Ambasadorul Franței despre caricatura Charlie Hebdo: Nu reprezintă în niciun fel sentimentul opiniei publice franceze / Orice s-ar putea gândi despre acest desen, libertatea de exprimare şi libertatea presei sunt principii fundamentale

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 15 iunie 2018, 10:07 Actualitate | Esenţial


Simona Halep si caracterizarea celor de la Charlie Hebdo
Foto: Facebook
Libertatea de exprimare şi libertatea presei sunt principii fundamenate, dar cariatura cu Simona Halep nu reprezintă în niciun fel sentimentul opiniei publice franceze, se arată într-o declaraţie a Ambasadorului Franţei în România, Michèle Ramis, la solicitarea News.ro. 

"Victoria istorică a Simonei Halep la turneul de la Roland Garros reprezintă un imens motiv de mândrie pentru Ambasada Franţei care vede în ea un simbol frumos şi puternic, cu numai câteva luni înainte de deschiderea Sezonului România-Franţa. Acest Sezon ne va permite să reînnoim şi să consolidăm legăturile dintre România şi Franţa în toate domeniile, inclusiv în cel sportiv.

Orice s-ar putea gândi despre acest desen, trebuie să amintesc că libertatea de exprimare şi libertatea presei sunt principii fundamentale ale Republicii Franceze. Această publicaţie nu îl angajează decât pe propriul său autor şi nu reprezintă în niciun fel sentimentul opiniei publice franceze", se arată în declaraţia ambasadorului Franţei.

Simona Halep a câștigat turneul de la Roland Garros, iar publicația franceză de satiră Charlie Hebdo a prezentat într-un mod personal victoria liderului mondial: "O româncă a câştigat la Roland Garros - "Fier vechi, fier vechi".



















5854 vizualizari

  • +13 (53 voturi)    
    Cu o mica precizare (Vineri, 15 iunie 2018, 10:13)

    Ali Mentara [utilizator]

    "Libertatea de exprimare şi libertatea presei sunt principii fundamentale" cat timp nu ii ofensam pe musulmani. Restul nu conteaza oricum. Romanii nu iau ostatici.
    • +26 (26 voturi)    
      Mai stii. (Vineri, 15 iunie 2018, 10:23)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ali Mentara

      Poate o sa le dispara rotile la masini la aia din redactie.
      • +1 (5 voturi)    
        Excelenta, daca un Ambasador acorda justificari... (Vineri, 15 iunie 2018, 13:45)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Excelenta, daca un Ambasador acorda justificari unei natiuni de 30 de milioane de oameni...

        Mai mult, toti cei antrenati in campionatul de la arenele Parisiene... ar fi trebuit sa nu rada pe sub mustati' ci sa ia atitudine in apararea acestui concurs de Top...

        Daca acum e fier vechi... urmatorul castigator ce o sa castige?
    • +16 (20 voturi)    
      pai... (Vineri, 15 iunie 2018, 10:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ali Mentara

      ... si atunci cind cu atentatul, si dupa aia, publicatia respectiva a continuat sa publice chestii care fac bascalie de musulmani. Deci... nu inteleg ce vrea sa spuna replica ta.
      • -2 (6 voturi)    
        Unde in textul meu (Vineri, 15 iunie 2018, 11:45)

        Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Am zis cuvantul "publicatie" sau m-am referit la ea?!? Undeeeeee????
        • +2 (6 voturi)    
          pai se subintelege stimabile (Vineri, 15 iunie 2018, 14:35)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ali Mentara

          Nu despre mizeria publicata de Charlie Hebdo se discuta aici?!? Nu publicatia aia a "beneficiat" de un atentat terorist pen'ca a ris de musulmani? Tu ingeneral asha despre ce comentezi? NU despre ce zice in articol?
          • -1 (3 voturi)    
            In anul curent ... (Vineri, 15 iunie 2018, 15:08)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Nu poti subintelege altceva din ce a spus. Dar e nevoie de un pic mai mult internautism.
          • -1 (1 vot)    
            Eu m-am referit (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 7:25)

            Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            La spusele ambasadorului, nu la publicatie. Deci ai suprainteles gresit.
    • +12 (14 voturi)    
      erai nascut acum cativa ani? (Vineri, 15 iunie 2018, 11:04)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Ali Mentara

      au fost atacati si omorati jurnalistii de la hebdo tocmai de aia, o caricatura cu mahomed!
    • 0 (2 voturi)    
      Alo, pe ce lume traiesti ? (Vineri, 15 iunie 2018, 15:34)

      kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Ali Mentara

      I-au ofensat pe musulmani si au platit un pret scump.
  • +6 (18 voturi)    
    Mon Dieu (Vineri, 15 iunie 2018, 10:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mr. l'Ambassadeur parle sans rien dire.
    • +3 (3 voturi)    
      En fait (Vineri, 15 iunie 2018, 11:37)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      c'est madame ambassadrice.
      • -1 (5 voturi)    
        Scuzabil atunci (Vineri, 15 iunie 2018, 13:50)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

        Femeile vorbesc multe si nevrute...
    • +3 (5 voturi)    
      nu chiar (Vineri, 15 iunie 2018, 12:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      el spune ca daca la noi exista a3 si mircea badea, de ce nu ar exista si charlie hebdo, multumita aceleasi libertati de exprimare prost inteleasa.
  • +13 (23 voturi)    
    penalizare (Vineri, 15 iunie 2018, 10:16)

    DrIon [utilizator]

    Daca o persoana fizica jigneste o alta persoana fizica sau un grup etnic sau profesional poate raspunde penal sau contraventional.
    Daca un ziar face acelasi lucru se numeste libertate de exprimare.
    In acest moment acea fituica este mai celebra pentru prostul gust al caricaturilor decit pentru ceea ce a patit cu citiva ani in urma.
    • -2 (4 voturi)    
      pf (Vineri, 15 iunie 2018, 11:54)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui DrIon

      Si daca o persoana metafizica o face?
      • 0 (2 voturi)    
        pers.megafizica !? (Vineri, 15 iunie 2018, 12:34)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

        Habar n-ai ce inseamna "metafizica". Cum poate fi o persoana "metafizica"? Doar daca e vre-un "inger"...
  • +2 (22 voturi)    
    Mi sa parut hilara caricatura (Vineri, 15 iunie 2018, 10:19)

    Lok [utilizator]

    Adica chiar nu ma pot supara pe ei. Mai este nevoie si de putin umor nesarat in lumea asta.
    • 0 (6 voturi)    
      prostie (Vineri, 15 iunie 2018, 12:36)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Prostia nu e nici macar umor nesarat. Trofeul Roland Garos e ste "fier vechi"doar pentru niste tampiti.
      • -3 (3 voturi)    
        Comentariu a la clasa a 8-a (Vineri, 15 iunie 2018, 15:47)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Prin expresia Fier Fier!!! este pus in contrast efortul depus uneori de conationali pentru obtinerea unui bun asa de marunt. De asemenea se poate intelege ca Simona tinand trofeul striga fier fier asteptand sa i se ofere ceva vechituri sa le duca la reciclat. Asadar naravurile vechi nu se schimba. E complicat dar umorul e acolo.

        Da si tu un cinic acolo ca data viitoare invat mai bine.
  • +4 (16 voturi)    
    trebuie atentie cand discutam asa ceva (Vineri, 15 iunie 2018, 10:34)

    Andrei453530 [utilizator]

    nu trebuiesc confundati niste scelerati cu poporul francez. Probabil asta se doreste de catre cei care au publicat acele mizerii...
    Nici macar francezii nu sunt de acord cu debilitatile debitate de acea publicatie. Este doar o nisa.

