VIDEO Olguța Vasilescu a postat pe Facebook un clip ce arată cum protestatari din Venezuela sunt doborâți cu tunurile de apă

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2018, 15:04 Actualitate | Esenţial


Captura dintr-un clip distribuit de Olguta Vasilescu
Foto: Facebook
Ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, a distribuit, pe pagina personală de Facebook, un clip cu o intervenție violentă a forțelor de reprimare a manifestanților din Venezuela. 

Imaginile cu protestatari doborâți violent de tunurile de apă și bombardați cu grenade lacrimogene sunt din Venezuela, dar clipul distribuit de Vasilescu este preluat de pagina unui sud-african care spune că de așa ceva este nevoie în țara lui. 



Postarea ministrului muncii vine în contextul unei noi serii de proteste contra puterii și a unor incidente ce au avut loc miercuri, când jandarmii au ridicat mai mulți protestatari, inclusiv un jurnalist german.


















14149 vizualizari

  • +41 (41 voturi)    
    A, pai sa incerce (Luni, 25 iunie 2018, 15:08)

    Captain Obvious [utilizator]

    De ce nu o face? Poate asa se trezeste si UE..
    Intrebare, poate imi raspunde cineva care are expertiza:
    Dragnea de ce nu e in puscarie, inteleg ca nu e definitiva si se poate face apel, dar de ce nu il face din puscarie ? Care sunt pasii ?
    • -1 (21 voturi)    
      inca nu e condamnat (Luni, 25 iunie 2018, 17:12)

      an_drei [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Pentru ca decizia nu e finala. Daca in apel il achita, atunci cine si cum ii compenseaza daunele ca a stat in inchisoare.

      Ce spui tu poate este arestarea preventiva. Si aceea o decide judecatorul la cererea procurorilor atunci cand persoana reprezinta un pericol iminent pentru societate (violatori, ucigasi, etc) si sunt dovezi clare care il incrimineaza. Aici nu e cazul, acuzarea fiind de trafic de influenta si abuz in serviciu (de una dintre acesta doua a fost achitat).

      Problema lui e ca are 2 ani cu suspendare. Suspendarea inseamna ca atunci cand calci pe bec, ii executi. Dar va fii contopire.

      In general sentinta nu cred ca se modifica, dar sunt se exceptii cand in apel s-a schimbat sentinta. Aceasta poate sa insemne cresterea pedepsei, nu neaparat achitare.
      • +18 (18 voturi)    
        Dragnea cam e pericol pentru societate (Luni, 25 iunie 2018, 18:47)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

        Un criminal omoara un om, cei ca Dragnea o tara intreaga.
      • +6 (6 voturi)    
        Bai nene (Marţi, 26 iunie 2018, 12:09)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

        In tarile sanatoase la cap, o persoana isi da demisia din functiile de conducere atunci cand este suspect sau cercetat, daramite condamnat in doua dosare! Nu sunteti sanatosi la cap?
      • 0 (2 voturi)    
        Nu inteleg (Marţi, 26 iunie 2018, 12:52)

        aladdin [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

        de ce ai primit atatea minusuri. Ai explicat foarte clar si frumos care e situatia. Una e ce ne dorim noi, altul este mersul legii.
        Probabil ca unii citesc numai titlul si imediat dau calificativul. Postaci de ambele parti.
  • +55 (55 voturi)    
    bine ca aflam (Luni, 25 iunie 2018, 15:08)

    buha [utilizator]

    bine ca aflam care este modelul PSD, Venezuela!

    am avut o banuiala
  • +17 (17 voturi)    
    Daca tot ne batem in exemple (Luni, 25 iunie 2018, 15:10)

    ictin [utilizator]

    https://www.bbc.com/news/world-asia-pacific-14197485
  • +44 (44 voturi)    
    Au capatat o ura bolnava (Luni, 25 iunie 2018, 15:14)

    Frank777 [utilizator]

