Radu Mazăre, achitat în dosarul locuințelor sociale. Decizia nu e definitivă

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 28 iunie 2018, 18:29 Actualitate | Esenţial


Radu Mazare (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Instanţa supremă a decis, joi, să-i achite pe Radu Mazăre şi pe fratele acestuia, în dosarul în care sunt judecaţi alături de Avraham Morgenstern, pentru fapte de corupţie privind unele licitaţii, potrivit Mediafax. Decizia nu e definitivă.

Magistraţii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) au decis, joi, să-l achite pe Radu Mazăre pentru luare de mită şi să-i dea fostului primar de la Constanţa o amendă de 5.000 de lei. Şi fratele acestuia, Alexandru Mazăre, a fost achitat pentru complicitate la luare de mită, şi în cazul acestuia fiind dispusă o amendă penală de 5.000 de lei. 

Instanţa supremă a dispus achitarea şi în cazul omului de afaceri Avraham Morgenstern pentru dare de mită. Decizia Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie nu este definitivă.  

La ultimul termen de judecată, procurorul a cerut condamnarea la șapte ani de închisoare cu executare pentru Radu Mazăre, și tot atât pentru fratele acestuia, Alexandru, iar pentru Avraham Morgenstern, DNA a propus cinci ani. 

Radu Mazăre este acuzat de procurorii anticorupţie că a luat mită 175.000 de euro de la Avraham Morgenstern - reprezentant al firmei care a construit campusul de locuinţe sociale "Henri Coandă" - pentru ca să-l ajute pe acesta să câştige licitaţia şi pentru a mări, ulterior, valoarea contractului. Şi fratele fostului primar al Constanţei, Alexandru Mazăre, este cercetat în acest dosar pentru luare de mită, după ce ar fi primit, şi el, bani în contextul favorizării firmei care a construit campusul de locuinţe sociale "Henri Coandă". Fostul primar al Constanţei se află, potrivit ultimelor date, în Madagascar, apărătorii lui Radu Mazăre depunând pe 10 mai, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, certificatul de solicitare de azil în Madagascar emis pe numele fostului edil, documentul fiind valabil un an de zile.


















1935 vizualizari

  • +5 (21 voturi)    
    haha (Joi, 28 iunie 2018, 18:43)

    Mazeta [utilizator]

    DNA a cerut 7 ani, Instanța a hotărât 5000 lei. Pe aproape, ce să zic.
    • +1 (1 vot)    
      Atata are in buzunar la spate (Joi, 28 iunie 2018, 19:19)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dupa ce ce a platit ce trebuie, cat trebuie, pe unde trebuie, Malgasul.
  • +11 (11 voturi)    
    scarba ... (Joi, 28 iunie 2018, 19:05)

    sareta [utilizator]

    Sa fie desfiintata TOATA justitia !! De ce l -au mai chinuit pe bietul primare ? Rezultatul retrocedarilor se vede dela o posta .....
    • +1 (1 vot)    
      Mda (Joi, 28 iunie 2018, 20:42)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      Am zis ca asa o sa fie... eram sigur. Hai sa vedem care va fi decizia definitiva!
  • 0 (2 voturi)    
    Să vină înapoi Mazăre! (Joi, 28 iunie 2018, 20:08)

    Nyk1 [utilizator]

    Îmi spun niște prieteni care au avut neinspirația să-și facă concediul la Mamaia că lucrurile s-au schimbat cu mult în rău de când nu mai e primar Mazăre.
  • +2 (2 voturi)    
    dar magistratii acestia nu trebuie deranjati! (Joi, 28 iunie 2018, 20:14)

    N.S. [utilizator]

    ca doar isi fac treaba cu brio! inca putin si ies toti borfasii curati si cinstiti ca niste bebelusi!
  • +1 (1 vot)    
    veniti in Constanta (Joi, 28 iunie 2018, 20:37)

    Kornell [utilizator]

    si vedeti ce murdar e orasul, aglomerat, fara copaci, parcuri, locuri de joaca. Totul doar betoane, blocuri pana in marginea drumului, cu locurile de parcare la 500m, terenuri "reatribuite" pe spatiile verzi dintre blocuri. In plus, au adus tiganii si i-au cazat pe banii populatiei platitoare de impozite, in plin cartie de locuinte - e dosarul cu pricina. In acea zona se fura, se sparg masini, preturile apartamentelor au scazut cu 30-40% din cauza vecinatatii. Nu ma credeti, cautati pe net infractiuni si cartier Henri Coanda - oare ce-o fi avut bietul inventator cu tiganimea lui Pastaie?
  • +2 (2 voturi)    
    cum ziceam (Joi, 28 iunie 2018, 23:18)

    revo [utilizator]

    Nimeni, nicaieri in lume nu se pune cu mossadul.
    • 0 (0 voturi)    
      care mossad ? (Vineri, 29 iunie 2018, 7:17)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui revo

      E vorba de retrocedari terenuri prin Mamaia si Constanta ....oare cine are curajul sa afle cate-s date magistratilor si de ce ?Mossadul asta n-a luat niciun teren pe plaja sau litoral !