    Din pacate e usor sa infierezi popoarele intre ele, daca oamenii nu au discernamant si merg dupa fenta.
  • -5 (19 voturi)    
    Puțină jusiție nu strică (Vineri, 15 iunie 2018, 10:42)

    Omics [utilizator]

    Atacul la țygani e rasism (nu mai are Franța procurori?). Pentru Simona e și calomnie, pentru că ea poate dovedi că nu e de etnie romă.
  • -7 (11 voturi)    
    Ha (Vineri, 15 iunie 2018, 10:44)

    Jan2016 [utilizator]

    Hai sictir, mon cher.
  • +6 (22 voturi)    
    Franta este pe jumatate "neagra".... (Vineri, 15 iunie 2018, 10:47)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    "Rade ciob de oala sparta" bine zice proverbul romanesc.
  • -1 (23 voturi)    
    Doamneeeee (Vineri, 15 iunie 2018, 10:47)

    Gojifruit [utilizator]

    La ce s-a ajuns: ambasadorul isi cere scuze pentru o caricatura.
    Credeam ca suntem mai evoluati decat psihopatii musulmani care i-au omorat cu sange rece pe amaratii de caricaturist dar multi romani ar face la fel daca ar avea ocazia.
    • +2 (4 voturi)    
      nu e asa monser ..... (Vineri, 15 iunie 2018, 12:46)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      nu e asa monser ..... aia de la revista au spus in final ca romani=tzighani ...... la asta se rezuma caricatura lor .... la fel cum au facut si in 1994, exact la fel doar ca a fost articol scris in l'Equipe si era vorba de alt sport, adica fotbal.....
      • -1 (3 voturi)    
        Haha (Vineri, 15 iunie 2018, 13:39)

        Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Au spus, in acelasi timp, si ca tzigani=hoti de fier, dar asta nu te-a mai deranjat. Deci ne afecteaza doar glumele pe seama grupului din care facem parte noi, altfel era ok. Asa ar trebuie sa iti dai seama ca te lasi prea simplu efectat.
    • -3 (7 voturi)    
      Din pacate, romanii sunt mai aproape de Sauditi (Vineri, 15 iunie 2018, 13:44)

      c3 [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      ca mentalitate decit de Europa.

      A facut unu o gluma ? Da-i cu toporu in cap !!!!!

      E greu conceptul ca poti sa ignori glumele care nu-ti plac. Nu te obliga nimeni sa citesti sau sa cumperi Charlie Hebdo.
  • +5 (15 voturi)    
    keep calm (Vineri, 15 iunie 2018, 10:52)

    Hans Metter [utilizator]

    and have humor...

    Cred ca suntem prea stresati in ultima vreme.. nu mai bine in loc sa ne atacam pt o gluma (fie ea reusita sau nu), sa muncim un pic (fiecare dintre noi) pt a schimba perceptia strainilor despre romani si Romania?! zic si eu.
  • +5 (13 voturi)    
    Pai parca toti eram "Charlie".. Si eu sunt Charlie (Vineri, 15 iunie 2018, 10:53)

    Alex735 [utilizator]

    Spirit anarho-trotzkist de doi bani deghizat in "libertatea de exprimare", "libertatea presei" si alte vorbe mari..
    Urla cu rahatul in pampersi ca l-au batut musulmanii.
  • +4 (8 voturi)    
    Sunt de accord (Vineri, 15 iunie 2018, 10:54)

    Frank777 [utilizator]

    romanii dar sa nu mi se aplice mie.
    In lipsa de alti eroi, intr-o societate dominata de politicieni hoti,servicii secrete corupte, justitie semi-independenta, dupa zona de influenta a familiilor judecator-procuror-avocat-fini-nasi-afini si prietenii masonice, un erou in sport este o relaxare binevenita in lupta romanului cu fanariotii. Publicatia franceza care a publicat si caricaturi cu Mahomed intr-o postura ridicola,evident isi face un titlu de onoare prin a șoca. De ce caricatura cu fiervechi? pentru ca majoritatea francezilor percep romanii prin existenta in Franta a cetatenilor romani de etnie rroma care printre altele se ocupa cu colectarea de fier vechi. Romanii asezati si linistiti nici nu sunt perceputi ca exista in Franta si este absolut revoltator ce se petrece.
    • +1 (1 vot)    
      Pardon (Vineri, 15 iunie 2018, 12:20)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Românii sunt percepuți astfel numai de inculți și de rău voitori (precm Szakozy)
  • +1 (11 voturi)    
    ipocrizie (Vineri, 15 iunie 2018, 11:03)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    Maxima. Si prostie cat incape. Apoi se mira ca apar sentimente anti europene, cu precadere in estul europei... Sa nu uitam ca atunci cand in Tarile Romane se facea efortul ca robii tigani sa fie eliberati si sa nu mai poata fi vanduti sau abuzati, in europa "civilizata" satrele de tigani erau vanati si omorati, femei copii nu conta. o spun documentele vremii, unde erau notate soldele, si "diurna" "vanatorilor", plus bonusurile primite pentru depasirea "targhetului".

