CCR a sesizat Comisia de la Veneția pentru presiuni la adresa lui Lăzăroiu: ”Se urmăreşte, înainte de toate, delegitimarea deciziilor pronunţate de Curtea Constituţională în actuala sa componenţă”

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 20 iunie 2018, 14:59 Actualitate | Esenţial


Petre Lazaroiu
Foto: ccr.ro
CCR anunță că a trimis o sesizare Comisiei de la Veneția în legătură cu situația prini care s-au creat ”presiuni” asupra judecătorului Petre Lăzăroiu, ”dar care urmăreşte, înainte de toate, delegitimarea deciziilor pronunţate de Curtea Constituţională în actuala sa componenţă”,

”Plenul Curţii Constituţionale a României, întrunit la data de 19 iunie 2018, a hotărât, cu majoritate de voturi, sesizarea Secretarului General al Consiliului Europei şi a Comisiei Europene pentru Democraţie prin Drept (Comisia de la Veneţia) în legătură cu un nou demers îndreptat împotriva Curţii Constituţionale, care vizează, în concret, o anumită situaţie de fapt ce este de natură a crea presiuni cu privire la mandatul domnului judecător Petre Lăzăroiu, dar care urmăreşte, înainte de toate, delegitimarea deciziilor pronunţate de Curtea Constituţională în actuala sa componenţă”, se spune într-un comunicat al CCR.

Consilierul prezidențial Simina Tănăsescu și-a dat miercuri demisia în contextul scandalului privindu-l pe judecătorul Petre Lăzăroiu de la Curtea Constituțională, potrivit Administrației Prezidențiale. Klaus Iohannis declarase marți, referitor la întâlnirea dintre Simina Tănăsescu și Petre Lăzăroiu, că nu a existat nicio presiune asupra acestuia.



















1593 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Haha (Miercuri, 20 iunie 2018, 15:10)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    D-l Petre Lazaroiu si-a semnat singur demisia iar acum se tavaleste pe jos. Trist, dar suntem invatati cu generatia asta de oameni care nu-si asuma nimic dar vor sa fie stapani.
    CCR in actuala formatie nu are legitimitate; tot ce emit ei incepand cu sfarsitul lunii mai e ilegal si lovit de nulitate; la ultima decizie adresata Presedintelui nici nu au cadrul legal de a emite o decizie general obligatorie, pentru ca nu se adreseaza unei legi.
    CCR e NULL.
    • +3 (3 voturi)    
      Cum ar fi? (Miercuri, 20 iunie 2018, 18:06)

      bfc [utilizator] i-a raspuns lui DanielSurpateanu

      Cum ar fi ca rezultatul analizei Curtii de la Venetia sa spuna ca da, s-a incalcat constututia si toate deciziile in care acest "judecator" trebuiesc reluate?

      Va dati seama ce lovitura la "genunche" ar lua astia? Chiat si posibilitatea acestui rezultat ma amuza copios.
  • +10 (12 voturi)    
    dispretul dejucatorului de constitutie (Miercuri, 20 iunie 2018, 15:14)

    i_on [utilizator]

    dar despre faptul ca un judecator al curtii constitutionale cere favoruri personale unui membru al guvernului - vezi apelul lui lazaroiu catre borbely, relatata chiar de lazaroriu, ca sa scoata la vanzare o cabana pe care apoi sa o poata cumpara inamovibilul si infailibilul dejucator de constitutie - asta nu sare in ochi si nu zgaraie urechea nimanui?
  • +10 (12 voturi)    
    CCR (Miercuri, 20 iunie 2018, 15:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Gasca majoritar securista numita CCR in frunte kgb-istul Dorneanu se plânge de presiun? Jeguri!
  • +12 (12 voturi)    
    Mincinosi PSD-isti !!!! (Miercuri, 20 iunie 2018, 15:16)

    polonyca [utilizator]

    Voi , prin prestatiile voastre profund imorale si in afara legii ati decridibilizat institutia !!! Sunteti si veti ramane in istorie ca si complici cu hotii !!! Sa va fie rusine !!
  • +11 (11 voturi)    
    aham (Miercuri, 20 iunie 2018, 15:17)

    liviu_ [utilizator]

    sa le arate alora de la Comisia de la Venetia filmarea de la latrina 3...
    sa vedem cine pe cine pune presiuni!

    hotii astia nenorotici de la ccr , nu stiu cum sa isi apere stapanii si sa atace oamenii cinstiti!
    este prima data cand ccr sesizeaza pentru astfel de lucruri strainii...
    Ei se bazeaza, evident, pe faptu ca cel de la comisie or sa judece daca s-au facut presiuni , NU daca ccr a dat decizii constitutionale sau nu... adica borfasii ordinari din ccr nu au ce pierde!
    • +1 (1 vot)    
      Se lanseaza o perdea de fum (Miercuri, 20 iunie 2018, 16:51)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      de genul celei lansate de ministra internelor.
    • +1 (1 vot)    
      la latrina3, Lozaroiu a facut un autodenunt (Miercuri, 20 iunie 2018, 20:35)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      demisia.
  • +8 (10 voturi)    
    pai oricum ma sunteti cumparati. (Miercuri, 20 iunie 2018, 15:31)

    rochiri [utilizator]

    ..de Dragnea si Tariceanu..nu inteleg de ce va suparati...plus cifrele adunate nu il ajuta pe comunistul asta...are 10 ani...
  • +9 (11 voturi)    
    CCR = PCR (Miercuri, 20 iunie 2018, 15:35)

    trem [utilizator]

    Gasca de fosile platite de PSD...cu foarte mici exceptii ce e drept, iar Lazaroiu nu e una din ele!

    Morar esti o RUSINEEEEE!
  • +5 (5 voturi)    
    in locul alora de la venetia, eu le dadeam (Miercuri, 20 iunie 2018, 16:05)

    qwerasdf [utilizator]

    memoriile pesedistilor la un wc public, sa aiba lumea cu ce sa se stearga...

    comisia de la venetia nu e buna cand e sesizata de Iohannis, dar poate fi buna cand o sesizeaza ei...

    sobolanii pesedisti si standardele lor duble
  • +1 (3 voturi)    
    CCR este formata,in majoritate,din (Miercuri, 20 iunie 2018, 17:45)

    Rescator [utilizator]

    slugi umile si bine mituite ale lui Liv Jong Unu,
    capo di tutti capi ai Mafiei Rosii.Asa cum spun
    mafioții sicilieni:si-au muiat ciocul in laturile bolsevicilor din PSD/PCR ,ALDE si UDMR.
    Va-ți deligimat singuri corupților de vreme ce intoarceti Constituția pe dos cum va convine.Ar
    trebui ca baieții de la Veneția sa le de-a o smetie peste ochi.
  • +1 (1 vot)    
    opinie (Miercuri, 20 iunie 2018, 21:58)

    clujanu [utilizator]

    Deciziile voastre au demonstrat ca serviti interesele unor infractori si nu interesele Romaniei. Azi va plangeti Comisiei de la Venetia, in zilele trecute a-ti afirmat ca pentru voi directivele Comisiei de la Venetianu nu sunt obligatorii.
    A-ti coborat atat de jos ,,Ca-i rusine omenirii sa va zica voua oameni