Guvernul își asumă oficial cererea de amânare a includerii Roșiei Montane în patrimoniul UNESCO. Explicația ministrului Culturii: „Propunem soluția rațională”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 28 iunie 2018, 17:59 Actualitate | Esenţial


George Ivascu
Foto: Hotnews
Ministrul Culturii, George Ivașcu, susține că o decizie privind amânarea procesului de includere a Roșiei Montane în Patrimoniul UNESCO ar fi trebuit luată de CSAT, iar Guvernul și-a asumat responsabilitatea acestui demers  în vederea protejării patrimoniului național și a intereselor financiare ale statului român, în litigiul cu Gabriel Resources. „Nu suntem dispuși să plătim din buzunarul cetățeanului cele 4 miliarde de dolari care se pot pierde în urma litigiului”, precizează Ivașcu. 

Potrivit unui comunicat al Ministerului Culturii, Guvernul României, prin Ministerul Culturii și Identității Naționale, „propune soluția rațională: amânarea cererii de includere a Peisajului Cultural Minier de la Roșia Montană în lista Patrimoniului Mondial Unesco, până la finalizarea procesului de la Curtea de Arbitraj de la Washington”. 

"Ținând cont de aspectele patrimoniale sensibile în cauza ICSID (dosarul ARB/15/31), unde România poate pierde suma de 4,37 miliarde de dolari, Guvernul României a solicitat amânarea analizării dosarului depus la UNESCO până la soluționarea litigiului de la Curtea de Arbitraj de la Washington, în vederea protejării patrimoniului național și a intereselor financiare ale statului român. Nu suntem dispuși să plătim din buzunarul cetățeanului cele 4 miliarde de dolari care se pot pierde în urma litigiului mai sus menționat. Așadar, Guvernul României NU SOLICITĂ RETRAGEREA dosarului ci AMÂNAREA acestuia până la soluționarea litigiului în dosarul de arbitraj nr. ARB/ 15/ 31 - Roșia Montană, pentru care în data de 22 februarie 2018, casa de avocatură care reprezintă statul român a depus apărarea la Curtea de Arbitraj de la Washington. Acest subiect trebuie scos din paradigma propagandistică și tratat de către toți decidenții statului român ca pe o prioritate de securitate națională", a explicat George Ivașcu, potrivit comunicatului.  

O decizie asumată în legătură cu acest subiect ar fi trebuit luată în cadrul CSAT, a adăugat ministrul Culturii,  fiind o temă de importanță strategic. 

CITEȘTE ȘI: DOCUMENT EXCLUSIV. Adresa ministrului Culturii, George Ivașcu, cu „solicitarea fermă a amânării unei decizii” în cazul includerii Roșiei Montane în patrimoniul UNESCO

Includerea Peisajului Cultural Minier de la Roșia Montană în lista Patrimoniului Mondial se află pe ordinea de zi a ședinței Comitetului Patrimoniului Mondial ce are loc la Manama, în Bahrain, în perioada 24 iunie – 4 iulie, urmând ca o decizie să fie transmisă ulterior țării noastre. 

„România este reprezentată de secretarul de stat responsabil din cadrul Ministerului Culturii, acesta având mandatul de a prezenta poziția de amânare a includerii Peisajului Cultural Minier de la Roșia Montană în lista Patrimoniului Mondial până la finalizarea procesului de la Washington”, se mai arată în comunicat. 

HotNews a scris, pe 19 iunie, că ministrul Culturii, George Ivașcu, a transmis MAE adresa prin care solicita, în numele statului român, amânarea unei decizii privind includerea Roșiei Montane în patrimoniul UNESCO pe data de 30 mai, cu două săptămâni înainte de a cere introducerea „în regim de urgență” a subiectului pe ordinea de zi CSAT pentru luarea unei decizii privind situația României. 

Potrivit documentului obținut de HotNews, Ivașcu reitera „solicitarea fermă de amânare a luării unei decizii” a Comitetului Patrimoniului Mondial din Cadrul UNESCO, de la finalul lunii iunie. Ministrul Culturii își justifica solicitarea prin faptul că trebuie protejate drepturile patrimoniale ale Statului Român în litigiul cu Gabriel Resources.



