    hai siktir, France!
  • -6 (18 voturi)    
    Relax (Vineri, 15 iunie 2018, 11:04)

    iliepintilie [utilizator]

    Toti care s-au simtit ofensati de caricatura din Charlie sunt niste "spalati pe creier". Au mai fost unii ca iei. Chiar nu puteti sa fiti un pic destinsi si sa radeti? Vai de capul vostru!
    • +6 (6 voturi)    
      problema e (Vineri, 15 iunie 2018, 11:40)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui iliepintilie

      ca nu avem o presa buna deloc in Vest. Tott timpul abunda stirile negative despre noi. Pe fondul asta a venit si caricatura. S-a creat o psihoza in Vest ca toti romanii s hoti si se ocupa doar de mizerii. Un amic spaniol era socat ca s roman. a zis k la ei romanii s hotii de cabluri de cupru de la liniile de tren si ca arata mai altfel un pic. Pe un amic l-a oprit politia n germania pentru ca tracta o barca. omul s a dus acolo si si a cumparat o barca. l-au periat la acte 1h, au sunat si la notar sa verifice, nu le venea sa creada ca nu e furata. omul de serviciu dintr o parcare germana mi a zis ca a vazut el nush ce documentar despre cainii nostri vagabonzi si a concluzionat - alles is scheise in Romania. Santem oaia neagra, vinovatul de serviciu. le vine usor, nu striga nimeni pentru noi, nu ne sare n aparare, nici macar noi nu reusim sa indreptam aceasta imagine. daca intra rusii peste noi maine nu va lua nimeni atitudine nici cat pentru Crimea. nu ne am facut simpatici si santem pur si simplu nedoriti in toata lumea civilizata. pacat. exista si un filon sanatos in tara asta. din pacate din ce in ce mai subtire si mai putin vizibil.
    • +1 (1 vot)    
      Ce ar fi râs? (Vineri, 15 iunie 2018, 12:22)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui iliepintilie

      Ce e de râs că un țigan care se ocupă de fierul vechi vede numai fierul vechi în trofeul respectiv? Poate de plâns...
  • +1 (9 voturi)    
    Luați de aici, ceva ce sigur pricepeți (Vineri, 15 iunie 2018, 11:05)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Merde!
  • +2 (6 voturi)    
    Corect! poate s-au saturat si ei! (Vineri, 15 iunie 2018, 11:09)

    MirceaIo [utilizator]

    Pai poate s-au saturat si ei. Dar asta e politica de stat in Romania. Sa avem o masa critica de "cersetori" care sa ii voteze pe Dragnea, Tariceanu si ai lor. Asta se vrea!! Din pacate suferim toti, dar asta e relaitatea majoritati romanilor . Sa apuce, sa mai prinda ceva, triseze, sa fenteze, sa se planga, sa se laude, sa se creada buricul pamantului:((((
    • -1 (1 vot)    
      ? (Vineri, 15 iunie 2018, 11:56)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Ce are dom’le o caricatura cu Dragnea si Tariceanu?
  • -7 (13 voturi)    
    e doar o caricatura... (Vineri, 15 iunie 2018, 11:19)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    relax, ca nu sunteti la manifestatie!
  • -7 (13 voturi)    
    Primul indiciu ca ai putea avea inteligenta (Vineri, 15 iunie 2018, 11:21)

    clint [utilizator]

    e capacitatea de a te lua la misto.

