Wess Mitchell, asistentul secretarului de stat al SUA: Progresul României în combaterea corupției e impresionant. Vă încurajăm să continuați. Numai așa eliminați vulnerabilitățile pe care puteri ostile le-ar putea folosi

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 18 iunie 2018, 15:52 Actualitate | Esenţial


Wess Mitchell
Foto: Wikimedia Commons
Wess Mitchell, asistentul secretarului de stat al SUA pentru Europa și Eurasia, aflat în vizită la București, a lăudat lupta de combaterea corupției și a spus că partea americană este alături de România și încurajează autoritățile să continue pe acest drum pentru că în acest fel sunt eliminate vulnerabilitățile pe care ”puteri ostile” le-ar putea folosi pentru a submina statul din interior. El s-a referit la Rusia și China. 

”Progresul înregistrat de România în combaterea corupției e impresionant. Îl aplaudăm și vă încurajăm să continuați pentru că așa eliminați vulnerabilitățile pe care puteri ostile le-ar folosi pentru a va submina statul din interior”, a declarat Wess Mitchell, într-un discurs susținut luni la Facultatea de Drept a Universității din București.


Mitchell a punctat că, spre deosebire de 1989, când era una dintre cele mai sărace ţări din Europa, astăzi, România este membră a NATO şi UE, iar economia ţării este una dintre cele mai dinamice de pe continent. Diplomatul a precizat că acestui progres i se alătură şi cel privind lupta anticorupţie.

”Statele Unite sunt cu voi şi vor continua să fie de-a lungul fiecărui pas. (...) Nu sunteţi singuri în această luptă. Fiecare ţară din lume trebuie să lupte împotriva corupţiei. Ştiţi din vremea comunismului ce forţă vicleană poate fi corupţia, iar lupta împotriva ei necesită legi eficiente şi curaj. Instituţiile voastre anticorupţie sunt mărturie a faptului că românii sunt curajoşi în apărarea libertăţilor pe care le-au vrut în 1989. Aşa cum spune Constituţia voastră: Nimeni nu este mai presus de lege. Asta este esenţa a ceea ce înseamnă să fii vestic”, a declarat oficialul, citat de news.ro.

Întrebat despre amendamentele aduse Legilor justiţiei, Mitchell a precizat că „SUA susţin lupta anticorupţie şi asta ar trebui să îi încurajeze pe români”.

Mitchell a insistat asupra pericolului pe care îl reprezintă dorința Rusiei și a Chinei de a înfrânge Occidentul. ”Atât Rusia, cât şi China doresc în felul lor să înfrângă Occidentul: Rusia fragmentându-l, China suplinindu-l. (...) Obiectivul lor este însăşi construcţia politică, economică şi socială care alcătuieşte România”, a mai spus înaltul oficial american.

Date fiind atât poziţia geografică, cât şi abundenţa resurselor sale, România este o componentă crucială a securităţii energetice a Europei, a subliniat el. 

De asemenea, el a lăudat modul în care militarii români își îndeplniesc misiunile în Afgansitan. ”Militarii români şi-au îndeplinit misiunea alături de cei americani în Irak şi Afganistan. Știu cât de apreciate sunt forţele armate române de forţele armate americane. În numele poporului american, doresc să mulţumesc poporului român. (...) A fost nevoie de mulţi ani şi de multe sacrificii ale poporului român, trecând prin ororile nazismului, noaptea lungă a comunismului, corupţia şi poliţia secretă a lui Ceauşescu, pentru a obţine premiul independenţei politice”, a mai afirmat Wess Mitchell.

Wess Mitchell se va întâlni marți cu președintele Klaus Iohannis, la Palatul Cotroceni. Înaltul oficial ar urma să aibă discuții și cu președintele Camerei Deputaților, Liviu Dragnea.



















2785 vizualizari

  • -25 (33 voturi)    
    asistentul secretarului adjunctului... (Luni, 18 iunie 2018, 16:03)

    demaGOGU [utilizator]

    ...da lectii de comportament unei tari odata mandre acum ingenuncheata (ptr a fi) secatuita de resurse.
    • +21 (27 voturi)    
      ingenuncheata de hotii din PSD ... (Luni, 18 iunie 2018, 16:23)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ingenuncheata de hotii din PSD ...
    • +16 (18 voturi)    
      ma ipocritule... (Luni, 18 iunie 2018, 17:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cine vrea sa vanda auru? nu psd?!
      hai sictir cu minciunile tale ca m-am saturat!

      functia aia e imopirtanta.. mult mai importanta decat asistent de ajutor de postac psd!
    • +5 (9 voturi)    
      Nu ti-e rusine ? (Luni, 18 iunie 2018, 17:59)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Mai citeste o data, inainte de a posta prostiile astea...
    • +7 (9 voturi)    
      gogule.. (Luni, 18 iunie 2018, 18:01)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      canta la alta masa.. retorica asta mincinoasa merge pe FB-ul PSD-ului.. Cititorii HotNews nu sunt usor manipulabili cu astfel de aberatii..
      hit and run.. niciodata nu va sustineti mesajele aruncate aici..
      Sunt curios cum e posibil ca tu si ai tai (vezi mazeta si altii) sunteti mereu primii care comentati la astfel de articole..
  • -11 (25 voturi)    
    Sincer (Luni, 18 iunie 2018, 16:13)

