UPDATE Accident grav pe A1, între Deva și Simeria, după ce o mașină a intrat pe contrasens: patru oameni au murit, trei au fost răniți / Vinovat ar fi un șofer de 70 de ani

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 iunie 2018, 8:51 Actualitate | Esenţial


Accident A1
Foto: News.ro
Patru oameni şi-au pierdut viaţa, iar alţi trei au fost răniţi, sâmbătă, după ce şoferul unei maşini a intrat pe contrasens cu maşina, pe Autostrada A1 între Deva şi Simeria, traficul rutier fiind oprit temporar, transmite news.ro. 

UPDATE 10.58 Conform primelor date, vina pentru producerea accidentului ar aparţine unui şofer în vârstă de 70 de ani, din Petroşani. Traficul a fost reluat.

Bilanţul iniţial era de trei morţi şi patru răniţi, însă unul dintre răniţi, cu traumatisme severe, a decedat ulterior.

Accident A 1
Foto: News.ro

Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie al judeţului Hunedoara, accidentul rutier a avut loc în jurul orei 6.45, sâmbătă dimineaţă.

”În jurul orei 06.45, un autoturism care circula pe contrasens pe A1, din direcţia Şoimuş - Simeria, a intrat în coliziune cu un autoturism şi o autoutilitară. În urma impactului a rezultat decesul a trei persoane aflate în autoturismul care a produs evenimentul rutier şi rănirea altor patru persoane”, transmite IPJ Hunedoara

Potrivit reprezentanţilor ISU Hunedoara, dintre cele patru persoane rănite, una a suferit traumatisme severe iar alte trei sunt rănite mai uşor şi conştiente. Ulterior, persoana rănită grav a decedat.


















3960 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Cum este posibil sa intre pe contrasens (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 9:03)

    Frank777 [utilizator]

    A intors el, sau a fost o intrare semnalizata gresit?
    • -15 (21 voturi)    
      Era un cazan cumparat din Germania (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 9:50)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Era un cazan cumparat din Germania la mana a 7-a si a pierdut controlul
      • +18 (20 voturi)    
        Putea fi.. (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 10:49)

        Moi1 [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        ...si Tesla! Nu conteaza masina! Cand intri pe autostrada pe sens invers mori! Si mai iei si niste nevinovati cu tine!
        • -14 (18 voturi)    
          La o masina noua nu piersi controlul (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 12:05)

          Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Moi1

          Controlul il pierzi la un cazan cumparat din Germania la mana a7-a. Pt ca vechi si pt ca la mana a7-a
    • +11 (13 voturi)    
      O fi vreun . . . (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 9:53)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      . . . .flacau din acela nestiutor de carte dar care a luat permisul cumva! Cum sa intri pe contrasens pe autostrada? Are despartitoare!
      • -13 (17 voturi)    
        Si-a luat cazan din Germania si era mandru (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 12:06)

        Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        I-a dat blana la cazan si a intrat pe contrasens. Cine mai avea cazan ca el la mana a7-a ???
        • +4 (4 voturi)    
          Batman Batman (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 23:58)

          tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

          O mai tii mult cu caznul ? Daca mergea pe contrasens cu o masina cumparata de noua ieri era OK sau cum ?
      • +7 (13 voturi)    
        soferii trecuti de o anumita varsta (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 12:13)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        nu au habar ce e aia autostrada, banda de urgenta, banda de accelerare / decelerare... etc

        elementele astea noi de infrastructura sunt aproape de neinteles pentru unii

        nu stiu ce s-a intamplat aici, dar m-am trezit de multe ori cu balamuti care opresc pe banda de accelerare ca sa dea prioritate la flux, pe autostrada sau tolomaci care ies din spatiile de servicii si intra direct pe banda 1, in loc sa foloseasca banda de accelerare pe intreaga lungime. Suntem cam inapoiati cand e vorba de conduita si condus.
        • +2 (6 voturi)    
          Si . . . (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 14:22)

          Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

          . . . toti balamutii aia de care vorbesti erau batrani? Care este diferenta intre balamuti ( e prima data când întâlnesc un asemenea termen) si tolomaci? Ia lamureste-ma dumneata cum e cu banda aia de decelerare. Pe alta banda nu ai voie sa iei piciorul de pe acceleratie?
          • +1 (3 voturi)    
            trist.. (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 22:29)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

            are dreptate omul. prea multi tolomaci / balamuti..

            daca opresti ca sa dai prioritate pe banda de accelerare (nu stiu de unde ai scos-o cu "decelerare"), vei intra pe autostrada cu viteza prea mica, neadaptata vitezei cu care se circula pe prima banda. corect este sa accelerezi constant pana se termina banda si sa intri in flux la o viteza cat mai apropiata de a celorlalte masini. in plus, normal este sa ti se faca loc pe prima banda, sa nu te trezesti ca un retard este fix in dreptul tau pe banda 1 cand tu ai deja 100km/h si ti se termina banda de accelerare.
            • +2 (2 voturi)    
              Pai . . (Duminică, 17 iunie 2018, 11:08)

              Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              . . . mai citeste odata ce a postat omul si vei gasi sintagma accelerare/decelerare!Probabil ca se refera la benzile suplimentare de intrare si de iesire de pe autostrada! In care caz are dreptate!
    • +18 (20 voturi)    
      Design prost (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 10:29)

      Moi1 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Stiu zona si din pacate se poate intra relativ usor pe contrasens. Este semnalizat corect dar este construit atat de intortochiat incat, pentru un om neobisnuit cu asa ceva si eventual obosit si nedormit, e posibil sa intre invers.
      In primul rand e vina constructorilor si a proiectantilor. In alte tari nu poti pur si simplu sa intri pe contrasens, fizic nu este posibil.
      Singurul loc in care am mai vazut o constructie asa complicata a fost in SUA dar acolo se intersectau 3 autostrazi in oras nu o simpla intrare in lunca Muresului.
      • +9 (13 voturi)    
        fizic, este posibil oriunde (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 11:22)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Moi1

        Intrarea de la Simeria este foarte simpla. In plus, oricat de incurcata ar fi fost, iti dai seama imediat ca esti pe sensul gresit cand vezi ca separatorul de sensuri este in dreapta, nu in stanga.
        Dar daca ai un sofer de 70 de ani care si-a luat permisul pe drumuri de tara nesemnalizate si vede prima data in viata lui o autostrada?...
        Avand in vedere cat de grav a fost accidentul, eu inclin sa cred ca o data ajuns pe autostrada soferul a accelerat. Deci nu s-a prins ca e pe sensul gresit sau o fi gandit ca merge si asa pana la prima iesire.. Deci un sofer care nu ar fi trebuit din start sa aiba permis.
      • +3 (3 voturi)    
        MULTUMESC! (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 20:54)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Moi1

        Cand am citit stirea, m-a cuprins groaza, nu doar pentru ca in weekend am fost si noi pe acolo, ci pentru ca este una din nu prea multele portiuni de AUTOSTRADA din tara: cum sa intrii pe contrasens?

        Oorice cazan ai avea, si oricat ai fi de in varst, nu exista separator de sens?

        Nu pricepeam cum e posibil FIZIC, oricat estei de obosit si de ramolit, sa intir pe sensul opus?!?
        • +2 (2 voturi)    
          E posibil (Duminică, 17 iunie 2018, 11:28)

          florinel_gandacel [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

          Aseara la stiri a spus ca vroia sa mearga la Rosia Montana sa construiasca o casa...inainte sa ajunga pe autostrada exista un drum de legatura care se bifurca in doua, unul care face dreapta si merge la Sebes/Sibiu si altul care merge inainte, traverseaza autostrada si te duce la Soimus...soferul la acea bifurcatie a luat-o in dreapta si a fost scos pe autostrada Simeria-Sebes, si probabil s-a gandis ca trebuie sa mearga până la Sebes sa intoarca...si atunci ca sa nu mai ocoleasca zeci de km a zis ca poate sa mearga 10 Km pe contrasens până la Soinus.
  • +7 (9 voturi)    
    cum naiba intri pe contrasens pe autostrada?!?!? (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 10:10)

    gigibigi [utilizator]

    numai la noi aud stiri de genul asta. Cat de prost trebuie sa fii sa intri pe contrasens si sa insisti sa mergi pe contrasens pe o autostrada??? .......asta dovedeste cat de prosti sunt soferii romani. Ei nu inteleg ce e aia autostrada.
    • +12 (14 voturi)    
      Combinatie fatala (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 10:52)

      Moi1 [utilizator] i-a raspuns lui gigibigi

      Lipsa de experienta in primul rand. Oamenii din zona aia au condus 50 de ani pe drumuri de tara si acu dintr-odata au o autostrada.
      Design prost. stiu bine zona si trebuie a faci o multime de manevre ca sa intri corect. De ce sa construim simplu cand putem sa facem ceva extrem de complicat?
      Oboseala, neatentia. Era 6:45 dimineata, poate omul ala nu dormise.
  • +13 (13 voturi)    
    condus pe autostrada (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 10:26)

    brita [utilizator]

    romanii n-au nevoie de atentate teroriste, ei se omoara intre ei...

    inca ceva: mi-am luat permisul in anii '90 in tara; condusul ulterior pe autostrazile din Europa a necesitat ceva antrenament, mai multa atentie si reguli noi de invatat. se invata toatea astea la scolile de condus din tara?!
    • +15 (15 voturi)    
      Exact! (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 10:45)

