Kovesi, primele declarații după decizia CCR: Fără independenţa procurorilor, munca noastră devine imposibilă / Presiunile au crescut din cauza condamnărilor

de Redacția     HotNews.ro
Luni, 18 iunie 2018, 9:52 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Captura Privesc.eu
Procurorul şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, are o primă reacţie, pentru cotidianul The New York Times, după decizia CCR, care a stabilit că preşedintele trebuie să emită decret de revocare a sa din funcţie, spunând că presiunile asupra instituţiei pe care o conduce s-au amplificat. 

Laura Codruţa Kovesi, care rămâne în funcţie în timp ce preşedintele Klaus Iohannis îi analizează viitorul, nu a vrut să facă niciun comentariu direct despre decizia Curţii Constituţionale. Dar, într-un interviu de la sediul DNA, a justificat activităţile instituţiei, precizează The New York Times.

"Este greu să fie schimbate mentalităţi. Ultimii cinci ani au însemnat foarte mult pentru România", a declarat Laura Kovesi, potrivit Mediafax.

"Din cauza investigaţiilor noastre, din cauza condamnărilor, presiunile asupra instituţiei noastre au crescut categoric în ultimul an şi jumătate. Dacă dispare independenţa procurorilor - ceea ce pare că se întâmplă acum -, activităţile noastre nu devin mai dificile", devin imposibile, a adăugat şefa DNA, conform NYT.

Declaraţiile sunt cuprinse într-o analiză amplă a NYT, publicată duminică, privind situaţia din România. Editorialiştii Marc Santora şi Kit Gillet critică, sub titlul "Pretinzând existenţa unei facţiuni a «Statului paralel», liderii României ţintesc spre procurorul-şef anticorupţie", situaţia din ţara noastră şi în special acţiunile PSD, lăudând pe de altă parte acţiunile şefei DNA.



















5491 vizualizari

  • -51 (65 voturi)    
    PLEACA (Luni, 18 iunie 2018, 10:04)

    jidanul [utilizator]

    Pleaca acasa LCK ! Lasa-ne, LASA-NE !
    • +19 (29 voturi)    
      N-ai un perete, ceva (Luni, 18 iunie 2018, 10:46)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Sa dai cu capul in el, daca tot vrei sa te defulezi? De ce consumi banda cind nu ti-ai luat pastilele?
    • +20 (28 voturi)    
      Mai bine sta (Luni, 18 iunie 2018, 10:57)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Si mai bine pleci tu. Ce zici?
    • +21 (27 voturi)    
      spune ... (Luni, 18 iunie 2018, 11:22)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      ...pana la capat: Lasa-ne sa furam !
    • +21 (25 voturi)    
      Sa ce? (Luni, 18 iunie 2018, 11:26)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Sa va lase sa furati linistiti presupun.
    • +5 (9 voturi)    
      Spuse Dragnea (Luni, 18 iunie 2018, 12:41)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Lasa ca o sa plece definitiv toti membrii PSD, ALDE si UDMR, adica clica de hoti. Sunteti la limita, in curand dispareti.
    • -1 (5 voturi)    
      Cum adica acasa, la puscarie direct, cu (Luni, 18 iunie 2018, 13:46)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      catuse pe maini sa le vada tot poporul c-asa ne-a obisnuit diafana faptura!
  • -32 (48 voturi)    
    tare (Luni, 18 iunie 2018, 10:11)

    Mazeta [utilizator]

    „Laura Codruţa Kovesi rămâne în funcţie în timp ce preşedintele Klaus Iohannis îi analizează viitorul.”
  • -36 (52 voturi)    
    Complet de acord cu dvs., dar..... (Luni, 18 iunie 2018, 10:34)

    Costello [utilizator]

    ….tocmai ca ati tolerat purtarea complet anapoda a unor procurori din subordinea dvs., a condus la aceasta situatie. Desi nu as dori, cred ca singura solutie eleganta de a iesi din situatia asta, atat dvs. cat si presedintele, este sa va dati demisia de onoare cu toate urmarile nefaste ulterioare care vor fi provocate de actuala coalitie. Poate la alegerile viitoare vor veni mai multi la vot!
    • +18 (26 voturi)    
      privitul la televiziunile infractorilor (Luni, 18 iunie 2018, 10:43)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Costello

      denatureaza grav realitatea!
    • +20 (24 voturi)    
      Demisia de onoare (Luni, 18 iunie 2018, 11:08)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui Costello

      Ce amuzante sunt comentariile astea despre "demisia de onoare" (sarcasm). Dar gunoaiele teleormanene ce incearca sa ingenuncheze oamenii corecti, au onoare? Nici macar doua vorbe nu pot lega, daramite sa dea dovada de onoare.
      • 0 (4 voturi)    
        Chiar ma credeti... (Luni, 18 iunie 2018, 13:30)

        Costello [utilizator] i-a raspuns lui blackbeard

        ... un admirator al gunoaielor teleormanene? Dar ma intreb: cine a votat PSD stiind de cine e condus? Desigur, o intrebare retorica.
      • +2 (4 voturi)    
        Cum sa nu fie amuzante, pai ce, Kovesi (Luni, 18 iunie 2018, 13:47)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui blackbeard

        are onoare, ce gluma buna!
    • +9 (15 voturi)    
      Generalizare (Luni, 18 iunie 2018, 11:51)

