Kovesi a cerut ca jurnaliștii de la Antena 3 să-i plătească daunele morale stabilite de instanță

de A.L.     HotNews.ro
Joi, 14 iunie 2018, 23:51 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: DNA
Laura Codruța Kovesi le-a trimis jurnaliștilor de la Antena3 o adresă prin care cere să i se plătească, în termen de două săptămâni, suma de 300.000 de lei, reprezentând daunele morale stabilite de către Curtea de Apel Ploiești în dosarul în care șefa DNA i-a dat în judecată, informează Mediafax.

„În numele și din împuternicirea doamnei Kovesi Laura Codruța, în calitate de creditor al obligației de plată ce vă revine, înțelegem să vă transmitem următoarele: Notificare prin care vă solicităm ca în termen de 15 zile calendaristice de la primirea prezentei să achitați suma de 300.000 lei cu titlu de daune morale către doamna Kovesi Laura Codruța, pentru prejudiciul cauzat prin încălcarea drepturilor la onoare, demitate, reputație, imagine și viață privată, astfel cum a fost stabilit în mod legal și executoriu de către Curtea de Apel Ploiești, prin Decizia 752/20.03.2018, pronunțată în dosarul 6043/3/2015, în care ați fost pârâtă”, se arată în documentul prezentat la Antena3. 

În 20 martie 2018, Curtea de Apel Ploieşti a decis ca şefa DNA, Codruţa Kovesi, să primească 300.000 de lei daune morale, în dosarul în care a dat în judecată Antena 3 şi mai mulţi jurnalişti pentru acuzaţiile de muşamalizare a anchetei în dosarul lui Mircea Băsescu care i-au fost aduse pe post. Decizia nu e definitivă. 

"Respinge acţiunea precizată formulată de reclamanta-pârâtă în contradictoriu cu pârâtul Radu Tudor şi cu pârâtul-reclamant Savaliuc Răzvan-Ovidiu ca neîntemeiată. Obligă pe pârâţii Gâdea Mihai-Emanuel, Grigore Bianca, Ciuvică Mugur-Cristian şi SC Antena 3 SA, în solidar, la plata sumei de 300 000 (trei sute mii)lei cu titlu de daune morale către reclamanta-pârâtă pentru prejudiciul cauzat prin încălcarea drepturilor la onoare, demnitate, reputaţie, imagine şi viaţă privată. (...) Obligă pe pârâţii SC Antena 3 SA şi Gâdea Mihai-Emanuel să formuleze scuze publice reclamantei-pârâte, precum şi să redea, în mod public şi în integralitate, dispozitivul prezentei hotărâri în termen de maxim cinci zile de la data rămânerii definitive a acesteia, după cum urmează: - pe pârâta Antena 3 S.A. în cadrul fiecărui buletin informativ al zilei, pe parcursul a trei zile consecutive, precum şi pe platforma online a acesteia.; - pe pârâtul Gâdea Emanuel-Mihai, în cadrul emisiunii realizate de acesta -„Sinteza Zilei"", arată judecătorii în decizia din martie 2018.



















6502 vizualizari

  • +39 (45 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 15 iunie 2018, 0:01)

    mitg [utilizator]

    Sper ca executorul judecatoresc sa inceapa cu punerea sub sechestru a bibliilor pastorului gadea, ca nu prea i-au folosit de-a lungulvietii.
    • -32 (38 voturi)    
      buciucanew@yahoo.com (Vineri, 15 iunie 2018, 4:41)

      Sulla78 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cauza este in judecare. Nu este definitiva.
      • +10 (12 voturi)    
        Sentinta e executorie! (Vineri, 15 iunie 2018, 10:16)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Sulla78

