Dragnea, ironic, despre adresa lui Iohannis referitoare la şefia SIE: O să o citesc până o să înţeleg / Poate e nevoie să facem o dezbatere

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 iunie 2018, 20:38 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Facebook
Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, l-a ironizat vineri pe președintele Klaus Iohannis pentru adresa pe care a trimis-o în Parlament privind nominalizarea lui Gabriel Vlase la şefia Serviciului de Informaţii Externe, afirmând că o va citi până o va înțelege, scrie Agerpres.

"Într-adevăr, am primit o adresă de la preşedinte, eu şi Călin Tăriceanu, o propunere pentru SIE. Şi acum, ca să citez un clasic în viaţă: această adresă aduce mai multe întrebări decât clarificări. O să o citesc până o să înţeleg, poate e nevoie să facem o dezbatere pe această temă şi o să vă comunic. Ăsta e răspunsul la întrebarea încă nerostită în legătură cu nominalizarea la SIE", a spus liderul PSD, la Şcoala politică de vară a Tineretului Social Democrat.

Preşedintele Klaus Iohannis a transmis joi o scrisoare preşedinţilor Parlamentului în care propune numirea lui Gabriel Vlase în funcţia de director al Serviciului de Informaţii Externe.

Declarația lui Dragnea este o ironie la adresa declarațiilor făcute recent de președintele Klaus Iohannis în urma deciziei CCR care îi cere șefului statului să semneze decizia de revocare a Laurei Codruța Kovesi și Fruntea DNA.

„Am citit motivarea deciziei CCR. Ca să nu apară o confuzie. Eu am spus de prima dată că o voi citi până o înțeleg foarte bine. Mai avem un pic de citit. Citind această motivare au apărut câteva chestiuni care m-au făcut să evaluez anumite demersuri într-o nouă lumină. După o primă citire foarte atentă: vreau  să spun că în această etapă recunosc că motivarea aduce la suprafață mai multe întrebări decât clarificări”, a spus marți Klaus Iohannis.

Gabriel Vlase este vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor, membru al Comisiei pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională şi membru al Comisiei speciale comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului privind analizarea şi actualizarea cadrului normativ cu incidenţă în domeniul securităţii naţionale.

În septembrie 2016, Mihai Răzvan Ungureanu a demisionat din funcţia de director al SIE.



















4652 vizualizari

  • +48 (58 voturi)    
    Perversa puscariasului auto ot TL (Vineri, 15 iunie 2018, 20:47)

    Plagarus [utilizator]

    In fara de mistoul ieftin,ce au facut trepadusii astia in 2 ani de " guvernare "?
    • +13 (15 voturi)    
      Miștoul ăsta (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 10:24)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      este și complet lipsit de imaginație... Ăștia nu sunt în stare nici măcar de o ironie ca lumea... Nu pot decât să imite... Cum au imitat punct cu punct protestul de la Piața Victoriei de a ieșit o caricatură jalnică... Nici măcar nu și-au dat seama că prin faptul că au încercat să imite momentele acelei mișcări au demonstrat că aceasta reprezintă un model...
      • +2 (2 voturi)    
        Ba e pe bune (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 22:36)

        robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        O citeste si o reciteste pana intelege cum poate fura ceva si din chestia asta. Ca doar nu o trece de la sine, fara dar pentur nasu'!
    • +3 (3 voturi)    
      vezi (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 18:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ca e din Teleorman, TR si nu Tulcea, TL.
      Pe de alta parte, dragnean a fost sincer. Comunicarea dinspre presedintie vine in limba romana, or el nu a invatat la scoala din Gratia decat teleormaneana veche. E greu si volgutei sa traduca, ca nici aia nu prea le are decat cu frangleza si romgleza. Iar profa de materiale, vasilica si secretara carmencita, nu se descurca nici atat.
  • +47 (57 voturi)    
    Nu vei înțelege (Vineri, 15 iunie 2018, 20:48)

    patrick_higher [utilizator]