      LeneaInCui [utilizator] i-a raspuns lui Costello

      Pai daca din sute de procurori unu, doi, ... zece incalca legea ar trebui ca procurorul general sa demisioneze? Pe acelasi criteriu nici nu ar trebui sa avem parlament, daca intelegi ce vreau sa zic ...
    • +6 (12 voturi)    
      ba nu (Luni, 18 iunie 2018, 11:54)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Costello

      nu trebuie data satisfactie tradatorilor de tara ce nu se mai satura din furat si pagubit bugetul.
  • +13 (17 voturi)    
    Jos nomenclatura stalinista!!!! (Luni, 18 iunie 2018, 10:36)

    MirceaIo [utilizator]

    Noi poporul vrem sa fie condamnati ce ce ne-au jegmanit atatia ani! Vom merge la vot in numar mai mare decat "amartii" pe care acesti banditi ii controleaza si voteaza pentru o galeata cu PSD goala! Ideea e ca trebuie infiintata o noua formatiune politica condusa de oameni cinstiti alcatuita din oameni cinstiti. PSD, PNL, ALDE, sunt profund corupte!!!!
    • +4 (8 voturi)    
      Avem USR si Ro+ a lui Ciolos (Luni, 18 iunie 2018, 12:43)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Avem deci de unde alege!
  • -12 (26 voturi)    
    VREM PEDEPSE (Luni, 18 iunie 2018, 10:37)

    dincannes [utilizator]

    … in cazul dosarelor dovedite nedrepte, inutile, defaimatorii, la comanda politica, fara probe sau cu probe false.
    Noi toti platim asa ceva si la propriu si pentru imagine si in general pentru increderea in justitie.

    Prea multe achitari in ultima vreme; de ce?

    Demisia doamna Kovesi !
  • +15 (23 voturi)    
    Mizeria PSD-ista in fibrilatie! (Luni, 18 iunie 2018, 10:55)

    Cataleya [utilizator]

    )))))
  • +10 (16 voturi)    
    Ce ti doresc eu tie, dulce Romanie (Luni, 18 iunie 2018, 11:09)

    noodles2016 [utilizator]

    Dragnea sapte ani...in acesti sapte ani se poate face o reeducare...sa apreciezi viata, sa apreciezi simplitatea vietii...sa apreciezi faptul ca te ai nascut si poti avea o viata simpla...sa intelegi ca puterea ta nu sta in distrugere si in increngaturile pe care le ai format de a lungul anilor...sa apreciezi padurile, sa apreciezi oamenii....Sa o apreciezi pe Bombonica, nu parasute de 26 de ani...Sa inveti sa spui MULTUMESC...sa inveti sa ti dai mustata aia de mafiot cocalar...Sa intelegi ca daca te ai nascut in Romania si natura a fost generoasa cu tine , tu nu trebuie sa o jefuiesti si sa o distrugi...Sa apreciezi viata, nu sa ti omori prietenii prin mizeriile si hotiile tale de om bolnav...Sa apreciezi si sa aceepti tratamentul de bolnav....Codruta, noi te iubim ...
  • +9 (15 voturi)    
    daca nici acum nu scapa de ea (Luni, 18 iunie 2018, 11:15)

    Andrei453530 [utilizator]

    mi-e ca membrii sectei "martorii lui gadea" vor ajunge cu totii la spitalul de nebuni..
  • -6 (12 voturi)    
    condamnari sau achitari? (Luni, 18 iunie 2018, 11:43)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    POnta, Grebla, Ghita etc.....
    • +5 (11 voturi)    
      Dovediti o completa neintelegere a justitiei (Luni, 18 iunie 2018, 12:20)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      O justitie care condamna 100% din cazuri este doar in regimurile totalitare, o justitie corecta asculta partile si stabileste adevarul (relativ). Amestecati cazuri achitate in prima instanta cu cele definitive ceea ce denota nu numai lipsa de informare ci rea vointa si dezinformare.
      • 0 (0 voturi)    
        pe de alta parte (Luni, 18 iunie 2018, 18:15)

        Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        sa stabilesti tu judecator prejudiciu de 100 de milioane si sa dai 4 ani cu suspendare...
  • +5 (11 voturi)    
    vad ca au dat iama postacii (Luni, 18 iunie 2018, 12:14)

    qwerasdf [utilizator]

    kgbisti, bolsevici si aia angajati de mosad si black cube

    hotilor si coruptilor le e frica de dna Kovesi
  • -7 (13 voturi)    
    NYT? (Luni, 18 iunie 2018, 12:20)

    vodatepes [utilizator]

    Doamna Kovesi vb pentru americani doar ea e procuror in SUA nu in Romania. De ce nu vb in Romania pentru romani?
  • +2 (6 voturi)    
    i love lulutza (Luni, 18 iunie 2018, 12:58)

    vasilica_costica [utilizator]

    asa, zi-le lulutza, fara frica, daca innainte erau " niste penali" si "festivalul penalilor" acum multumita procurorilor sunt "niste achitati" si "festivalul achitatilor", la mai mare si plecare placuta, si concediu placut la tirgshor,
  • +1 (5 voturi)    
    Încă o dovadă (Luni, 18 iunie 2018, 14:35)

    CalinMircea [utilizator]

    Că statul paralel se bazează pe oameni cu gândire paralelă care pot minți sau spune fantasmagorii evidente așa cum respiră. Dovadă și enunțurile postacilor de pe net care frizează absurdul și lipsa de logică elementară. Acum se văd roadele distrugerii cu bună știință de către "băieții deștepți" a educației, culturii, etc. - tolomaci perfecți, ușor de manevrat, care nu mai pot gândi decât în lozinci din două cuvinte.