Iohannis, după ce Dragnea l-a amenințat cu suspendarea: Sincer, nu sunt extrem de interesat de părerea dumnealui

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 26 iunie 2018, 10:10 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
După ce luni Liviu Dragnea a spus că suspendarea președintelui ”nu este exclusă” din cauză că a intârziat ”nepermis de mult” anunțare deciziei privind revocarea lui Kovesi, Klaus Iohannis a răspuns că nu prea îl interesează opinia liderului PSD.

”Sincer, nu sunt extrem de interesat de părerea dumnealui”, a răspuns șeful statului la o întrebare a unui reporter.

Klaus Iohannis a evitat să dea un răspuns la insistențele jurnaliștilor pe această temă, spunând că vrea ca astăzi să vorbească ”mai mult despre biciclete decât despre altceva”.

Declarațiile șefului statului au fost făcute după ce a participat, pe bicicletă, la o scurtă parte a marșului „Pedalăm pentru România”, în care circa 250 de bicicliști pleacă marţi din Bucureşti, Iaşi, Timişoara şi Drobeta Turnu Severin, pentru a se reuni la Alba Iulia.


















9184 vizualizari

  • +30 (38 voturi)    
    Profesorul a dat finutz in botul Loazei Repetente (Marţi, 26 iunie 2018, 10:39)

    un domn [utilizator]

    De la Politehnica
    • -19 (29 voturi)    
      visatori (Marţi, 26 iunie 2018, 11:57)

      andrei108 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      mai sunteti. Ai dovada ca puturosul asta n-a facut nimic 4 ani de zile si tot continui sa-l lingi. Pesedeul a incalecat toata tara pentru ca puturosul asta n-a facut nimic concret.
      • +5 (13 voturi)    
        Visez, Deci Exist! (Marţi, 26 iunie 2018, 12:13)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui andrei108

        Dar Tu?
      • +8 (14 voturi)    
        visatori (Marţi, 26 iunie 2018, 12:16)

        Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui andrei108

        visatori peste visatori...

        Mai sunt si astia care viseaza ca prepsedintele in romania are ceva putere sa si faca ceva. In afara de intrigi si manevre cu partidele nu prea are parghii. Am avut un presedinte jucator care s-a zbatut dar nici el cu prea mult sccess singur.

        Puterea in romania e la parlament, ca asa a fost facuta consistutia, chiar daca i se spune republica semi-prezidentiala.

        Daca vrei ca presedintele sa poata face ceva in Romania, iti trebe un parlament echilibrat, ceva care sa-i dea spatiu de manevra. Cand ai majoritate absoluta, poti sa fii pe pace, ca mai mult de ceva declaratii nu ai sa obtii.

        Nu e Johanis Base, dar nici nu are cum sa faca ce a facut Base.
        • -13 (17 voturi)    
          Ba dimpotriva ... (Marţi, 26 iunie 2018, 13:16)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

          Te rog sa reconsideri. "Presedintele jucator" ne-a lasat cateva realizari "remarcabile".

          Una dintre aceste realizari este statul paralel.

          O a doua realizare este ca a taiat salariile, a marit TVA-ul si ar fi vrut sa scada si pensiile ca sa aiba Udrea & PDL ce fura chiar si in timpul crizei.

          O alta realizare notabila, legata ombilical de prima, este consolidarea imaginii externe a Romaniei de stat de mana a doua, vesnic corupt, cu MCV si fara Schengen.

          Vezi ce de realizari?
          • +2 (2 voturi)    
            nimic nu e perfect (Marţi, 26 iunie 2018, 17:52)

            Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            nimic nu e perfect, dar ca sa stii si tu cum a fost treaba:

            1. salariile le-a taiat guvernul, nu presedintele. Si le-a taiat din cauza ca Tariceanu a marit fara discernamant aparatul administrativ inainte (cum face Firea acuma). Si a taiat ca sa nu dea afara. O masura corecta as zice eu, ca si privatii au facut la fel, si nu a plans nimeni de la PSD atunci. Magaria a fost ca au taiat si pensille.

