Viorica Dăncilă anunță majorarea cu 10% a punctului de pensie, de la 1 iulie

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 28 iunie 2018, 13:25 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Agerpres/EPA
Punctul de pensie se va majora cu 10% de la 1 iulie, a anunțat joi premierul Viorica Dăncilă, în deschiderea ședinței de guvern.

Astfel, punctul de pensie va crește cu 10%, la 1.100 lei iar pensia minimă garantată se majorează cu 23%, de la 520 lei la 640 lei.

Viorica Dăncilă a precizat că este vorba de valori nete.

Tot la această dată se vor majora prestațiile sociale pentru persoanele cu dizabilități.



















3515 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Numai bine... (Joi, 28 iunie 2018, 13:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    cât să acopere inflația și mai rămân și vreo doi-trei lei pentru antinevralgice (că medicamentele eficiente, oricum, nu prea se găsesc). E in ton cu 100 lei a lui Ceașca, nu?
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Joi, 28 iunie 2018, 13:33)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      e, dar publicul tinta pare multumit, nu vede ca de fapt cumpara mai putine. Gestul conteaza.
      • +1 (1 vot)    
        corectie (Vineri, 29 iunie 2018, 15:43)

        savatuf [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        S-a dat nu s-a luat ...restul e gargara ieftina
    • -4 (16 voturi)    
      Este o crestere asteptata de pensionari, (Joi, 28 iunie 2018, 13:41)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      si daca n-ar ramane cu nici un leut pentru antinevralgice. cresterea macar acopera inflatia si astfel nu scade puterea de cumparare a pensionarilor!
      • +1 (3 voturi)    
        Ce tare (Joi, 28 iunie 2018, 17:06)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Inflația a crescut din cauza haosului creat de cele 3 guverne p$d. Ca să acopere inflația (dar ei nu spun asta, doar îi scapă gura pe unii postaci) dau un 10% care oricum va fi mâncat de restul inflației plus deprecierea cursului, creștere dobânzi... și prezintă ajustarea inflației drept o mare realizare.
        Ei strică, peticesc (parțial) și apoi proștii îi votează și le mai fac și propagandă!
      • +1 (3 voturi)    
        Nope (Joi, 28 iunie 2018, 17:08)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Nu acopera inflatia si scumpirile care nu sunt prinse in cosul inflatiei. Acopera doar incompetenta unei gasti care a indatorat enorm tara
      • 0 (0 voturi)    
        La Botosani s-a terminat matematica (Joi, 28 iunie 2018, 19:18)

        DuieMragnea [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Si logica, si gandirea...
      • 0 (0 voturi)    
        Zicea unul azi ca valoarea pensiilor speciale (Joi, 28 iunie 2018, 23:38)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        este mai mare de vreo 4 ori fata de cele normale.
      • +2 (2 voturi)    
        cine plateste? (Vineri, 29 iunie 2018, 8:43)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        10% in plus la pensii inseamna 10% in plus la CAS.
        sau banii pica din cer? de fapt, pica din imprumuturi, imprumuturi pe care le vor plati nepotii pensionarilor. si uite asa bunica voteaza ciuma rosie ca sa-i cumpere lui Ionel o acadea pe care Ionel o va plati de 5 ori cand va creste mare.
  • +7 (7 voturi)    
    Nicule, mai da-le 100 de lei (Joi, 28 iunie 2018, 13:35)

    moka [utilizator]

    si impusca si al doilea iepure cu ocazia asta:
    Vedeti ce randament are pilonu 1. 10% dintr-un foc.
    il face de cacao pe pilonul II nemernicul.

    Se leaga treburile:
    1. mita populatiei pentru ceea ce urmeaza sa faca
    2. ca sa acopere acest lucru vor nationaliza pilonul II aratand 10% (pe juma' de an!!!) randament la pilonul I.
  • +4 (4 voturi)    
    Merge si pe datorie. (Joi, 28 iunie 2018, 13:36)

    ABBV [utilizator]

    nu e stres ca la ea la videle .....pe caiet pe datorie las ca oricum alt mandat nu mai prindem....macar sa facem acum dezastru. Tovarasa de la Videle in 89 cineva mai promitea bani in plus la pensie etc ! Sper sa sfarsiti la fel! Tradatorilor vindeti tara !
  • +7 (7 voturi)    
    :-) (Joi, 28 iunie 2018, 13:38)

    Soljenitin [utilizator]

    Nicule, mai da-le 100!
  • +7 (7 voturi)    
    Cum zicea Lenuta (Joi, 28 iunie 2018, 13:41)

    Gojifruit [utilizator]

    “Mai da-le, Nicule, 100 de lei la pensii”
  • +7 (7 voturi)    
    "va mai dam o felie de salam" (Joi, 28 iunie 2018, 13:45)

    IancuJianu [utilizator]

    citat din Ceausescu...
  • +7 (7 voturi)    
    trebuia (Joi, 28 iunie 2018, 13:45)

    zigot [utilizator]

    sa se aplice de la 1 ian.; acum era randul olgutei sa isi
    arate "capacitatile", dar, pe langa viorica vasilica vor
    incerca toti "virtuosii" psd sa isi aroge meritele.
    dar autostrazi, dar spitale, dar educatie, cand si cu
    cine?
  • +8 (8 voturi)    
    si la 1 ianuarie 2019... (Joi, 28 iunie 2018, 13:57)

