Reacția polițistului după decizia instanței în cazul lui Boureanu: Îmi creează un sentiment de frustrare

de Redacția     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 iunie 2018, 11:01 Actualitate | Esenţial


Incidentul dintre Boureanu si un politist
Foto: Captura YouTube
Ovidiu Andrei, polițistul pe care l-a lovit Cristian Boureanu, a declarat că decizia instanței de a-l condamna pe fostul parlamentar la închisoare cu suspendare aduce un sentiment de îngrijorare în rândul agenților, deoarece se transmite mesajul că oricine are 7.000 de euro poate comite ultraj.

„Îmi creează un sentiment de frustrare faptul că integritatea fizică și prestigiul profesional al polițistului valorează 30.000 de lei. În realitate, nu este vorba despre bani, este vorba despre mesajul pe care autoritatea judecătorească, ce-i drept, poate în primul caz mediatizat cu adevărat, îl transmite societății civile. Nu este doar îngrijorarea mea, este un sentiment de neliniște generală, de îngrijorare în rândul colegilor mei care zilnic se expun riscului de a fi agresați, situațiile conflictuale fiind nelipsite în cadrul unei zile de muncă”, a declarat, pentru agenția de presă Mediafax, Ovidiu Andrei.

Agentul spune că a sperat ca magistratul care a pronunțat decizia să aibă în vedere faptul că pedeapsa dispusă pentru Boureanu ar fi trebuit să fie una care să-i protejeze pe polițiști de astfel de pericole.

„Mă așteptam ca în ochii celor care împart dreptatea, prejudiciul moral suferit de mine să aibă o reparație echitabilă, care să ne ocrotească deopotrivă pe mine și pe colegii mei de expunerea la astfel de incidente. Mesajul transmis e cu totul și cu totul altul. Oricine are 7.000 de euro în buzunar poate bate un polițist pe stradă și își ia o pedeapsă cu suspendare. De fapt, acesta este of-ul breslei. Eu am avut doar neșansa să fiu vocea”, a mai spus Ovidiu Andrei.

Magistrații Judecătoriei Sectorului 1 l-au condamnat, miercuri, la doi ani și două luni de închisoare cu suspendare pe Cristian Boureanu în dosarul în care acesta este acuzat de ultraj şi au achitat-o pe iubita acestuia, Laura Dincă, pentru mărturie mincinoasă. În decizia pronunțată, judecătorii îl mai obligă pe Cristian Boureanu să îi plătească lui Andrei Ovidiu, poliţistul pe care fostul parlamentar l-ar fi lovit în noaptea în care a avut loc incidentul, 7.000 de euro daune morale. Decizia poate fi contestată.

Fostul parlamentar Cristian Boureanu a declarat, imediat după aflarea deciziei, că respectă decizia judecătorului, precizând însă că nu l-a atins pe agent.

"Respect decizia judecătoarei şi apreciez că cineva a citit cu adevărat ce s-a întâmplat acolo şi s-a uitat pe probele existente pentru că sunt probe care nu au ajuns la dosar. O singură concluzie vreau să trag. M-am legitimat şi decizia arată foarte clar că nu există acuzaţia că nu m-am legitimat. M-am legitimat conform legii cu nume prenume, data naşterii, cu document emis de ministerul Transporturilor în România şi cu adresa din buletin. Nu l-am atins pe poliţist. Nu i-am rupt uniforma, eu am fost acuzat pentru că l-am degradat, i-am rupt epoleţii şi uniforma. Uniforma este întreagă şi a fost întreagă tot timpul. Nici poveste că l-am imobilizat, i-am prins mâna la spate şi i-am făcut fractură de mână. Am fost acuzat de asta pe perioada cât am fost în arest. Nu i-am prins degetul la uşă. Există filmarea publică, camerele MAI, ale administraţiei publice locale care arată foarte clar că uşile s-au închis o singură dată", a declarat, miercuri, Cristian Boureanu, la ieşirea de la instanţă.

Pe 9 iunie 2017, în jurul orelor 01:30, maşina în care se afla Cristian Boureanu a fost oprită în trafic, în zona Piaţa Charles de Gaulle din Sectorul 1 al Capitalei de un echipaj de poliţie rutieră. Procurorii susţin în rechizitoriu că acesta "s-a manifestat violent, la momentul solicitării documentelor de identitate de către un agent de poliţie din cadrul DGPMB – Brigada Rutieră, în sensul că l-a ameninţat pe acesta, i-a prins degetele mâinii drepte prin închiderea portierei autoturismului, i-a răsucit mâna stânga, i-a rupt cămaşa uniformei de serviciu şi l-a lovit cu genunchiul în zona inghinală, provocându-i leziuni traumatice care pot necesita un număr de 15-20 zile de îngrijiri medicale".


















