VIDEO Corupția Ucide a publicat o înregistrare video în care un jandarm agită un spray cu piper

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2018, 12:52 Actualitate | Esenţial


Jandarm agitand un spray cu piper
Foto: Captura Facebook
Comunitatea Facebook Corupția Ucide a publicat o înregistrare video de la protestul de miercuri în seara care ar reprezenta, potrivit sursei citate, „dovada că Jandarmeria a folosit ieri spray cu piper contra protestatarilor pașnici”. În aceste imagini, în plan secund se poate vedea un jandarm agitând un spray.

Corupția Ucide cere demiterea jandarmului care ar fi folosit sprayul și o anchetă a Parchetului militar.

Totodată, este pusă la dispoziție o pagină internet unde pot fi postate înregistrări video cu abuzuri comise la mitingul de miercuri seara.





Iată mai jos postarea comunității Corupția ucide

„DOVADA ca Jandarmeria a folosit ieri spray cu piper contra protestatarilor pasnici!

- Cerem demisia si cercetarea de catre Parchetul Militar a
jandarmului care a facut acest abuz!

- Cerem prefectului sa spuna daca a dat ordin pentru folosirea spray-ului
cu piper la protestul din 20 iunie ?
Daca raspunsul este da, care au fost motivele care au permis
un astfel de raspuns in forta in fata unor protestatari pasnici ?

Ai un link video cu un abuz comis de DanJarmerie ieri ? Adauga link-ul aici https://goo.gl/forms/MBUGXVwtM3NaiBBG3
Lista abuzurilor poate sa fie vazuta aici https://docs.google.com/…/1DrL36qHVxaLwO7tF6AIe2st9hYjbVS-A…”



















6112 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    ! (Joi, 21 iunie 2018, 13:00)

    tudorr [utilizator]

    Dar cum umbla aia cu pistoalele prin multime, vine un agitator de-al jandarmeriei in civil, ia pistolul si trage un pic in aer si iese macel! IREAL!
    • +4 (8 voturi)    
      Acolo, unii jandarmi abia asteptau o bataie! (Joi, 21 iunie 2018, 13:50)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Am dori o ancheta , care sa analizeze la ce pericole au fost expusi protestatarii pasnici, care au fost inghesuiti, bruscati sau chiar agresati de angajatii MAI!

      Identificarea celui care a dat ordinul politic de evacuare a Pietei Victoriei, este obligatorie!
  • +8 (12 voturi)    
    Bata inepta a psd-ului (Joi, 21 iunie 2018, 13:09)

    Bogdan_100 [utilizator]

    trebuie sa dea seama in fata celor ce ii platesc.
  • -3 (9 voturi)    
    Stati putin oameni buni, nu va ambalati (Joi, 21 iunie 2018, 13:13)

    scaraotchi [utilizator]

    prea tare! Nu e vorba de niciun spray, ori de alt recipient sub presiune, doar ca apa a fost oprita in zona unitatii de la Magurele..!
    Se simte si doar tranzitand zona cu pricina, in prima faza chiar am crezut ca e vorba de vreo scapare de Americiu 241 de la reactor...
    • +2 (6 voturi)    
      Am vrut sa spun doar ca jandarmul (Joi, 21 iunie 2018, 14:15)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      mirosea precum un sconcs si ca nu era neaparat necesar spray-ul pentru a te lua ameteala...
  • +9 (13 voturi)    
    Fara violenta! (Joi, 21 iunie 2018, 13:16)

    Martinezu [utilizator]

    Pai cam da! Dupa 2 ani de proteste pasnice s-a ajuns aici. In curand ne vor aresta pentru un comentariu pe FB
    sau pentru un strigat nevionovat gen: Dragnea nu fi trist......
    Iordache vrea sa inaspreasca legea sa o faca mai dura.
    Nu pentru cei care fura ci pentru cei care nu sunt de acord cu trupa de infractori PSD

    Protestul de duminica seara le-a dat aripi. Ineamna ca pot!
    Probabil ca o greva generala i-ar pune pe ganduri.
    Dar cine sa se gandeasca la asa ceva cata vreme avem protestele? ( cat le-om mai avea si pe alea!)
  • +12 (16 voturi)    
    Pe ascuns, jigodia (Joi, 21 iunie 2018, 13:30)

    tarabost [utilizator]

    Il agita cu oarecare perversitate. E evident ca nu se afla intr-o situatie conflictuala, ci a facut-o ca sa provoace conflict. Este un slugoi agitator.
    • +7 (9 voturi)    
      Somn usor, România! (Joi, 21 iunie 2018, 13:54)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      ....
  • +4 (8 voturi)    
    Folosirea sprayului este justificata (Joi, 21 iunie 2018, 13:31)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    In masura in care jandarmul nu putea folosi nici arma si nici capul din dotare.
  • +4 (8 voturi)    
    exercitiu (Joi, 21 iunie 2018, 13:44)

    sipu [utilizator]

    de imaginatie !!!? jandarm cu un felinar” in frunte si o pufoaica pe el, ghici cu cine seamana ? poate la cultura generala sa fie mai rasariti ..........................
  • +1 (1 vot)    
    Pacat (Duminică, 24 iunie 2018, 11:02)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Pacat ca nu a fost filmat si fata jandarmului si a celor din preajma.