Tudorel Toader: Ar fi normal şi necesar să-i întrebaţi şi pe cei din puterea judecătorească atunci când fac afirmaţii cu privire la activitatea politicenilor

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2018, 9:45 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Stirile ProTV
Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declarat luni că ar fi normal să fie întrebaţi şi reprezentanţii puterii judecătoreşti atunci când fac afirmaţii despre activitatea politicenilor sau a Legislativului, transmite Agerpres.

Întrebat despre punctul de vedere dat de Instanţa supremă referitor la comentariile faţă de decizia de condamnare a liderului PSD, Toader a spus că ar fi normal să fie întrebaţi cei implicaţi în aceste afirmaţii.

"Normal este să-i întrebaţi pe dânşii, pe cei care au făcut afirmaţia, pe cei care au reacţionat la afirmaţie, după cum tot normal şi chiar necesar ar fi ca să-i întrebaţi şi pe cei din puterea judecătorească atunci când fac afirmaţii cu privire la activitatea politicenilor, la activitatea Legislativului, la activitatea Executivului, pentru că în egală măsură, dacă nu chiar mai mult, şi dânşii au o obligaţie de rezervă de a se exprima cu privire la demersuri politice, legislative şi-aşa mai departe", a afirmat Tudorel Toader la sediul MJ.

Întrebat dacă acesta este un reproş la adresa judecătorilor, Toader a precizat: "Tocmai am făcut o afirmaţie".



















1661 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    încă o declarație despre nimic a bubosului. (Luni, 25 iunie 2018, 9:57)

    ouyang [utilizator]

    Marș, trădătorule!
  • -1 (7 voturi)    
    traducere (Luni, 25 iunie 2018, 9:58)

    zicsieu [utilizator]

    ciocu mic si joc de glezne.
  • +9 (13 voturi)    
    Nenea asta... (Luni, 25 iunie 2018, 9:59)

    gabone [utilizator]

    Cica e ministrul JUSTITIEI si vrea sa coordoneze procurorii.. Si el tocmai spune ca JUSTITIA ar trebui sa taca in fata politicului..
    • -5 (9 voturi)    
      justitia se face, nu se vorbeste! (Luni, 25 iunie 2018, 10:09)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      dar nah...
      • +4 (8 voturi)    
        FALS... (Luni, 25 iunie 2018, 10:26)

        gabone [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Fiecare putere in stat trebuie sa poata sa-si spuna cuvantul in ceea ce priveste zona ei de competente..

        Cand justitia e trasa pe mana moarta de codul penal votat de politic...
        Cand presedintele e tras pe mana moarta de legile votate de parlament..
        Crand presa primeste amenintari si e supusa zilnic la presiuni de catre agentiile statului (FISC) iar ziaristii sunt ridicati in plina strada...

        Aia e dictatura cand nimeni nu mai poate spune nimic in afara de politic..
      • +4 (8 voturi)    
        cum ar fi... (Luni, 25 iunie 2018, 10:29)

        gabone [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        .. sa iei volanul din mana unui sofer si sa-i spui ca treaba lui e sa conduca autobuzul, nu sa comenteze ca i-ai luat tu volanul... ASA?
    • +3 (7 voturi)    
      Asta a invatat (Luni, 25 iunie 2018, 10:19)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      pe cand era procuror ceausist si asculta de ordinele de la Secu. Mai apoi cand il slugarea pe penalul Fenechiu. Si asta face in gubernul condus de multiplu hot Dracnea.
  • +7 (11 voturi)    
    slugarele... (Luni, 25 iunie 2018, 10:02)

    liviu_ [utilizator]

    serios... dute pe o stanca si vezi daca poti sa zbori...

    efectiv esti un personaj toxic si o RUSINE pentru toti magistratii de pe planeta asta!
    • -4 (8 voturi)    
      "dute"??? (Luni, 25 iunie 2018, 10:10)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Bine ca esti tu, efectiv, bun!
  • +6 (10 voturi)    
    pai da, ca dupa tine, potaie, (Luni, 25 iunie 2018, 10:07)

    revo [utilizator]

    puterea judecatoreasca e roaba mafiei politice, nu e o putere independenta! E roaba ta, limaxule!

    Putini oameni sunt atat de respingatori in toata alcatuirea lor ca acest individ.
    • -5 (9 voturi)    
      n-a spus asta! (Luni, 25 iunie 2018, 10:11)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui revo

      iar faptul ca utilizezi atacul la persoana ca argument spune totul despre tine....
    • +1 (5 voturi)    
      Sunt câtiva (Luni, 25 iunie 2018, 10:21)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui revo

      cei multi din Fabrica de Dipolome universitare din Iasi care l-au votat rector. Sunt dupa chipul si asemanarea lui - nulitati profesionale, fosti turnatori, comunisti infocati si complici la ticalosia psd + alde + udmr.
  • +4 (8 voturi)    
    Nu te lasa Tudorica! (Luni, 25 iunie 2018, 10:15)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Precum Lucrețiu Pătrășcanu.
    Distrugatorul democrației si a justiției
    Bați in retragere?
    Omologul tau stalinist a fost executat de sefii pe care i-a servit cu zel.
  • +1 (5 voturi)    
    gargamel asta (Luni, 25 iunie 2018, 10:23)

    loveparade [utilizator]

    e de o perversitate rara

    https://vignette.wikia.nocookie.net/smurfs/images/f/ff/Gargamel_The_Beautiful.jpg/revision/latest?cb=20111029183306
  • +1 (5 voturi)    
    Inst de boli neuro declara evadat un pacient (Luni, 25 iunie 2018, 10:27)

    mnicku [utilizator]

    cine vede poza de mai sus sa dea detalii la cea mai apropiata sectie de neuro sau la tel 2020
    • -2 (2 voturi)    
      In paralel (Luni, 25 iunie 2018, 11:43)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Corpul didactic de la Univ din Iasi compus majoritaridin turnatori, colabortori la Secu sau progeniturile lor, nulitati / mediocritati profesionale etc. l-a ales rector pe acest ticalos. Universitate de kkt,
  • -2 (2 voturi)    
    Domnilor! (Luni, 25 iunie 2018, 10:44)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Este anormal ca un ministru al justitiei sa fie cel mai guraliv si activ impotriva propriilor subordonati si colaboratori. Toate actiunile acestui ministru sunt indreptate impotriva activitatii procurorilor sau nagistratilor si indreptate in deosebi spre protectia celor certati cu legea. Parerea mea este ca acest om este satajat la greu!
    • -2 (2 voturi)    
      Cu ce? (Luni, 25 iunie 2018, 12:16)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      E stiut ca a fost procuror ceausist si colaborator la Secu. Doar porcariile facute ca sluga a infractorilor USL din Iasi (Fenechiu & Co) sa fie un secret. Secretul lui Plichinelle, dupa ce i-a dat titlul de doctor lui Gorghiu, cea care făcea lobi pentru puscariasul Vlasov in Parlament. Drept rasplata a ajuns in CCR, desi e o nulitate lucie ca jurist si un cadru didactic de o mediocritate fara egal.