1728 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 11:04)

    tirolez [utilizator]

    Asta in conditiile in care individul era recidivist.
    • +4 (4 voturi)    
      Poate data viitoare pune mana pe pistol (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 11:48)

      DragNe-aiFiIngropat [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Si raspunde conform legii la atac.
      Chiar daca-l impusca in cap, foarte greu sa ii nimereasca creierul...
    • +5 (5 voturi)    
      Romanii voteaza ca prostii, sau nu voteaza (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 11:54)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      si apoi se mira ca lucrurile merg prost.

      Treziti-va idiotilor! Treziti-va si votati cu altii inafara de PSD, ALDE, UDMR.

      Nu mai fiti prosti! Daca nu votati nu inseamna ca protestati, inseamna ca nu va duce capul.
      • -2 (2 voturi)    
        Boureanu e din PSD? (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 12:09)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        asta e o noutate.
    • -4 (6 voturi)    
      Pai politistul i-a tras un pumn , lui Boureanu ! (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 11:59)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Acum ce mai vrei , ti-ai aparat singur onoarea , fara sa fi tras la raspundere pt. acea fapta infractionala !
      Acolo au fost doua fapte care au incalcat legea: genunchiul lui Boureanu si pumnul de KO al politistului. Numa una a fost anchetata si judecata ! Rusine procurorului.
      • +1 (1 vot)    
        Alo tov Garcea , de ce dai bre cu minus ?! (Luni, 25 iunie 2018, 1:34)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

        Pumnul de KO este real si nu face parte din procedura de retinere a lui Boureanu ! De ce nu a fost tras la raspundere politistul pt. lovitura , fie ea si in legitima aparare ???????!
        Daca suntem de acord cu acel pumn , care nu a fost anchetat de procuror ,pai atunci si jandarmii au voie sa mai traga cate un pumn celor pe care îi aresteaza in Piata Victoriei , nu-i asa ?!
  • +8 (8 voturi)    
    Domnu’ politist (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 11:08)

    moka [utilizator]

    Legile sunt facute astfel ncat smecheii sa scape usor. Iar astia de acum vor sa faca din infractiune o virtute.
    Trebuiesc schimbate multe in tara asta dupa ce scapam de balaurul bicefal.
  • -4 (8 voturi)    
    bai nea politistu (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 11:12)

    Xorciser [utilizator]

    Unu care omoara un om pe sosele in timp ce voi stati la suete pe Nordului si ia "cu suspendare"- ala nu iti creeaza sentimente de frustrare?

    Politisti de carton.
    • +2 (2 voturi)    
      OK (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 11:55)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Nu despre asta e vorba in articol. Citeste!
  • +4 (4 voturi)    
    Tribunalele (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 11:17)

    Kosmos [utilizator]

    Sunt intesate cu judecatori care au coloana moale.Aici e buba natiunii
  • +4 (4 voturi)    
    Din păcate (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 11:17)

    gebica [utilizator]

    Cam așa arată justiția din România. La urma urmei de ce tocmai ea să nu fie atinsă de fllagelul generlizat al corupției. Dacă cauți prin instanțele inferioare și de provincie te crucești de ce soluții ai să găsești. Pe de altă parte nu e mai puțin adevărat că nici cu poliția nu are de ce să ne fie rușine: mai e mult pînă să-și înțeleagă rolul de apărătoare a cetățenilor și a ordinii publice.
    Așadar lucrurile sunt foarte echilibrate, iar Dragnea cu clica lui de borfași lucrează intens pentru asta. La mai mare!
  • +3 (5 voturi)    
    suspendare si 7000 pare decizia corecta, (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 11:38)

    Kvothe [utilizator]

    oricat l-as detesta pe Boureanu asta e totusi parerea mea. Pedeapsa (suspendare/executare) trebuie data in functie de gravitatea si urmarile actului de violenta, asta inseamna justitie echilibrata. Una e sa scuipi/injuri si sa incerci sa-l pocnesti pe politist iar alta e sa sa si reusesti sa o faci.
    • +1 (1 vot)    
      de acord (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 12:35)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

      Nu-si are rost pedeapsa cu executare
  • +1 (1 vot)    
    Sa fi vazut, bai organe, ce ti-o luai (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 13:21)

    Zmache a lu' Rastagan [utilizator]

    daca nu erai organ. Asa, un neica nimeni, ca noi. Te-ar fi frustrat si politicienii, si politistii, si infractorii. Asa, in cazul tau e mai usor: doar politicienii.
  • +1 (1 vot)    
    În US acum era la doi metri sub pământ Boureanu (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 13:59)

    Nyk1 [utilizator]

    Dacă încerca ceva asemănător.
    • +1 (1 vot)    
      In US Boureanu si neamu' lui (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 14:56)

      Zmache a lu' Rastagan [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ar fi avut arme. Politistul s-ar fi ales cu o gaura.