            2. Statul paralel ... omule, e trist daca nu intelege ce e de fapt "statul paralel".... iti dau dreptate ca sunt doua "state", unul reprezentat de institutiile statului, si altul de un grup minoritar care cauta sa-si scape pielea de parnaie. Tu care crezi ca ar trebui sa fie ala legitim?!

            3. MCV: tu stii ce e de fapt MCV? E singura garantie, firava, pe care o mai avem ca se respecta cumva statul de drept in Romania. Fara MCV am fi ca pe vremea lui Nastase... Tu crezi ca MCV e un lucru nociv?!

            4. Shengen?! ce sa mai vorbim aici... is curios sa ne spui cu ce te incalzeste pe tine (la nivel personal!) ca esti in Shengen sau nu.

            ... trist... Antena 3 much?
            • -2 (2 voturi)    
              Stai... (Marţi, 26 iunie 2018, 20:32)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

              Stai sa-ti spun cum a fost treaba, ca sa stii si tu:

              1. Pensiile nu le-au mai taiat ca a zis CCR-ul ca nu se poate. Dar poate te uitai pe Cartoon Network sau ceva. In aplicare a pus guvernul insa Basaul ne-a anuntat ca se taie. Dupa ce cu cateva luni inainte, in campania electorala ne-a spus ca gata, a trecut criza. Problema e ca daca nu mai furau poate nu trebuiau taiate salariile si marit TVA-ul. Sau si tu esti unul dintre cei care cred ca guvernul PDL era independent de Basescu dar guvernele PSD nu sunt independente de Dragnea?

              2. Statul paralel e format din niste "smecherasi" numiti, nu alesi, de obicei in institutii de forta, ca nu merge asa, din statul paralel sa faca parte Inspectorul Scolar. Te uiti prin Armata, Servicii, Politie, Justitie dupa astia… Si astia vor sa conduca ei tara, in locul politicienilor alesi democratic. Cam precum ii spunea Coldea lui Ghita ca ii aresteaza pe toti daca fac autostrada Comarnic-Brasov. Dar probabil ca a fost integrala Tom si Jerry pe Cartoon Network si ai pierdut si stirea asta …

              3. MCV e o mizerie discriminatorie pentru Romania. Grecia, Italia sunt infinit mai corupte decat Romania dar nu au MCV.

              4. Personal nu foarte mult ca ies / intru usor din tara cu autoturismul. Dar sigur, pentru transportatori doare.
              • 0 (0 voturi)    
                de la partid asa se vede, nu? (Miercuri, 27 iunie 2018, 10:34)

                Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

                LOL
        • -5 (9 voturi)    
          ceva tot poate (Marţi, 26 iunie 2018, 14:03)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

          altfel, nimeni n-ar vrea sa fie presedinte, nu?

          De exemplu, sa refuze numirea unui PM. Cu argumente.
          (Basescu a refuzat sa-l numeasca pe Klaus PM, in epoca USL, va amintiti?)
      • +3 (5 voturi)    
        Cum ar fi? (Marţi, 26 iunie 2018, 13:28)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui andrei108

        Ai putea tu "harnicule" sa dai exemple de ce ar fi trebuit sa faca Presedintele Romaniei?
  • -8 (12 voturi)    
    pedalăm peste România (Marţi, 26 iunie 2018, 13:34)

    cucuveauamov [utilizator]

    s-ar putea sa ramana cu bicicleta domnul acesta care incalca legea in fiecare secunda in care nu aplica decizia CCR
  • +11 (13 voturi)    
    Raspunsul perfect (Marţi, 26 iunie 2018, 13:55)

    Hababaeba [utilizator]

    la adresa unui condamnat cu executare.
    Condamnatul ar mai trebui bagat in seama doar dupa ce ajunge la parnaie. De, are si el niste drepturi si trebuie si astea ascultate.