Toader îl atacă pe Iohannis: Președintele creează cel mai periculos precedent pentru statul de drept

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 13 iunie 2018, 8:43 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader, ministrul Justitiei
Foto: Guvernul Romaniei
Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, califică drept "cel mai periculos precedent pentru statul de drept ceea ce preşedintele Iohannis face astăzi", adăugând că este prima dată când un demnitar de rang înalt pune în discuţie respectarea şi aplicarea legii fundamentale şi respectarea şi aplicarea unei decizii a Curţii Constituţionale.

Întrebat despre declaraţiile de marţi ale şefului statului privind motivarea deciziei CCR care a stabilit revocarea şefei DNA, Tudorel Toader a spus că ceea ce face preşedintele reprezintă "cel mai periculos precedent pentru statul de drept ".

"Din lunga mea experienţă în sistemul judiciar, cred că ce face preşedintele astăzi este cel mai periculos precedent pentru statul de drept. Cel mai periculos precedent pentru că este prima dată când un demnitar de rang înalt pune în discuţie respectarea şi aplicarea legii fundamentale şi respectarea şi aplicarea unei decizii a Curţii Constituţionale", a declarat, miercuri dimineaţă, ministrul Justiţiei, citat de news.ro.

De asemenea, întrebat de jurnalişti despre declaraţiile preşedintelui legate de ameninţările la adresa magistraţilor transmise prin discursurile de la mitingul PSD, dar şi de Liviu Dragnea, Toader a refuzat să comenteze, limitându-se la ironii la adresa lui Iohannis.

"Ministrul Justiţiei nu comentează ce declară alţii, fie el si preşedintele republicii, care a devenit foarte cunoscator în ale Dreptului Constituţiional", a spus ministrul Justiţiei.

Preşedintele Klaus Iohannis a avut, marţi, o primă reacţie după publicarea motivării CCR privind revocarea şefei DNA, Laura Codruţa Kovesi, spunând că motivarea aduce la suprafaţă mai multe întrebări decât clarificări, dar poate că o aprofundare ulterioară "va duce mai aproape de adevăr". El a mai afirmat că PSD "încearcă să amputeze puterile preşedintelui pentru că preşedintele are altă părere" şi că este evident că decizia CCR "vine exact în linia PSD de amputare a puterilor preşedintelui".

















3782 vizualizari

  • +21 (29 voturi)    
    slugarel toader a creat cel mai periculos (Miercuri, 13 iunie 2018, 8:47)

    qwerasdf [utilizator]

    precedent pentru pupincuristi, el le-a deschis usa si i-a lasat sa navaleasca in tara. Dupa ce le-a aratat tuturor cum se face si ce bine e sa te mangaie cineva pe cap, sa-ti zica "bun baiat", acum si alte lichele se vor ridica sa procedeze in mod similar.

    Tudorele... cum e cu precedentul periculos fata de statul de drept cand dai drumul pe strazi la toti violatorii, talhari si criminali?
    • +14 (22 voturi)    
      Meh (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:45)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Paduchele se face ca nu pricepe si o tot tine cu aceeasi placa stricata, imprumutata de la greblierul teleormanean.
    • +9 (11 voturi)    
      Acest individ malefic si lipsit total (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:33)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      de orice simt moral seamana izbitor cu criminalul
      sovietic Beria.Daca va continua cu insultele si amenintarile ,in curand ii vor iesi pe nasul sau rosu
      si pe fața lui buboasa.
    • +4 (6 voturi)    
      o fi analfabetism functional .... (Miercuri, 13 iunie 2018, 16:15)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      O fi ?Stie Prezidentul ceva ...
  • +15 (21 voturi)    
    Eroare! (Miercuri, 13 iunie 2018, 8:49)

    Soljenitin [utilizator]

    Parlamentul a creat cel mai periculos precedent permitand ca judecatorii CCR sa fie numiti politic. Acolo este problema. Judecatorii respectivi vor face intotdeauna jocurile celor care i-au numit.
    De asta trebuie promovat si implementat sistemul de acces prin concurs, nu prin numiri politice!

    Dar nu te poti astepta la o atitudine de genul asta de la comunistul asta mic si rosu care este acum ministru al justitiei.
  • -23 (35 voturi)    
    ca de obicei (Miercuri, 13 iunie 2018, 8:51)

    cucuveauamov [utilizator]

    Tudorel ii da lectii amatorului de la Cotroceni. Profesorasul de fizica sa puna mana si sa noteze.
    • +16 (24 voturi)    
      Auzi (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:47)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pune mana pe o carte si mai lasa antena 3.
    • +11 (15 voturi)    
      asta ai priceput tu? (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:00)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Sau asta scria pe biletel?
      Daca miine CCR decide ca e anticonstitutional ca trupele NATO sa stationeze pe teritoriul tarii, sau ca apartenenta noastra la UE ne stirbeste suveranitatea, sau ca alegerile o data la 4 ani sunt prea dese, si trebuie inlocuite cu alegeri la 25 de ani, ce facem? Le acceptam pe nemestecate doar pentru ca deciziile CCR nu-s discutabile?