    .... nimic, niciodată, fie că-i vorba de o hârtie sau de un popor. Te crezi șmecher, însă ești doar un ticălos căruia, pentru scurtă vreme, i-au reușit niște găinării. Însă numărătoarea inversă a început și vei primi ceea ce meriți.
  • +31 (41 voturi)    
    Sa se grăbească totuși... (Vineri, 15 iunie 2018, 20:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ... nu prea are mult timp la dispozitie :)
    • -30 (42 voturi)    
      Da... (Vineri, 15 iunie 2018, 21:20)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Vine acum achitarea si ramaneti fara obiectul muncii. Chiar nu are timp prea mult la dispozitie.
      • +23 (29 voturi)    
        Si daca o sa fie executare, credeti (Vineri, 15 iunie 2018, 21:47)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ca o sa-si faca timp...?

        Timp ca sa-si scrie memoriile, la treaba asta ne referim...!
        • +17 (23 voturi)    
          Corectare: ''cu executare'' (Vineri, 15 iunie 2018, 22:20)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          Doamne fereste, de alte interpretari !
          • +7 (13 voturi)    
            serios?... (Vineri, 15 iunie 2018, 22:57)

            grongobar [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

            ...Scaraotchi tu zici "Doamne-fereste" ?...:))) oricum ne-ai dat idei... :)))
  • +41 (51 voturi)    
    Un marlan !!!! (Vineri, 15 iunie 2018, 20:56)

    cartofil [utilizator]

    Marin Preda ar putea scrie un roman despre caracterul infect al infractorului condamnat definitiv Dragnea.
    • +19 (25 voturi)    
      ''Cel mai iubit dintre...teleormaneni"..? (Vineri, 15 iunie 2018, 21:49)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      ...
      • +10 (12 voturi)    
        Genial (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 1:20)

        Tomy007 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Genial...
        • +6 (6 voturi)    
          Asa e, fara Marin Preda am fi (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 14:14)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Tomy007

          fost un fel de orfani...
      • +3 (3 voturi)    
        sau (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 18:12)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        reeditarea dupa "Ciocoii vechi si noi", numita "dragnea paturica"
        • 0 (0 voturi)    
          incorect! (Luni, 25 iunie 2018, 14:21)

          complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Sigur, daddy are muulte, multe in comun cu Dinu Paturica. Totusi exista o diferenta uriasa, Paturica a parvenit prin propriile forte, inseland incredrea postelnicului. Nu a fost votat!

          Dara cum suntem de 28 de ani in democratie, avem alegeri libere. Dracnea a fost votat de popor, noi l-am ales, noi l-am pus in fruntea tarii! Ce, in 2016 nu se stia ca este penal?!
  • -20 (22 voturi)    
    Șefi, instituții, comisii (Vineri, 15 iunie 2018, 20:59)

    Traian2015 [utilizator]

    Noroc cu ei. Țara e in pericol. Vin ungurii și iau Transilvania, bulgarii iau Dobrogea. Vin ucrainenii și iau Moldova. Ne execută pe noi, romanii sau ne face sclavi. Ne trebuie șefi, dumnezei de SIE. Ne trebuie genii, cineva care sa ne apere de atac nuclear de la Crimeea, in 200 km nici un scut nu merge. Bine că am găsit șef, zeul SIE. Sa ne rugăm la alții Zei și semizei! Ba, ce se întâmplă?
    • +3 (3 voturi)    
      trebuie (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 18:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      criticata cat mai dur ministrul sanatatii, ca vad ca nici spitalele de psihiatrie nu mai au medicamente.
  • +24 (34 voturi)    
    Tu n-o sa intelegi vreodata... (Vineri, 15 iunie 2018, 21:03)

    blackbeard [utilizator]

    ...ca esti un simplu si prost copiator. Copiezi regimul totalitar cu accente pregnante de comunism, copiezi replicile altora, copiezi comportamentul altora. Esti un fals disperat in a-si ascunde lipsurile.