      Moi1 [utilizator] i-a raspuns lui brita

      Majoritatea soferilor romani nu au antrenamentul si reflexele pentru condus pe autostrada. Asta se invata in timp din pacate. Putini sunt cei care au condus afara si stiu.
      Bunicul meu sta in zona, lanag Simeria, si, dupa ce era sa moara odata pentru ca a franat brusc in fata unui tir, a renuntat sa foloseasca autostrada. La 66 de ani e constient ca nu mai are reflexele necesare condusului cu viteza mare si prefera drumul vechi.
      • +7 (7 voturi)    
        E adevărat. (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 14:02)

        patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui Moi1

        E nevoie de mult exercițiu, atenție, concentrare, responsabilitate să înveți să conduci pe autostradă. Pe la jumătatea anilor 90, când am început să circul de-a lungul și de-a latul Europei, la început eram de-a dreptul terorizat când parcurgeam porțiuni de autostradă în lucru, câte 20 - 30 de km, prins între tiruri în dreapta și despărțitoarele de beton în stânga (aveam impresia că nu sunt mai mult de 5 cm într-o parte și alta), mergând în coloană nesfârșită, cu 70 - 80 la oră. Plus deprinderea autentică de a conduce preventiv, de a intui ce face cel din față, din spate, de pe o bandă sau alta, că nu mereu semnalizează, de orientare corectă și rapidă, numai după indicatoare - nu erau gps-uri pe atunci - și multe, multe altele. (Ca să nu mai pomenesc de circulația prin tunelurile kilometrice din Austria, Italia, Franța!) Or, toate astea abia dacă se pomenesc, în treacăt, la școlile de șoferi de la noi.
  • +8 (14 voturi)    
    Autostrada groazei (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 11:08)

    Robert M [utilizator]

    In zona respectiva se produc foarte multe accidente din cauza celor care nu sunt adaptati la conducerea autoturismului pe autostrazi.
    Relativa apropiere de vest ii face pe localnici sa se creada deosebiti, de aici rezultand carnagii.
    Ar vremea sa se schimbe programa scolilor de soferi si sa fie introduse ore serioase de conducere pe autostrazi si drumuri nationale.
    • +6 (10 voturi)    
      Adică... (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 13:51)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      ... șoferii din vestul țării, care „se cred deosebiți”, cum spui tu, sunt cauza „carnagiilor” de pe autostrăzile (sic!) românești.
      Șoferii care circulă impecabil presupun că sunt cei din Vaslui, Tecuci, Hîrșova, Urlați, Băicoi și alte centre ale automobilismului mondial.
      Pe orice autostradă din lumea asta larga, atunci când se produce un accident - cu atât mai mult când sunt implicate mai multe mașini - are loc un carnagiu. Punct!
  • +10 (10 voturi)    
    nu e caz singular (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 11:09)

    ciufy [utilizator]

    va jur, poate gasesc postarea de pe facebook cu un videoclip in care mergeau paralel ala care filma si pe sensul celalt (pe contrasens practic) un mosneag cu un logan albastru. Nu stiu in ce zona era filmat.... Si treceau tiruri pe banda unu, asta tipa la mos sa opreasca si sa se duca pe banda de urgenta, si mosu gonea pe contrasens si eu aveam palpatii la fiecare tir care venea din contrasens ... accident live pe facebook again :((... poate gasesc postarea si bag link... zielel trecute...
  • +7 (9 voturi)    
    Batran la 70 de ani (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 11:11)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    din Petrosani. O fi vrut si el sa vada cum e pe autostrada. Daca venea dinspre Petrosani si s-a intamplat pe Simeria - Soimus, avea de facut stanga. Omul nu s-o fi gandit ca pentru stanga trebuie sa treci in partea cealalta a autostrazii. O fi intrat pe breteau care "face stanga", care era de fapt pentru coborarea de pe autostrada a celor care vin din stanga.
    Zic ca o fi vrut sa vada cum e pe autostrada pentru ca, daca o lua pe european spre Simeria - Deva, facea cu 6 minute mai mult, pentru ca la Soimus chiar se termina autostrada.
    • +5 (9 voturi)    
      "Monsieour scriim, monsieour șitim" (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 12:03)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Sigur omu' știa că trebuie să o ia la stânga și a intrat pe breteaua din stânga....
      De-aia-i duce pesedeu' pe admiratori pe la mitinguri cu autocarul.... să nu intre pe contrasens. (plus că-s beți)
  • +8 (10 voturi)    
    Accident (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 12:33)

    florinel_gandacel [utilizator]

    Sa va spun parerea mea, eu locuiesc in zona, domnul din Petrosani de 70 de ani a vrut cel mai probabil sa mearga la Soimus/Ilia/Brad/Arad/Timisoara(undeva in partea stanga).
    Drumul care-l duce corect pe sensul bun de autostrada are o bifurcatie, domnul trebuia sa mearga inainte, sa urce o pasarela care traverseaza autostrada si apoi cobora pe partea corecta a drumului, in schimb, la bifurcatie domnul a luat-o in dreapta si a fost scos pe autostrada Simeria- Orastie/Sebes/Sibiu....si ca sa nu mai mearga pana la Orastie ca sa intoarca(inca 20-25km) a preferat sa faca stanga si sa mearga me contrasens 10 km pana la Soimus...si uite la ce nenorocire s-a ajuns :(