      Actuala decizie CCR plaseaza procurorii in subordinea ministrului numit politic, procurorul devenind in felul asta un subordonat al partidului de guvernare care nu va mai ancheta ever politicienii de la putere. Iar asta nu mai e stat de drept cu justitie independenta, ci stat totalitar, unde partidul decide in tot si-n toate. Asha ca Johannis are tot dreptul ca inainte de a aplica aceasta decizie sa intrebe si poporul daca e de acord cu decizia CCR, pentru ca pina la urma decidentul ultim nu e CCR ci poporul.
    • +13 (15 voturi)    
      Ca de obicei (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:01)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      tudorel habar n-are de nimic; e o sluga si atat.
      Mai lasa bautura ca ti-a distrus si ultimii neuroni
    • +11 (13 voturi)    
      CCR a validat Referendumul cu 300 de trantori si ? (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:07)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Au fost peste peste 9.500.000 de romani care au iesit la referendumul din 2009 si au votat pentru reducerea numarului de parlamentari.

      Dragnea a fost sustinut in fraudarea referendumului de 74 de presedinti si membri ai unor sectii de votare din localitati din judetele Teleorman, Vrancea, Gorj si Olt. Acestia au fost trimisi in judecata pentru falsificare, prin orice mijloace, a documentelor de la birourile electorale si introducerea in urna a unui numar suplimentar de buletine de vot decat cele votate de alegatori, infractiuni comise sub forma autoratului, complicitatii sau a instigarii.

      Intrebare de bun simt la Referendum : " sunteti de acord cu scoaterea in afara legii a partidelor care se finanteaza din bani proveniti din infractiuni, care sustin, promoveaza si numesc in functii persoane corupte si cu interzicerea dreptului de a face politica membrilor partidelor respective"?
  • +16 (20 voturi)    
    precedent periculos (Miercuri, 13 iunie 2018, 8:51)

    baronulmunchausen [utilizator]

    Un precedent periculos este folosirea unei institutii fundamentale cum este CCR ca o coada de topor de catre borfasii psd-alde-udmr.
    Presedintele va trebui sa mearga inainte, fara frica, fara remuscari.
    Pana la capat
  • +14 (18 voturi)    
    Invers (Miercuri, 13 iunie 2018, 8:52)

    Celbland [utilizator]

    Eu consider că Toader și stăpânii lui infractori au creat un precedent foarte periculos.
  • +10 (14 voturi)    
    Periculos este ce face cleptocratia. (Miercuri, 13 iunie 2018, 8:52)

    Marionette [utilizator]

    Daca la nesuspendarea lui Kovesi cleptocratia doar pune in discutie neoferirea referendumului poporului atunci este un puci, Parlamentul trebuie dizolvat, legea martiala trebuie instituita, Armata trebuie sa execute pucistii pro-rusi si apoi ordinea constitutionala trebuie sa-si urmeze cursul.
    Poporul l-a pus acolo pe Presedinte, nu cleptocratul Tudorel Toader, poporul decide daca pleaca.
    Si daca decide ca nu pleaca, automat CCR trebuie reformata din temelii si depolitizata.
  • +18 (18 voturi)    
    Tudorel Strungar Model NU ne spune ceva (Miercuri, 13 iunie 2018, 8:53)

    un domn [utilizator]

    De Ghitza? De ce Alina Bica nu poate parasi Costa Rica desi este cetatean roman ? De Nutzi Woodrea ce sa mai spuna...
    • 0 (0 voturi)    
      sau de (Miercuri, 13 iunie 2018, 22:03)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      lazarica si aurul dacic ?
  • +14 (18 voturi)    
    ...marele pericol... (Miercuri, 13 iunie 2018, 8:53)

    baligosul [utilizator]

    Cel mai mare pericol pentru statul de drept azi? Magistrații din România care mimează că stabilesc ce este drept în această țară și protejează politicienii corupți, sau amînă pînă la prescriere anumite cazuri...
  • +17 (21 voturi)    
    Precedent periculos? (Miercuri, 13 iunie 2018, 8:57)

    taro [utilizator]

    Dar precedentul asta:

    Ministrul "injustitiei" s-a dus sa "negocieze" direct cu parlamentarii PSD din CCR pentru decizia "corecta".