    Astept cu "nerabdare" turme de indignati, care nu au aceasta capacitate, sa vina si faca spume aici, pe Facebook, sau aiurea.
    • +4 (6 voturi)    
      Sunt siderat (Vineri, 15 iunie 2018, 12:24)

      cearly [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Daca primul indiciu al persoanelor inteligente este capacitatea de a te lua la misto inseamna ca toate celelalte indicii nu mai au nicio relevanta.
      Daca prin misto intelegi o gluma buna, "sarata" - un pamflet, dar care sa nu aduca atingere persoanei, grupului de persoane, poporului este in regula.
      Caricatura Charlie Hebdo este o gluma de foarte prost gust, care arata cat de limitata este in gandire acea persoana.
      Sa nu uitam un singur lucru: sa facem misto, dar in limita decentei si bunului simt.
  • +5 (19 voturi)    
    Liberatea de exprimare?! (Vineri, 15 iunie 2018, 11:31)

    cearly [utilizator]

    Cum ramane cu calomnia, xenofobia?! Daca era Romania Libera, nu mai era vorba de "libertatea presei", in seunda 2 autorul caricaturii parasea redactia. Explicatia oferita de ambasadorul Frantei referitor la caricatura Charlie Hebdo, mi se pare cel putin puerila, afisare "diplomatica", care de altfel mascheaza intreg acordul asupra acelei caricaturi. D-le ambasador, in lumea asta totul se plateste, avem libertati de exprimare, dar totul are o limita care se mai numeste BUN SIMT. Si mai uitati-va in propria ograda, aveti proprii "tigani" , Franta este plina de musulmani.
  • +1 (7 voturi)    
    Perfect de acord (Vineri, 15 iunie 2018, 11:41)

    mimiloi [utilizator]

    cu doamna ambasadoare privind libertatea cuvintului. Poti sa spui cite timpenii doresti, este dreptul tau. Asa cum este dreptul meu sa spun alte timpenii despre timpeniile tale.
  • 0 (12 voturi)    
    Mama cum se umfla ranza-n ei de pratrioti (Vineri, 15 iunie 2018, 11:44)

    Aspus [utilizator]

    si iubitori de valori sportive. Cum ne-au jignit aia de au revista aia... ar trebui sa declaram razboi Frantei ca toti stiu din istorie ca Franta ridica imediat mainile sus si se preda iar noi urmasii dacilor nu trebuie sa fim calcati in picioare, decat de conducatori.
  • +8 (10 voturi)    
    Stati linistiti, Charlie Hebdo (Vineri, 15 iunie 2018, 12:06)

    Cataleya [utilizator]

    ...pt aceasta caricatura, niciun roman n-o sa va impuste.

    PS. In ultimii 50 de ani, doua romance au castigat "tinicheaua". Frantuzoaicele, o singura data!

    Hehe.
    • +2 (4 voturi)    
      Charlie Hebdo, nu pare a fi linistit (Vineri, 15 iunie 2018, 13:53)

      cearly [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Daca castiga Franta Roland Garros, curgea numai lapte si miere din penitele redactorilor. Dar a castigat o "biata" romanca, asa ca Charlie Hebdo si-a bagat penita in gat, de oftica....
  • +2 (10 voturi)    
    este o revista de satira (Vineri, 15 iunie 2018, 12:13)

    lp [utilizator]

    si de desene bune, mai putin bune, si cretine. indignati-va pt chestii serioase. Se moare pentru liberatatea de exprimare ! Si cei care-au tras in jurnalistii aia, s-au indignat de un desen
  • +1 (13 voturi)    
    Mandria romaneasca (Vineri, 15 iunie 2018, 12:16)