    Ai fi putut da dovada de mult mai mult. Ai fi putut inova acest popor. Ai fi putut fi memorabil in istoria acestui popor.. Dar nu poti, nu ai cum. Nici macar mediocru nu esti.
    • +21 (27 voturi)    
      Ar fi putut pe dracu' ..! (Vineri, 15 iunie 2018, 21:51)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui blackbeard

      Ar fi putut doar sa fure si nimic mai mult...
      • +5 (5 voturi)    
        Pai asta a si facut. (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 15:14)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Ca doar nu o fi fost condamnat pe nedrept: a furat voturi la referendum. "Ghinion" cum spune un alt mare om de stat ( ca de facut nu prea se indeamna).
  • +21 (29 voturi)    
    la mititica... (Vineri, 15 iunie 2018, 21:05)

    morometu [utilizator]

    vei avea timp sa intelegi, poate, chiar sa scrii om carte!
    • +20 (26 voturi)    
      Suntem de acord de data aceasta (Vineri, 15 iunie 2018, 21:53)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      chiar sa puna pe altcineva sa-i scrie cartile...! Pe Ciordache, spre exemplu, ca tot e el mare doctor la Balti...
    • +4 (4 voturi)    
      eu cred (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 18:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      ca deja sunt scrise 10 randuri de biblioteca, asa incat in doua zile iese din puscarie.
  • +21 (27 voturi)    
    Si daca tot nu intelege adresa, (Vineri, 15 iunie 2018, 21:07)

    Altiro [utilizator]

    o s-o cheme pe Viorica Dancila sa-i traduca ea.
    • +12 (18 voturi)    
      Sau sa cautam literele alfabetului (Vineri, 15 iunie 2018, 21:43)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      folosite pentru textele informarilor lui nea Nicu…!

      La 1 cm/litera mica si 2cm /litera mare, poate ca o reusi totusi sa inteleaga…
  • +30 (38 voturi)    
    mai infractorule (Vineri, 15 iunie 2018, 21:21)

    Kosmos [utilizator]

    Crede-ma majoritatea din Romania te detesta si nu-ti permiti sa mergi singur pe strada
  • +26 (34 voturi)    
    ironic??!! (Vineri, 15 iunie 2018, 21:29)

    Inna100 [utilizator]

    Acest individ, este prea redus intelectual pentru a sti sa ironizeze !! Face ceea ce stie cel mai bine:fura, ameninta, manipuleaza , copie, minte , si iarasi minte.. un arivist notoriu, lacom, lipsit de orice scrupule.
    A avut dreptate sociologul care l-a descris ca fiind un individ care se imbraca cu Armani, dar poarta sosete flausate, eventual in sandale
  • +21 (27 voturi)    
    cel mai bine ar fi (Vineri, 15 iunie 2018, 21:37)

    ostrogotul [utilizator]

    sa mergi la "beciul domnesc", vreo cativa ani buni, sa ai timp si liniste saintelegi si tu despre ce e vorba. Poate asa intram si in Schengen. Si i/al si pe Tariceanu cu tine, sa/ti explice pana o sa pricepi.....Am incredere ca o sa fie cativa ani buni....nu de alta, da~ tu pricepi cam greu
  • +12 (18 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 15 iunie 2018, 21:40)

    ABCDetc [utilizator]

    sunt convins ca si printre tsd-istii de pe acolo sunt persoane care judeca si singuri si inteleg altfel din lucrurile zise si nu inghit chiar totul asa cum e prezentat de dl. dragnea ...
  • +19 (25 voturi)    
    Dracnea sub lupa (Vineri, 15 iunie 2018, 22:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Bădărănia e una din lipsurile lui minore. Mult mai evidente sunt: hotia, setea de putere, demagogia, minciuna, incompetenta de vataf de judet, clientelismul cu care isi numeste slugile in posturile cheie, infatuarea etc.
    • +10 (16 voturi)    
      Despre dintii stricati si despre (Vineri, 15 iunie 2018, 22:31)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      hamsterul naparlit, nimic?
  • +16 (22 voturi)    
    te-au lasat judecatorii sa traiesti in libertate (Vineri, 15 iunie 2018, 22:33)

    yellowdog [utilizator]

    si acum nenoresti o tara intreaga ajutat de trepadusii tai
  • +10 (16 voturi)    
    greu (Vineri, 15 iunie 2018, 23:02)

    keiser_soze [utilizator]

    cu cititul in psd - vezi gluma aia de PM pe care o avem - zic sa rogi pe cineva sa-ti faca un rezumat, ca asta nu e vreo manglerie la care esti priceput, e ceva mai complicat ! |Sau ia-o incet, pe silabe, vezi ce-ti iese....vedea-te-as atarnat !
  • +9 (15 voturi)    
    Bre neea luviu' (Vineri, 15 iunie 2018, 23:37)

