Iohannis lasă PSD să mai aștepte revocarea lui Kovesi. „Și această săptămână e dedicată cititului”  

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 19 iunie 2018, 15:47 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Captura Privesc.eu
Președintele Klaus Iohannis amână cu cel puțin o săptămână o decizie privind revocarea șefei DNA, Laura Codruța Kovesi, după decizia CCR în acest sens. „Și această săptămână este dedicată cititului”, a declarat șeful statului.  

Întrebat dacă o va revoca săptănâna viitoare pe Kovesi, președintele a răspuns că despre acest lucru va discuta la vremea respectivă. 

Liderii PSD l-au criticat pe Iohannis pentru amânarea semnării decretului de revocare a lui Kovesi, Liviu Dragnea invocând posibilitatea suspendării președintelui, dacă refuză să aplice decizia CCR în acest sens. 

CITEȘTE ȘI: Iohannis: Asta cu suspendarea văd că devine un fel de obsesie publică. Repet că nu mă preocupă această chestiune

De asemenea, ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a calificat drept "cel mai periculos precedent pentru statul de drept ceea ce preşedintele Iohannis face astăzi", adăugând că este prima dată când un demnitar de rang înalt pune în discuţie respectarea şi aplicarea legii fundamentale şi respectarea şi aplicarea unei decizii a Curţii Constituţionale.


















3026 vizualizari

  • -15 (23 voturi)    
    un profesor adevarat! (Marţi, 19 iunie 2018, 15:52)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    citeste incet......oare cum era la meditatiile alea?
  • -15 (21 voturi)    
    daca nu il suspenda... (Marţi, 19 iunie 2018, 16:03)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Parlamentul devine complice la incalcarea grosolana a Constitutiei de catre locatarul de la Cotroceni.
    • +8 (12 voturi)    
      gogule... (Marţi, 19 iunie 2018, 16:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      da cu parlamentu care refuza de ani de zile decizia ccr cu 300 parlamentari ce zici tataie?!

      ca va tot intreb pe voi postacii psd... si tot refuzi sa raspunzi...

      cat de ipocrit esti ca ignori ce face psd si "Vezi" doar ce face Iohannis?!

      PS: mai spala-te pe dinti ca iti cam miroase gura de la atata lins!
      • 0 (4 voturi)    
        Presedintii (Marţi, 19 iunie 2018, 17:04)

        DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Au vina egala in aceasta poveste. Presedintele de atunci trebuia sa spuna clar: ori modificati constitutia pentru ca sa fie aplicat rezultatul referendumului, ori va dizolv. Nu a facut-o nici unul.

        Chestiunea acolo este simpla: vadit conflict de interese. Este ca si cum eu - director - ar trebui sa imi tai singur din leafa. Problema e ca nu ma ameninta nimeni si nici nu vreau iar legal nu exista nici o parghie sa fiu obligat. Vine intrebarea: mi-as taia din leafa?!? Se numeste lacomie. Uita-te la foindurile care s-au prabusit in SUA in 2008 si au fost ajutate de stat. Primul lucru pe care l-au facut: si-au acordat bonusuri.
        • 0 (4 voturi)    
          te inseli (Marţi, 19 iunie 2018, 20:04)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui DE:AD:BE:EF:CA:FE

          e vina parlamentului 100% ca nu au transformat hotararea populara in realitate.
          Ghinionul lor este ca vor fi obligati sa o aplice la orice alta prima modicficare a Constitutiei, motiv pt. care nici dragnea nu se mai agita cu referendumul ala privind familia traditionala.
          • 0 (0 voturi)    
            Te inseli (Miercuri, 20 iunie 2018, 1:18)

            DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Actualii si-au dovedit deja de cateva ori ca pot face cam ce vor, cu interventie minima. Oamenii nu pot iesi in strada in fiecare weekend dintr-un simplu motiv: cainele moare de drum lung.

            Daca vor sa modifice constitutia, o pot face discret sau gasi o chichita, de exemplu un referendum de acum 10 ani nu mai e de actualitate.
    • +7 (9 voturi)    
      Parlamentul (Marţi, 19 iunie 2018, 16:51)

      DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Este ocupat in acest moment cu altele, cum ar fi legile cu dedicatie. In plus, suspendarea presedintelui acum ar fi total inutila intrucat toate merg ca pe roate: lege -> presedinte -> reexaminare (cateva minute) -> presedinte -> CCR -> CCR respinge -> semnat. Asta cu Kovesi este acum ca sa il aiba si mai mult la mana.
    • 0 (2 voturi)    
      v-a iesit acum rusnacilor cu psd, (Marţi, 19 iunie 2018, 18:12)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      dar cel putin a vazut tot prostul cu cine are de a face
    • 0 (2 voturi)    
      pana (Marţi, 19 iunie 2018, 20:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cand trebuie sa dea decretul de demitere, gaga ce esti?
      Pacat ca n-au cojones judecatorii care trebuie sa ia o decizie in cazul procesului platii celor doua pupeze care au lucrat la psd-ul teleormanean pe banii de la stat, sa-i dea vreo 5 ani cu exectie lui dragnea. Sa vedem atunci ce o sa mai zici.
  • -4 (6 voturi)    
    Și această săptămână este dedicată cititului (Marţi, 19 iunie 2018, 18:15)

    Incomod3 [utilizator]

    asa-i cand nu stii alfabetul...