Demisie anunțată la protest: Eckstein Kovacs părăsește UDMR, după 28 de ani / Poziția Uniunii față de legile justiției a umplut paharul

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 iunie 2018, 21:14 Actualitate | Esenţial


Peter Eckstein-Kovacs
Foto: AGERPRES
Fostul senator Peter Eckstein Kovacs a anunţat sâmbătă seara, la protestul care se desfăşoară în Piaţa Unirii din Cluj-Napoca pentru a cincea zi consecutiv, că demisionează din calitatea de membru al UDMR după 28 de ani, nemulţumit de poziţia formaţiunii faţă de legile justiţiei, scrie Mediafax.

Eckstein Kovacs a declarat, sâmbătă seara, în faţa protestatarilor din Piaţa Unirii, că modificările la legile justiţiei au trecut cu voturile UDMR. 

„Piaţa Libertăţii, aşa cum s-a numit mai demult Piaţa Unirii, este un loc important, şi anunţ aici demisia mea din calitatea de membru al UDMR. Nu sunt de acord cu multe lucruri, dar ceea ce a umplut paharul este poziţia UDMR faţă de legile justiţiei. Modificările la Codul de procedură penală au trecut cu voturile UDMR. De asemenea, a contat în această decizie a mea şi cârdăşia cu PSD, este un lucru inacceptabil pentru mine. După 28 de ani de când am devenit membru al UDMR s-a umplut paharul”, a spus Eckstein. Anunţul acestuia a fost întâmpinat cu aplauze de protestatarii prezenţi.

În Piaţa Unirii din Cluj-Napoca sunt aplasate 11 corturi, protestatarii susţinând că vor rămâne aici non-stop până la căderea Guvernului Dăncilă. Ei scandează „Jos Guvernul” şi „Demisia”, dar şi „Iohannis, Iohannis”, după anunţul şefului statului de a candida pentru un nou mandat de preşedinte al României. Eckstein Kovacs Peter a fost senator din partea UDMR până în anul 2008, iar între anii 2009 - 2011 a fost consilierul fostului preşedinte Traian Băsescu. Eckstein este unul dintre membii fondatori ai UDMR şi a condus platforma liberală din cadrul Uniunii.


















8550 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    respect (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 21:17)

    buha [utilizator]

    un maghiar decent de fiecare data, nu s-a complacut cu combinatiile sulfuroase ale udmr-istilor
    • +1 (1 vot)    
      Aiurea (Luni, 25 iunie 2018, 1:51)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui buha

      Peter Eckstein Kovacs este evreu dupa tata,
      similar cu si Iuliu Winkler si Kelemen Hunor.
      Avand in vedere colaborarea stransa cu Basescu, Eckstein ar putea sa aiba o noua cariera politica in PMP. Ii are alaturi si pe confratii Teodor Baconschi si pe Lazaroiu pe acolo.
      Daca mai vine si Elena Udrea (care a facut cel mai multe furturi exact cand Eckstein era Consilierul Presidentiala al lui Basescu) o sa
      obtina cu partidul peste 5 % in 2020 si o sa intre in Parlament.
  • +8 (10 voturi)    
    udmr (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 21:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cum sa faci parte din aceasta grupare infractionala MAI NOCIVA decât oricare alta, de vreme ce au furat sub TOATE guvernarile, iar acum s-au aliat cu cel mai TICALOS grup mafiot format din psd+alde? O grupare care are drept scop DISTRUGEREA ROMANIEI si dispariția ei ca stat?
  • +10 (10 voturi)    
    felicitari ... (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 21:23)

    sareta [utilizator]

    Asa arata un intelectual bine format si educat ! Felicitari si natiei careia-i apartine !
  • +4 (6 voturi)    
    Pai da (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 21:30)

    mitg [utilizator]

    Mai sunt si oameni normali in udemere, ca-n rest niste hoti mai ceva ca romanii ...
  • +4 (4 voturi)    
    nu-i rau (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 21:31)

    Mistrelutz [utilizator]

    dar totusi..mare tare paharul ala..de-au incaput 28 de ani in el..
  • +10 (12 voturi)    
    Asa precum Cristi Diaconescu nu avea..... (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 21:48)

    gigiN [utilizator]

    ...ce cauta in haita pesedista,nici Eckstein Kovacs nu avea ce cauta in udmr.Restul sunt...garbage.
  • +6 (8 voturi)    
    Trebuia s-o facă mai demult (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 21:54)

    Radu10 [utilizator]

    Având în vedere sărăcia cruntă din secuime, cu județele aferente la coada clasamentelor în ceea ce privește calitatea vieții, e clar că UDMR nu mai este decât o șușanea la picioarele cuplului Viktor și Livache

    Sper ca votanții UDMR să fie mai demni, măcar la ieșirea de la biserică.
  • +9 (9 voturi)    
    Un om normal, gest normal !! (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 21:58)

    democtrates [utilizator]

    Un om normal stie cand rebuie sa se retraga, din pacate multi din viata politica romana nu stiu sa se retraga cand ese cazul, vezi :
    Ponta, Dragnea, Dancila etc.
    Sper ca acest om sa reuneasca comunitatea maghiara in jurul valorilor democratice, dar din pacate la noi nu exista partide de opozitie cu valori adevarat, democratice. PNL in momenul acesta este zero, USR in crestere, poate partidul lui Ciolos.
  • +5 (7 voturi)    
    Peter E, (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 22:03)

