Ambasadorul rus, victima unui hoț de buzunare. Kuzmin a rămas fără portofel în Piața Mare din Sibiu - surse

de G.S:     HotNews.ro
Luni, 11 iunie 2018, 14:40 Actualitate | Esenţial


Valeri Kuzmin
Foto: Facebook - Ambasada Rusiei in Romania
Ambasadorul Rusiei, Valery Kuzmin, a rămas fără portofel, în timp ce se afla în Piaţa Mare din Sibiu, hoţii furându-i bani şi cardul diplomatic. Ambasadorul a depus plângere la Poliţie, iar oamenii legii încearcă să găsească faptaşul, transmite news.ro.

Surse oficiale au decarat, luni, pentru News.ro, că ambasadorul Rusiei la Bucureşti, Valery Kuzmin, se afla în Piaţa Mare, sâmbătă seară, împreună cu soţia sa, când a simţit o atingere uşoară în zona pieptului, iar apoi a constatat că i-a dispărut portofelul din buzunarul cămăşii. 

Diplomatul avea în portofel 1.250 de lei, 250 de dolari şi mai multe carduri de fidelitate, dar şi cardul de identitate diplomatică.  

Poliţiştii au deschis o anchetă în acest caz şi se fac cercetări pentru furt calificat. 

”În perioada 8-10 iunie, la nivelul Poliţiei Municipiului Sibiu au fost înregistrate 5 plângeri privind infractiuni de furt (tel mobile si portofele). Politistii din cadrul Biroului Investigatii Criminale, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu, desfaşoară activităţi de identificare a autorilor”, au precizat reprezentanţii Poliţiei Judeţene Sibiu.



















8104 vizualizari

  • +56 (60 voturi)    
    :-) (Luni, 11 iunie 2018, 14:42)

    Soljenitin [utilizator]

    Mai sunt de furat de la rusi cateva milioane de portofele, ceasuri, paltoane si suntem chit. ;-)
    • +33 (35 voturi)    
      Cu siguranta (Luni, 11 iunie 2018, 15:59)

      newuluc [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      hotul a fost "Mazeta".
      Era nemultumit ca nu a fost platit pentru deturnarea de candel facuta pe siturile unde comenteaza ca un tont
      • +7 (7 voturi)    
        Cardurile de fidelitate au valoare zero! (Luni, 11 iunie 2018, 18:12)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui newuluc

        Cardurile iți returnează 1 leu la fiecare 250 cheltuiți. Nu a pierdut nimic ambasadorul rus din cartelele acelea.

        Pe de alta parte atunci când sunt furate lucruri de la un ambasador asa important ca al Rusiei te gândești imediat la o acțiune cu caracter politic.
      • +10 (10 voturi)    
        rusnacul umbla cu dolari la el... (Luni, 11 iunie 2018, 18:45)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui newuluc

        ce teapa si-a luat hotu', el cauta niscaiva ruble...:)))
        • 0 (0 voturi)    
          psdistii, intre ei... (Marţi, 12 iunie 2018, 15:28)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui rov

          .
    • +19 (21 voturi)    
      Sa nu uitam de Tezaur. (Luni, 11 iunie 2018, 16:01)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Si ar mai fi si altele de pus la socoteala, cele cateva ruble de-o vodca cat tinea probabil la el in portofel gospodin ministru nu se compara cu cate avem noi de recuperat de la mujicistan.
    • +23 (25 voturi)    
      ardelenii (Luni, 11 iunie 2018, 16:06)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Sa mai zica sibienii ca la ei nu sunt pesedisti. Nah ca macar unul sigur au :))
      • +15 (15 voturi)    
        In mod sigur hotul este (Luni, 11 iunie 2018, 17:31)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Abu Dragneev,pentru a compromite Sibiul si pe
        Iohannis.In plus omul are antrenament si face
        performanta.
      • +8 (8 voturi)    
        Gresit (Luni, 11 iunie 2018, 19:26)