    E prima decizie in care CCR dicteaza ce trebuie facut. Cine stie cu ce i-a amenintat Toader si Dragnea
    • +2 (4 voturi)    
      i-a cumparat pe fata. (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:13)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui taro

      super indemnizatie, plus pensie speciala. ca la avocatul infractorilor.
  • +15 (19 voturi)    
    Prima data? (Miercuri, 13 iunie 2018, 8:57)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si referendumul celor 300 de spartani? Ala nepus in aplicare?

    https://romanialibera.ro/politica/institutii/curtea-constitutionala--romanii-au-cerut-300-de-parlamentari--a-fost-incalcata-vointa-poporului-287311

    Citez:
    " Prin acest comunicat de fapt am reluat hotararea Curtii Constitutionale din iunie 2012, cand , intre altele, am adus aminte legiuitorului ca trebuie facute modificari legislative care sa respecte vointa poporului, exprimata prin referendumul din 2009, care cerea un numar maxim de 300 de parlamentari" zice Zegrean care era - ghici ce - seful CCR..

    Iar autorul acelui articolul concluzioneaza:

    "Parlamentul era obligat sa schimbe toata legislatia aferenta pentru a respecta vointa populara"

    Deci despre ce vorbim aici TiTi?
    De ce nu iei de mana prietenii tai borfasi sa le amintesti cat de "importante" sunt deciziile poporului si concluziile CCR?

    Asta ca sa nu mai zic de "cel mai periculos precedent pentru statul de drept". Eu as fi zis Martea Neagra. Care a fost precedent pentru OUG13. OUG13 care a fost precedent pentru proiectul de lege bazat pe OUG13 ce urma sa fie initiat la o luna de la OUG13 in urma abrogarii ordonantei, dar abandonat la presiunile #rezist, apoi anuntul unei posibile noi OUG13 anul asta.

    q.e.d.
    • +8 (12 voturi)    
      ai dreptate... (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:41)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      dar ,pe bune,se pare ca nici un partid nu are interes in a impinge la respectarea acestei decizii.. ong-uri sau oameni uniti in grup ar trebui sa dea statul in judecata,sau parlamentul pentru a fi obligati,inca odata ,prin hotarare judecatareasca la respectarea acelei decizii.
      Altfel..nu se va implementa niciodata !
  • +10 (14 voturi)    
    este (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:02)

    andrei1232000 [utilizator]

    cel mai periculos din gasca pentru are IQ mai mare decat tot PSD la un loc. Din pacate s-a pus in slujba raului. Pozitia detinuta pana sa fie ministru nu a fost pe masura ambitiilor lui. Si probabil are legaturi sau simpatii si spre est.
  • +10 (14 voturi)    
    tovarase... (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:04)

    liviu_ [utilizator]

    d c il ataci pe presedinte , dar eviti sa vorbesti despre referendumul cu 300 parlamentari?!

    tu si celelalte slugi pesediste (inclusiv forumusti) fugiti de subiectul asta ca dracu de tamaie...
    inca un motiv sa fim siguri ca stiti ca totul e o vrajeala si doar sunteti niste slugi fara coloana vertebrala!

    PS: puteai sa abti acum ca e ziua presedintelui... dar na... diplomatie si bun simt de la un pesedist...
  • +10 (14 voturi)    
    sa presupunem ca cineva a luat o spaga grasa (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:08)

    mnicku [utilizator]

    si ca acel cineva da si el cui trebuie din acea spaga grasa
    , la unul sau mai multi
    Iar acel grup scriu o lege sau primesc o lege gata facuta la un partid
    Dupa care o semneaza si declara sus si tare ca asta e solutia corecta , apoi o trimit la publicare ca fiind definitiva si irevocabila.......................

    nu se numeste grup infractional cumva

    NB: orice asemanre cu situatii sau indivizi din viata publica este o pura intimplare
    • -11 (19 voturi)    
      daca incepi cu "sa presupunem".... (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:10)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      poti sa scrii orice.
      • +6 (10 voturi)    
        Nu te fa ca nu intelegi... (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:18)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        pt. ca risti sa pari pr_st , sau ...?!
        • -7 (15 voturi)    
          atacul la persoana nu e argument! (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:30)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

          nu prea dovedesti superioritatea intelectuala pe care "se presupune" ca o au rezistii!
          • +4 (6 voturi)    
            Cand atatea argumente.... (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:11)

            blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            ce ti-au fost prezentate aici ,in timp, nu au reusit sa-ti strapunga opacitatea si fixitatea ,parca nu-mi mai pasa ca fac si un atac la persoana , daca asa consideri . Dar nu te atac personal, iti atac setul de valori , cu riscul de a parea inferior intelectual .
            Dealtfel nu cred ca nu esti inzestrat intelectual-asta-i altceva-numai ca iti canalizezi dotarea intelectuala in directii gresite, n-ai intuitie , cultura politica sau "intelepciune", poate ca nu discerni binele de rau.Pacat , sint multi asa si uite ca nevrand, ajutati pe-aia "raii "
      • +3 (9 voturi)    
        Crede-ma, te rog, ''totul'' pe (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:26)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        lumea aceasta este o presupunere: ''presupun ca voi apuca ziua de maine; presupun ca ma voi duce in Rai si nu in bratele lui Dracu'; presupun ca ma va ierta ceL de Sus, daca ma voi ruga pentru iertare..."...!
        • -6 (12 voturi)    
          ok, sa presupunem ca (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:32)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          Klaus si-a luat case din meditatii si ca purcelul zboara.
          • +1 (3 voturi)    
            Zboara si purcelul, dar la mica (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:11)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            altitudine, ca sa nu fie afectat jambonul, de aerul rarefiat...

            Si, da- iti poti lua casa din meditatii, daca valoreaza cat cotetul lui Grivei-curajosul paznic al conacului din Alexandria...
      • -1 (5 voturi)    
        hai nu ma-nnebuni (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:02)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Deci presupunerea aia cu spaga e ceva de domeniul fantasticului, asha ceva nu se intimpla in Romania? Ceva mai inteligent s-ai gasit pe biletel?
  • +9 (15 voturi)    
    ''tupeu de borfas'' (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:15)

    nesuferitu [utilizator]

    .
  • +11 (15 voturi)    
    Stat de drept? (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ăla cu un parlament compus majoritar din hoti si complici la jaf ? Cu partide care sunt doar găști infracționale? Cu un guvern al hoției nationale si un ministru fost membru in aparatul de represiune ceaușist pus sa distruge Justiția? Doar in mintea acestui trepăduș penibil așa ceva se poate numi „stat de drept”.
  • +14 (16 voturi)    
    la astia totu-i pe dos (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:22)

    Francisc 1 [utilizator]

    ei fura si striga hotii , practic statul e atacat si slabit din toate punctele de psd si se vaicaresc ca Iohanis.
  • +6 (8 voturi)    
    Eh (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:22)

    mitg [utilizator]

    E tu, dorele. Mai zice si el ce-a auzit ca da bine sa se spuna.
  • +12 (14 voturi)    
    O sluga (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:35)

    subcultura [utilizator]

    daca ar avea o farama de caracter s-ar simti sa isi ceara intr-un fel scuze victimelor infractiunilor comise de infractorii pe care i-a eliberat din puscarii inainte de termen
  • +13 (15 voturi)    
    bah, slugarele, (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:40)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    ai fost la mitingu' pesede? te-au pus aia sef de grupa, sau erai simplu racan?

    Decizia CCR a fost luata cu o "majoritate" de 4 voturi din 9 si subliniaza existenta unui conflict intre doua prevederi: aia cu procurorii sub autoritatea (tot ADMINISTRATIVA ramane, bah, slugarele, ca sa nu avem imixtiuni politice in Justitie) si cea privind intaietatea prevederilor tratatelor internationale in fata legilor interne (adica a tratatului de aderare la UE care prevede INDEPENDENTA magistratilor fata de imixtiunea celorlalte puteri ale statului in activitatea lor).

    Asadar, poporul trebuie chemat sa decida ce vrea sa pastreze.
  • +12 (12 voturi)    
    Citate din constitutie (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:41)

    Casargoz [utilizator]

    Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate.
    (2) Preşedintele României se bucură de imunitate. Prevederile articolului 72 alineatul (1) se aplică în mod corespunzător.
    (1) Curtea Constituţională este garantul supremaţiei Constituţiei.
    (4) Deciziile Curţii Constituţionale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.

    Presedintele vegheaza :) Curtea garanteaza :)
    Dar domnul Toader ce rol are este avocatul curtii ?
  • +12 (14 voturi)    
    Arestarea judecatorilor corupti de la CCR (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:43)

    Cozmin30 [utilizator]