    CezarN [utilizator]

    Nu cred ca pentru aceste batai pe umar au asteptat bunnicii nostri americanii timp de 70-80 de ani.
    Siin nici un caz pentru a autostrada Bechtel, pentru servere HP. sau pentru a cumpara licente Microsoft, pentru a inlocui Sovrom-urile cu Softrom-uri

    Dl Wess Mitchell pune un pic carul in fata boilor cand spune ca eliminarea vulnerabilitatilor noastre va duce la micsorarea influentei Rusiei, atata vreme cat vulnerabilitatile de care face vorbire sunt urmare a inflentei nefaste a Rusiei si a agentilor sai infiltrati in structurile statului pana la cele mai inalte structuri.

    Exact in aceste momente Romania are nevoie de prieteni, de aliati strategici care sa ne ajute sa rducem aceasta influenta ruseasca, nu sa ne spuna sa o reducem singuri si mai vedem dupa aia. Caci daca rusii si-au putut baga coada in alegerile dinn SUA, in referendumul de Brexit, cand Germania, sau Austria, sau Italia nu s-au putut proteja de influenta ruseasca in viata lor politica si, prin ricoseu, in cea economica, cum ar putea Romania, cu mijloacele ei modeste si fara ajutorul aliatilor sa se protejeze, avand in vedere si agentii rusi de sinainte de 1989, pusi la pastrare si reactivati acum?

    C'mon, USA, do something, please!
    • +13 (15 voturi)    
      Pai investeste in tara (Luni, 18 iunie 2018, 16:30)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Ford, parca si GM....ce vrei, sa iti dea moka?
    • +10 (12 voturi)    
      deci (Luni, 18 iunie 2018, 17:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      in primu rand Bechtel, HPO, Microsoft etc... au fost facute doar cu niste complici din romania!
      deci si noi suntem minim 50% vinovati!

      in al 2lea rand... Romania o sa aiba aliati, daca o sa si respecte regulile lor... reguri care oricum avantajeaza Romania: justitie corecta, infrastructura etc...
      • -4 (6 voturi)    
        Chiar, ce a fost rau cu Bechtel? (Marţi, 19 iunie 2018, 0:49)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Chiar, ce a fost rau cu Bechtel?
        • -1 (1 vot)    
          poate iti raspunde Nastase (Marţi, 19 iunie 2018, 8:40)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Il stii nu? Adrian, nu Ilie.
    • +5 (7 voturi)    
      Auzi mai, plangaciosule (Luni, 18 iunie 2018, 19:05)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Dar tu, TU ce faci pt tara asta? Ai fost la vot ca sa nu iasa psd majoritar, te-ai oprit din furaciuni, ti-ai facut curat in jurul blocului, te-ai comportat civilizat in trafic????!! Pt ca asta creaza o tara civilizata in care strainii ar fi incurajati sa investeasca. Toti vreti sa vina americanii sa verse purcoiul de bani la niste paparude ca voi.
      • -2 (8 voturi)    
        Nu intelegi nimic (Luni, 18 iunie 2018, 21:50)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        In tara asta, oricati bani ai baga, ii fura rusii si ai lor. Ai inteles? Nu-i o problema de bani. Dar e greu...

        Stii celebra faza cu Churchill și Stalin si cu nu mai putin celebrul servetel cu procente ?? Ei bine, cam cata curatenie in jurul blocului ar fi trebuit sa facem noi pentru a cadea de partea "cealalta"? :)
        • +1 (3 voturi)    
          Vrei sa iti schimbe Americanii mentalitatea? (Luni, 18 iunie 2018, 23:51)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          Ca, cam peste tot in jurul blocurilor e mizerie, ti se pare ca ai facut curatenie destula cand de fapt nu prea ai facut delic?
    • -2 (6 voturi)    
      Prietene, (Luni, 18 iunie 2018, 23:55)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Prietene, chiar comisiile si adunaturile anti-Trump au constatat ca Rusia NU A INFLUENTAT alegerile din SUA.
      Pentru cei ce-i cunosc pe americani, era evident de la bun inceput...dar matale chiar vrei sa ramai pe baricade ca soldatul japonez uitat pe insula 25 de ani dupa incheierea pacii? Citeste si matale, actualizeaza-te, ca nu doare !
  • +15 (17 voturi)    
    eeee (Luni, 18 iunie 2018, 16:19)

    liviu_ [utilizator]

    sa vezi cum o sa sara pesedeii (si admiratorii lor) de fund in sus la aceste comentarii....