        liviu.n [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Unu: Sibiul a fost invadat de sudistii din Valcea, deci mare atentie la afirmatii gratuite
        Doi: Dl. ambasador era treaz, sau?...
        :)))
        • +6 (6 voturi)    
          Nu cred ca era treaz , (Luni, 11 iunie 2018, 21:13)

          kokos [utilizator] i-a raspuns lui liviu.n

          cum poate cineva sa-ti fure portofelul din buzunarul de la camasa fara sa-l vezi?!
    • +20 (20 voturi)    
      radem glumim (Luni, 11 iunie 2018, 16:33)

      VictorH [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      da nu parasim incinta. Daca o tine PSD tot asa in catva ani se va invata rusa in scoli din nou. Atunci o sa vina sa fure impreuna cu PSD - ul. so...
    • +21 (23 voturi)    
      Infractorul (Luni, 11 iunie 2018, 16:36)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Infractorul le-a declarat politistilor ca, de fapt, incerca sa recupereze portofelul strabunicului sau, luat in 1945 de un grup de soldati sovietici. Odata cu ceasul, verigheta si paltonul.
    • +4 (4 voturi)    
      Hoțul strigă hoții! (Luni, 11 iunie 2018, 20:17)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Și s-a remarcat ca cel mai mincinos ambasador în România. Tag: kuzmin!
  • +45 (47 voturi)    
    davai ceas (Luni, 11 iunie 2018, 14:43)

    levierul [utilizator]

    stirea suna mai bine asa: Un sibian si-a razbunat bunicul pentru ceasul furat de rusi in 44, furandu-i portofelul ambasadorului Rusiei
    • +10 (12 voturi)    
      Buna asta! (Luni, 11 iunie 2018, 16:28)

      raulito [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      :)))
    • 0 (12 voturi)    
      Vă scapă că e sâmbătă, și e seară. (Luni, 11 iunie 2018, 17:18)

      Liolikk [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Și toți sibienii capabili să atingă ușor zona pieptului unui ambasador sunt la București la meetingu' lu' Dragnea să protesteze împotriva statului paralel. I-o fi pierdut pe undeva.
  • +20 (24 voturi)    
    sa zica mersi (Luni, 11 iunie 2018, 14:43)

    Adri4n [utilizator]

    precis ceasul si paltonul inca le are.
  • +15 (23 voturi)    
    Haha (Luni, 11 iunie 2018, 14:45)

    Muncitoru [utilizator]

    Avem hoti mai hoti ca rusii daca se poate asa ceva :))))
  • +20 (24 voturi)    
    Am trecut la nivelul 2 de aparare, (Luni, 11 iunie 2018, 14:47)

    scaraotchi [utilizator]

    ii ''ardem'' la buzunare, otravim fantanile si incendiem recolta...
  • +15 (19 voturi)    
    ahahahahaaaaa (Luni, 11 iunie 2018, 14:49)

    gnd [utilizator]

    hahahahaaaaaahhh
    aaaaaahahahaaaaaaa
    ma rostogolesc
  • +20 (24 voturi)    
    Justiția Divină (Luni, 11 iunie 2018, 14:53)

    Nautilus [utilizator]

    Ghici care dintre marile puteri a încurajat și pe față și pe dos ”îmblânzirea” legilor penale de la noi, deși se vedea cu ochiul liber cum ies mii de hoți (și derbedei, bătăuși, tâlhari, violatori etc) în libertate?...

