Viorica Dăncilă pleacă joi în Lituania, apoi și în Estonia

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 13 iunie 2018, 17:02 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Viorica Dăncilă va efectua, începând de joi, vizite oficiale în Lituania și Estonia. "Mâine voi pleca într-o vizită în Lituania, urmată de o vizită în Estonia. Este foarte important să vorbim cu guvernele acestor ţări", a anuțat Dăncilă miercuri, la începutul ședinței de Guvern.

Aceasta a mai spus că în Lituania se va întâlni cu prim-ministrul şi cu preşedintele Parlamentului. În Estonia, va avea întâlniri cu prim-ministrul, preşedintele Estoniei şi cu vicepreşedintele Parlamentului. Dăncilă a mai spus că în Estonia va fi inaugurată prima cursă aeriană Tallinn - Constanţa. Dumincă va fi inaugurat și consulatul Estoniei la Constanţa, a mai afirmat premierul.

UPDATE Potrivit unui comunicat al Guvernului, Viorica Dăncilă efectuează, în perioada 14-16 iunie 2018, un turneu în Republica Lituania și Republica Estonia.

La Vilnius, prim-ministrul României va avea întrevederi cu omologul lituanian, Saulius Skvernelis și cu președintele Parlamentului, Viktoras Pranckietis.

Programul vizitei premierului român va mai include o vizită la Centrul NATO pentru Securitate Energetică de Vilnius, precum și participarea la un moment solemn organizat la monumentul “Colina Victimelor”,  în contextul în care, la 14 iunie, Lituania comemorează deportările masive din anul 1941.

Vizita la Tallinn, care se va desfășura între 15 și 16  iunie, este prima la nivel de prim-ministru român în Republica Estonia după restabilirea relațiilor diplomatice ale României cu statul baltic, în 1991.

Șeful executivului român va avea o serie de consultări la nivel înalt cu președintele Republicii Estonia, Kersti Kaljulaid, cu premierul Jüri Ratas și cu vice-președintele Parlamentului, Enn Eesmaa.

De asemenea, prim-ministrul Viorica Dăncilă va efectua vizite la Centrul Cooperativ de Excelență NATO pentru Apărare Cibernetică (CCDCOE) și la Showroom e-Estonia, un important centru executiv de informare, prin intermediul căruia este realizată prezentarea modalității de funcționare a societății digitale estone.

Un alt moment al vizitei este depunerea unei coroane de flori la Monumentul “Estonian Memorial”.

La 16 iunie, șeful executivului român, Viorica Dăncilă, și șeful executivului eston, Jüri Ratas, vor zbura pe ruta Tallinn-Constanța a companiei estone Nordica, o cursă inaugurală.

De asemenea, cei doi înalți oficiali vor participa, ulterior, la inaugurarea Consulatului Onorific al Republicii Estonia la Constanța.


Citeste mai multe despre   
















811 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    mda (Miercuri, 13 iunie 2018, 17:04)

    SoulSearcher [utilizator]

    de tot ?
    • +1 (3 voturi)    
      alte dosare pentru inalta tradare? (Miercuri, 13 iunie 2018, 19:32)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      sau le vine mintea la cap si opozantilor?
  • +3 (5 voturi)    
    Sezon de turism estival (Miercuri, 13 iunie 2018, 17:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Totusi: pe când in Indoenzia (Bali), Tenerife sau Insulele Reunion? Si Republica Vanuatu ar fi o destinatie exotica pe care Veveaua din Rosiori nu ar trebui sa o rateze.
    • -1 (1 vot)    
      turul lumii ! (Miercuri, 13 iunie 2018, 19:37)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      exista 193 state membru ONU (cf Wikipedia) - daca ar petrece 3 zile in fiecare stat, duamna s-ar intoarce prin 20-20
      sa ii propunem sa isi ia bani de la buuuuuuget sa faca un tur complet al lumii !
      va asigur ca absenta fiind, efectele vor fi cu adevarat pozitive si banii "investiti" in acest tur al lumii s-ar intoarce multiplicat de n x 1.000 de ori
  • +10 (12 voturi)    
    Pastrati-o va rugam! (Miercuri, 13 iunie 2018, 17:21)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Punem mana de la mana si va platim o suma lunara numai sa nu o mai trimiteti inapoi. Nu face deranj, nu vorbeste deoarece nu stie nici o limba straina si nici macar limba materna. Asculta de ordine si poate sa repare hainele - a fost profesoara de lucru manual. Va vom ramane datori! :-)))
    • +2 (4 voturi)    
      excelent, Bogdan! :)))) (Miercuri, 13 iunie 2018, 17:42)

      lula [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      gand la gand, cu bucurie. poate isi face cineva mila de noi!
    • +3 (5 voturi)    
      O sa fim surprinsi! (Miercuri, 13 iunie 2018, 18:17)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Va vorbi in rusa acolo: stie foarte bine ce inseamna "cacaia-bazdagaia! Si mai are si un joc excelent de maini! De atata vorbit in limba rusa, va facee febra la maini!
  • +4 (6 voturi)    
    looool! pleaca sa ce?... (Miercuri, 13 iunie 2018, 17:30)

    gatsby [utilizator]

    "make a photo"?
    • 0 (2 voturi)    
      Biletel (Miercuri, 13 iunie 2018, 19:21)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui gatsby

      Posibil sa trimita biletele de la stapani catre omologi. Poate isi cauta backup plan Dracnev in caz ca pun aia catusele pe el.
  • +2 (4 voturi)    
    sa aiba grija (Miercuri, 13 iunie 2018, 18:20)

    nahir [utilizator]

    SPP-ul sa nu se piarda printre tarabele din pietele agro din centrele capitalelor celor doua tari, ca la cum vorbeste vasilica limba romana, s-a putea sa o confunde lituanienii si estonienii cu vreo precupeata de-a lor.
    Sau te pomensti ca trimisa acolo ca arma secreta a lui Putin, pe post de bomba cu efect intarziat? dragnea o insoteste pe post de consilier, sau zice ca are si el vreo consfatuire a pesedistilor din Riga si Vilnius?
  • +1 (3 voturi)    
    Iar se duce (Miercuri, 13 iunie 2018, 18:49)

    tarabost [utilizator]

    euro-proasta sa scada din putinul ce a mai ramas din imaginea Romaniei in lume.
  • +1 (3 voturi)    
    Geografie (Miercuri, 13 iunie 2018, 19:41)

    Rtchj [utilizator]

    In ce tara e orasele astea Lituania si Estomia?
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 13 iunie 2018, 21:39)

    miculescu-rucar [utilizator]

    postacii rusi au sarit ca arsi!
    nu le convine!
    macar acum stim care sunt !