3191 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    la radio guerilla - jingle (Joi, 28 iunie 2018, 18:02)

    un domn [utilizator]

    Mai Jiji, tu nu ti ai luat o demult ?
  • +12 (12 voturi)    
    the muppets show (Joi, 28 iunie 2018, 18:06)

    loveparade [utilizator]

    duomul din imagine e doar un incompetent cu bretonul in ochi care se antepronunta pe un subiect, pe niste sume si pe un proces pentru a caror dezbatere are zero pregatire intelectuala
    • +2 (2 voturi)    
      Esti rautacios (Joi, 28 iunie 2018, 20:57)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      Se vede de la o posta ca este o persoana profesionista, culta, un om de baza... stalp de rezistanta al tarii si dezvoltarii intelectului romanesc.

      Ma refer la tipa din stanga lui, desigur... nu la Ivascu.
  • +10 (10 voturi)    
    omu (Joi, 28 iunie 2018, 18:20)

    zicsieu [utilizator]

    asta a fost si o sa ramana un figurant toata viata.
  • +9 (9 voturi)    
    ce clovn netrebnic. (Joi, 28 iunie 2018, 18:23)

    ouyang [utilizator]

    .
  • +8 (8 voturi)    
    dar (Joi, 28 iunie 2018, 18:34)

    zigot [utilizator]

    banii care au fost donati ptr sculptura lui brancusi-
    cumintenia pamantului- bani lasati de guvernul CIOLOS
    cand aveti de gand sa ii returnati donatorilor?
    dle ivascu, ii solicita dna olguta ptr plata pensiilor speciale ale parlamentarilor care voteaza in ritm vioi
    violarea legilor justitiei?
  • +9 (9 voturi)    
    Ivascu (Joi, 28 iunie 2018, 18:46)

    Captain Obvious [utilizator]

    L-am vazut la o piesa de teatru la Metropolis, unde era director. A venit Firea si i-a pupat mana cu asa foc credeam ca i-o sa o inghita.
    Da-ti ma foc la tara, parjolit-o pe toata.
  • +7 (7 voturi)    
    mda... (Joi, 28 iunie 2018, 18:55)

    liviu_ [utilizator]

    hai sictir!

    ar trebui sa fie platite daunele din banii vostrii si a tuturor celor care vroiatii sa vindeti resursele pe nimic!

    oricum interesanta decizie... asta e practiv o Invitatie la o solutie nefavorabila...
    cine stie ce avocati manjiti avem si pe acolo
  • +8 (8 voturi)    
    Piticul iresponsabil si sinecura lui politica (Joi, 28 iunie 2018, 18:58)

    Plagarus [utilizator]

    Dupa oportunistul Mircea Diaconu,hop si nechibzuitul asta.
    Rol prea mare pt. un caracter atat de MIC.
  • +10 (10 voturi)    
    da.... (Joi, 28 iunie 2018, 19:00)

    asadar... [utilizator]

    daca Romania nu pierde cei 4 mld de dolari puteti sa-i furati voi nu-i asa??
  • +3 (3 voturi)    
    Tradatorii isi vor primi cei 30 Arginti (Joi, 28 iunie 2018, 20:21)

    UnBucurestean [utilizator]

    Tradatorule, Ti ai incalcat toate juramintele M....

    Ai deja mainile patate de cianura!

    Daca canadienii pun mana pe Rosia Montana nu ti ramane sa faci decat ce a facut Iuda dupa ce si a primit cei 30 de arginti!
  • +3 (3 voturi)    
    Pariu ca Rosia va fi distrusa de rusi? (Joi, 28 iunie 2018, 20:55)

    Wanheda [utilizator]

    Ca si Baita Plai?
  • +2 (2 voturi)    
    fii atent aici faza (Joi, 28 iunie 2018, 21:39)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    io o sa va dau in judecata si e posibil sa pierdeti 5 miliarde de dolari. ce faci acu?
  • +2 (2 voturi)    
    Acum se explica (Joi, 28 iunie 2018, 21:53)

    Kosmos [utilizator]

    Consilierii PSD.
    Nota de plata: Fondu Suveran, Rosia Montana sunt nota de plata pt mentinerea la putere si ramanerea in libertate a infractorilor PSD. Steinmetz si Bibi ii fac pe romani in stil pur mafiot
  • +2 (2 voturi)    
    De ce sa nu raspunda (Vineri, 29 iunie 2018, 9:25)

    ABBV [utilizator]

    politicieni care au semnat contracte de interes national cu clauze secrete ? Ce ati semnat ma nevertebratelor ? Desecreteizti contracteke! Sa vada tot romanul de ce e pasib de plata. La modul cel mai sincer PSD cred ca are cel mai mare munar de analfabeti functionali pusi in fruntea .........Pusca ea odata si odata mamaliga o sa mai zambiti voi .....
    Ca si societate civila suntem 0 ZERO!!!