amagit cu ideea cum ca nasica paviana ar avea habar despre ce este si ce vrea de la ea calculatoarele. Sunt convins ca cel al domniei sale e zilnic sters de praf, fiind astfel suportul unui frumos milleu (sau cipca, in limbaj ardelenesc) si al nelipsitului peste din sticla viu colorata, ca asa-i place lui Daddy Flaush. Pai, ori suntem cocalari, ori nu suntem, ce pezedu' ei de viata!
    • +3 (3 voturi)    
      Repetitia este mama invataturii (Vineri, 29 iunie 2018, 14:33)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Nu erau siguri ca le vor citi de mai multe ori asa ca li se va da sarcina sa citeasca fiecare exemplar.
      • 0 (0 voturi)    
        si dupa (Vineri, 29 iunie 2018, 18:16)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        ce le citesc pe toate, cica le da un extemporal inopinat anunatat.
        Fereasca Dumnezeu sa pice testul, ca or sa spuna ca intrebarile au fost puse din exemplarul 1201 pe care nu l-au cumparat.
    • +3 (3 voturi)    
      spera (Vineri, 29 iunie 2018, 15:36)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      daca va citi de 1200 de ori ii va intra ceva in cap. nici o sansa.
  • +14 (14 voturi)    
    Invata sa voroveasca (Vineri, 29 iunie 2018, 13:20)

    ruskimushki [utilizator]

    romanashii verzi.
  • +20 (20 voturi)    
    Daca esti analfabet nu te ajuta un dictionar (Vineri, 29 iunie 2018, 13:23)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Nu-i asa "doamna prim"?
  • +22 (22 voturi)    
    Ha, ha (Vineri, 29 iunie 2018, 13:28)

    ovidiu2 [utilizator]

    Asta-i o gluma?
    • +4 (4 voturi)    
      He, he! (Vineri, 29 iunie 2018, 14:53)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu2

      Asta e o gluma, nu.... Ha, ha!
      Make a photo!
  • +19 (19 voturi)    
    Se investeste maisv&inutil... (Vineri, 29 iunie 2018, 13:29)

    billy34 [utilizator]

    in Viorica :)
  • +20 (20 voturi)    
    Nici cu toate gramaticile.... (Vineri, 29 iunie 2018, 13:30)

    gigiN [utilizator]

    .din lume nu se poate scapa de .analfabetismul caracteristic guvernelor psd !!!
  • +14 (14 voturi)    
    Cu dedicatie.. (Vineri, 29 iunie 2018, 13:37)

    mbogdan1 [utilizator]

    Teme pentru acasa de la Dragnea pentru Viorica si Danut(geniul de la economie). Urmatorul pachet va contine si un dictionar romano-englez pt Olguta.

    Sa mai ziceti ca nu se investeste in educatie.
  • +10 (10 voturi)    
    Era mai simplu si mai ieftin (Vineri, 29 iunie 2018, 13:40)

    Altiro [utilizator]

    sa accesezi Dex online.
  • +7 (7 voturi)    
    Licente (Vineri, 29 iunie 2018, 13:42)

    Stefannel [utilizator]

    Nu mai bine cumparau acestea in format electronic ?
  • +11 (11 voturi)    
    Ineficient (Vineri, 29 iunie 2018, 13:56)

    Rtchj [utilizator]

    Aveau nevoie de varianta audio
  • +13 (13 voturi)    
    Taaare, Guvernul Analfabet se re-educa (Vineri, 29 iunie 2018, 14:03)

    Dalinar [utilizator]

    Bine ca livrarea e gratuita!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Guvernul se pregateste (Vineri, 29 iunie 2018, 14:04)

    Sorin_ [utilizator]

    Guvernul se pregateste pentru presedentia din Consiliul UE !

    Vor urma in ordine cronologica: 3 croitorese de rochii din perdele, 5 instructori pentru pacalirea detectoarelor de miciuni si 200 de baxuri de energizante (pai nu trebuie sa voteze OUG pe justitie noaptea?)