    Indiciu, dragă Watson: cea mai religioasă țară G8.
  • +16 (20 voturi)    
    ... (Luni, 11 iunie 2018, 14:56)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    asta se intampla cand te joci cu psdeii...
  • +6 (16 voturi)    
    oare (Luni, 11 iunie 2018, 14:58)

    pardalian [utilizator]

    asta o fi un patrihotz?
  • -14 (26 voturi)    
    E norocos. Altii raman fara case in Sibiu (Luni, 11 iunie 2018, 15:00)

    Soulless [utilizator]

    Bitul om ...
  • +18 (20 voturi)    
    asta nu inteleg comunistii (Luni, 11 iunie 2018, 15:00)

    liviu_ [utilizator]

    si ei or sa fie victimele coruptiei pe care ei o creaza!
  • +21 (25 voturi)    
    Protofelul?!? (Luni, 11 iunie 2018, 15:02)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Pfiufff. Am rasuflat usurat. Pentru o clipa am crezut ca i s-a furat tezaurul.
  • +12 (20 voturi)    
    F bine! (Luni, 11 iunie 2018, 15:08)

    Landser [utilizator]

    Da' ce cauta asta liber prin Sibiu?
  • +21 (23 voturi)    
    patriot rusul...... isi tine averea in Dolari (Luni, 11 iunie 2018, 15:14)

    mnicku [utilizator]

    ....
  • +12 (14 voturi)    
    Cate ceasuri avea in el?!? (Luni, 11 iunie 2018, 15:17)

    neagoe [utilizator]

    :-)))))
  • -8 (20 voturi)    
    Se lucreaza la compromiterea Sibiului? (Luni, 11 iunie 2018, 15:17)

    pedepsitorul [utilizator]

    Schema aceasta nu face decat sa se alimenteze o parere gresita fata de Sibiu...

    Eu as intreba la politie cate cazuri de asa infractiuni s-au petrecut in ultimii 10 ani in Piata Mare din Sibiu!

    Cred ca unele institutii din Romania, ar trebuii sa analizeze mai bine acest eveniment!
    • +8 (14 voturi)    
      Mazeto, nebunatecule, tu ai fost? (Luni, 11 iunie 2018, 15:52)

      don Semaca [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Jura-te pe rosu ca nu ai fost in Sibiu, pe 09.06.18, in misiune speciala, de vilegiaturist...
    • -4 (8 voturi)    
      Da ma (Luni, 11 iunie 2018, 16:03)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      De parca in Sibiu nu ar trai tot romani
  • +11 (15 voturi)    
    Davai ceas (Luni, 11 iunie 2018, 15:27)

    Tescovin [utilizator]

    Dezaprob hotărât astfel de acte, dar dacă tot l-au prădat, măcar să-i fi luat ceasul. De palton nu era cazul, că e vară.
  • +12 (14 voturi)    
    Ceasul si paltonul le mai are? (Luni, 11 iunie 2018, 15:28)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Daca da, inseamna ca nu a fost un recuperator, la comanda.
  • +6 (12 voturi)    
    Si vrea sa fie crezut (Luni, 11 iunie 2018, 15:35)

    Ovidiu P [utilizator]

    De la piept, mai sa fie, cred ca adormise altfel nu imi explic.
    • 0 (0 voturi)    
      Credea ca e un loc sigur (Marţi, 12 iunie 2018, 9:02)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

      O doamna se prezinta la Politie si reclama ca i s-au furat in autobuz, niste bani pe care ii tinea ascunsi in sutien.

      -Si cum, doamna, nu ati simtit nimic?
      -Ba da, dar am crezut ca e om serios!
  • +6 (12 voturi)    
    Il retinem... (Luni, 11 iunie 2018, 15:37)

    ap101 [utilizator]

    Pana ne dati Tezaurul inapoi :)
  • +22 (26 voturi)    
    Greseala in titlu :) (Luni, 11 iunie 2018, 15:37)

    Guy Fawkes [utilizator]

    Titlul ar trebui sa fie "Romania a recuperat 0,0000000000000001 din Tezaur"
  • +12 (16 voturi)    
    eh (Luni, 11 iunie 2018, 15:42)

    ampersand [utilizator]

    Se scade din pretul tezaurului
  • +16 (18 voturi)    
    Doar atat? (Luni, 11 iunie 2018, 15:44)

    d2d [utilizator]

