Traian Băsescu: Este greu să găseşti un individ cu un caracter mai mizerabil decât Dragnea / Dacă eu am creat «statul paralel», Dragnea este cel care a lins cu sârg pe toţi şefii instituţiilor «statului paralel»

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 10 iunie 2018, 14:49 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: Agerpres (editat)
Traian Băsescu a scris duminică pe Facebook că ”este greu să găseşti un individ cu un caracter mai mizerabil decât Dragnea” și că ”dacă eu am creat „statul paralel” pe care Dragnea vrea să-l distrugă sau să-l supună, este cert că tot Dragnea este cel care a lins cu sârg pe toţi şefii instituţiilor „statului paralel” pe care azi îi acuză”. Băsescu a reacționat după ce Liviu Dragnea a acuzat, sâmbătă seara, în cadrul mitingului împotriva ”abuzurilor” reclamate de PSD, că fostul președinte a creat statul paralel și că au” trecut trei ani și jumătate de când regimul Băsescu a plecat, dar instrumentele lui au rămas”.

Totodată, Băsescu vine și el cu propriile acuzații, spunând că ”îmbogăţitul peste noapte din Teleorman a uitat să le spună naivilor din Piaţa Victoriei că în perioada 2010 – 2014, de două ori pe săptămână, se întâlnea în vilele SRI, K2 şi T14, cu exponenţii „statului paralel”, Maior, Koveşi, Coldea, Ponta (alt caracter), Dâncu, şi puneau ţara la cale legat de dosare şi arestări, mai ales după mai 2012 când Ponta (alt mare caracter ) a devenit premier”.

Postarea integrală a lui Traian Băsescu:

„Statul paralel? Eu l-am făcut, iar Dragnea l-a lins !
Este greu să găseşti un individ cu un caracter mai mizerabil decât Dragnea.
La mitingul de sâmbătă din Piaţa Victoriei, înfiera cu mânie proletară, în faţa a cca 100.000 de naivi aduşi „pe tabel de prezenţă” din toată ţara, „ statul paralel”.
Îmbogăţitul peste noapte din Teleorman a uitat să le spună naivilor din Piaţa Victoriei că în perioada 2010 – 2014, de două ori pe săptămână, se întâlnea în vilele SRI, K2 şi T14, cu exponenţii „statului paralel” , Maior, Koveşi, Coldea, Ponta (alt caracter) , Dâncu, şi puneau ţara la cale legat de dosare şi arestări, mai ales după mai 2012 când Ponta (alt mare caracter ) a devenit premier.
Oare de ce nu o fi povestit Dragnea, naivilor din piaţă, cum îi mângâia ghipsul şi îi oferea şorici de porc proaspăt adus din Teleorman şi pârjolit la T14, Laurei Codruţa Koveşi ?
Oare cum ar fi primit naivii din piaţă vestea că Dragnea a fost unul din susţinătorii doamnei Koveşi la nominalizarea ca Procuror Şef DNA a doamnei Koveşi în 2013. Dar despre susţinerea publică dată renominalizării doamnei Koveşi de către Iohannis în 2016 ?
Sau poate naivii din piaţă ar fi vrut şi ei un pahar cu vin roşu scump din sticlele pe care i le cărai lui Coldea ?
Şi ce să vezi ? În epocalul discurs, tixit de perfidie şi minciună, lui Dragnea îi dă prin cap să spună că Băsescu a creat „statul paralel”.
În regulă, o să fiu oricând de acord că timp de 10 ani, unul din obiectivele mele a fost consolidarea instituţiilor statului . Că uneori aceste instituţii au făcut abuzuri grave, pentru care procurori şi judecători trebuie să răspundă, iarăşi sunt de acord. Că trebuiesc modificate legi pentru ca abuzurile să nu mai fie posibile, este un alt lucru pe care îl susţin.
Dar dacă eu am creat „statul paralel” pe care Dragnea vrea să-l distrugă sau să-l supună, este cert că tot Dragnea este cel care a lins cu sârg pe toţi şefii instituţiilor „statului paralel” pe care azi îi acuză.
Concluzie despre „statul paralel”? Eu l-am făcut iar Dragnea l-a lins.
PS – sintagma „stat paralel” nu are nici o acoperire în realitate. Este vorba însă despre procurori, judecători, şefi ai unor instituţii de forţă, protocoale secrete, dosare penale selective etc, iar aici este vorba despre calitatea unor oameni care trebuie să răspundă în faţa legii pentru abuzurile lor şi nu despre instituţii, care, încontinuare trebuiesc consolidate şi nu distruse.






















