Un nou protest este anunțat joi seara în Piața Victoriei, de la ora 19,00

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2018, 13:53 Actualitate | Esenţial


Ciocniri cu jandarmii la protestul anti PSD din Piata Victoriei (20 iunie 2018)
Foto: Agerpres
Comunitatea Facebook „Corupția Ucide” anunță un nou protest, joi seara, în Piața Victoriei, după ce peste 4.000 de bucureșteni au ieșit în urmă cu o zi pentru a protesta împotriva modificărilor la Codul de Procedură penală și împotriva Guvernului.

Protestele de miercuri seara au fost marcate de o serie de incidente și intervenții în forță ale jandarmilor, manifestanții acuzând folosirea de sprayuri cu piper.

Tot aseară, un jurnalist german a fost ridicat de jandarmi și băgat în dubă. „Colegul nostru de la Passport Productions, jurnalistul german Paul Arne Wagner, a fost smuls brutal de lângă noi in timp ce filma si aruncat in duba jandarmeriei împreună cu alți protestatari. Nu știm câți au fost ridicați. Nu știm unde i-au dus”, se arată în postarea de pe Facebook a Passport Production.

Protestul de joi seara este anunțat începând cu ora 19,00. Iată mai jos postarea comunității Corupția Ucide:

„Noi NU plecăm. VOI plecați!

Azi ne vedem din nou, uniți împotriva abuzurilor unei puteri care nu mai ține cont de cetățeni, de reguli democratice, de vitor, de dreptul de a protesta fără să fii încarcerat și bruscat de instituții subordonate care devin represive. De nimic în afara disperării de a apăra propriile interese!

Avertizăm că ordinul ilegal executat nu scapă de răspundere legală pe nimeni (pentru Jandarmeria Română care are ca atribuție principală protejarea tuturor cetățenilor, nu doar a celor care o transformă în marionetă).

Când legea devine instrumentul lor de a acapara o țară, rezistența devine datorie. Și nu doar că rezistăm, acum trebuie să plece”.



















2113 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    prezent ! (Joi, 21 iunie 2018, 14:14)

    lp [utilizator]

    cu cat psd & alde preseaza mai mult pentru incetarea protestelor (violent sau manipulator), cu atat mai mare vointa de a fi in piata
  • +11 (13 voturi)    
    Santem niste organe.... (Joi, 21 iunie 2018, 14:19)

    Frank777 [utilizator]

    ...de politie si vrem sa stim cu cine stam de vorba..... Asa ziceau Militienii in civil care legitimau trecatorii in fata Casei Poporului .Un comisar in civil,un tablagiu,un ofiter in uniforma. Toti trei,comici in sine prin prestatia profesionala. Afirma comisarul in civil mai mare in grad ca : Suntem niste organe - avea dreptate si ......vrem sa stim cu cine stam de vorba ........era pretextul sub care doreau ei sa legitimeze niste cetateni pe trotuarul din fata Casei Poporului. Exact ca in Ceausismul Securist cand nu aveai voie sa mergi pe trotuarul din fata Comitetului Central.
  • +12 (14 voturi)    
    din pacate, saptamana asta (Joi, 21 iunie 2018, 14:22)

    liviu_ [utilizator]

    nu mai pot sa fiu prezent...
    cine stie... poate duminica seara sa pot ajunge
    dar sunt alaturi de voi!

    PS: am fost ieri si am semnat si petita contra infractorilor (care, din pacate, o sa devina nula, odata cu noile coduri (anti)justitie!
  • +10 (14 voturi)    
    Prezent! (Joi, 21 iunie 2018, 14:22)

    dick357 [utilizator]

    Veniti si voi.
    Eu as avea multe alte treburi de facut in seara asta, dar prefer sa fiu acolo. Asa cum am ajuns, nu se mai poate.
  • +11 (13 voturi)    
    Scuzati, va rog, dar nu ma pot abtine: (Joi, 21 iunie 2018, 14:49)

    scaraotchi [utilizator]

    Atentie mare la vremea placuta si la pretul scazut al micilor vita-porc de la Selgros...! Sunt deliciosi, baga-mi-as mustar in nari...!

    N-am gasit alta varianta, disperat fiind de relaxarea cu care privesc unii ''aliati'' intreg fenomenul...!

    Fratilor, luati aminte: E: ''ori acum, ori niciodata...!'' Nu va lasati pacaliti nicio clipa, de ideea ca nu o sa va fie dor de tara...!
    Oriunde va veti duce, si e dreptul vostru, va va fi un dor cumplit, la intervale al dracului de regulate...!
    • +3 (5 voturi)    
      dependenta de mici (Joi, 21 iunie 2018, 15:07)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      creeaza monstrii !
  • +9 (11 voturi)    
    Prezent ! (Joi, 21 iunie 2018, 14:49)

    KTerinca [utilizator]

    Nu scapati !
  • +3 (3 voturi)    
    #metoo (Joi, 21 iunie 2018, 16:20)

    MinimaMoralia [utilizator]

    ne vedem in piata! daca nu ne mananca astia cu mustar!
    • 0 (0 voturi)    
      adica cum ? (Joi, 21 iunie 2018, 18:58)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui MinimaMoralia

      Pai ce suntem noi ? Micii lor ?