    Probabil a ramas si fara ceas insa nu a putut sa reclame furtul acestuia.Era mostenire de la bunicul,din razboi.
    • +6 (6 voturi)    
      Trei prieteni isi etaleaza ceasurile (Luni, 11 iunie 2018, 16:00)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui d2d

      Pe spatele fiecaruia era o dedicatie:

      Americanul: de la gen. Washington pentru sgt. Smith, pentru acte de vitejie

      Neamtul: de la bunicul Hans pentru nepotul sau favorit Gunter

      Romanul: de la Matei Basarab pentru Vasile Lupu
  • -8 (16 voturi)    
    La ce comentarii pe aici (Luni, 11 iunie 2018, 16:02)

    galeo [utilizator]

    Mai ramane sa il decorati pe ciorditor si sa il faceti erou national.....
    • +8 (10 voturi)    
      Nu inteleg ... (Luni, 11 iunie 2018, 16:51)

      Liolikk [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      De ce apriori considerati ca toarășu ambasador nu minte ? De unde dreaq să aibă ăsta 1250 lei și 250 dolari la el ?
  • +11 (13 voturi)    
    hahaha (Luni, 11 iunie 2018, 16:02)

    karula [utilizator]

    fake news!
    Spuneti-mi ca asta era fara garzi de corp.
    Ce stupiditate ruseasca. Nu ma, eliberatii conditionat erau la mitingul PSD, ai gresit orasul si piata!
  • +7 (7 voturi)    
    . (Luni, 11 iunie 2018, 16:04)

    Ingwar [utilizator]

    mai degraba i-au fost furate la mitingul lui Dragnea din Bucuresti
  • +11 (11 voturi)    
    trebuie decorat! (Luni, 11 iunie 2018, 16:16)

    oldman_boy [utilizator]

    daca-l gasim!
  • +14 (14 voturi)    
    2600 de PSD intorsi de la bucuresti (Luni, 11 iunie 2018, 16:28)

    VictorH [utilizator]

    cam asta explica ca intradevar au fost 2600 de PSD-isti din Sibiu la Bucuresti. Cand au venit inapoi au venit cu tupeu de PSD de Bucuresti si s-au apucat de furat ... Nu e nimic nou in asta.
  • +8 (8 voturi)    
    Ar fi bine ca ... (Luni, 11 iunie 2018, 16:58)

    Liolikk [utilizator]

    Să aibă și martori tovarășu ambasador ca avea acel portofel și banii respectivi in el. Altfel denigrează minunații locuitori ai Sibiului.
  • -13 (15 voturi)    
    Un ambasador este furat si cocalarii sunt in extaz (Luni, 11 iunie 2018, 17:00)

    quietguy58 [utilizator]

    Un ambasador este furat si cocalarii pe forum sunt in extaz.

    Daca erau copiii de gradinitza as fi inteles reactiile unor forumisti dar asa...cica sunt oameni maturi, care judeca.

    Ca este rus, american, papuash, etc, samd, ambasadorul ramane ambasador si hotzia tot hotzie ramane.
    • +9 (11 voturi)    
      Mai ușor, Vă rog ... (Luni, 11 iunie 2018, 17:30)

      Liolikk [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Investigația e in curs, în momentul actual singurul lucru cert e că ambasadorul a fost cu soția în Piața din Sibiu. Poate-și găsește portofelul pe bancheta din spate a mașinii intr-o zi-doua.
      • -8 (8 voturi)    
        Un pic de maturitate in comentarii nu strica (Luni, 11 iunie 2018, 17:48)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Liolikk

        Tot ce se poate, este foarte posibil ceea ce spuneti dvs, si de aceea este si Politia care intervine in acest caz.

