VIDEO Ministrul Muncii anunță subvenții pentru firmele care angajează șomeri și asistați social: Mergem pe o altă linie, nu-i mai sprijinim pe cei au capacitatea de muncă dar nu vor

de R:M.     HotNews.ro
Marţi, 19 iunie 2018, 19:22 Actualitate | Esenţial


Lia Olguta Vasilescu
Foto: Captura TVR1
Ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, a anunțat marți că se are în vedere acordarea unei subvenții lunare în valoare de 2,250 de lei (500 euro) pentru firmele care angajează șomeri sau beneficiari de ajutoare sociale.

Acestă sumă se va va acorda pentru o „perioadă de până la cinci ani”, a precizat Vasilescu, care a menționat că este vorba de un proiect de ordonanță de urgență aflat în prezent în circuitul de avizare.

„Ministerului Muncii merge de acum înainte pe o altă linie, aceea de a nu-i mai sprijini pe cei au capacitatea de muncă dar nu vor să o facă, motiv pentru care ne-am gândit ca să îi sprijinim pe toți cei din mediul de afaceri care vor să facă angajări în perioada următoare”, a argumentat ea.

Subvenții vor primi și firmele care angajează tineri absolvenți, indiferent de forma de învățământ, tineri greu angajabili, marginalizați, persoane cu handicap sau în prag de pensionare.

„Angajatorii vor putea oferi o sumă mult mai mare de bani decât cea acordată de stat”, a adăugat ea.























2396 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Adica statul plătește 5 ani salariile la privat?! (Marţi, 19 iunie 2018, 19:43)

    simplex1 [utilizator]

    Daca statul roman da 500 Euro / angajat vreme de 5 ani la un particular, acesta din urma primește de la buget destui bani cât sa plătească lucrătorul respectiv cu salariu minim pe economie.

    Ce nevoie mai este de privați dacă banii cu care ei își plătesc angajații provin în totalitate de la guvernul tarii?!
    • +1 (1 vot)    
      corect (Marţi, 19 iunie 2018, 22:05)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      cica nu-i mi sprijina pe cei care pot munci dar nu vor..
      cand de fapt le va da statul,timp de 5 ani mult mai multi bani fata de cat primesc ajutor social :)))
    • +4 (4 voturi)    
      Pai intreab-o pe Volgutza (Marţi, 19 iunie 2018, 23:11)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Intreab-o si daca e decat o noua schema de sigonat bani!!!
  • +9 (9 voturi)    
    scopul patronilor (Marţi, 19 iunie 2018, 20:07)

    jorj_bv [utilizator]

    este sa angajeze oameni muncitori pe bani putini, nu sa angajeze puturosi pe bani multi
  • +4 (8 voturi)    
    Apropo (Marţi, 19 iunie 2018, 20:15)

    alin2ionescu [utilizator]

    Cum mai stam cu marirea punctului de pensie, ca doar saptamana asta nu este cealalta?
  • +4 (6 voturi)    
    Atunci logic ar fi... (Marţi, 19 iunie 2018, 21:04)

    Nyk1 [utilizator]

    Să te angajezi, stai o lună-două, faci în așa fel încât să devii iarăși șomer, apoi te angajezi iarăși pe salariu mare.

    Așa ești și bine plătit și ai și vacanțe în care să te bucuri de viață!
  • +1 (3 voturi)    
    Mai bine (Marţi, 19 iunie 2018, 23:15)

    Joe@Black [utilizator]

    Mai bine taiati pomenile la cei care au putere de munca dar de lene prefera sa stea in curte sa munceasca in propria gospodarie decat sa faca navete 20-30 de km zilnic pentru un salariu cinstit si muncit! Atunci sa vedeti cum isi cauta de munca si nu mai stau toata ziua la crasma din sat...
    Legat de subventiile anuntate, astea vor fi mai mult pe hartie decat in realitate...Si pentru un post care se plateste cu minim pe economie statul vrea sa subventioneze cu 300 de lei peste ce ii plateste pentru salariul minim?! Aia 300 sa fie oare bacsisul patronului?!
    DEMISIA INCOMPETENTILOR!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Duduie, (Miercuri, 20 iunie 2018, 1:16)

    ostrogotul [utilizator]

    ati pus-o da nu-i mai sprijiniti pe cei care pot sa lucreze da' nu vor. Ei erau aia care va votau.....
  • +1 (3 voturi)    
    Conventie ANOFMBucuresti (Miercuri, 20 iunie 2018, 8:44)

    degrize [utilizator]

    Zilele trecute am fost la ANOFMBucuresti pentru a incheia o conventie pentru angajarea unui absolvent. Am fost informat ca din decembrie 2017 nu s-au mai incheita conventii deoarece nu sunt bani. Nu se site cand vor primi alocari bugetare. Pentru moment strang bani pentru absolventii de anul acesta, care vor depune dosare pentru somaj. Sprijinirea firmelor.... doar vorbe.
  • 0 (4 voturi)    
    Este clar ca PSD (Miercuri, 20 iunie 2018, 9:35)

    salvatore [utilizator]

    ... a devenit un partid de centru dreapta. Toate masurile pe care le promoveaza sunt pro-business si in mare ajuta numai patronatul. Sunt curios ce voturi o sa mai ia la alegeri cand votantii lor o sa se prinda ca de fapt PSD este un partid de dreapta si foarte atasat valorilor vestice. Sunt intr-un concurs prostesc cu PNL si cu USR care e mai aservit si mai umil in fata liderilor lumii, ca sa zic asa. In Romania nu mai exista nici un partid de stanga si asta nu stiu daca face bine democratiei.