PSD-iștii fac un pas înapoi, după ce unele filiale au afirmat că huiduielile celor 20.000 de oameni au vizat-o pe Simona Halep / Vicepremierul Stănescu: Cred că oamenii au huiduit-o pe Firea

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 13 iunie 2018, 14:31 Actualitate | Esenţial


Paul Stanescu
Foto: Agerpres
Vicepremierul Paul Stănescu a apreciat miercuri că oamenii prezenţi luni pe Arena Naţională au huiduit-o pe Gabriela Firea, primarul Capitalei, menţionând însă că aceasta a făcut un gest "extraordinar" înmânându-i Simonei Halep cheia oraşului, relatează Agerpres. Totodată, deputatul Florin Iordache a spus că nu a văzut postările partidului, dar ”acţiunea din Arena Naţională a fost un omagiu pentru ceea ce a făcut Simona Halep”. Explicațiile vin după ce mai multe filiale PSD au postat marți seară, pe Facebook, un material foto și video prin care transmit că Simona Halep a fost huiduită pe Arena Națională de 20 de mii de oameni.

Întrebat pe cine au huiduit oamenii pe stadionul Naţional Arena, Stănescu a răspuns: "Cred că pe primarul general, eu asta cred, deşi totul s-a întâmplat atât de rapid că aproape nu ne-am dat seama, dar cred că pe primarul general. În momentul în care un om politic vine lângă, până la urmă, un personaj foarte important din această ţară, sigur că sunt reacţii".
El a spus, însă, că Firea nu a greşit.

"Nu pot să spun că a greşit doamna Firea, a făcut un gest extraordinar pentru un sportiv care ne reprezintă la nivel internaţional, deja probabil cel mai cunoscut român la această oră din lume. Şi sigur că doamna Firea a făcut un gest extraordinar în momentul în care i-a înmânat cheia oraşului, în care i-a spus că este cetăţean de onoare, cred că a făcut un gest extraordinar. Dar, aşa cum aţi văzut, acolo era #rezist. Pe stadion, dacă sunt câţiva agitatori, lucrurile evoluează foarte repede", a apreciat Stănescu.

El a adăugat că au greşit cei care au trimis mesaje că Simona Halep a fost huiduită la acel eveniment.

Totodată, deputatul PSD Florin Iordache a spus că nu a văzut postările filialelor partidului cu privire la faptul că Simona Halep ar fi fost huiduită.

”Nu ştiu, nu am văzut postările. Oricum, acţiunea din Arena Naţională a fost un omagiu pentru ceea ce a făcut Simona Halep. Că acolo unii au înţeles sau nu au înţeles faptul că organizatoare a fost Primăria Capitalei şi Primăria Capitalei când, acum un an, a făcut-o cetăţean de onoare a fost bine şi acum când i-a dat "Cheia oraşului" nu a fost bine, sunt nişte chestii care sunt discutabile, dar, mai departe, cu postările... şi nu ştiu ce să vă spun", a afirmat Iordache.

Deputatul PSD Liviu Pleşoianu a menţionat că Simona Halep nu a fost huiduită, dar că ea a fost nedumerită de acele manifestări și că nu ”merita așa ceva”.

"Dumneavoastră aţi văzut-o pe Simona Halep cât era de nedumerită în momentul în care a început huiduiala aia în sală? Din punctul meu de vedere, Simona Halep nu merita aşa ceva. Sigur că nu a fost huiduită Simona Halep. (...) Eu vă spun un singur lucru: la mitingul PSD, unde au fost sute de mii de oameni, în acel miting, care nu este mediocru, ci domnul preşedinte este mediocru, la miting au fost sute de mii de oameni care au aplaudat-o în picioare pe Simona Halep, care au urmărit toată partida Simonei Halep şi acolo totul a fost în regulă. Din păcate, în partea cealaltă nu a mai fost totul în regulă, pentru că nişte persoane nu au înţeles că nu e locul şi momentul. (...) Punctul meu de vedere este că nu a fost huiduită Simona Halep, dar de asemenea punctul meu de vedere este că Simona era absolut nedumerită, se uita în jur nedumerită pentru că nu înţelegea ce se întâmplă şi nu trebuia să ducem acolo lupta politică", a spus Pleşoianu la Palatul Parlamentului.

Jucătoarea de tenis Simona Halep, care a câştigat în premieră turneul de la Roland Garros, a primit luni seară "Cheia Oraşului Bucureşti" şi o diplomă de excelenţă din partea primarului general al Capitalei, Gabriela Firea, în cadrul unei ceremonii organizate la Arena Naţională.

Gabriela Firea a fost huiduită de bucureştenii prezenţi pe Arena Naţională în momentul în care a urcat pe scena amplasată în faţa tribunei oficiale a stadionului. "Bine ai venit acasă, Simona! Nu vreau decât să îmi exprim satisfacţia pentru performanţa realizată de tine şi să îţi ofer 'Cheia Oraşului Bucureşti' şi această diplomă, pentru că tu eşti deja cetăţean de onoare al Capitalei", a afirmat Firea, care a părăsit apoi stadionul.