    Landser [utilizator]

    O sa ai timp destul la parnaie sa citesti!
    Eu zic sa accepti condamnarea ca s ar putea sa fie calea cea mai buna pt matale!
  • -10 (18 voturi)    
    are si umor... (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 0:17)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    si asta enerveaza. Dupa cum se vede chiar aici.
  • +9 (13 voturi)    
    Ce ti doresc eu tie, dulce Romanie! (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 0:31)

    noodles2016 [utilizator]

    Copiii ar spune asa - Ce face omul, face si maimuta..Este un bolnav psihic, am mai zis acest lucru,si o repet...Nu este nimic rau, numai ca acest personaj in loc sa fie in rândul oamenilor de nivelul lui, culmea el a ajuns si primeste salariul ca sa creeze un cadru pentru evolutia unei natii...El are o parere rea despre el, darmite despre cei din jur....Nu pot intelege cum au ajuns toti acestia sa detina functii, pe bani...Dar ei nu sunt capabili....
    El face parte din rândul miilor de romani rai, dar rai, fara diferente mari intre ei si o maimuta....Evident, ca lumea se agita, ca...Anii vor trece, timpul il vor acoperi pe acest bolnav psihic, si pe cei din jurul lui, dar pur si simplu au luat salarii pentru nimic...Pentru absolut nimic...Rezultat? Zero...Istoria poporului roman este plina de alde Dragnea...Plina....Cati oameni deosebiti ai poporului roman nu au plecat capul caci in fata unei turme ca al lui Dragnea nu poti face nimic....Caci el este bolnav....Cu un om bolnav nu poti face nimic...Nu poti decat sa l ajuti sa revina daca se poate la o conditie umana mai buna.
  • +13 (17 voturi)    
    Râzi, tu râzi, Daddy (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 0:45)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    dar nu e râsul tău.
  • +1 (13 voturi)    
    Ce ti doresc eu tie , dulce Romanie! (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 0:48)

    noodles2016 [utilizator]

    Dupa Dragnea va mai fi un Dragnea 2, dupa Mircea Badea va mai fi un altul, dupa OTV vor mai aparea alte canale...Dar toate acestea impreuna cu mii de alte articole, reportaje, carti, manuscrise arata ca poporul roman e un badaran...El distruge tot ce e fin, ce se ridica, tot ce...Poporul roman distruge tot ce este dragut, distruge totul....Cuza, Carol, Caragiale, Eminescu, Valdimirescu ,Ratiu sute de alti oameni care au incercat sa creeze au fost distrusi de poporul asta bolnav....Asa va fi si peste 3 000 de ani...Noi niciodata nu o sa apreciem civilizatia...Noi suntem medievali si asa vom ramane pentru sute de generatii...Noi niciodata nu vom crea pentru ca semenii nostri sa o duca bine, sa cream pentru noi, sa fim mandri ca putem face ceva....Natura Romaniei cel mai generos lucru....Restul este bolnav...Vor veni vremuri cand se vor lua la analizat toate faptele lui Ceausescu si dincolo de crimele comise va fi considerat un erou....Pentru ca toate deciziile lui erau sa organizeze natia asta...Si probabil si crimele vor fi justificate ca fiind singura cale prin care natia romaneasca poate fi oprita de la autodistrugere.
  • +16 (20 voturi)    
    Un bombalau (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 2:33)

    Dalinar [utilizator]

    Inconjurat de aia mai bumbalai decat el, ultimul depistat fiind ala de la transporturi, bai dar ce s-au mai gasit astia.
  • +9 (11 voturi)    
    constitutia de la 1923 (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 3:39)