    aia care il injurau pe Iohannis ca s-a opus mutarii ambasadei...

    oamenii incercau o mita, si aveau impresia ca sua o sa pice in plaaa
  • +11 (13 voturi)    
    . (Luni, 18 iunie 2018, 16:36)

    Ingwar [utilizator]

    domnilor americani, arestati-le conturile mafiei Romane, voi stiti cine si cit a furat si unde sunt ascunsi acesti bani, inghetati acesti bani, sunt sigur ca multi mafioti nici macar nu vor da publicitatii acestor fapte deoarece ei stiu ca sunt bani furati si nu au documente care sa dovedeasca contrariul
    • 0 (10 voturi)    
      hotul de langa tine (Luni, 18 iunie 2018, 17:33)

      Klina [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Domnule sau doamna, romanul s-a nascut hot si bandit de cand au existat daco-romanii! Azi, am trecut prin cinci supermarcheturi care vindeau atat comerciantilor(firmelor) cat si persoanelor fizice. Din zece comerciantii numai unul a platit fiscalizat (cu cardul bnacar al firmei), restul noua cu bani numerar. Adica bani nefiscalizati, adica furati. Ce americani, ce rusi!
  • +3 (5 voturi)    
    e tarziu (Luni, 18 iunie 2018, 17:51)

    razeshu [utilizator]

    e tarziu pentru apeluri la constiinta si indemnuri. e momentul pentru "ACTION". Daca nu va implicati o sa pierdeti pozitia asta. Foarte curand.
  • +4 (6 voturi)    
    Eeee... nu merge așa (Luni, 18 iunie 2018, 18:03)

    midufi [utilizator]

    Degeaba bați șeaua, să priceapă iapa.
    La noi iapa, adică psd+alde+udmr, au șoriciul gros de tot.
    Trebuie să-i dai cu bâta în cap, să priceapă.
    Jos ciuma roșie !
  • +4 (6 voturi)    
    . (Luni, 18 iunie 2018, 18:31)

    Ingwar [utilizator]

    recent Melescanu si capii psd il criticau pe ambasadorul Hans Klemm pentru faptul ca sustine justitia si e pro anticoruptie, pro DNA, mafiotii au zis ca acest ambasador trebue sa plece si va fi inlocuit cu unul care vorbeste romana. atunci americanii l-au invitat pe Wess Mitchell sa vina sa le mai repete odata ce inseamna parteneriatul strategic si tradarea partenerilor. asteptam pe Melescanu sa zica ca si Wess va pleca si el degraba, numai ca ghinion: Wess a venit doar pe citeva ore si pleaca oricum. hai Melescanu arata ca nu primestii bani in zadar de la akgb
  • +1 (3 voturi)    
    pe scurt: cinde democratia e atacata (Luni, 18 iunie 2018, 21:32)

    Coco Whistle [utilizator]

    aveti dreptul constitutional sa manifestati si sa va luati tara inapoi, in strada.
  • -7 (7 voturi)    
    bla, bla, bla (Luni, 18 iunie 2018, 22:57)

    revo [utilizator]

    bleah! Cin' sa va mai creada!
    Administratia Trump e in solda lui Putin, indiferent de asa-zisele sanctiuni pe care le da de ochii lumii; in China a facut ciocu mic si joc de glezne ca sa semnze aia zeci de contracte bilaterale. Nu aveti niciun drept sa mai aratati cu destiu' catre Rusia si China, sunteti penibili, nu mai pacaliti pe nimeni.
    Acum trimiteti aici un jidan care sa asigure preluarea Romaniei de catre Israel, singurul stat pe care il slujiti cu adevarat.
    In mod normal ar trebui sa ma supar rau de tot, ne-ati aruncat din nou in gura rusilor, dar stiu ca veti plati. Ati inceput deja.
  • 0 (2 voturi)    
    Vorbele sunt prea putine. (Marţi, 19 iunie 2018, 8:39)

    Rescator [utilizator]

    Mafia Rosie de cea mai pura extracție bolsevica nu
    are capacitatea si interesul sa ințeleaga.Chiar daca ,
    un timp,vom suferi cu toții este necesar ca SUA si UE
    sa impuna sancțiuni economice si de alta natura dure
    Romaniei.Poporul adormit si pagubos nu poate intelege altfel.
  • +1 (3 voturi)    
    nu (Marţi, 19 iunie 2018, 9:30)

    costelm [utilizator]

    nu te-ai prins amice
    tocmai lupta anticoruptie nu vrea PSDragnea
    pai e normal ca don livache, capo di tuti capi, sa fie atins la oute
    mai bine sare in aer natia
  • +2 (4 voturi)    
    Adica cum, se intalneste cu Dragnea si nu (Marţi, 19 iunie 2018, 11:10)

    xrogo [utilizator]

    se intalneste cu Kovesi, asta-i les maiestate, nici macar n-a amintit-o pe zeita?