    USMarines [utilizator]

    se va anunta ca punctul de pensie se va mari la 1.500 lei, dar nu vor mai veni deloc pensii pentru ca nu mai sunt bani....
  • +1 (1 vot)    
    am avut un fior (Joi, 28 iunie 2018, 16:33)

    cpvoinea [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=u10Qb9hb_lI
  • +8 (8 voturi)    
    aplauze frenetice (Joi, 28 iunie 2018, 16:33)

    Cosmin-cel-Mare [utilizator]

    uraaaaaa uraaaaaaaaaaaaaaa! Stima noastra si mandria, Viorica, Romania! Viorica PCR! Viorica PCR!
  • +8 (8 voturi)    
    asa a facut si Ceasca ... (Joi, 28 iunie 2018, 16:40)

    VaseaV [utilizator]

    va dau bani sa va linistiti .. pacat ca ii gaseste pe oamenii vulnerabili :(
    • 0 (0 voturi)    
      Asa (Vineri, 29 iunie 2018, 15:45)

      savatuf [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      a facut si basescu..a impozitat pensiile.
  • +4 (4 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 28 iunie 2018, 16:42)

    XLXL [utilizator]

    saracii parlamentari, gusati de la autoritatile locale si guleratii mai cu motz de prin politie, procuratura, judecatorii ... ce-or sa faca ei de-acuma, doamna ministru, cu lefurile si pensiile astea maruntele ...cum s-or mai descurca oare printre atatea zerouri ....
  • +6 (6 voturi)    
    da (Joi, 28 iunie 2018, 16:43)

    Hexadanus [utilizator]

    Si preturile la utilitati o sa creasca cu 15%, parca vad.

    Sa nu mai vorbim de inflatie.
  • +9 (9 voturi)    
    premierul emo (Joi, 28 iunie 2018, 16:45)

    mos ion roata [utilizator]

    minte de ingheata apele-sau mai bine zis (pe limba ei)dezinformeaza.
    1100 lei reprezinta cam 30%din salariul mediu brut fata de 45 cat prevede legea. Poate ii explica cineva madamei ca de fapt pensionarii sunt furati cu o treime din pensie.Marirea la 1100 este apa de ploaie din toate punctele de vedere.
  • +1 (3 voturi)    
    o investitie in viitor (Joi, 28 iunie 2018, 17:09)

    programatoru [utilizator]

    dar nu al Romaniei
  • +2 (2 voturi)    
    mai rau decat in Game of Thrones.... (Joi, 28 iunie 2018, 17:13)

    taro [utilizator]

    Din pacate guvernul PSD si Dragnea Voda conduce Romania mai rau decat un regat din Westeros.

    Grand Maester Pycelle: Can the treasury bear such expenses?
    Lord Baelish:I'll have to borrow it, The Lannisters will accommodate, I expect.

    Regele decide 10% mariri de pensii(evident urmeaza inflatie) cand Romania trebuie deja sa se imprumute ca sa plateasca pensiile
  • -1 (5 voturi)    
    bai acesta..... (Joi, 28 iunie 2018, 20:19)

    asada [utilizator]

    ..te crezi mare scula !!!????? Mata ,tactu si bunicii tai care te-au crescut sant tot zombies sau au avut sansa sa moara pentru a nu vedea ce au zamislit !!!!??? Sa te rogi la Dumnezeu sa-ti dea zile si sa nu mori ca fraierul de tanar !!!! Tu ce o sa fii cand o sa inbatranesti !!!
  • +1 (1 vot)    
    reprezinta doar o indexare (Joi, 28 iunie 2018, 20:53)

    g01an [utilizator]

    aceasta "crestere" este doar o indexare tarzie si insuficienta conform legilor in vigoare. pensionarii (cei care au muncit o viata intreaga, nu cei facuti speciali din pix) au dreptul legal la mai mult de atat si in urmatorul 2 ani de zile vor trebui facute corectii majore pentru a le face dreptate. si nu stiu daca nivelul contributiile poate sustine acest nivel.

    250euro nu este o suma cu care ne mandrim ca o dam pensionarilor, dar atat poate economia pentru ca au ramas prea putin angajati per total sa asigure pensii mai bune de atat.
  • +1 (1 vot)    
    In maxim 1 luna... (Joi, 28 iunie 2018, 21:06)

    DanDare [utilizator]

    ... urmeaza anuntul de nationalizare a Pilonului 2 sau in cel mai bun caz de suspendare contributiilor la P2.

    Pe de alta parte multi privati au mentinut sau scazut salariile datorita transferurilor de contributii, salariatii aia ce sa faca, sa plece din tara, sa-si dea demisia ?
  • +2 (4 voturi)    
    VA RUGAM (Joi, 28 iunie 2018, 23:28)

    dincannes [utilizator]

    ...fara pensii speciale ! Salarii mari celor buni, utili trebuie, este perfect, dar un pensionar, prin definitie, nu mai trebuie stimulat, el nu mai produce. De ce sa nu fie toti pensionarii egali ? (Vezi Elvetia.)
    Cine vrea si poate, sa-si puna bani de o parte, undeva !
  • 0 (0 voturi)    
    trucuri ale GIO (Miercuri, 18 iulie 2018, 3:06)

    elysyum [utilizator]

    Guvernul se face ca da bani pensionarilor cand in fond sunt luati tot de la pensionari.
    Prin majorarea cu 10% a pensiilor de la 1 iulie,O mare parte din pensionari au depasit zona de neimpozitate, astfel ca din fondul de pensii a ramas o suma mare libera.
    Acei bani sunt acum dati pensionarilor liberi de impozitare.
    E doar un joc electoral al PSD,un joc fara rusine