Viorica Dăncilă a discutat cu preşedintele Adunării Generale a ONU despre impactul schimbărilor climatice

de CP     HotNews.ro
Marţi, 19 iunie 2018, 16:36 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila si Miroslav Lajcak
Foto: Guvern
Premierul Viorica Dăncilă a avut marți o întrevedere cu preşedintele Adunării Generale a ONU, Miroslav Lajčák, care efectuează o vizită oficială în România. Potrivit Guvernului, cei doi oficiali au avut un schimb de opinii asupra unor teme de actualitate aflate pe agenda Adunării Generale a ONU, cel mai important şi reprezentativ for multilateral.

A fost discutat, de asemenea, impactul schimbărilor climatice, o provocare globală imediată, care are implicații pe termen lung pentru dezvoltarea şi securitatea tuturor regiunilor de pe glob, necesitând o abordare responsabilă şi acțiuni concrete la nivelul ONU, mai precizează Guvernul.

În cadrul întrevederii, prim-ministrul Viorica Dăncilă s-a referit la cadrul instituțional și operațional din România pentru punerea în aplicare a Agendei 2030 pentru Dezvoltare Durabilă – program de acţiune globală în domeniul dezvoltării, care promovează echilibrul între cele trei dimensiuni ale dezvoltării durabile: economic, social şi de mediu.

Potrivit Guvernului, Viorica Dăncilă a arătat că succesul implementării Agendei 2030 va contribui la construirea unei societăți echilibrate, bazate pe principii incluzive, având ca scop principal asigurarea dezvoltării durabile și îmbunătățirea semnificativă a nivelului de trai pentru toți cetățenii.

"Președintele Adunării Generale a ONU a felicitat România pentru prezentarea, planificată în cursul lunii iulie 2018, a Raportului Național Voluntar privind stadiul implementării Agendei 2030. Totodată, a evocat măsurile de reformă pe care le susține la nivelul Organizației pentru eficientizarea rolului acesteia în identificarea unor soluții colective cu impact asupra dezvoltării, dar și pentru a răspunde la provocările comune de securitate.

 În cadrul întrevederii, prim-ministrul României a reiterat angajamentul ferm al României pentru multilateralism, dimensiune în care ONU deține rolul central, și a asigurat că această abordare va fi susţinută şi în calitatea de Preşedinte al Consiliului UE, în primul semestru al anului viitor", a mai precizat Guvernul.


Citeste mai multe despre   

















1441 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    wow (Marţi, 19 iunie 2018, 16:39)

    moka [utilizator]

    polution polution
    • +7 (7 voturi)    
      Da, a discutat cu mainile .... (Marţi, 19 iunie 2018, 17:57)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui moka

      si a folosit cuvintele: He-He ! Yes, ok, I m very glad, muuuuuuuuuuuu........
  • +15 (15 voturi)    
    Bun (Marţi, 19 iunie 2018, 16:42)

    tarabost [utilizator]

    Cu aceasta ocazie presedintele Adunarii Generale a ONU a devenit mai cult cu un "He, he!".
  • +12 (12 voturi)    
    un exemplu relativ viu (Marţi, 19 iunie 2018, 16:48)

    tahomir [utilizator]

    Veorica e un exemplu de manual despre efectele cataclismice ale schimbarilor clismatice asupra hominizilor.
    Ah, vorbeati de climatice? Eu credeam ca e de la pupat pe ici pe colo, ba la Dragnea, ba la Tariceanu
    Scuze, duamna Veorica!
  • +13 (13 voturi)    
    A cam durut-o mainile (Marţi, 19 iunie 2018, 16:49)

    Baboii [utilizator]

    de cat a vorbit ...
  • +13 (13 voturi)    
    La coafor (Marţi, 19 iunie 2018, 16:52)

    Frank777 [utilizator]

    a aflat ca schimbartile climatice nu este numai din aer conditionat si dai din remote si se face rece. Este din soare zicea coafeza. De aici tema discutiei.
  • +6 (8 voturi)    
    Doamna Dancila (Marţi, 19 iunie 2018, 17:06)

    DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator]

    A spus in mod clar ca omul este vinovat de polutie, atat pe timpul zilei cat si pe timpul noptii.
  • +3 (3 voturi)    
    Asta e timesnewroman cumva? (Marţi, 19 iunie 2018, 17:07)

    benicio [utilizator]

    Despre ce a discutat Dancila cu presedintele ONU? Ce gluma e asta? Nu inteleg, cat mai suntem nevoiti sa ne facem de ras, ca tara, trimitand asemenea persoane la intalniri de un asemenea nivel? Parca ne-am intors in anii de inceput ai perioadei comuniste, anii '50, cand toti tractoristii erau trimisi la intalniri de cel mai inalt nivel.
  • +4 (4 voturi)    
    Mă (...) râsu-plânsu (Marţi, 19 iunie 2018, 17:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sper că a fost un schimb de idei... Mă rog, cât se poate, câ de unde nu e....
  • +7 (7 voturi)    
    vreau (Marţi, 19 iunie 2018, 17:16)

    torna_fratre [utilizator]

    film-mut alb negru vintage,cu intalnirea.
    charlie chaplin ar fi gelos.
  • +7 (7 voturi)    
    Asta este cea mai tare gluma a lunii Iunie. (Marţi, 19 iunie 2018, 17:17)

    Rescator [utilizator]

    Docila lui Liv Jong Unu ,o convingatoare analfabeta
    funcționala se ocupa si se pricepe la shimbarile
    climatice?!
  • +3 (7 voturi)    
    Astea sunt titluri din Scanteia anilor '80 ?! (Marţi, 19 iunie 2018, 17:19)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    :)
  • +7 (7 voturi)    
    As da orice ca sa ascult acea discutie, (Marţi, 19 iunie 2018, 17:21)

    gigiN [utilizator]

    ....cred ca a fost mai tare decat Divertis in zilele lor bune!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Titlu incomplet (Marţi, 19 iunie 2018, 17:29)

    4Runner [utilizator]

    Ca de asta am si intrat sa citesc articolul...
    Corect era: "Viorica Dăncilă a discutat cu preşedintele Adunării Generale a ONU despre impactul schimbărilor climatice si n-a inteles nimic".
  • +6 (6 voturi)    
    Veorica (Marţi, 19 iunie 2018, 17:54)

    CarmenO [utilizator]

    Potrivit Guvernului, Veorica a aratat Presedintelui Adunarii Generale a ONU succesul implementarii Agendei douazeci-treizeci.
    Ma intreb in ce limba s-or fi inteles?
  • +5 (5 voturi)    
    O desfid (Marţi, 19 iunie 2018, 18:16)

    fat.cat [utilizator]

    pe cucoana sa pronunte numele interlocutorului sau. Daca o face, fara o saptamana de repetitii in prealalbil, o votez, mai ales acum, ca i s-a confirmat brandul si de catre instanta. E irezistibila.
  • +4 (4 voturi)    
    Hahahaha hahahaha hahahahaha ROLF! (Marţi, 19 iunie 2018, 18:22)

    starchaser [utilizator]

    acum mă duc în baie sa vomit!