    Olguta este ca Elena Ceausescu, uraste oamenii care isi cer drepturile. Elena Ceausescu comenta referitor celor care stateau la coala la alimente ca sunt "gândaci nesatui" Olguta vrea altfel. Oamenii sa stea si sa astepte ca gainile faramituri de la masa alesilor PSD. Nomenclatura PSD?ALDE asemenea nomenclaturii ceausiste fiind satui de furat si cu conturile pline nu pot intelege cum cineva poate sa se revolte si sa ceara drepturi. Sătulul nu înțelege pe cel flămând.Olguta viseaza represiune sangeroasa impotriva #Rezist. Este un sentiment comun celor din PSD/ALDE. Deputatul mitraliera a declarat ca ar impusca cu mitraliera pe cei din piata. Asasinat in masa.A ramas nepedepsit.
  • +42 (42 voturi)    
    Puneți tunurile pe ei! (Luni, 25 iunie 2018, 15:19)

    Bolsevicul [utilizator]

    Mitingul ”cămășilor albe” nu a fost unul de protest? Ba da, și cel mai tare au protestat cei de la tribună, foarte vocală fiind chiar d-na Olguța.

    Când organizați următorul miting, ăla pentru care stați ”cu arma la picior”, să-i anunțați și pe jandarmi, să vină cu tunurile de apă, că prea vi s-au înfierbântat creierii.
  • +34 (34 voturi)    
    adica, atunci cand psd protesta la Cotroceni (Luni, 25 iunie 2018, 15:25)

    MG [utilizator]

    jandarmii trebuiau sa iasa cu tunurile. hmm. Banane nu vreti dna?
    • +8 (8 voturi)    
      A luat destule banane, dar nu negre (Luni, 25 iunie 2018, 18:13)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui MG

      alea-s pentru perioada de incarcerare.
      • +5 (7 voturi)    
        Era una din specia: vadimus extremis (Luni, 25 iunie 2018, 19:08)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        Dupa care a trecut la claudius potentis....intre bananele acestea cate or mai fi fost...
  • +32 (32 voturi)    
    tovarasa (Luni, 25 iunie 2018, 15:25)

    liviu_ [utilizator]

    confunda florile date de protestatari cu pietrele aruncate in video...

    nu poti interveni cu tunuri de apa in cazul protestelor pasnice!
    desi mi-as dori... sa vezi atunci discutii de romanica la nivel inalt, sa vezi atunci procese inententate institutiilor pentru abuz, distrugere etc etc
  • +29 (29 voturi)    
    E clar, nu e de trait in America de Sud si (Luni, 25 iunie 2018, 15:27)

    scaraotchi [utilizator]

    nici in America centrala, asa ca stai de vorba cu Daddy si mai bine sa ramaneti in tara.

    Cand te...eliberezi (de la atata munca, vreau sa zic), te rog sa le suni si pe cele 2 amazoane din Costa Rica, pentru ca inca nu e timpul pierdut pentru a se muta in Madagascar...
  • +31 (31 voturi)    
    Autodenunt?! (Luni, 25 iunie 2018, 15:31)

    Sani [utilizator]

    Pai sa-ntelegem ca PSD-ul se compara cu un regim dictatorial care a reusit 'performanta' sa aduca o tara mare exportatoare de petrol in pozitia de a avea rationalizata benzina si hrana!