    Martinezu [utilizator]

    nu este egalata de nici un alt popor.
    Rupti in cur, dar cu nasul pe sus.
    NU putem sta cu mainile in san la o asemenea ofensa.
    Sa facem ceva! De exempu sa dezbatem subiectul macar anul asta. Si sa renuntm la produsele franzutesti. Si la cele canadiene. Si americane.
    Intre timp, devenim dictatura, si cel mai probabil scapam de batjocora Europei ( mai nou si a Canadei).
    Sa vedeti ce bine ne vor trata coreenii...mai ales cei din nord.
  • 0 (4 voturi)    
    Din moment ce.... (Vineri, 15 iunie 2018, 12:29)

    Cataleya [utilizator]

    ..ambasadorul Frantei a ajuns sa dea explicatii publice pe marginea unei caricaturi, inseamna ca francezii nu sunt deloc deasupra romanilor, din punctul de vedere al intelegerii satirei si umorului.

    Bila neagra pt Franta.
  • +2 (4 voturi)    
    de ce (Vineri, 15 iunie 2018, 12:46)

    keiser_soze [utilizator]

    nu facem si noi caricaturi cu francezi, cu Franta, cu oricine ne critica ? Ce ne impiedica ? Avem umor, avem spontaneitate, inteligenta, talent.
    Ce e asa greu ? daca e libertate de exprimare - sa o folosim ! hai sa evitam crizele de tantrum si sa contracaram in aceeasi maniera !
  • 0 (6 voturi)    
    o alta interpretare (Vineri, 15 iunie 2018, 12:48)

    7R [utilizator]

    Citez Mihai Sora

    "1. Publicul-ţintă al caricaturii din Charlie Hebdo este cel francez (lucru pe care nu par să-l înţeleagă toţi comentatorii noştri). 2. Desenul ironizează tocmai minţile înţepenite în stereotipuri etnice (acele toxine pe care le cunoaştem prea bine), motiv pentru care nici nu apare numele Simonei alături, căci nu EA, ca atare, face obiectul ironiei”
    „o ramă în ramă (unde nu scrie „ceci n’est pas une pipe”, nici nu figurează vreun omuleţ galben alături, încât să priceapă şi cei care nu au exerciţiul lecturii unui desen)”.
  • -4 (4 voturi)    
    Charlie (Vineri, 15 iunie 2018, 12:56)

    ionutionut [utilizator]

    Au avut cateva articole de cel mai prost gust (ma refer si la cel care se referea la imaginea copilului imigrant gasit mort pe plaja), insa cel cu Simona e chiar simpatic.
  • -2 (6 voturi)    
    O furtuna - te găsiți într-un pahar cu apa (Vineri, 15 iunie 2018, 14:01)

    Marinake [utilizator]

    Revista asta face misto de oamenii politici francezi, dumnezei, morti, dictatori, minorități. Aparatorii ăstora (exceptînd unii fundamentalisti si unii dictatori) nu se supără si nici nu isi bat capul cu chestii minore

    Valul de indignare în România e si mai comic prin faptul că în afara României nu se stie nimic despre el.

    Ca sa parafrazez un priverb. Cîinii latră în Drumul Taberii, caravana trece prin Stanbul.

    Nu va mai preocupati sa prindeti muște, folositi-va energia sa nimeritivalte tinta - cei care va fura in tara cu mindrie patriotica.
  • -3 (5 voturi)    
    O cioara? (Vineri, 15 iunie 2018, 14:48)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Cine e femeia cu cap de cioara? Asta e intrebarea.
    - In niciun caz Simona Halep.
    Si, atunci? Unde e insulta la adresa Simonei?
  • +4 (4 voturi)    
    sovinism francez (Vineri, 15 iunie 2018, 20:42)

    Delavale [utilizator]

    Sovinismul francez este cel mai rau din toata Europa si arata caracterul multor francezi
  • +1 (1 vot)    
    si reciproca e valabila (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 0:38)

    MoemBius [utilizator]

    la aia cu presa?
    Vive le Roland-Garoi?
    Unde Roland Garoi a fost de fapt un tzigan francez
    Care vindea fier vechi
    nu mi aduc aminte cum se scrie pe limba lu Victor 'Ugo......ca Hash nu se coteaza in limba de la aprozaru de varza