Jandarmeria vrea să cumpere grenade de mână cu efecte speciale, acustice și luminoase

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2018, 10:29 Actualitate | Esenţial


Grenada neletala
Foto: YouTube
Jandarmeria vrea să cumpere, în perioada următoare, grenade fumigene, cartușe pentru antrenament cu efect de marcare, dar și grenade de mână cu efecte speciale, acustice și luminoase, pentru a completa deficitul de înzestrare al unităților de jandarmi, transmite Mediafax.

Jandarmeria a lansat o licitație publică pentru achiziționarea de muniție, pentru a completa deficitul de înzestrare al unităților Jandarmeriei Române.

Astfel, potrivit anunțului postat pe SEAP, Jandarmeria vrea să cumpere 300 de grenade de mână cu efecte speciale, acustice și luminoase, 1.556 de grenade fumigene, dintre care 356 de culoare albă, 300 de culoare albastră, 300 de culoare galbenă și 300 de culoare verde.

De asemenea, pe lista Jandarmeriei se află achiziționarea a 2.000 de petarde unice, dar și a 20.000 de cartușe de calibru 9x19 mm pentru antrenament cu efect de marcare, dintre care 8.000 bucăți de culoare roșie, 8.000 de culoare albastră și 4.000 de culoare verde.

Termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este 28.06.2018, iar valoarea estimată fără TVA este de 419.960 lei.



















1159 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Jandarmeria aranutii fanariotilor PSD/ALDE (Joi, 21 iunie 2018, 10:35)

    Frank777 [utilizator]

    se pregateste de lupta impotriva poporului roman. Asa cum au facut si in Decembrie 1989 cand erau Trupele de Securitate. Si atunci au tras in popor. Acum nu mai merge ca in 1989 sa traga in popor cu armele. Acum intimideaza cu bataia si amenzile repetate.
    Fotografiati jandarmii agresivi.Notati imprejurarile faptelor.Pastrati informatiile. Va veni anul 2020,anul mantuirii noastre cand toti jandarmii care au agresat si amendat luptatorii pentru libertate care militau anti PSD/ALDE vor fi amendati la randul lor.
    • +1 (1 vot)    
      Parerea mea... (Joi, 21 iunie 2018, 12:03)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Jandarmeria se pregateste pentru petrecerea de Revelion: lumini, petarde, ...
  • +4 (4 voturi)    
    E musai (Joi, 21 iunie 2018, 10:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dupa modelul Erdogan si Putin. Milita comunista supravietuieste, bastoanele de cauciuc isi fac datoria iar protestatarii sunt agresati si arestati in vazul tuturor, fara retinere. REGIMUL DE DICTATURA s-a instaurat deplin sub regimul P$D-ALDE-UDMR. LIpescu (inca!) procesele politice de infierare din anii '50.
  • +3 (3 voturi)    
    pe care... (Joi, 21 iunie 2018, 10:46)

    liviu_ [utilizator]

    sa le furiseze la proteste pe sub mana si sa le detoneze , ca sa aiba motiv sa bata protestatarii...

    nu m-ar mira...
    pana la urma au dat cu gaze aiurea in protestatari... pt ca pot, pt ca sunt niste comunisti infecti si fara creier...
  • +4 (4 voturi)    
    erdogan de teleorman se pregateste de razboi (Joi, 21 iunie 2018, 10:48)

    qwerasdf [utilizator]

    civil, cu propria populatie

    isi vor asmuti slugoii din jandarmerie (nu ma refer la jandarmul de rand care doar asculta niste ordine - ci la sefii acestora, cei care decid de fapt cat de brutal sa se actioneze), impotriva populatiei.

    Ori noi, ori ei?!
    • +3 (3 voturi)    
      A executa un ordin criminal (Joi, 21 iunie 2018, 11:07)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      nu exonereaza de raspudere pe nimeni. Nu exista 'jandarm de rand' atunci cand oamenii sunt batuti pe strada in vazul tuturor. Cei care au maltratat populatia la Mineriada au raspuns penal, iar faptul ca au executat ordine nu i-a scutit de pedeapsa. TOTI JANDARMII FILMATI in timp ce maltratau protestatarii VOR TREBUI SA RASPUNDA PENTRU MARSAVIA lor.
      • +1 (1 vot)    
        de acord (Joi, 21 iunie 2018, 11:25)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        dar printre jandarmi sunt oameni ca si noi, unii poate chiar nu simpatizeaza alianta comunista psd / alde, dar nu au ce sa faca decat sa asculte de ordine.

        Capii jandarmeriei sunt indivizi lipsiti de scrupule, slugoi numiti politic, vanduti pe viata ciumei rosii. Oamenii de genul asta si-ar vinde pentru bani si propriile mame si poate chiar si copiii.

        Sper ca nu va mai veni acea clipa in care romanul sa se lupte contra romanului, iar cei care ar trebui sa sufere sa stea la adapost, ca niste sobolani rosii. Suntem si asa dezbinati.. si un astfel de conflict nu se va termina bine, nici pentru ei, dar nici pentru noi.

        Asa ca jandarmeria, armata si politia ar face bine sa decida partea cui o va tine. A poporului care misca tara? A poporului care produce mancare, bani pentru cele necesare vietii, bani pentru concedii sau pentru niste indivizi cu cefe late, care fura si calca peste cadavre (gen dracnea si tariceanu)?!
  • +7 (7 voturi)    
    Sa ne intelegem (Joi, 21 iunie 2018, 10:52)

    Soljenitin [utilizator]

    PSD vrea ca Jandarmeria sa cumpere aceste dotari impotriva protestatarilor.
  • +2 (4 voturi)    
    ! (Joi, 21 iunie 2018, 11:10)

    tudorr [utilizator]

    Inafara de meciuri de 2 lei unde maimutele de suporteri se manifesta ca atare, nici n-ar trebui sa exista aceasta forta de represiune aflata la mana unor condamnati penal!
  • +1 (1 vot)    
    gaz sarin (Joi, 21 iunie 2018, 11:11)

    revo [utilizator]

    ce-o tot dati cotita, CRIMINALILOR?! Ce efecte speciale?!

    GAZ SARIN!!
    Si apoi, cadavrele direct la fabrica de sapun! La conserve de caini! Sa se invete minte PROSTOVANII DE ROMANI! Sa stie bine sa puna fruntea la pamant cand trece un PSD-ist pe strada.
  • 0 (0 voturi)    
    hehe (Joi, 21 iunie 2018, 11:22)

    Itsoc [utilizator]

    Ce nu au inteles #rezist e ca deja e prea tarziu, se putea face ceva in februarie 2017 daca aveau ceva oua sa intre peste ei. acum detin tot sistemul si toti sunt cu ei. mai e o mana de oameni (pana in 50.000) care se mai opune iar astia pot fi usor pusi cu botul pe labe cu cateva batai date de jandarmerie.

    dupa aia va urma linistea cateva decenii.

    pe aceasta cale felicitari celor care au stat acasa la alegeri.