După ce a fost huiduită de bucureştenii prezenţi pe Arena Naţională, primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a scris pe pagina sa de Facebook că "nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită". Ea susţine că, în cazul în care nu ar fi organizat evenimentul, dacă Halep nu ar fi fost primită ''aşa cum merita'', s-ar fi spus că este arogantă şi nu îşi face datoria de primar general.


















7832 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    astia deja... (Miercuri, 13 iunie 2018, 14:35)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    fac spume cand vad hashtag. O sa dea o lege sa scoate # de pe tastaturile calculatoarelor sau din partiturile muzicale :)
    • +3 (3 voturi)    
      Lege ? Nu, ca aia dureaza (Miercuri, 13 iunie 2018, 16:45)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      O ordonanta de urgenta !
  • +24 (24 voturi)    
    nu ma au huiduit-o pe.... (Miercuri, 13 iunie 2018, 14:36)

    viziru [utilizator]

    nu ba fraiere au huiduit-o pe Merkel .... WTF .... daca vrei sa vezi un bbou uita-te in oglinda .....
    • +3 (3 voturi)    
      ar vrea dar nu poate de coarne (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:45)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      ..
  • +20 (20 voturi)    
    E bine ca recunosti (Miercuri, 13 iunie 2018, 14:38)

    Bazil [utilizator]

    chiar si partial desfasurarea evenimentului, dar tot un sobolan rosu esti.
  • +21 (21 voturi)    
    ... (Miercuri, 13 iunie 2018, 14:43)

    tirolez [utilizator]

    USR-ul sau cineva, oricine, stabiliti-va un candidat zilele astea care sa nu faca altceva decat sa o toace pe Firea zilnic si sa vina cu propuneri. Daca veniti iar cu un candidat prea aproape de alegeri nu faceti nimic. Legea poate fi contra ei, daca e cineva suficient de popular nu are nevoie decat de 1 vot in fata. Ea e deja erodata zdravan.
    • +5 (5 voturi)    
      Exista deja (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:20)

      laurix [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Ciprian Ciucu (nu stiu ce cauta la PNL, are fata mai degraba de USR sau RO+) a ajuns inamicul no. 1 al lui firea in consiliul general datorita dezvaluirilor practicilor mafiei psd-iste din PMB si a luarilor de pozitie impotriva nerespectarii legii si a opacitatii administratiei locale. Nu stiu daca va candida peste doi ani (Vlad Voiculescu e pana acum candidatul opozitiei la PMB - pe Nicusor Dan nu-l iau in considerare), insa mi-ar placea sa-l vad in echipa ce va administra orasul.
  • +11 (11 voturi)    
    evident (Miercuri, 13 iunie 2018, 14:44)

    nea_caisa [utilizator]

    asa e si-n politica.
  • +2 (2 voturi)    
    tara altora (Miercuri, 13 iunie 2018, 14:56)

    clencix [utilizator]

    A mai spus și ca "bine a venit în țara noastră". În mintea Firei, țara asta e deja a lor, a pesedistilor, iar Bucureștiul e al ei, nu și ale Simonei, nicicum ale celor veniți pe stadion, reclamați apoi de trădări de țară. Cam asta e ce au înțeles despre cea ascunsă sub fâșia de tricolor într-o parte și cei ce au huduit-o pe primărița din mahalale.
  • +6 (6 voturi)    
    Nea Paulica (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:02)

    mos ion roata [utilizator]

    Cei care se aflau in arena nu erau oi sau maimute psd-iste,Asa ca nu se prea potriveste cugetarea ta cu realitatea.
  • +6 (6 voturi)    
    mai (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:07)

    nahir [utilizator]

    baron de slatina, pe Arena Nationala oamenii au venit ca sa o vada pe Simona Halep nu pe bazbuca voastra de vicepresedinta de pesedaci si degraba varsatoare de bani din bugetul primariei generale a capitalei, catre bugetul propriu al pesedacilor conducatori, prin cele 22 de companii capusa, infiintate in acest scop. Ca altceva nu a facut.
    Chiar crezi ca oamenii respectivi erau din aceeasi categorie cu cei cu care esti obisnuit prin coclaurile saraciilor facute de voi prin judetele sudului tarii, unde oamenii nu au ce sa faca altceva fiind santajati de oameni ca tine si cu tine in frunte? I-ai jignit pe bucuresteni cu prezumtia ta de existenta a agitatorilor anti psd, nefacand altceva decat sa mai pui o caramida la esafodul pe care veti fi "executati" in 2019 si 2020.
  • +5 (5 voturi)    
    mafiotii astia (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:21)

    liviu_ [utilizator]

    nu ar recunoaste ca au gresit nici morti
    oricine altcineva e de vina, doar ei nu!
  • +8 (8 voturi)    
    haha (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:38)

    bogdan1477 [utilizator]