    Coco Whistle [utilizator]

    a fost cea mai buna constitutie a Romaniei. stat modern, atributiuni clar stabilite. dar unora, nu le-a placut ca nu au mai putut juca sah cu natiunea romana. acum nu asteptam decit sa se rupa pisica din pacate in loc sa punem infractorii la locul lor. cu o educatie precara, valori de nimic, tineri care pleaca pe banda, show ptr popor si invrajbire pe nimica, sintem mai aproape de o tragedie decit multi se gindesc. daca cineva ar incepe sa distribuie arme poporului ne-am bate intre noi pina la exterminare din cauza sobolanilor tradatori.
  • +6 (8 voturi)    
    Dragnea si cititul! (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 6:11)

    Pac-pac [utilizator]

    Pe asta il doare capul, manaca 20 de Eugenia si schimba de 5 orin intre Cartoon Network si Disney Channel daca ii dai 3 pagini fata-verso sa citeasca...
  • +14 (16 voturi)    
    Țigănia la putere (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 7:00)

    clencix [utilizator]

    Bășcălia la adresa președintelui RO arata disprețul unui parvenit față de ce nu știe și nu poate el, față de vechile valori pe care de fapt nici nu le vede, față de meritele dobândite prin educație, prin efort susținut de a ajunge la un nivel înalt de înțelegere a lumii prin cultură, la el totul este prezentul care să ia ochii prostovanului care nu e atent că i se fură din buzunar. E atât de simplu. Nu vede omul decât de la stomac în jos Și pe el însuși la fel. Și nici nu vrea sa ridice ochii. Niște vieți inutile.
  • -6 (12 voturi)    
    Exact la aceleasi cuvinte spuse de Johann (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 8:58)

    xrogo [utilizator]

    toti postacii de-aici jubilau, uite ce le-a facut, asa presedinte mai rar, dar spuse de Dragnea nu mai sunt bune, curios mai ganditi!
    • +5 (9 voturi)    
      Pai . . . (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 9:36)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      . . . cum sa ne entuziasmam când a plagiat? Obisnuit cu furtul a uita sa il citeze pe Iohannes! A zis clasic in viata, lucru egal cu zero!
      • -1 (3 voturi)    
        plagiat doar 4%! (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 14:43)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        adica nu conteaza!
    • -2 (4 voturi)    
      asta spune ceva despre calitatea comentatorilor! (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 14:44)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      si "angajamentul" lor.
  • +3 (5 voturi)    
    limbajul folosit ?? (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 10:32)

    nedumeritul [utilizator]

    nu stiu cine are dreptate din cauza lipsei de transparenta , dar constat ca vorbele care se utilizeaza de catre alesii nostrii se apropie de cuvintele folosite de catre huliganii de cartier. Si e pacat , oamenii astia au terminat o facultate....asta i-a invatat acolo ?? Nu mai vorbesc de minciunile cusute cu ata alba.Unele afirmatii le poti verifica direct in cartier la tine si constati ca nu e asa...adica nu stiu nici sa minta....de obicei cand minti faci afirmatii greu sau imposibil de verificat. De aceea e nevoie de lipsa de transparenta....
  • +3 (9 voturi)    
    la's bre nicule (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 10:48)

    nash pandelica [utilizator]

    ca mata nu esti ardelente ca herru, mata esti semi oltean, din melitzean, pricepi repede si prost.
    dar, noroc cu cele trei intelepte ale partidului: vasilca, bleguta si cealalta de la videle, carmencita, care te vor ajuta sa intelegi bine. pe mintea lor.
    succes, si nu te grabi.
    poate o sa scrii si fo doua trei carti...
  • +5 (7 voturi)    
    infectie (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 12:37)

    costelm [utilizator]

    ai mintea atat de infectata de perversiuni, si magarii incat nu ai cum sa intelegi vorbele unui om normal
    nu intelegi decat limba loazelor
    esti in ultima faza de infectie don livache
    domnul cu tine
  • +4 (4 voturi)    
    Dragilor, dragnea nu are cum sa (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 15:28)

    Kecske [utilizator]

    fie ironic. Pentru asa ceva e nevoie de inteligenta, cultura si multa, multa lectura. Ori aici nu e cazul.