4952 vizualizari

  • -6 (18 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Duminică, 10 iunie 2018, 14:54)

    XLXL [utilizator]

    e unu' mai infect in cap: gheorghe timofei, navigator din navodari ...
    • -6 (26 voturi)    
      Base, taci ca oricum esti compromis (Duminică, 10 iunie 2018, 16:18)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui XLXL

      Pentru romani esti acum totuna cu infractorul condamnat definitiv Dragnea, pentru sargul si nebunia cu care ai lovit si lovesti in prezent in statuia justitiei. Un fund de femeia te-a facut sa o iei razna urat de tot, puteai ramane in istorie pentru prestatia pozitiva in raport cu inaintasii din gasca comunista, acum insa........ iti putem manca coliva ca om politic.
      • +1 (5 voturi)    
        vorbeste lumea ... (Duminică, 10 iunie 2018, 18:03)

        XLXL [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        basescu ca basescu ... mai e ceva coaja de masura-n el ... da' nemernicu' de timofei gheorghe asta, mandru ca el e cu 3 facultati facute toate-odata - nici nu concepe lumea decat cu el in frunte, in putinatatea gandirii lui ... putini oameni am intalnit capabili de mai multa rautate si scarba fata de semenii sai cu care-a trait alaturi .. o scarnavie cu nume ...
      • -3 (11 voturi)    
        De unde știe Băsescu de întâlnirile din K2 și T14? (Duminică, 10 iunie 2018, 18:38)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        De unde știe Traian Băsescu de întâlnirile secrete, de doua ori pe săptămâna, dintre Dragnea, Kovesi, Coldea, Maior, Ponta, Dancu de la vilele SRI K2 și T14? De ce nu a zis nimic pana azi mai ales ca fostul președinte pretinde ca la mitingurile în cauza Dragnea și ceilalți "puneau țara la cale legat de dosare și arestări" lăsând de înțeles ca făceau lucruri ilegale?
        Ce se discuta de fapt la acele întâlniri? Poate Băsescu sa dovedească lucrurile pe care le susține în citatul de mai jos?

        Citat: "Îmbogăţitul peste noapte din Teleorman a uitat să le spună naivilor din Piaţa Victoriei că în perioada 2010 – 2014, de două ori pe săptămână, se întâlnea în vilele SRI, K2 şi T14, cu exponenţii „statului paralel” , Maior, Koveşi, Coldea, Ponta (alt caracter) , Dâncu, şi puneau ţara la cale legat de dosare şi arestări, mai ales după mai 2012 când Ponta (alt mare caracter ) a devenit premier."
    • 0 (4 voturi)    
      UNIC! ...Nu rar, sau greu de gasit! (Duminică, 10 iunie 2018, 20:59)

      truly [utilizator] i-a raspuns lui XLXL

      Si Hitler a fost unic - sau greu de gasit, unul ca el - si da, despre el (Hitler), poporul sau a crezut ca e liderul cel mai nimerit, pentr a-i face bine Natiunii...

      Dar LA URMA s-a vazut totul - insa a fost prea tarziu, pentru nemti!... Nu'ntelege ''Lumea'', D-le Basescu, sau cand vor voi sa aleaga binele, dreptatea, adevarul (nici un om nu-i Adevarul, Binele, Dreptatea - dar exista raul cel mai mic!!) - atunci va fi prea tarziu pentru ei, pentru romani.
  • +24 (38 voturi)    
    Printre putzinii din tara asta... (Duminică, 10 iunie 2018, 14:59)

    Stef_and [utilizator]