    Concluzia este ca multinationalele sunt de vina ca Veorica e praf.
  • +5 (5 voturi)    
    Sa-l cheme pe Cheloo... (Vineri, 29 iunie 2018, 14:07)

    Radius [utilizator]

    ... sa le bage in gura tot DEX-ul, fara greseli...
  • +11 (11 voturi)    
    1200 de cărămizi (Vineri, 29 iunie 2018, 14:08)

    m.o [utilizator]

    Doamnă PM, mai dați-o dracu' de limbă română, că doar n-o să stați acuma cu nasu-n carte, aveți o țară de condus!
  • +11 (11 voturi)    
    Viorica (Vineri, 29 iunie 2018, 14:13)

    Captain Obvious [utilizator]

    Vrea să ajungă la raftul de sus
  • +1 (1 vot)    
    tanti veorica (Vineri, 29 iunie 2018, 14:17)

    Zmache a lu' Rastagan [utilizator]

    Cartea se citeste, nu se mananca. Daca o citesti o data, nu inseamna ca o consumi. Literele raman acolo, tiparite, nu se sterg. O poti citi de mai multe ori. Minune, nu?
  • +3 (3 voturi)    
    Hehe (Vineri, 29 iunie 2018, 14:33)

    Landser [utilizator]

    Cam greu cu alfabetizarea la 50 de ani!
    Vorba 'ceea: citesti, nu citesti vremea cartii trece!
  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Vineri, 29 iunie 2018, 14:34)

    bogdanrech [utilizator]

    De fapt un alt motiv să mai fure niște bani. Dicționarele-alea nu vor fi răsfoite vreodată. Dacă chiar e un cuvânt pe care nu-l cunoști îl cauți pe dexonline în câteva secunde.
  • +1 (1 vot)    
    Parchetele (Vineri, 29 iunie 2018, 14:37)

    ruskimushki [utilizator]

    vor aduce multe dosare, clasificate dupa caz: inalta tradare, hotie, incompetent, subminare, etc.

    Se va aplica termenul "zid".

    Vor induiosa lacrimile soferului multimile in alb ?
  • -4 (8 voturi)    
    citi din „desteptii” (Vineri, 29 iunie 2018, 14:37)

    cucuveauamov [utilizator]

    care fac glume pe aici au deschis gramatica Academiei sau au consultat un dictionar in ultimul timp? sau ei nu au nevoie, ca stiu ... prostii stiu, desteptii invata.
  • +6 (6 voturi)    
    Alfabetizati pt. scrisul in penitentza ???? (Vineri, 29 iunie 2018, 14:40)

    Plagarus [utilizator]

    Macar cu ceva carte,daca tot esti hotz " ales "
  • +1 (5 voturi)    
    de ce 400? (Vineri, 29 iunie 2018, 14:51)

    zigot [utilizator]

    si nu 40?
    sunt 400 de anagramati in guvern?
    cine a facut guvernul, acela sa plateasca din salariul
    sau, asumandu-si astfel decizia
    • +2 (2 voturi)    
      @zigot (Vineri, 29 iunie 2018, 17:14)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      “anagramat” nu exista!
      Poti folosi “agramat” sau “agramatical”!
  • +2 (2 voturi)    
    LOL (Vineri, 29 iunie 2018, 14:53)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    Toate pentru Veorica?
  • +1 (1 vot)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 29 iunie 2018, 14:55)

    XLXL [utilizator]

    astea sunt pentru comunitatea maghiara sau doar impodobim peretii prin birourile nepregatitilor ...???
  • +4 (4 voturi)    
    Explicabil (Vineri, 29 iunie 2018, 15:02)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Doamna Dancila ii va face limbii romane DEX oral.
  • +5 (5 voturi)    
    Analfabetismul institutional al cateilor PSD (Vineri, 29 iunie 2018, 15:17)