        :-))
      • +6 (8 voturi)    
        nu te (Vineri, 15 iunie 2018, 12:28)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Sulla78

        pricepi, dar te bagi in seama. Tipic a3.
    • +11 (13 voturi)    
      Bravo Kovesi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 15 iunie 2018, 8:45)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Aresteaza-i, punele catusele, ia-le banii, poarta-i prin fata televiziunilor la ore de maxima audienta, baga-i in puscarii si lasa-i sa putrezeasca acolo. Esti Jeanne d Arc a Romaniei, tu esti credinta noastra, tu esti salvarea noastra, sa te ocroteasca Dumnezeu sa putem scapa de acesti nenorociti care au furat Romania si n-au fost in stare , in 30 de ani, sa construiasca o autostrada. Succes Kovesii si ai de partea ta intregul popor roman (care nu fura).
      • +3 (3 voturi)    
        foarte tare asta.. :D:D (Vineri, 15 iunie 2018, 13:57)

        jugastru [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        ... "intregul popor roman (care nu fura)"
  • +34 (38 voturi)    
    o sa faca cheta de la amaratii aia care (Vineri, 15 iunie 2018, 0:16)

    qwerasdf [utilizator]

    stau in fata lor, la tv, si savureaza cu balele la gura dejectiile lui gadea, badea, grecu si care naiba o mai fi pe acolo
  • -49 (57 voturi)    
    Asteapta cucoana, o fi executorie dar nu (Vineri, 15 iunie 2018, 0:46)

    xrogo [utilizator]

    e definitiva!
    Pana atunci mars afara din DNA, fiinta mincinoasa si parsiva!
    • +31 (39 voturi)    
      Unde (Vineri, 15 iunie 2018, 1:19)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      citisi, pe luju? Ti-a zis mircea badea?
    • +27 (35 voturi)    
      Grabeste-te. (Vineri, 15 iunie 2018, 1:28)

      [ F ] + [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Inca n-am tras apa.
    • +8 (12 voturi)    
      mda (Vineri, 15 iunie 2018, 8:49)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      mirceo tu esti ?
    • +8 (8 voturi)    
      Executorie (Vineri, 15 iunie 2018, 10:17)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Se executa
    • +5 (5 voturi)    
      vezi (Vineri, 15 iunie 2018, 12:30)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ca-ti iei si tu un proces pentru calomnie si denigrarea persoanei. S-ar putea sa fii obligat sa platesti singurel 300.000 lei.
    • +5 (7 voturi)    
      Ce este EX-Kroko, ai luat-o pă ulei? (Vineri, 15 iunie 2018, 13:12)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ce-ai glojdit aseară? Zamă dă pufoaikă moskovită? Sentința este definitivă și executorie. Kaput Haznaua 3!
    • +3 (3 voturi)    
      postacilor psd (Vineri, 15 iunie 2018, 21:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ce dovezi aveti pesntur afirmatiile voastre?!
      ca si eu pot sa te acuz de multe...
      dar nu am dovezi (am dovezi doar ca esti un lingau si/sau idiot)
  • +13 (15 voturi)    
    pai oare ei vor respecta decizia!! (Vineri, 15 iunie 2018, 7:15)

    MirceaIo [utilizator]

    da vezi acum circ!!! Fara nici un fel de mila:( Cu siguranta nu ii vor plati. In Romania uni sunt deasupra legii!!! Tudorel Toader va intervene pentru Kovesi, el e omul "dreptati"!
    • +5 (7 voturi)    
      ..... (Vineri, 15 iunie 2018, 9:00)

      tonne [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Cu recurs în termen de 30 zile de la comunicarea hotărârii, ce se va depune la Curtea de Apel Ploieşti. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 20.03.2018.
    • -5 (9 voturi)    
      Pai daca presedintele nu respecto o hotarare (Vineri, 15 iunie 2018, 9:26)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      de ce ziaristii s-o respecte, mai ales ca e vorba de acea doamna care trebuie sa primeasca un sut in partea dorsala!
      • +6 (10 voturi)    
        Ha ha ha (Vineri, 15 iunie 2018, 10:20)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        E diferenta intre cer si pamant. Aici e sentinta executorie deci se executa chiar si silit. In celalat caz e o sentinta politica fara termen de executare
      • -2 (4 voturi)    
        despre care (Vineri, 15 iunie 2018, 11:40)

        auch [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        hotarare judecatoreasca pe care nu o respecta presedintele vorbesti?!
        • -2 (2 voturi)    
          Pai... (Vineri, 15 iunie 2018, 20:10)

          Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui auch

          Cine nu e inalt tradator de tara respecta mai abitir Constitutia (including deciziile CCR) pe care a jurat in falsh, decat orice alta decizie judecatoreasca.
  • +1 (5 voturi)    
    Nu cred ca L.C.Kovesi... (Vineri, 15 iunie 2018, 9:06)

    Cataleya [utilizator]

    ...va vedea vreodata banii de la borfasul Gadea.
    • +2 (4 voturi)    
      las' ca (Vineri, 15 iunie 2018, 12:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      il ajuta pe gadea cealalta panarama, avocatul boborului pesedac, ciorbeaua, ca acum are de unde.
  • +6 (8 voturi)    
    cam subtzire (Vineri, 15 iunie 2018, 9:23)

    istvan2016 [utilizator]

    iar urmeaza un teledon "mereu aproape salvam varanu' "...urmat de o deturnare de fonduri.
    • +2 (4 voturi)    
      unul sau (Vineri, 15 iunie 2018, 12:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui istvan2016

      doua contracte cu primaria lui firea si se rezolva problema banilor datorati Codrutei.
  • -8 (10 voturi)    
    E foame de bani... (Vineri, 15 iunie 2018, 10:40)

    Gigi Kent [utilizator]

    E foame de bani, mai ales ca la orizont se afla somajul ... Dar cine stie, poate se face avocat si apara "penalii" :)
    • +4 (8 voturi)    
      mai lasa (Vineri, 15 iunie 2018, 12:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      tutunul ca ai creierii in ceata, smog.
    • +5 (7 voturi)    
      Ce vrei, bă, Kentikă...??? (Vineri, 15 iunie 2018, 13:16)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Nu toți are bafta dă o julă la fonduri europene dă doar 27 milioane dă euro, ca Dragnea...Dar pesedeii sunt în foame cronică de bani, că s-au subțiat bugeturile păntru bugetofagii kleptomani ai PCR-PSD.... și economia înflorește de să ofilește, și colectările dă taxe nu merg cum cred fraierii dă komunistoizi, care nu înțeleg economia capitalistă, că de, este a dușmanului dă clasă.... care le dă clasă....
      • -3 (3 voturi)    
        :) (Vineri, 15 iunie 2018, 21:24)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Da' pa vremea lu' Ponta se tot prabuseste economia ca fiindca PSD. Au venit tehnocracanatii i-au dat un branci si nici macar aia nu au reusit sa o prapadeasca. O sa ti se lungeasca urechile in opozitie asteptand sa bage pesedeaua tara in criza.
        • +3 (3 voturi)    
          ma ... (Vineri, 15 iunie 2018, 21:53)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          ia zi...
          inflatie 5%+ cea mai mare din ultimii 5 ani sau mai mult
          deficit 5% ... iar del mai mare din ultimii nustiu cati ani...
          astea ce-ti spun tovarase?!

          also... tocmai ne-am pishat din cauza psd.,.. minim 3 ani pe aderarea la moneda euro.,...

          si e posibil sa primim si sanctiuni din cauza deficitului...

          dar nuuuuu.,... totu e bine....
          ceae ce nu intelegi tu si slugile pesediste... e ca ecomonia nu se distruge cu una cu 2... dureaza niste luni. de asta psd distrugea economia, apoi se cara de la guvernare si voi ii injurati pe ailalti...
          tactica veche... numai ca acum au distrus-o ceva mai devreme...

          conform mai mutlor oameni... o sa inceapa in prima parte a lu 2019... poate mai tarziu putin daca fura banii de la pilonu 2


          PS: si Grecia o ducea perfect... pana a intrat in faliment!
  • 0 (0 voturi)    
    Poftim??! (Luni, 18 iunie 2018, 8:46)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    "Kovesi a cerut ca jurnaliștii de la Antena 3 să-i plătească daunele morale stabilite de instanță"

    Nu-i vorba aici de Kovesi si de Latrina trei, si nici de valoarea despagubirii, ci de Justitie!

    Daca exista o hotarare judecatoreasca definitiva, de ce este necesar ca CINEVA sa "ceara" punerea in aplicare a hotararii?!