    Care a facut ceva pozitiv.
    Am avut mare noroc cu epoca Base-Boc.
    Asa cum Clujul inca mai profita de un om care ridica zi de zi orasul.
    Iar maine poimaine Clujul va fi adevarata Capitala.
    • -11 (25 voturi)    
      ???? (Duminică, 10 iunie 2018, 15:27)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Mie-mi spui! Daca nu era Basescu o mai aveam noi pe coana Udrea, marea femeie politica egalata doar de trioul Dancila Videle -Olguta Craiova -Firea Voluntari, Udrea care ieri sustinea mintigul PSD si pe toti " oropsitii" justitiei? Aceeasi Udrea despre care Basescu declara pe toate drumurile ca e nevinovata si ca ii este mila de situatia in care a ajuns ....
      • +11 (13 voturi)    
        Comparatie aiurea... (Duminică, 10 iunie 2018, 18:33)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        Macar Udrea era buna de puncte puncte, si aveai placere sa o privesti.
        Astea arata ca niste femei de serviciu-coafate ca niste tate.
        Nici o valoare.
        • -3 (5 voturi)    
          ??? (Duminică, 10 iunie 2018, 20:06)

          T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

          Daca Udrea ti se parea buna de privit inseamna ca ai acasa o matraguna.
          Iar in privinta inteligentei si a vulgaritatii gasesc ca Udrea isi are locul in grupul de pupeze politice mai sus amintit.
  • +16 (22 voturi)    
    Are dreptate gunoi la gunoi trage! (Duminică, 10 iunie 2018, 14:59)

    remicristian [utilizator]

    Domnul Basescu are perfecta dreptate "gunoiul la gunoi trage!"
    Dragnea si-a inceput cariera politica in PDL si si-a dezvoltat-o plenar in PSD!
    Dictatori cu mustata au mai fost in istorie Stalin Hitler, Saadam , Pinochet si inca sunt vezi Erdogan si Maduro care si ei organizau si organizeaza mitinguri ca cel de ieri!
    • -4 (10 voturi)    
      corect (Duminică, 10 iunie 2018, 16:55)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui remicristian

      majoritatea sefilor din psd, in frunte cu nicu, nu sunt crescuti in curtea pesedelei.
      codrin, telektoalu partidului, vine de la marele guru, trebunu nebunu, ca_cum si flecutza bazilescu, mare vorbitoare de limbi.
      de la pdl, de la prm si din...teliorman.
      a indepartat pe toti cei ce'au fost pesedei din crestere, sa nu mai vorbim de batrani, care nici nu mai sunt chemati pe la sindrofii macar.
      pana si fostii de la tineretu' pesede, cei ce se adunasera in jurul dottorelui, deci cu putere de munca, nu mai sunt pe la pesede.
      este un partid nou, e partidu' lui dracnea.

      cat de statu paralel, e o inventie. o vorva.
      da a fost si inca mai scartzaie binomul, ca motor al sistemului.
      dar, sistemul a venit din urma, odata ce rev. a devenit lovirutie.
      sistemul, adica vechea secu, generalii si inaltii functionari de stat de dinainte de lovirutie, au tranzitat in ...lumea noua, a demokkatiei, l'au pus pe ilici kaghebescu, cu ajutorul fesebe.
      feseneu' a fost exact creatia vechii securitati, a sistemului. de fapt, feseneu' a fost sistemul perpetuat dupa evenimentele de craciun.

      ce'a facut base, a facut curatenie in sistem, a adus oameni noi, numai ca_coldea, maioru' coldea, era crescut tot la baneasa.
      iar kotrutza era dintr'o famillie de precurori ai secu.
      ca asa a fost si in iepoca, si pe vremea lui dej, asa a pus sa fie kaghebeu.
      adica secu arata cine, precuroru' intocmea acte, judecatorul hotara in consecinta. iar la zdup, dadeai peste alde visinesti.

      ca dovata ca sistemul, ca statul mafiot era si in anii nouzeci, este ...infrangerea lui milu.