    "Nu pot să spun că a greşit doamna Firea". ba a gresit flagrant. A confundat publicul de la miting adus cu arcanul de aparatul de partid cu populatia bucurestiului venita s-o aclame pe Simona. Johannis sau Ciolos sa fi fost acolo, si tot huiduieli primeau. Nu are ce cauta un politician la o adunare unde un sportiv vine sa-si prezinte trofeul. Voia sa-i inmineze cadourile? Putea s-o delege pe Szabo, sau s-o cheme ulterior pe Halep la primarie sa-i inmineze distinctia. Dar tsoapa a vrut neaparat o baie de multime, confundind asistatul social votant de |PSD cu publicul avizat din Bucuresti.
    • 0 (2 voturi)    
      Pe ei nu cred ca-i huiduiau (Miercuri, 13 iunie 2018, 16:50)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Problema cea mare este cea de reprezentativitate.
      Cetatenii trebuie sa se simta reprezentat cu adevarat de catre cei alesi.
      Daca tu dupa ce esti ales, iti arogi rolul de stapan si nu cel normal, de reprezentant al celor ce te-au ales, apoi sa nu te mire huiduielile.
      • 0 (0 voturi)    
        ba eu cred ca da (Joi, 14 iunie 2018, 11:10)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui moka

        Nu are ce cauta un politician de mina cu sportivul venit sa-si prezintye trofeul. Daca n-ar fi fost huiduit, cel mult s-ar fi lasat o liniste generala pina politicianul ar fi plecat. Parerea mea.
        • 0 (2 voturi)    
          Ciolos este tehnocrat (Joi, 14 iunie 2018, 12:46)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          si si-a luat destul la frigider pentru asta. Cica ar trebui sa fie politician, ziceau toti desteptii. Daca ar fi politician, l-ar fluiera lumea pe stadion. Nu e bine nici asa.
          Baiatu' asculta la mine: lumea fluiera lipsa de bun simt, asocierea cu o gasca de infractori, perfidenia si ipocrizia, incompetenta si jigodismul acestei cucoane.
          N-o mai dati in stanga si-n dreapta cu politicul, n-are treaba ideea de "politic" cu ce se intampla in tara...
          Nu-l fluiera nimeni (sau aproape) pe Iohannis sau pe Ciolos pentru ca niciunul din ei nu a dat atac la bun simt si la valorile fundamentale ale cetateanului, asa cum face grupul terorist numit PSD, cloaca neocomunista de infractori.
          • 0 (0 voturi)    
            pai daca e s-o luam asha... (Joi, 14 iunie 2018, 14:13)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

            cam care crezi ca sunt sansele ca Johannis sau Ciolos sa se agate ca riia de succesul simonei la RG? Il vezi pe Johannis iesind pe stadion de mina cu Simona cind fata vine sa-si prezinte trofeul? Nu sai zic de Ciolos.

            Da, Ciolos si Johannis nu ar fi fluierati pentru ca sunt departe de nesimtirea de politician ieftin gen Firea.Dar daca s-ar cobori la nivelul tsoapei, ar avea si ei parte de fluieraturi.
  • +3 (3 voturi)    
    Cum sa crezi asa ceva? (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:44)

    Martinezu [utilizator]

    O fluierau pe Sarapova. Sa nu fie nici ca voi ...nici ca noi....
    Iar pe Firea tocmai o chema soacra ca i se ardeau cartofii pe aragaz.. De aia s-a grabit la iesire.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu serios (Miercuri, 13 iunie 2018, 16:02)

    ac [utilizator]

    Chiar crezi asta? Nu se poate.
  • +4 (4 voturi)    
    mamaaa, ce teapa (Miercuri, 13 iunie 2018, 16:12)

    moka [utilizator]

    iti dai seama, au trimis-o de la partid la inaintare.
    I-au zis: "du-te tu Gabita, ca esti mai fotogenica si vorbesti mai bine".
    ca-n bancul ala: "- intru tu primul ca pe mine ma bufneste rasul. "
  • +4 (4 voturi)    
    Eu nu cred! (Miercuri, 13 iunie 2018, 16:12)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Sunt sigur!
    Doar voi aveti orbul gainilor!
  • 0 (0 voturi)    
    Totul a fost scurt... 3 min. (Miercuri, 13 iunie 2018, 22:58)

    Andrei966 [utilizator]

    Inteligentul de Stanescu: " Cred că pe primarul general, eu asta cred, deşi totul s-a întâmplat atât de rapid că aproape nu ne-am dat seama, dar cred că pe primarul general." Atat de rapid ca fluieraturile au tinut 3 min. Deci Stanescu e fratele Vasilicai Dancila. Iata si dovada pt. necredinciosi:
    https://youtu.be/HjzURvf0rSw
    Filmare a unui amator, nu de la televiziuni.
  • 0 (0 voturi)    
    postacul online (Vineri, 15 iunie 2018, 14:24)

    nalbaroiu [utilizator]

    Seful postacilor online PSD e cu coada intre picioare..cica se va supune decisiei sefului..hahaha..asa zicea si puie-monta intr-o vreme.....