    Prin deciziile sale aberante, ilegale, neconstitutionale, netemeinice, CCR a creat cel mai periculos precedent pentru statul de drept.
    Nu se poate admite ca un grup infractional organizat sa numeasca persoane corupte sau santajabile la CCR.
    Nu se poate admite ca un grup infractional organizat sa decida soarta celor care lupta impotriva coruptiei.
    Nu se poate admite ca un grup infractional organizat a modifice legile justitiei, pentru a scapa ei de puscarie.
    Presedintele trebuie sa constate ca tara a fost acaparata de un grup infractional organizat, care si-a infiltrat oameni in toate structurile (CCR, ICCJ, CSM, IJ, CNA, CNCD, Avocatul Poporului, parlament, guvern, presa, televiziune, Societatea Civila, Asociatii ale judecatorilor, chiar si la casa regala), trebuie sa constate ca situatia este extrem de grava, ca siguranta nationala este in pericol si sa adopte masuri exceptionale, pentru salvarea tarii :
    Presedintele trebuie sa suspende constitutia, sa dizolve parlamentul, sa demita guvernul, sa revoce judecatorii corupti de la CCR, ICCJ, CSM, sa revoce oamenii mafiei din CNA si sa numeasca un premier tehnocrat care sa organizeze alegeri generale anticipate, la care penalii sa nu aiba dreptul sa participe.
    • -9 (11 voturi)    
      prea multi "trebuie".... (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:12)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

      te crezi in Germania anilor 30?
    • +8 (8 voturi)    
      Probabil doar asa ... (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:26)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

      se poate salva democratia , tara ! Dar e o miscare radicala , Iohannis nu poate face asta fara sa-si ridice in cap foarte multi , atunci e posibil ca lucrurile sa devina foarte grave , ticalosii vor reactiona foarte dur (nu au alta varianta ) si va fi care-pe -care, riscandu-se un razboi civil ,fara exagerare !
      Avantajul enorm ar fi ca s-ar decanta apele pt. totdeauna , daca s-ar impune ca cei certati cu legea sa nu se mai apropie de putere ever .
      Si ce bine stateam noi daca s-ar fi adoptat Declaratia de la Timisoara , nu ?
      • +4 (4 voturi)    
        SI in SUA a fost razboi civil. (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:56)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Asta este...
  • +6 (8 voturi)    
    "specialistul perfect" se lauda pe sine (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:46)

    clencix [utilizator]

    Înțeleg și ca TT se considera inefabilul irefutabil în materie dreptace, dacă a trecut pe la universitățile din Iași, București, sau a circulat la Veneția. Vecinii acelor locuri poate au fost eleganți și l-au lăsat sa creadă ce vrea. Ce a adus el acolo unde a ajuns ca sa dovedească valoarea, ca vedem ce aduce aici? La romanii și mai înțelepți din vechime era o vorba alăturată Veneției, care aducea la ureche cu tufiș și ca sens lipsa de pricepere. A trece pe lângă, a vedea literele, semnele, a le memora și a le reproduce, nu este suficient dacă nu pătrunzi sensul construcției, armonia în tot, imaginea de ansamblu, rostul de dincolo de prima impresie și fără sa ai în minte și evoluția din trecut în viitor în lumea reala, pentru o reala înțelegere a ce a vrut sa spună un autor în prezentarea experientei lui celorlalți, pentru a fi demna de urmat.
  • +9 (9 voturi)    
    Parere mea e ca, cel mai periculos (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:50)

    scaraotchi [utilizator]

    precedent pentru statul de drept esti d-ta dle Todiras, din cauza cheltuielilor exorbitante impuse de securitatea sanitara...!
    Sper ca, curand, cucoana aia, parca Camelia o cheama, sa fie numita de catre Hamster ministru in locul tau, ca sa avem si noi cu ce sa ne ''clatim ochiul'' si astfel sa ne revenim din oripilare...
  • +9 (9 voturi)    
    Tudorel si experienta sa in practici comuniste (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:52)

    Yanni_A [utilizator]

    Cand vezi un fost comunist ca Tudorel Toader ca se bate cu pumnul in piept cu experienta sa de-o viata iti vine sa-i spui: ce experienta ai tu, mai comunist corupt - stii sa manipulezi, sa minti si sa faci propaganda? Ei bine comunistule, NU ESTE NEVOIE de experienta asta a ta. Acest popor trebuie sa renasca, sa scape de voi - COMUNISTII!
  • -11 (13 voturi)    
    absolut corect! (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:57)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Nu putem refuza o decizie legala doar pentru ca nu ne convine!