      alta dovada, ca sistemul controla magistratii, este sipa, celebru' serviciu secret infiintat pe vremea lui ilici, magureanu, timofte si menistrii de justitie de pe parcurs.
      bine a facut monica macovei ca a desfiintat sipa.
      numai ca obiceiurile au ramas, coldea a dus mai departe ce invatase la baneasa, l'a reevaluat pe vlad, ba l'a si slavit.
      o alta greseala a fost aducerea tzatzei de la braila in fruntea iccj, pe mana csm.
  • +25 (25 voturi)    
    Gura pacatosului... (Duminică, 10 iunie 2018, 15:06)

    tontu [utilizator]

    Liviu are dreptate, Traian a deschis cutia Pandorei. Sa speram insa ca judecatorii vor avea grrija ca don Livio sa primeasca ceea ce merita...
    • +2 (2 voturi)    
      judecatorii nu vor avea curaj (Luni, 11 iunie 2018, 0:54)

      ator2050 [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      sa-l condamne la ceea ce merita.
      Au exemplu cazul cu varanul si o sa-i dea ceva relax.
      Caci vorba lui Tutea nu se merita pentru popor.
  • -19 (35 voturi)    
    Pe cine mai intereseaza (Duminică, 10 iunie 2018, 15:06)

    Lovercraft [utilizator]

    ce are de zis un rebut ca Basescu? Hai sa fim seriosi...
    • +22 (24 voturi)    
      Rebut e dragnea si cu... (Duminică, 10 iunie 2018, 15:44)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Profesoara de lucru manual ajunsa prim ministru de fapt femeia de serviciu a lui dragnea.
    • +7 (7 voturi)    
      Pai uite ca da din casa (Duminică, 10 iunie 2018, 18:19)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Tu ai inteles ce ai citit?
  • -7 (19 voturi)    
    Faceti opozitie! (Duminică, 10 iunie 2018, 15:25)

    Broscuta2018 [utilizator]

    Dvs. in calitate de membru al opozitiei ce initiative legislative aveti? Cum faceti opozitie? De ce nu unificati opozitia? De ce nu propuneti eliminarea sau conditionarea ajutoarelor sociale care i-au adus ieri la aceste proteste pe acesti oameni? Ati sustinut eliminarea actiunilor la purtator in Parlament? Ce initiative parlamentare aveti? A, in rest doar declaratii...Asta nu inseamna opozitie ci mai degraba altceva... Astept un raspuns dl. Basescu! Sunteti platit din bani publici sa faceti opozitie nu sa va retrageti sa stati cu nepotii. Daca nu, demisia si eliberati locul in Parlament.
    • +5 (5 voturi)    
      de ce ? (Duminică, 10 iunie 2018, 17:56)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Broscuta2018

      pen' ca in opozitie sunt d'astia de'alde voi, care le stiti pe toate, il injurati si'i puneti in carca tot ce'i pune si latrina3.
      cum poate el sa conduca, d'alde tine, cum sa va uneasca, can' salvatorii se urasc si se inura cu penelistii, ciolos pe toti, iar atat unii cat si altii, injura pmp, ante portes. preventiv. :-))
      cum drac pesede lucraza cu alde si udmr, iar voi, in opozitie, va dati la gioale pe sub masa ?
      iar peneleii vechi usl'amisti, voteaza pe neve legile propuse de psd ?!
  • -6 (16 voturi)    
    Opozia nu e pe Facebook! Este in Parlament! (Duminică, 10 iunie 2018, 15:26)

    Broscuta2018 [utilizator]

    Faceti opozitie sau demisia dvs.
    • +6 (8 voturi)    
      Vezi ca repeti comentariul anterior! (Duminică, 10 iunie 2018, 16:14)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui Broscuta2018

      Cum vrei sa faca opozitie daca multi din partid sunt cumparati si fug la PSD?
      Vrei initiative legislative?
      Cate initiative nu zac in sertare ca nu ii intereseaza pe psdisti de ele.
      Ei vor sa-si salveze doar pielea de frica DNAului.
      Ce glumeata esti “broscuto2018”!
      Parca ai fi un participant la mitingul de ieri: “faceti opozitie!”, alta zicea ieri “Iohanis nu ii lasa pe Dracnea si ai lui sa conduca!”
      Vai de tara asta cu asa ganditori!
      • -3 (3 voturi)    
        Inteleg punctul de vedere! (Duminică, 10 iunie 2018, 17:31)