    NICE!
  • +28 (28 voturi)    
    hahahahaaa (Luni, 25 iunie 2018, 15:40)

    lp [utilizator]

    e posibil sa fiu in contra-curentului de opinie, dar eu abia astept sa ne ia la bataie in piata ! Toti puturosii mei de prieteni, sau in fine, cei care cred ca se rezolva de la sine (sau printr-o interventie mai mult sau mai putin divina), mi-au promis solemn ca daca eu personal patesc ceva, vin in piata si nici nu mai pleaca pana nu rezolvam problema cu GIO din guvern & parlament ! si banuiesc ca si parintii / rudele / prietenii celor care vin de obicei in piata sunt tot pe-acolo .... in fine, prin miscarea asta, Olguta ar reusi minunea de a-l convinge pe tata (cu care toate argumentele mele rationale au dat gres) ca e momentul sa renunte la credinta in psd :)
    • +25 (25 voturi)    
      Neee! (Luni, 25 iunie 2018, 15:44)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui lp

      In asentiment cu tine, si eu! :)
  • +24 (24 voturi)    
    Mi se pare normal (Luni, 25 iunie 2018, 15:42)

    DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator]

    In Romania lunile iunie-iulie sunt denumite "lunile minerilor" si luna decembrie are denumirea de "luna cavourilor".
  • +26 (26 voturi)    
    Volguta (Luni, 25 iunie 2018, 15:48)

    marr.io [utilizator]

    Doamne, ce-ti mai place sa arati cat de pro_sta gramada esti! Dar poze cu rafturile goale din magazinele alimentare din Venezuela cand pui? Stii cat e valoarea monedei din Venezuela? Iti spun eu: o hartie igienica. La cum se desfasoara evenimentele in Romania cam aceiasi valoare o va avea si leul nostru. Asta daca mai apucati Craciunul nebatuti.
    • +9 (9 voturi)    
      Diferenta fata de hartia igienica (Luni, 25 iunie 2018, 17:03)

      DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

      Este ca daca te stergi in locurile acelea cu bancnota risti sa te alegi cu o infectie.
  • +13 (13 voturi)    
    Atat o duce capul pe coana (Luni, 25 iunie 2018, 17:15)

    JHolden [utilizator]

    In Venezuela se moare de foame din cauza guvernarii dezastruoase a ciumei rosii latine. Oare toapa stie asta?
    • +2 (2 voturi)    
      In Venezuela (Luni, 25 iunie 2018, 22:59)

      DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

      Unii o duc bine. Iar ceilalti au atat pe cap cu ziua de maine ca numai de democratie nu le mai arde. Mariajul perfect.
  • +10 (10 voturi)    
    vENEZUELA REALA (Luni, 25 iunie 2018, 17:41)

    marr.io [utilizator]

    Vreme de 20 de ani, Venezuela a subvenționat alimentele pentru săraci din veniturile obținute ca urmare a vânzării petrolului. În prezent, această subvenție nu mai poate fi aplicată. Situația a devenit dramatică mai ales pentru că salariul mediu pe economie a devenit insuficient pentru a asigura hrana unei familii. Pe de altă parte, magazinele sunt mai degrabă goale, iar cele care încă funcționează sunt adesea sparte de hoți. Studiile arată că din magazinele venezuelene lipsesc circa 82% din alimentele considerate de primă necesitate. Penuria este atât de accentuată încât duminică, mii de oameni au profitat de deschiderea graniței cu vecinul Columbia, pentru a achiziționa alimente și medicamente de peste graniță.
    • +4 (4 voturi)    
      Ce ați uitat dumneavoastră să menționați (Marţi, 26 iunie 2018, 9:50)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

      Venezuela a naționalizat marile ferme - adică a dat săracilor pământul să-l lucreze, iar aceștia au făcut o mare productivitate. Venezuela este o țară tropicală, iar acest gen de țări au o mare productivitate agricolă. Faptul că au rămas fără mâncare - când Rusia, o țară nordică, se apropie de independența alimentară după ce a primit sancțiunile - spune totul despre incapacitatea socialiștilor de a administra în mod real țara - așa cum nici ”socialiștii” noștri cu aromă bolșevică nu pot să o facă (vezi articolul HN despre autostrăzile promise de guvernanți):
  • +7 (7 voturi)    
    VENEZUELA REALA 2 (Luni, 25 iunie 2018, 17:42)

    marr.io [utilizator]