    Stapanu [utilizator]

    te iubim & esti unul din cei mai luminati unguri cetateni romani! tine-o asa! n-am inteles care au fost jocurile de a trebuit sa-i aduci omagiu lui Attila V drujbashu... in sfarsit te iert (!) incearca te rog sa-i faci pe ungurii cetateni romani sa inteleaga ca bunastarea vine din munca, & ca izolarea "containment" ul pe criterii etnice e perdant / atat deocamdata/ serencek
  • +6 (10 voturi)    
    Eckstein Kovacs (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 22:11)

    hamurabi [utilizator]

    respect !
  • +7 (7 voturi)    
    BRAVO (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 22:44)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Chapeau bas,M.Eckstein Kovacs !
  • +6 (6 voturi)    
    Respect! (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 22:56)

    Propinatiu [utilizator]

    E o demisie care poate le dă şi unor parlamentari mândri că sunt români oleacă de curaj!
    Drama "garantului politic al realizării programului de guvernare şi principalul factor de stabilitate al guvernării şi al majorităţii parlamentare" e că nu toţi membrii PSD-ALDE-UDMR au simpatii penale şi cu atât mai puţin electoratul!
  • +4 (6 voturi)    
    Respect (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 23:18)

    grunespferd [utilizator]

    O reactie normala, intr-o tara capturata de hoti si pe cale sa paraseasca UE. Hoti romani si unguri. Si rusi si evrei, dar asta mai pe ascuns...
  • +5 (5 voturi)    
    dupa 28 ani, de ce nu ne spune (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 23:28)

    Coco Whistle [utilizator]

    cum aceast popor a fost parte a vinzarilor din spatele usilor iar 4M de romani au imigrat iar altii sint straini in propria tara din cauza a citi? 10mii de infractori si premianti? nu e nevoie sa faceti pasul inapoi, e nevoie sa si platiti asa e democratic, cinstit si vindicativ. daca tot e vremea mustrarilor de cunostinta de ce nu ne spune sorinel cum a fost cu OG 13 si 14? sa aflam tot adevarul cu punct si virgula? un sef de partid care se dovdeste a fi un criminal dicteaza unui premier si arunca tara in haos? si apoi se ofera job bine platit ptr a inchide gura si asta din bani publici? nu e numai mafiotic dar si ilegal, tine de siguranta statului, ce zice CSAT?
  • +2 (4 voturi)    
    udmr (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 23:42)

    jos [utilizator]

    itt az rmdsz vegso oraja!!!!tobbet nem akarok rolatok hallani!!!pusztuljatok el!!!!egy kiabrandult erdelyi magyar!!!!
  • -6 (6 voturi)    
    un amanunt (Duminică, 24 iunie 2018, 2:02)

    srpc [utilizator]

    dl. Eckstein-Kovacs este avocatul care a obtinut cele mai multe retrocedari de imobile din Cluj in favoarea bisericilor maghiare de cand e Boc primar, iar faptul ca era din UDMR l-a ajutat decisiv; apoi a intrat in echipa cu Basescu, iar acum miroase alte oportunitati; se putea abtine de la acele motivatii penibile
  • +5 (5 voturi)    
    un udmr ist (Duminică, 24 iunie 2018, 7:44)

    zigot [utilizator]

    care nu accepta cloaca psd+alde;
    sa speram ca sunt mult mai multi
  • +4 (6 voturi)    
    decizie inteleapta (Duminică, 24 iunie 2018, 8:00)

    cuky [utilizator]

    Am apreciat totdeauna comportamentul Domniei Voastre de om politic .Am fost convinsa ca atunci cand limitele luarii unei decizii politice importante, corecte si de bun simt in interesul romanilor (INDIFERENT DE ETNIE ) si a Romaniei ,vor fi incalcate ,veti lua o asemenea hotarare FELICITARI SI RESPECT pentru pozitia D-voastra .
  • +6 (8 voturi)    
    memorabil (Duminică, 24 iunie 2018, 8:26)

    1A [utilizator]

    Iata un frate, un politician maghiar onest si patriot .
    L-am ascultat de multe ori cu interesi, respect maxim !

    Din nefericire adevaratii tradatori de romani sint in PSD-ALDE. De-ai nostri...
  • +5 (7 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 24 iunie 2018, 8:59)

    florinos [utilizator]

    Nu am fost de acord cu UDMR-ul care s-a strecurat in guvern si a votat cot la cot cu cei din coalitie dar văd că incă mai există oameni care au conștiință si coloana vertebrală. Așteptăm dezertări și din tabăra ALDE - PSD.
  • +6 (8 voturi)    
    udmr (Duminică, 24 iunie 2018, 9:32)

    jos [utilizator]

    pentru mine ca maghiar din ardeal incepind de acum udmr=zero!!! este o rusine pentru maghiari! chiar daca nu vor intra in parlament la viitoarele alegeri ,nu-i nici o paguba!!!sa nu mai aud de udmr!!
    • +3 (5 voturi)    
      se poate sa nu intre in Parlament (Duminică, 24 iunie 2018, 15:39)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui jos

      Daca prezenta la vot ar creste cu macar 15%...indiferent cu cine ar vota..... (desigur, acesta nu e un indemn a vota cu PSD)