        Broscuta2018 [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

        Cam ce ar trebui sa faca un partid de opozitie in opinia dvs.? Care este rolul opozitiei? Sa apara pe facebook? Migratia asta la PSD este in regula? Poate sustine o initiativa cetateneasca de modificare care sa interzica migratia politica caci a fugi in partidul de la conducere e foarte simplu. Cu frica de DNA sunt de acord cu dvs.
  • +20 (20 voturi)    
    clarificare (Duminică, 10 iunie 2018, 15:43)

    Adrian_. [utilizator]

    In Romania in 89 s-a dat drumul la furt si s-au furat miliarde faca ca nimeni sa intre la puscarie.

    Statul paralel e statul care baga hotii la puscarie, iar abuzurile justitiei sunt condamnarile cu executare.

    Au furat 20 de ani fara sa ii deranjeze nimeni, iar acum daca li se deschide un dosar se simt abuzati. Pentru ei este ANORMAL sa fie trasi la raspundere.

    Justitia in Romania a fost nefunctionala pentru 20 de ani, iar cele cateva condamnari nu inseamna nimic. avem sute de condamnari cu suspendare in cazuri foarte grave si dosare care dureaza de mai bine de 10 ani pentru daune de zeci sau sute de milioane de euro.
  • -6 (24 voturi)    
    nu se poate! (Duminică, 10 iunie 2018, 15:46)

    cucuveauamov [utilizator]

    Penalul Dragnea se intalnea cu Zeita Anticoruptiei? cred ca #rezistentii (la adevar) sunt foarte derutati
    • -3 (3 voturi)    
      ei (Duminică, 10 iunie 2018, 17:29)

      meditatorul [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      sunt derutati oricum !
    • +5 (5 voturi)    
      Adica aia de ieri (Duminică, 10 iunie 2018, 17:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Da, le pare rau ca nu l au ridicat in furci pe Dintzi de Grebla
    • -3 (5 voturi)    
      ocazional (Duminică, 10 iunie 2018, 18:05)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      pe la cadoi si de cateva ori pe an la un zaibar.
      de craciun, soric de porc crescut natural, bio, de la ferma salcia.
      "societatea" era alcatuita pe sprinceana, pesedei de frunte: maior, dancu, dracnea, dottore, ghitza, gropea...cei mai cunoscuti frecventatori la pescariu si cadoi...
      de ce drac kkrau nu era acolo, era prea lenes, dormea, nu juca tenis, sau nu manca porc ?
      pana nici sica mandolina, sau udrea, bleaga, nu s'au manjit p'acolo, cu grasime de ratan....cum explica pesedeu prezenta membrilor sai marcanti, a sefiei, la pescariu la tenis, la cadoi, la sindrofii organizate de coldea si kotrutza ?
      mare minune de nu urmarea, secu, porcu ales, cateva luni, de nu'l arestau in baza unui ordin al dna...gaseau ei si un judecator sa dea sentinta de condamnare....pe caz de securitate nationala...
      • -1 (1 vot)    
        o mica corectie (Duminică, 10 iunie 2018, 23:05)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        pt. cei ce mi'au dat minusuri.
        presupun ca n'au fost de acord cu titlul ce l'am dat..
        deci, nu ocazional, ci des, sau de obicei.
        cum zice base, de doua ori pe saptamana....
        sper sa reconsiderati, ca mor sa iau si io plusuri !
  • -2 (6 voturi)    
    nu-l iubesc si nu-l urasc (Duminică, 10 iunie 2018, 18:56)

    nedumeritul [utilizator]

    pe Basescu, dar ce spune mi se pare corect. E ca un vecin cu care nu sunt prieten dar care ma anunta daca vede ca-mi arde casa, daca mi-au intrat hotii in casa etc.Mai multe nu stiu despre el pentru ca lipsa de transparenta e mare. Acuzatii generice de distrugator de tara, cel mai mare dusman al Romaniei etc. nu tin dupa cate am vazut ca se intampla la noi.
  • -2 (2 voturi)    
    Basescu (Luni, 11 iunie 2018, 0:31)

    A310 [utilizator]

    care este un HYPERTICALOS , face pe lupul moralist .