        Ce am vrut sa subliniez in comentariul meu precedent este lipsa de maturitate a multora dintre forumisti, care au dovedit cu prisosinta, inca odata si inca odata, ca nu au depasit dezvoltarea mintala al unui copil de gradinita.
        • +2 (2 voturi)    
          Est tu prea serios (Marţi, 12 iunie 2018, 8:58)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

          Pana la urma paguba nu-i atat de mare, dar oamenii inca se mai descarca pentru umilintele indurate in timpul ocupatiei.
          Bine ca nu descarca gloante, doar glumitze mai mult sau mai putin inspirate, mai mult sau mai putin hazlii, dupa posibilitati, dar, insa, totusi, benigne.
    • +6 (8 voturi)    
      99,99% ca era matrafox (Luni, 11 iunie 2018, 18:03)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Ca altfel nu imi explic cum puteau sa il fure!!!
      • +5 (5 voturi)    
        Kuzmin a fost la drivetest Saniutza (Luni, 11 iunie 2018, 23:44)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        De s a facut utza utza
  • +4 (6 voturi)    
    Lips{ de onoare (Luni, 11 iunie 2018, 17:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hoții nu ar trebui să se ure între ei
  • -4 (6 voturi)    
    Exemplu de incultura, (Luni, 11 iunie 2018, 17:48)

    dt1961 [utilizator]

    ca sa nu zic mitocanie. De asta da-ti dovada postacilor care prin postarile voastre incurajati de fapt hotia si talharia. Bai frate! Daca a fost furat portofelul, indiferent cui, ambasador sau oricarui individ, ca e rus, somalez, american sau neozelandez, s-a comis o infractiune. Ori daca voi incurajati acesasta pe motiv ca pagubitul este dusmanul vostru (de unde? Habar nu am) si in plus va considerati oameni scoliti, cu parere de rau dar, cei care il sustin pe Dragnea si nu vor sa vada nici cum adevarul sunt aidoma voastra. Adica niste indivizi lipsiti de cel mai elementar bun simt, falsi si partasi la furt. Rusine! Un om civilizat nu poate accepta infractiunea indiferent contra cui a fost savarsita.
    • +3 (3 voturi)    
      Trebui furat cu totul, kuzmin asta (Luni, 11 iunie 2018, 20:38)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui dt1961

      Rapit adica si cerut rascumparare, Tezaurul.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu cumva era Ciordache? (Luni, 11 iunie 2018, 17:57)

    Acidutu [utilizator]

    sau poate Electronistul de nicolicea?!
  • +3 (3 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 11 iunie 2018, 18:23)

    XLXL [utilizator]

    daca era iarna, ii luau si paltonu' ... bine i-au facut ...
  • +2 (2 voturi)    
    Politia e depasita de situatie la furturi (Luni, 11 iunie 2018, 18:27)

    mmagic [utilizator]

    Din pacate politaii de pe la noi nu stiu/nu pot sa investigheze cazuri asa de complicate, de fapt daca nu il gasesti tu pe hot atunci sansele ca politia sa te poata ajuta tind vertiginos catre 0, politia nu coopereaza bine sau coopereaza foarte dificil probabil cu alte autoritati, poate din lene poate din birocratie, sau poate este supraincarcata. Am trecut recent printr-un furt de telefon si am vazut nivelul foarte scazut al autoritatilor care chiar cu hotul in fata au inghitit usor gogoasa aruncata de hot cum ca telefonul a fost luat de la amanet si au ignorat alte semne subtile, pe care un politist ar fii trebuit sa le simta cu ar fii:
    - hotul incerca sa fuga cand a ajuns politia,
    - hotul incerca sa ascunda telefonul furat
    - hotul a schimbat foaia de mai multe ori imi propunea sa vin singur sa cer telefonul inapoi fara politie ca mi-l dadea de buna voie, dar el nu vroia sa il inapoieze cu politia de fata
    - hotul spunea ca un amanet i-a vandut un telefon care avea inca toate contactele si pozele pe el, amanetul vinde telefoane resetate la setarile din fabrica
    - hotul nu accepta sa fie filmat desi teoretic daca era cinstit nu avea de ce sa ii fie frica.
    - hotul s-a aratat ostil
    Politistii nu au simtit nimic ... de altfel nici eu dar eu eram complet bulversat la acel moment, dar am judecat apoi la rece faptele. In final gogoasa cu amanetul fiind inghitita cel care va suferi va fii maxim un amanet investigat fara rost.
    Cel mai probabil politia va prinde niste borfasi si va spune aproape fara argumente ca ei sunt de vina, bunurile nu vor fii recuperate decat prin pur noroc.