    Daca eu primesc o sentinta de plata a unei despagubiri, nu pot sa spun ca o platesc dupa ce citesc pana inteleg decizia, nu?
    • +7 (11 voturi)    
      si atunci... (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:01)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      psd d c refuza de vreo 5 ani de zile o decizie a ccr (si de vreo 10 un referendum)
      • -7 (11 voturi)    
        nu stiu, intreaba-i pe ei! (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:13)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        si pe altii care au fost la putere (PDL, USL etc)
      • 0 (0 voturi)    
        Ma uit... (Miercuri, 13 iunie 2018, 18:08)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Ma uit ca de vreo cateva zile tot bati campii cu referendumul vietii despre cei 300 de parlamentari. Sa iti fie clar o data pentru totdeauna. CCR nu a dat nici o decizie ca Parlamentul trebuie sa aiba o camera si 300 de Parlamentari. CCR-ul a constatat validitatea unui referendum. A unui referendum consultativ nu imperativ. Considera-te consultat si fa pasi ca deja incepi sa ma scoti din sarite cu aberatiile tale.
    • +7 (7 voturi)    
      Pai absolut corect. (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:09)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Sa incepem sa respectam ce decide CCR.
      Incepem cu disfiintarea Parlamentului si alegeri anticipate pentru Parlament Unicameral cu 300 de parlamentari;
      Apoi o demite pe Kovesi.
      Pana nu se respecta o decizie CCR de acum mos cocolos nu poate nici presedintele sa o demita pe Kovesi.
      • -5 (9 voturi)    
        daca cineva nu respecta legea tu ce faci? (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:18)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        o respecti?
        Daca unul fura, furi si tu?

        Cu ce e mai presus Klaus fata de alti hoti? Se comporta si el ca cei de care spui.
        • +5 (5 voturi)    
          Nu fur. (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:42)

          Marionette [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Astept sa fie respectata legea. Pana nu este respectata decizia de ani zile a CCR inteleg ca ce decide CCR nu este obligatoriu de facto, este doar discutie teoretica. Daca coalitia la guvernare vrea sa se inceapa respectarea legii, complet de acord, sa o demitem pe Kovesi, dar inainte desfiintam Parlamentul si facem alegeri anticipate pentru Parlament Unicameral cu 300 de locuri. Apoi, vine la rand decizia de demitere a lui Kovesi. Sunt convins ca presedintele in momentul 1 dupa desfiintarea Parlamentului o va demite pe Kovesi si va respecta Legea (nu va fura).
        • +4 (4 voturi)    
          eu cred ca depinde de lege (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:05)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Daca Ciordache da miine o lege cum ca toate fetele inainte de maritis trebuie sa treaca prin patul unui din conducatorii tarii, ce faci? O respecti?

          Sau daca CCR zice miine ca trupele NATO n-au ce cauta pe teritoriul tarii, iesim din NATO?

          Sau daca spune ca apartenenta la UE ne stirbeste suveranitatea?

          Acceptam toate astea pe nemestecate?
          • -5 (5 voturi)    
            daca si cu parca..... (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:45)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            n-ai vrea sa vorbim despre ceea ce se intampla, nu despre ce s-ar putea (sau am vrea) sa se intample? Sa nu cadem in ridicolul drobului de sare.

            Multumesc!
            • +1 (1 vot)    
              pai hai (Miercuri, 13 iunie 2018, 14:57)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

              Mie decizia CCR prin care p[rocurorii sunt mutati in subordinea ministrului justitiei mi se pare cam la fel de grava ca si iesirea din UE. A pune procurorii in subordinea ministrului PSD echivaleaza cu a-i face sa apere interesele partiduluio de la putere. Ceea ce inseamna adio justitie independenta si stat de drept. Vom ajunge ca-n 2004 cind se discuta in sedinta de guvern la ce dosare se da drumul saptamina viitoare, doar ca de data asta cu niste actori politici mult mai de prost gust decit era Nastase in 2004.
    • +8 (10 voturi)    
      Mda.Esti in mare eroare. (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:10)

      nlln [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Exact acest lucru nu se intampla.

      Tu esti o persoana privata.Te achiti de obligatii ca orice pesoana privata.

      Nu te compara cu Presedintele, este cu totul alta problema.
      Mai citeste, mai intreaba ,poate te lamuresti.

      Este prea mult de scris.
      • -7 (11 voturi)    
        presedintele e mai presus de lege? (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:15)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui nlln

        sau de Constitutie? El e Dzeu si nu are nicio obligatie?
        • +5 (7 voturi)    
          Mda!!!! (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:34)

          nlln [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Nu se merita sa raspund.

          Iti lipsesc cunostinte de baza.

          Compari doua lucruri care de fapt nu se pot compara( pe intelesul tau).
          • -4 (6 voturi)    
            "nu se merita"? (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:56)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui nlln

            Verbul a merita nu este niciodata reflexiv!
            Iar eu nu am facut comparatie, ci o analogie!

            Acestea fiind spuse, nu cred ca te califici sa dai explicatii despre chestiuni care sunt destul de complicate.

            Dar multumesc pentru amabilitate! Sanatate!
        • +2 (4 voturi)    
          Am si eu o curiozitate nevinovata: (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:35)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Ati avut grija sa va...banati si pentru pacate?

