Tăriceanu: Nu am discutat deloc despre o ordonanță de urgență pentru modificarea legilor penale / Liderul ALDE exclude și varianta asumării răspunderii Guvernului

de Redacția     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2018, 12:54 Actualitate | Esenţial


Tariceanu
Foto: Facebook
Nu am discutat de niciun fel de o ordonanță de urgență de modificare a codurilor penale, a declarat luni liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu.

„Scoateți din discuție acest subiect. Vom merge exclusiv pe calea dezbaterii parlamentare”, le-a spus Tăriceanu ziariștilor prezenți la Palatul Parlamentului, după o reuniune neanunțată a coaliției de guvernare, la care au mai participat, printre alții, liderul PSD, Liviu Dragnea, și premierul Viorica Dăncilă.

La întrebările ziariștilor, Tăriceanu a precizat că nu se are în vedere nici asumarea răspunderii pentru modificarea codurilor penal și de procedură penală.

Chestionat dacă PSD a agreat aceste variante, Călin Popescu Tăriceanu a răspuns: „Sigur ca da”.

Acesta a precizată însă că „va trebui fără îndoială să facem sesiune extraordinară”.

Tăriceanu a acuzat însă întârzieri în intrarea în vigoare a legilor promovate de PSD-ALDE, prin „toate tertipurile posibile” din partea opoziției și a președintelui, afirmând că se așteaptă să se întâmple același lucru și la modificarea codurilor penale.

„Ne punem întrebarea, majoritatea parlamentară de ce mai e necesară?”, a comentat Tăriceanu.

Declarațiile vin în contextul în care Liviu Dragnea a declarat vineri, în prima ieșire publică după condamnare, că în Parlament nu mai este o ”procedură normală” și PSD este decis să meargă până la capăt cu modificarea legilor justiției și a codurilor penale.

De asemenea, vicepreședintele PSD, Gabriela Firea, a declarat, după CEX, că nu ştie dacă va fi emisă o Ordonanţă de urgenţă pentru adoptarea modificărilor la Codurile penale, dar că în cursul săptămânii viitoare va avea loc o întâlnire cu experţi din domeniul juridic pentru a se stabili dacă va fi sau nu adoptată o Ordonanţă de urgenţă în acest sens.

Un alt lider PSD, Dumitru Buzatu a declarat la Digi24 ca partidul va decide în cursul acestei săptămâni dacă va trece codurile prin ordonanță sau prin asumarea răspunderii.

”Dacă voi fi solicitat voi răspunde”, a răspuns luni dimineață Tudorel Toader când a fost întrebat, luni dimineață, în privința posibilității modificării legislației penale prin ordonanțe de urgență.  




















7637 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Deci, au discutat despre (Luni, 25 iunie 2018, 12:56)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    o ordonanță de urgență de modificare a codurilor penale.
    • +12 (12 voturi)    
      sa nu uitam (Luni, 25 iunie 2018, 13:36)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      Dragnea nu e singurul penal care vrea ciuntirea Legilor Justitiei.
      PSD e partidul baronilor, iar ALDE e "magnetul" de penali. Toti sunt dispusi sa-l sacrifice pe Dragnea atata timp cat isi ating scopul: pastrarea libertatii si a banilor furati.
    • +5 (5 voturi)    
      pai da, (Luni, 25 iunie 2018, 15:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      au discutat si n-au picat inca la pace.
      Ca urmare, tradiceanu ii da la turloaie lui dragnea.
      Dar nici nu zice nu, daca dragnea se descurca altfel si da peste noapte vreo O.U.G. Ca vasilica sta intepenita cu pixul in mana, cum i-a zis seful Ali Baba.
  • +20 (20 voturi)    
    Fumigene sau... (Luni, 25 iunie 2018, 12:58)

    PedaGogu [utilizator]

    ...tradare? Tradare sa fie, dar sa stim si noi. Desi cred ca e o fumigena marca moliceanu, care una zice, alta face si dupa aia pretinde ca ploua.
  • +16 (16 voturi)    
    Jucativa cu focul! (Luni, 25 iunie 2018, 12:59)

    ABBV [utilizator]

    Poate face poc Mamaliga
  • +18 (18 voturi)    
    Tariceanu va trada. (Luni, 25 iunie 2018, 12:59)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    S-a prins ca dragnea e doar un bolovan legat de gatul alde.
  • -27 (31 voturi)    
    nu conteaza (Luni, 25 iunie 2018, 13:01)

    cucuveauamov [utilizator]

    cei de la #rezist inteleg mai greu si seara, din lipsa de preocupari, se vad in piata cu "cod rosu de OUG si prostie pe bat"
    • +10 (10 voturi)    
      tu iti mai aduci aminte... (Luni, 25 iunie 2018, 13:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      cum a fost in fec 2017 OUG ala?!
      a aparut din senin, dat la 12 noaptea!

      normal ca acum sufla lumea si-n iaurt

      dar na... voi slugile pesediste nu puteti gandi asa... bine voi nu ganditi deloc
  • +15 (19 voturi)    
    Tariceanu (Luni, 25 iunie 2018, 13:01)

    Frank777 [utilizator]

    este un mare mincinos. Unde sunt 3 miliarde de euro de la privatizarea BCR? Delapidati din fondul de investitii si folositi la fondul de salarii ???? tariceanu si Vosganian nu au raspuns niciodata pentru acest furt. De aici Romania mai saraca si fara investitii in infrastructura.
  • +22 (24 voturi)    
    Sigur (Luni, 25 iunie 2018, 13:03)

    omezu [utilizator]