    Decadere [utilizator]

    nu se rezolva cu dex-urile.
    Asta li se trage de la retina lipita de Antena3. Aici trebuie sa le multumim si dnei Adronescu, dlui Marga s.a precursori, care au reusit performanta de a distruge Invatamantul nostru prin promovarea mediocritatii, nonvalorii, ajungand Romania astazi ostatica propriei NONVALORI =axa Veorica-Dragneea-Tradariceanu-Codril-Ciordache-soferul Serban
    Astazi ALDE-PSD-ul nu ne fura doar tara prin legi cel putin ciudate ci ne fura si cuvintele, ne rastalmacesc ideile si se folosesc inclusiv de dex.
    DE NOI, POPORUL, DEPINDE CAT II MAI TINEM ACOLO! TREZITI-VA
  • +1 (1 vot)    
    Bani aruncati (Vineri, 29 iunie 2018, 15:34)

    FarfuridiB [utilizator]

    Să fim serioși, cine dracu' mai folosește dicționare tipărite când le ai pe telefon? Cât iți ia căutarea unui cuvânt în ditamai cărțocu' față de o aplicație sau site? Clar că o să se puna praful pe ele.

    Cine a decis afacerea asta ori e tâmpit ori i-a picat și lui ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    URMEAZA (Vineri, 29 iunie 2018, 16:08)

    dincannes [utilizator]

    … cele 10 porunci !
  • +1 (1 vot)    
    Sa gaseasca Coana Mare cate unul ... (Vineri, 29 iunie 2018, 16:16)

    KTerinca [utilizator]

    .... in fiecare coltisor al cladirii.
    Nimic nu-i scapa.
    Desteapta foc !
  • +1 (1 vot)    
    dictionare (Vineri, 29 iunie 2018, 18:56)

    Sanna [utilizator]

    le retrag de pe piata ??? le modifica ??? Clar ! ne vor dovedi ca ei vorbesc corect ....
  • 0 (0 voturi)    
    Reacția Guvernului cu privire la achiziție (Vineri, 29 iunie 2018, 20:06)

    RobertaRadu [utilizator]

    ”Secretariatul General al Guvernului continuă o serie de proiecte și acțiuni începute în cursul anilor precedenți de Agenția de Strategii Guvernamentale (în prezent Departamentul de Strategii Guvernamentale), desfășurate în țară și în Republica Moldova. Aceste proiecte sunt dedicate marcării unor momente semnificative pentru istoria, cultura și identitatea națională, în contextul marcării Centenarului Marii Uniri de la 1918.
    Prin urmare, o parte din cărțile și lucrările care urmează să fie achiziționate de SGG vor fi donate unor școli și biblioteci din Republica Moldova, pentru promovarea și susținerea limbii și culturii române, dar și unor grupuri de copii și tineri implicați în proiecte precum: celebrarea Zilei Limbii Române – 31 august, a Zilei Naționale a României, 1 Decembrie 2018 sau alte acțiuni organizate în contextul celebrării Centenarului Marii Uniri.
    De asemenea, o parte din lucrări voi achiziționate în vederea unor acțiuni de reprezentare și protocol, în contextul marcării Centenarului Marii Uniri și a preluării de către România a Președinției Consiliului Uniunii Europene.”

    Sursa: https://stirileprotv.ro/stiri/financiar/guvernul-a-cumparat-1-200-de-dictionare-si-carti-de-gramatica-livrarea-facuta-la-palatul-victoria.html
  • +1 (1 vot)    
    =)) (Vineri, 29 iunie 2018, 22:33)

    g01an [utilizator]

    prima actiune a guvernului cu care sunt 100% de acord. desigur, nu am vazut inca nota de plata. dar sunt dispus sa trec cu vederea aceste chestiuni, chiar au nevoie de aceasta achizitie.
  • +2 (2 voturi)    
    Prea putin .... (Sâmbătă, 30 iunie 2018, 10:21)

    sareta [utilizator]

    Ar mai trebui sa cumpere de urgenta 7 Diplome de doctorat (plagiate sau nu,oricum nu conteaza ) 3o Diplome de absolventi scoala primara ,2 Diplome de Academician si mai ales un mare numar de Dosare cu NUP .....Oricum boborul plateste ,le-a dat la vot MAJORITATEA .