          E doar o intrebare de natura...tehnica...
        • +4 (6 voturi)    
          ia zi ma.. (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:47)

          Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          ce lege sau decizie nu a respectat presedintele?
          cand o sa iasa si o sa zica ''nu o sa respect aceasta decizie'',atunci poti vorbi despre nerespectarea deciziei..
          • -4 (6 voturi)    
            faptele, nu vorbele conteaza... (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:56)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

            ...
        • +3 (3 voturi)    
          Mai omule, gresesti. (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:53)

          Marionette [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Ai perfecta dreptate, dar un procuror este de importanta minora fata de un Parlament. Ca sa taie raul din radacina PSD ar trebui sa decida dizolvarea Parlamentului, alegeri anticipate, Parlament Unicameral cu 300 de locuri, si APOI, IN ORDINE, Presedintele va demite pe Kovesi, pentru a respecta LEGEA. LEGEA nu trebuie respectata doar de unii cand ne convine noua. Ma dezamagesti ca pareai inteligent!
          Daca PSD nu face nimic, presedintele pentru respectarea legii este FORTAT sa DIZOLVE PARLAMENTUL si sa o DEMITA PE KOVESI in acelasi timp.
          Ce naiba, unde ti-e bunul simt caracteristic?
          • -4 (4 voturi)    
            alegeri anticipate? De acord! (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:08)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

            Se putea face asta daca Presedintele refuza sa numeasca PM de la PSD, nu? A facut-o? Parca nu...
            • +4 (4 voturi)    
              Iar gresesti. (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:46)

              Marionette [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

              Alegerile anticipate in aceasta discutie nu apar pentru ca Presedintele a refuzat vreun premier, apar pentru respectarea legii. Parlamentul actual este ILEGAL intrucat o decizie a CCR spune ca parlamentul trebuie sa aiba 300 de parlamentari si sa fie unicameral.
              Fiind ilegal, pentru respectarea deciziilor CCR, asa cum doreste si PSD, Presedintele nu are decat o optiune: dizolva Parlamentul si face alegeri pentru Parlamentul Legal, cu 300 de Parlamentari asa cum a decis ca este constitutional CCR. Si categoric, nu te joci cu deciziile CCR, o demite si pe Kovesi. Cu CCR-ul nu-i de joaca, perfect de acord si cinste PSD-ului ca vrea sa respecte Legea.
              • -1 (3 voturi)    
                atunci...sa faca Klaus asta! (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:09)

                kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

                daca are curaj si va avea votul meu.
        • +1 (3 voturi)    
          Dar dragnea? (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:08)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Ei, aud ?
          Iar te faci ca ploua.
          • -2 (4 voturi)    
            dragnea ce? (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:42)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui midufi

            Incearca sa apui intrebari complet formulate si vei vedea ca dialogul functioneaza.
        • +3 (3 voturi)    
          ce treaba are constitutia cu CCR? (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:10)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Daca 9 trepadusi de partid, pusi acolo pe criterii politice (Ce pregatire juridica are Dorneanu, de exemplu) interpreteaza tendentios constitutia pentru a ajuta o gasca de tilhari sa isi supordoneze justitia, asta inseamna ca de fapt constitutia spune asha?

          De ce nu ar avea voie presedintele, cel mai votat cetatean al tarii, deci cel mai reprezentativ, sa convoace un referendum in care sa intrebe poporul daca e de acord cu decizia CCR care amputeaza statul de drept si muta justitia in subordinea CCR?
          • -4 (6 voturi)    
            iti raspunde Wiki (care nu e postaca...) (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:43)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Curtea Constituțională a României (CCR) este unica autoritate de jurisdicție constituțională în România, independentă față de orice altă autoritate publică și care are, conform Constituției României, rolul de garant al supremației Constituției.
          • -3 (5 voturi)    
            Dorneanu are un CV public (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:46)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=198&cam=2&leg=2004&pag=0&idl=1
            • +1 (1 vot)    
              asha e (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:04)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

