Iohannis lasă PSD să mai aștepte revocarea lui Kovesi. „Și această săptămână e dedicată cititului”  

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 19 iunie 2018, 15:47 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Captura Privesc.eu
Președintele Klaus Iohannis amână cu cel puțin o săptămână o decizie privind revocarea șefei DNA, Laura Codruța Kovesi, după decizia CCR în acest sens. „Și această săptămână este dedicată cititului”, a declarat șeful statului.  

Întrebat dacă o va revoca săptănâna viitoare pe Kovesi, președintele a răspuns că despre acest lucru va discuta la vremea respectivă. 

Liderii PSD l-au criticat pe Iohannis pentru amânarea semnării decretului de revocare a lui Kovesi, Liviu Dragnea invocând posibilitatea suspendării președintelui, dacă refuză să aplice decizia CCR în acest sens. 

CITEȘTE ȘI: Iohannis: Asta cu suspendarea văd că devine un fel de obsesie publică. Repet că nu mă preocupă această chestiune

De asemenea, ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a calificat drept "cel mai periculos precedent pentru statul de drept ceea ce preşedintele Iohannis face astăzi", adăugând că este prima dată când un demnitar de rang înalt pune în discuţie respectarea şi aplicarea legii fundamentale şi respectarea şi aplicarea unei decizii a Curţii Constituţionale.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3078 vizualizari

  • -15 (23 voturi)    
    un profesor adevarat! (Marţi, 19 iunie 2018, 15:52)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    citeste incet......oare cum era la meditatiile alea?
  • -15 (21 voturi)    
    daca nu il suspenda... (Marţi, 19 iunie 2018, 16:03)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Parlamentul devine complice la incalcarea grosolana a Constitutiei de catre locatarul de la Cotroceni.
    • +8 (12 voturi)    
      gogule... (Marţi, 19 iunie 2018, 16:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      da cu parlamentu care refuza de ani de zile decizia ccr cu 300 parlamentari ce zici tataie?!

      ca va tot intreb pe voi postacii psd... si tot refuzi sa raspunzi...

      cat de ipocrit esti ca ignori ce face psd si "Vezi" doar ce face Iohannis?!

      PS: mai spala-te pe dinti ca iti cam miroase gura de la atata lins!
      • 0 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 19 iunie 2018, 17:04)

        [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        • 0 (4 voturi)    
          te inseli (Marţi, 19 iunie 2018, 20:04)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui

          e vina parlamentului 100% ca nu au transformat hotararea populara in realitate.
          Ghinionul lor este ca vor fi obligati sa o aplice la orice alta prima modicficare a Constitutiei, motiv pt. care nici dragnea nu se mai agita cu referendumul ala privind familia traditionala.
          • 0 (0 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 iunie 2018, 1:18)

            [anonim] i-a raspuns lui nahir

    • +7 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 19 iunie 2018, 16:51)

      [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

    • 0 (2 voturi)    
      v-a iesit acum rusnacilor cu psd, (Marţi, 19 iunie 2018, 18:12)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      dar cel putin a vazut tot prostul cu cine are de a face
    • 0 (2 voturi)    
      pana (Marţi, 19 iunie 2018, 20:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cand trebuie sa dea decretul de demitere, gaga ce esti?
      Pacat ca n-au cojones judecatorii care trebuie sa ia o decizie in cazul procesului platii celor doua pupeze care au lucrat la psd-ul teleormanean pe banii de la stat, sa-i dea vreo 5 ani cu exectie lui dragnea. Sa vedem atunci ce o sa mai zici.
  • -4 (6 voturi)    
    Și această săptămână este dedicată cititului (Marţi, 19 iunie 2018, 18:15)

    Incomod3 [utilizator]

    asa-i cand nu stii alfabetul...