UPDATE Cluj: Ofițer ISU, rănit de explozia unei cutii de lângă mașina sa / SRI a fost solicitat pentru expertiză

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2018, 9:46 Actualitate | Esenţial


Sigla ISU Cluj
Foto: ISU Cluj
Un ofițer ISU a fost rănit ușor de explozia unui dispozitiv artizanal care era într-o cutie de mici dimensiuni de lângă mașina sa, a declarat Raed Arafat, șeful Departamentului pentru situații de urgență. Acesta ieșise din tură, iar mașina sa era parcată în apropiere, potrivit lui Arafat. Ofițerul ISU a găsit o cutie lângă mașină și, când a ridicat-o, aceasta a explodat. 

UPDATE 10.29  Serviciul Român de Informaţii a fost solicitat pentru a oferi expertiză. "Referitor la cazul de la Cluj, unde un posibil dispozitv explozibil improvizat a rănit un cadru ISU, SRI a fost solicitat pentru a oferi expertiză post eveniment", a informat SRI. Potrivit sursei citate, cazul a fost preluat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Cluj. (Agerpres)

UPDATE 10.03 Ion Moldovan, șeful ISU Cluj: Subofițerul este într-o stare stabilă, este speriat foarte tare. Facem cercetări și vom vedea concluziile cercetărilor. Era singur, ieșea din tura de serviciu, să meargă acasă. Din ce știu eu era o cutie ca de bijuterii. Nu s-au înregistrat pagube nici la mașină nici la gardul unității. 

El a fost rănit, dar este în afara oricărui pericol și primește îngrijiri, potrivit lui Raed Arafat. 

Poliția și Serviciul Român de Informații fac o anchetă în acest caz, a adăugat secretarul de stat.



















4667 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    O inscenare (Joi, 21 iunie 2018, 10:01)

    Frank777 [utilizator]

    pusa la cale ca sa induca teama de forte obscure care fac si dreg si drept urmare coana Vasilica si coana Dan vor sa instituie stare de necesitate.La fel cu otrava din parcuri a lu Firea ca Udrea.Diversiuni in ziua sentintei pentru Dragnea.#Rezist si votez antiPSD.ALDE in 2020 anul mantuirii noastre.
    • +7 (9 voturi)    
      Nu uita UDMR (Joi, 21 iunie 2018, 10:27)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      CA si astia sunt la fel de ticalosi si hoti
  • +10 (10 voturi)    
    mda... (Joi, 21 iunie 2018, 10:13)

    MSim [utilizator]

    e bine ca gardul unitatii e in regula.
  • +5 (5 voturi)    
    La intimidare (Joi, 21 iunie 2018, 10:29)

    florinmazilu [utilizator]

    Probabil acest ofiter nu a vrut sa accepte spaga pentru un aviz ...
  • +8 (8 voturi)    
    au cerut ajutorul SRI? (Joi, 21 iunie 2018, 10:35)

    Mistrelutz [utilizator]

    vai..da' cum e posibil asa ceva ? pana acum nu era normala,nici legala nici morala colaborarea autoritatilor cu SRI. .asa ne ziceau comunistii..acum sunt buni..?
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Joi, 21 iunie 2018, 11:35)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      cand lucreaza pentru ei.. SRI-ul e bun...

      bun de tot
  • +4 (4 voturi)    
    e legal? (Joi, 21 iunie 2018, 11:29)

    tahomir [utilizator]

    Ma intreb daca bomba sau conserva expirata, sau Samsung Galaxy 7 sau ce o fi explodat in cutia aia poate fi folosita ca proba in lumina noilor coduri penale.
    In plus ce sa caute SRI in ecuatia asta, pai nu e interzis sa ai protocol cu SRIul?
    Aceasta investigatie ar putea sa lezeze grav drepturile constitutionale ale unui terorist sau dezaxat mintal, drept care trebuie oprita imediat.
    Ah,sa nu uit! Jos Codruta!
  • +1 (1 vot)    
    Jeguri mincinoase dispareti! (Joi, 21 iunie 2018, 12:07)

    HneproP$Dsicenzureaza [utilizator]

    Acum 2 zile Firea inducea ideea ca forte obscure (de ce nu sorosiste la care se gasesc si imprimante de dolari falsi) au furat otrava de soareci ca sa tulbure "linistea" (inertia omenilor-romani-vite in timp ce gasca de borfasi organizati numiti PSD fura de rup).
    Acum alta stire alarmista: spionii ataca ofiteri ISU domnule! Teroristii ataca rromanica borfasica! Cetatenii de prin mine sa fie vigilenti si sa vina la Bucuresti sa apere democratura!
    Asta demonstreaza cat de speriate sunt jegurile borfase de miscarea #rezist !
  • -2 (2 voturi)    
    E clar! (Joi, 21 iunie 2018, 12:52)

    ladrone [utilizator]

    Tot Dragnea a facut-o si pe asta! Sau Nicolicea...
    • +2 (2 voturi)    
      cred ca a fost capul altui PSDist acolo (Joi, 21 iunie 2018, 13:43)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui ladrone

      ca astia sunt prosti de bubuie si din stiu Dragnea si Nicolicea inca isi au capetele la locul lor, nu are cum sa fi fost ei