              Si cind deschid CV-ul si vad ca domnul respectiv e politician PSD pus la CCR de catre PSD, pot banui ca e in conflict de interese cind e chemat sa medieze un conflict intre PSD si Johannis?
    • +6 (6 voturi)    
      Zau ? (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:59)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Exista legi care spun ca persoanele condamnate penal nu pot ocupa functii publice, de ce nu se respecta ? ce cauta dragnea in parlament ?
      Hai sa fim corecti si sa recunoastem ca daca s-ar fi respectat toate legile in mod exact, ticalosii care "conduc" tara nu ar fi avut atata "succes" ! In primul rand, fostii nomenclaturisti , comunistii nu aveau ce cauta in functii publice, nici macar intr-o amarata de functie de consilier la primarie in Vascauti (sa traiti !! ). Si atunci aveam si noi o tara normala , sau nu crezi ?!
      • -3 (5 voturi)    
        de acord! (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:09)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Dar cine e vinovat ca in tara nu se respecta legile? Eu? Tu? Sunt sigur ca nu.
        • +1 (1 vot)    
          Legile nu se respecta.... (Joi, 14 iunie 2018, 10:41)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          pt ca oamenii au votat lupi, si lupii nu pazesc stana , o decimeaza . Un clan de banditi se folosesc de democratie pt a ajunge la putere , dupa care dau foc democratiei , alegand doar ce le convine lor si schimband legile in favoarea infractorilor, mituind peste tot, creind o retea tip mafiot.
          Toata lumea tipa asta , se vede din luna, dar tu nu vezi . Deci poporul cum si-a asternut asa are, din cauza unora ca tine se intampla totul si asta nu e nimic , va urma si mai grav daca nu ne opunem !
  • +9 (9 voturi)    
    FSN si Iliescu s-au dus.. Traiasca PSD si Dragnea (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:04)

    Alex735 [utilizator]

    Moartea "regelui" - bucuria prostilor...
  • +6 (6 voturi)    
    Desigur... (Miercuri, 13 iunie 2018, 10:41)

    Olyx [utilizator]

    statul de drept e in pericol pentru ca Presedintele nu a comunicat inca decizia pe care o asteptati voi cu atata nerabdare...Acelasi stat nu mai e in pericol cand partidul vostru ii subordoneaza pe procurori ministrului (POLITIC) al Justitiei, cand presedintele vostru ii ameninta PUBLIC pe procurori cu represalii, cand voi modificati legile justitiei dupa bunul plac (PENTRU CA PUTETI !)...
  • +7 (7 voturi)    
    Pentru un pumn de galbeni, slugarel... (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:33)

    morometu [utilizator]

    calca in picioare viitorul copiilor nostri. Pentru un stat de drept, avem nevoie de o Jusitie corecta, neinregimentata politic asa cum va doriti voi. Din pacate, ccr este inregimentat politic, este subiectiv si se pare ca doreste a devini cel ce dicteaza in societatea romaneasca. Institutia trebuia sa vegheze la respectarea principiilor constitutionale si nu sa le interpreteze politic. Dar...galbenii stralucesc prea tare!
  • +5 (7 voturi)    
    Revine Constitutia R.S.R. (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:43)

    Thriller [utilizator]

    Bubosul a lasat deoparte orice pretentie de sobrietate profesionala si s-a aratat in toata hidosenia lui de activist de partid. Dusa este masca firoscoasa de constitutionalist, la vedere este chipul had al slujbasului preocupat doar sa-si multumeasca seful. Cu Dracnea suflandu-i in ceafa, tov. Tudorica Tudorel va face prapad !
  • +2 (4 voturi)    
    Va propun sa mai si citim cate ceva, (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:13)

    Rescator [utilizator]

    Un anume rus Victor Suvorov(nume real Vladimir
    Rezun) fost ofiter GRU in Mareata Uniune Sovietica,
    a fugit in Mare Britanie in anii 80 si s-a apucat(cu
    talent si documentare solida) sa descrie in vreo 20 de volume sistemul criminal sovietic.
    Va propun doar un volum -O SA VA INGROPAM-,
    aparut si in romana,in Editura Polirom,in anul 2012.
    Eroul principal este nepretuitul criminal Hrușciov.
    O sa vedeti cat de bine seamana repetentul nostru
    Abu Dragneev la caracter ,la promisiuni fanteziste si
    la alte actiuni politice cu vestitul țaran ucrainean.
    Numitul Slugarel seamana ca doua picaturi de apa cu Beria,iar Ciordache cu Vasinski.Mai sunt si alte personaje din PSD/PCR care aduc cu mazetele
    bolsevice din URSS.Ganditi-va numai la vivandierele
    obraznice a lui Daddy.
  • 0 (0 voturi)    
    "Din lunga mea experienţă în sistemul judiciar" (Joi, 14 iunie 2018, 2:30)

    grunespferd [utilizator]

    Nu doar un sofist batran, un ticalos harsait, canalie pur sange!

    Sa minta cu atata nerusinare... proprii frati, aruncandu-i in sclavie si saracie, doar ca sa aiba tovarasii lui ceva mai mult de ros, si un trai oleaca mai sigur. Cat dracu crezi ca poti sa castigi, cati bani crezi ca poti sa faci daca traiesti intr-o tara unde imparti "dreptatea" lui Dragnea si a mafiotilor de partid? De parca n-ar exista adevar pe lumea asta!

    Canalie pana la capat.