Ambasadorul Marii Britanii s-a întâlnit cu şefa DNA. Discuția - despre importanţa luptei anticorupţie

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 11 iunie 2018, 19:41 Actualitate | Esenţial


Paul Brummell, ambasadorul Marii Britanii
Foto: Ambasada Marii Britanii
Ambasadorul Marii Britanii la Bucureşti, Paul Brummell, anunță că a discutat luni cu şefa DNA, Laura Codruţa Kovesi, despre lupta anticorupţie.

"M-am întâlnit cu doamna procuror șef DNA pentru a discuta despre importanţa luptei anticorupţie", a scris Brummell pe Twitter.



News.ro punctează că întâlnirea are loc în contextul în care Curtea Constituţională a decis că preşedintele Klaus Iohannis trebuie să emită decretul de revocare a şefei DNA, conform solicitării ministrului Justiţiei. Decizia a fost deja publicată în Monitorul Oficial, însă nu există un termen în care şeful statului trebuie să se conformeze acestei decizii.

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declarat luni dimineaţă, legat de decizia pe care Klaus Iohannis ar urma să o ia privind revocarea din funcţie a şefei DNA, că a înţeles că preşedintele va citi motivarea Curţii Constituţionale "până va înţelege". El a reiterat că decizia CCR produce efecte juridice de la momentul publicării în Monitorul Oficial şi şi-a exprimat "aceeaşi convingere" că şeful statului "îşi va îndeplini obligaţiile".


Citeste mai multe despre   

















1873 vizualizari

  • -10 (12 voturi)    
    s-a intalnit (Luni, 11 iunie 2018, 20:00)

    cucuveauamov [utilizator]

    cu o persoana demisa pentru incalcarea constitutie si incompetenta?! bun exemplu. Maine poate se vede si cu clanul Camatarilor.
    • +4 (8 voturi)    
      doare? (Luni, 11 iunie 2018, 23:21)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      e bine.
    • 0 (0 voturi)    
      n-are cum... (Marţi, 12 iunie 2018, 8:33)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ...camatarii sunt deja angajati full-time la psd si n-au timp.
  • -8 (14 voturi)    
    foarte bine (Luni, 11 iunie 2018, 20:00)

    srpc [utilizator]

    doar si ambasadorul nostru in UK se intalneste frecvent cu seful Crown Prosecution Service pentru a discuta despre lupta impotriva coruptiei in insula, nu?
  • -13 (25 voturi)    
    S-au intalnit (Luni, 11 iunie 2018, 20:22)

    Gigi Kent [utilizator]

    Sa-si asigure monstruoasa progenitura de tot sprijnul. Desi dupa ultima decizie CCR un ramas bun ar fi mai potrivit.

    Ma intreb daca ambasadorul Romaniei la Londra se intalneste cu seful Scotland Yard sa …. ceva, orice.
    • +3 (7 voturi)    
      Mda (Luni, 11 iunie 2018, 21:02)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      vesnicul postac prosovietic.
      Tov gigel, bre, poti mai mult...
    • +1 (5 voturi)    
      eu ma intreb... (Luni, 11 iunie 2018, 21:24)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      daca postacii englezi sunt la fel de prost ca postacii pesedei
    • 0 (4 voturi)    
      @gigi kent (Luni, 11 iunie 2018, 21:36)

      octo [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      aveti dreptate. nu stiu ce treaba au astia care se tot vad cu codruta. au de dat instructiuni? le e teama ca nu mai raspunde la comenzi? nu mai au butoane sa ne controleze in interesul lor? peste tot in lume romanii sunt invidiati ca sunt mai destepti si de asta sunt marginalizati. nu poti urca social ca n-ai loc de invidiosi, chiar daca-ti vezi de treaba ta. cine vrea schimbare, sa mearga la vot cand e momentul. de acolo vine schimbarea.
    • +6 (10 voturi)    
      Boss Kent (Luni, 11 iunie 2018, 23:01)

      Rtchj [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Tu chiat crezi ca ambasadorul Romaniei, de oriunde ai vrea tu, are competenta de a da sfaturi directorului SY sau FBI?
  • -2 (6 voturi)    
    Imi si imaginez dialogul (Luni, 11 iunie 2018, 23:03)

    2087 [utilizator]

    PB: Deci, cum mai merge lupta anticoruptie?

    LCK: Nu mai merge, PSD a cumparat jumatate din judecatori, a dat legi in favoarea infractorilor, iar CCR ne saboteaza din 2015.

    PB: Uite, e deja tea time.
    • +2 (4 voturi)    
      ce-i draga, ai emotii? (Luni, 11 iunie 2018, 23:24)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      ia un ceai de tei.
  • +4 (6 voturi)    
    nu degeaba #rezist (Luni, 11 iunie 2018, 23:13)

    g01an [utilizator]

    indiferent de care parte a baricadei esti, ca esti cu hotii sau cu anti-coruptia (si nu, chiar nu exista cale de mijloc), este foarte important sa vezi cu care tabara "tin" partenerii nostrii externi. ca sa nu existe dubii.

    pe la putere si chiar prin alte partide, mai exista unii care cred ca partenerii nostrii le vor lua apararea cata vreme castiga alegeri si duc o politica externa "prietenoasa". iata ca vor lua pozitii explicite, chiar si cand o tabara are sustinere populara mare dar o foloseste iresponsabil.

    pe de alta parte, mi-as dori sa ne luam soarta in propriile maini si singuri sa ne vedem de interesele pe termen lung. aceste interese ne tin in UE si NATO, dar ne trebuie mai mult de atat ca sa putem profita de cea mai profitabila situatie geostrategica in care s-a aflat Romania in toata istoria sa. trebuie sa ne mai rezolvam din probleme interne ca sa putem face asta.