    As vrea sa fiu mai optimist dar nu pot in legatura cu bunurile ambasadorului, rusine noua ca suntem tinuti minte astfel in lume ca niste hoti de buzunare.
  • +3 (3 voturi)    
    ...SRI, SIE,...etc. să-i angajeze, sunt competenți (Luni, 11 iunie 2018, 19:42)

    baligosul [utilizator]

    SRI, sau,și, SIE să-i angajeze, echipa de hoți a dovedit competență,nu numai la furat, dar de la cine au furat...dovedește un anumit patriotism, poate așa l-au ales pe ,,fraier". Dar Putin sau Lavrov, să-l trimită în Siberia pe FSB-istul care îl păzea pe arogantul ambasador al Rusiei în România.
    • -1 (3 voturi)    
      De unde stii ca era pazit? (Luni, 11 iunie 2018, 20:48)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      De unde stii ca era pazit?
      • +2 (2 voturi)    
        ...interesant... (Marţi, 12 iunie 2018, 7:20)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        Tăcutule, să știi că activitatea ambasadorilor este interesantă și pentru serviciile de informații ale propriei țări. Așa că ambasadorii sunt ,,protejați, fizic și informativ".
        • -1 (1 vot)    
          In acest caz (Marţi, 12 iunie 2018, 11:35)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

          In acest caz, se poate afirma ca serviciile de informatii ale tarii gazda nu au fost in stare sa pazeasca un ambasador care s-a facut furat in plina zi in centrul unui oras care nu este reputat a fi un oras periculos.
          • 0 (0 voturi)    
            Un fabulist... (Marţi, 12 iunie 2018, 12:15)

            baligosul [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

            Al 58-lea tăcut, pe timpul lui Ludovic al XIV-lea era un fabulist, unul La Fontaine, care a scris că ambasadorii sunt spionii oficiali ai unui stat în alt stat. Te întreb așa, neelegant, ai fost vreo dată în interiorul unei ambasade, al unui consulat, al unei agenții economice, dar nu în calitate de solicitant de știu eu ce? Fiecare are sarcină de servici să vadă ce fac ceilalți, colegii, că de ăilalți, e complicate chestiile astea.
            Personalul ambasadelor e o lume complicată, chiar sofisticată, e o lume închisă pentru ceilalți. Momentul cînd ambasadorului i s-a furat portmoneul, putea să fie momentul în care i se transmiteau niște instrucțiuni de la ceilalți, de aceea nu trebuia să fie singur...sau să fie înpușcat, cum a pățit-o un diplomat rus anul trecut în Turcia.
  • -3 (3 voturi)    
    Codrul e frate cu românul (Luni, 11 iunie 2018, 20:26)

    exlex [utilizator]

    Se fură ca în codru că doar codrul e frate cu românul hoț. Țară de hoți îpuțiți.
  • +1 (1 vot)    
    eu nu cred (Marţi, 12 iunie 2018, 16:59)

    jescu [utilizator]

    Cel mai probabil portofelul l-a uitat acasa sau in torpedou la masina...daca chiar umbla cu portofel. Acum nu mai poate recunoaste pentru ca pica de prost. Cel putin 2 garzi de corp a avut cu el, ca sa nu fiu rau si sa zic peste 5 insotitori. Cine sa ajunga atat de aproape de el. Nu pleca el singur cu nevasta la 500 de km de ambasada. In concluzie, poveste fabricata ca sa ne faca tzara de ras.