    Deținătoare a celei mai mari rezerve de petrol din lume, Venezuela se prăbușește din punct de vedere economic. Datoria externă a țării este estimată la 120 de miliarde de dolari iar dezechilibrele majore ale principalilor indici economici, cum ar fi devalorizarea semnificativă a monedei sau creșterea galopantă a nivelului inflației (până la 700%, conform FMI) au determinat declanșarea unei crize alimentare și instalarea panicii în rândul populației.
  • +6 (6 voturi)    
    Volguta 2 (Luni, 25 iunie 2018, 17:45)

    marr.io [utilizator]

    Daca tot ne batem in exemple madam Volguta PeCeRista :

    http://bani.md/venezuela--intre-doua-extreme--bogatii-se-lafaie-in-miere-si-puf--iar-saracii-mananca-de-la-gunoaie-pana-si-cainii-mor-de-foame-foto-cutremuratoare---76035.html
  • +6 (6 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 25 iunie 2018, 17:45)

    ABCDetc [utilizator]

    dupa ce c-a incurcat o tara-ntreaga cu schimbarile salariale, pentru pensii si de fiscalitate, mai face si exercitii de pareri aiurea ... tot are de indreptat ce zicea ieri ca nu trebuie indreptat ... de astupat ce zicea ca nu trebuie astupat ... acuma a luat-o cu represiunile justificate ... sa vedem ce-o sa mai fie cand n-o mai fi parlamentareasa, ca deocamdata e pe cai mari si nu-i ajunge ...
  • +6 (6 voturi)    
    SJM - Social Justice Minister (Luni, 25 iunie 2018, 17:46)

    MinDepous [utilizator]

    Asta e ministrul Justitiei Sociale? Hai, ma lasi?

    @HotNews - cand plasati si voi o rubrica la care sa vedem comentariile cenzurate si mai ales de ce? Ca vorbesc de unul singur si nu instig la nimic.
  • +10 (10 voturi)    
    prmistei asteia resapate (Luni, 25 iunie 2018, 19:42)

    paranoid_android [utilizator]

    ii urez sedere placuta in Venezuela; si ce bine ar face daca nu s-ar mai intoarce de acolo nici nu vreau sa va mai scriu...
  • +8 (8 voturi)    
    Asta nu e instigare la violenta? (Luni, 25 iunie 2018, 21:52)

    kokos [utilizator]

    Se autosesizeaza cineva?
  • +10 (10 voturi)    
    atat o duce mintea (Luni, 25 iunie 2018, 22:01)

    programatoru [utilizator]

    binenteles "duamna" habar nu are ce spune, acusica ne pune poze
    - din Rusia cu opozanti ai conducatorului iubit omorati,
    - apoi poze cu Siria si armata lui Bashar cum isi omoara oamenii, sa ne arate cum se procedeaza
    - apoi poze din Corea de nord cum e veneram conducatorul iubit cu titlu asa trebuie aratata recunostinta fara de dracnea cel iubit
    - poze cu maimute care se scarpina in fund si apoi isi miros degetul, pentru ca sta cracanata pe scaun
  • +3 (3 voturi)    
    cand am spus ca astia (Marţi, 26 iunie 2018, 12:18)

    ..13 [utilizator]

    Vor sa ne aduca la stadiu de Venezuela nu prea m-au crezut oamenii - iote ce zice acum dansa pe FB!!!!

    Astia inca nu au inteles ceea ce inseamna democratia, ce inseamna sa ai un vot acordat si ce trebuie sa faci atunci cand urci ca si demnitar public in administratia centrala sau chiar cea locala.

    Volgutza ramane doar

    D E M I S I A!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Inca.. (Marţi, 26 iunie 2018, 19:36)

    izu51 [utilizator]

    un responsabil cu razboiul civil...Va aduceti aminte de Revolutie si de Ceausescu ?Azi jeturi de apa,maine jeturi de gloante ??Sau Venezuela =republica Dracnea ?////