    Uite cum joaca Calin rolul politistului bun :)) Ii mai crede cineva pe borfasii astia? Multidivortatul senil vrea doar sa negocieze cu Liviu o bucata mai mare de cascaval.
  • +11 (13 voturi)    
    opaaaa (Luni, 25 iunie 2018, 13:03)

    lambda [utilizator]

    probleme in paradis?
  • +11 (13 voturi)    
    sesiune extraordinara? (Luni, 25 iunie 2018, 13:06)

    un_cetatean_cinstit [utilizator]

    ce nume pompos, asa as numi executia tuturor obositilor care pun pe primul loc interesele lor si a neamului lor(de cacat) in fata intereselor cetatenilor.

    inalta tradare se numeste.
  • +19 (21 voturi)    
    Vreti sa adormiti vigilenta. (Luni, 25 iunie 2018, 13:14)

    ekek [utilizator]

    Dar nu merge. In trada pana picati, ciuma rosie ce sunteti.
    Trebuie sa ajungeti la cosul de gunoi si in parnaie. Ordinea nu conteaza.
  • +19 (21 voturi)    
    ...NU-L CREDETI... (Luni, 25 iunie 2018, 13:17)

    mitocanu [utilizator]

    ...spune asta ca sa inceteze protestele in piata victoriei...si peste noapte ne trezim cu oug....
  • +7 (7 voturi)    
    . (Luni, 25 iunie 2018, 13:32)

    Ingwar [utilizator]

    nu trebue sa credem acestui penal, si nimanui din ALDE + PSD, astia una zic acuma insa paralel comploteaza impotriva statului,
    astia nu vor refuza sa mutileze legile justitiei pina in ultima zi de guvernare. pur si simplu unii inteleg ca "metoda OUG" este prea brutala si vor lua o tactica mai perfida si lasa, prin luna august cind e virful vacantelor vor da niste legi prin metode standard(non OUG) iar intre timp ministrul de interne Carmen Dan procura arme, grenade si "tancuri cu apa" pentru a maltrata protestatarii
  • +13 (13 voturi)    
    Cine mai crede spusele acestui specimen? (Luni, 25 iunie 2018, 13:35)

    Cataleya [utilizator]

    E doar o metoda de manipulare.

    Tariceanu se face ca se opune, dar el stie foarte bine ca Dragnea ii va ordona Pavianului sa dea OUG.
    Iar dupa aceea, Tariceanu va declara ca, totusi, Guvernul are tot dreptul sa dea OUG.

    Tariceanu nu trebuie crezut nici daca declara ca apa e uda sau ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui!
  • +15 (15 voturi)    
    Ordonanţa nu implică ALDE (Luni, 25 iunie 2018, 13:39)

    PlatitDeSoros [utilizator]

    Tăriceanu se foloseşte de prilej, să facă pe mimoza... guvernul nu are nevoie de aprobarea lui ca să emită OUG! Chiar dacă odată ajunsă în parlament OUG pică (când o ajunge...), din câte ştiu eu efectele sunt deja produse! Iar el o să spună: "noi nu am votat OUG, nu suntem noi implicaţi".

    Nici usturoi nu a mâncat, nici gura nu-i miroase!
    ...şi dacă guvernul îşi asumă răspunderea... o să voteze împotrivă? Fraţii Grimm şi poveşti nemuritoare!
  • +7 (7 voturi)    
    Cameleon (Luni, 25 iunie 2018, 14:37)

    Isobar [utilizator]

    Specialitatea casei (ALDE),pescuit in ape tulburi.
    Scopul:
    Racolarea de noi traseisti si marsul spre presedentie.
    Noroc ca aceasta strategie este sortita esecului.!!!
  • +5 (5 voturi)    
    praf in ochi (Luni, 25 iunie 2018, 14:45)

    razeshu [utilizator]

    asta minte si cand sforaie. :)
  • +4 (4 voturi)    
    ALDE mentine alianta...si condamnarea. (Luni, 25 iunie 2018, 14:49)

    1A [utilizator]

    Daca shulfa spune adevarul motivul e clar.
    Securistu' vopsit in ''liberal'' se mai viseaza presedinte , de ce sa anuleze condamnarea prin OUG?
    Un contracandidat mai putin. Traiasca sentinta cu executare si tradarea pasiva, tradicenii securisti stiu de ce.
  • +7 (7 voturi)    
    Cam asa... (Luni, 25 iunie 2018, 14:57)

    badia [utilizator]

    Sa nu ne culcam pe o ureche: ne-am lamurit ca sint extrem de perfizi.
    Baietii vor continua astfel:
    1 - Daca pica motiunea, vor avea un nou suflu.
    2 - Ne ametesc cu vorbulite din astea ca ale lui Tariceanu si Tudorel Ticaloshel: ca nu s-a stabilit, ca nu s-a vorbit, ca sa stam linistiti.
    3 - Se vede cu ochiul liber: strada se stinge incetisor. Vin concediile, vin meciuri tari seara, lumea e lehemetuita.
    Si atunci VOR LOVI!
    Sa speram ca Iohannis are o celula de criza, cu oameni inteligenti care au calculat variantele A _B_C, cu mutari precise, cu intuirea miscarilor adversarului si cu informatii din teren.
    Altfel nu mai pupa un alt mandat si va ramine in istorie ca seful statului invins de mafie.