Indicele Robor la trei luni a crescut la 3,15%, un nou record în ultimii patru ani

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 27 iunie 2018, 11:51 Actualitate | Esenţial


ROBOR
Foto: pixabay.com
Indicele Robor la trei luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a crescut la 3,15%, cel mai mare nivel din mai 2014, potrivit datelor publicate miercuri de Banca Naţională a României, scrie news.ro.

Robor la trei luni este indicatorul principal în funcţie de care se calculează dobânzile variabile la creditele în lei.

Marţi, indicele a crescut la 3,14%. Miercuri, indicele a avansat la 3,15%, cel mai mare nivel din 7 mai 2014, când a fost 3,16%. Indicele a crescut accelerat începând din 13 aprilie, când a atins nivelul de 2,07%.

Totodată, indicele Robor la şase luni a scăzut miercuri la 3,23%. Marţi, acesta a crescut la 3,24%, cel mai mare nivel din 14 mai 2014, când a fost 3,24%. BNR a anunţat, în 7 mai, creşterea ratei dobânzii de politică monetară de la 2,25% la 2,50% pe an.


















1639 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Nu s-a mers la vot (Miercuri, 27 iunie 2018, 12:09)

    tarabost [utilizator]

    Avem Olguta, avem Dancila. Inflatia si Robor nu mint.
    • +4 (4 voturi)    
      Poate mergeti la vot data viitoare (Miercuri, 27 iunie 2018, 13:14)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      ca sa nu mai platiti dobanda de fraieri.
  • +4 (4 voturi)    
    Roborul (Miercuri, 27 iunie 2018, 12:12)

    lula [utilizator]

    se simte/crede racheta.

    urmeaza sa trimitem jandarmii interstelari sa-l recupereze din spatiu, daca or putea...
  • +4 (4 voturi)    
    Una din tarele noastre? (Miercuri, 27 iunie 2018, 12:15)

    Martinezu [utilizator]

    E ca romanul se invata cu greul.
    Daca ar iesi macar cei constienti ca noua povara este numai vina haosului PSD ist si tot s-ar aduna cateva zeci de mii....
    Dar oamenii accepta, iar " alesii" jubileaza si isi fac drepturi peste drepturi.
    Animalele de rand sa traga.! de aia-i animale!
  • +4 (4 voturi)    
    multumim psd... (Miercuri, 27 iunie 2018, 12:19)

    liviu_ [utilizator]

    la mai mare...

    inca o dovata ca psd lucreaza cu spot pentru eradicarea saraciei: toti or sa aiba la fel de putini bani!
    • +3 (3 voturi)    
      mai corect, PSD-ul uniformizeaza saracia..... (Miercuri, 27 iunie 2018, 13:37)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      mai corect, PSD-ul uniformizeaza saracia..... alesii si restul....
      • 0 (0 voturi)    
        America de Sud (Miercuri, 27 iunie 2018, 15:01)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        .
  • +4 (4 voturi)    
    usor, usor (Miercuri, 27 iunie 2018, 12:41)

    bogdan1477 [utilizator]

    Programul de guvernare din scarta-n scaorta incepe sa-si arate efectele. Se ia de la toti prin inflatie si Robor si se da la primari, parlamentari, cevamedici norocosi si pensionari.
  • +4 (4 voturi)    
    STF, Guvernule!!! (Miercuri, 27 iunie 2018, 13:21)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    Prescurtare de la stefan.
  • -1 (1 vot)    
    Isarescu cel destept, populatia proasta (Miercuri, 27 iunie 2018, 20:17)

    eucomentez [utilizator]

    Cum ne-a explicat Isarescu noi suntem prosti ca am luat credite. Bancile si BNR sunt destepte pentru ca fac bani frumosi fara nici un efort, cadou de la BNR.