VIDEO Peste 5.000 de persoane au participat la Marșul Diversității / Mesajul coregrafului bisexual Emil Rengle, care a câștigat ”Românii au talent”: ”Iubim diferit, pentru că Dumnezeu ne-a creat diferiți”

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 iunie 2018, 15:45 Actualitate | Esenţial


Marsul Diversitatii
Foto: Hotnews
Peste 5.000 de persoane au participat sâmbătă la Bucharest Pride 2018. Participanții la eveniment s-au adunat pe Calea Victoriei, plecând în marș spre Piața Universității.

UPDATE: Convoiul a ajuns la Piața Universității. Oamenii au stat la Universitate până în jurul orei 20.30.

La eveniment este prezent și cuplul Adrian Coman și Clai Hamilton, al cărui caz a fost recent judecat de Curtea de Justitie a Uniunii Europene, care a decis că fiecare stat are libertatea de a decide dacă recunoaște sau nu căsătoriile între persoane de același sex, dar nu poate nega dreptul de rezidență al unuia dintre soți.

 

Participanții la marș au mesaje prin care fac apel la solidaritate și toleranță.










UPDATE: La marș participă și ambasadorul Marii Britanii la București, Paul Brummell.

"Sunt aici pentru Bucharest Pride. Ambasada Marii Britanii în România este fericită să sprijine Bucharest Pride, e o oportunitate de a sărbători comunitatea LGBT aici în România. Într-o lună, pe 6 iulie, aşteptăm London Pride în Marea Britanie. Este o sărbătoare foarte mare în acest an, sărbătorim 51 de ani de la dezincriminarea homosexualităţii în Marea Britanie şi aşteptăm 26.000 de persoane. Sunt foarte fericit că există şi un Bucharest Pride şi este un mesaj foarte important că diversitatea ne îmbogăţeşte", a afirmat diplomatul.



UPDATE: Manifestanții sunt conduși de Emil Rengle. La marș participă și cântăreața Andreea Bălan, care a transmis în fiecare an mesaje de solidarizare cu comunitatea LGBT.




UPDATE: La acest moment s-au adunat în jur de 300 de persoane. Voluntari ai organizației Accept îi așteaptă pe manifestanți la ieșirea de la metroul din Paiața Universității și îi direcționează pe manifestanți. De asemenea, sunt distribuite stegulețe în culorile specifice comunității LGBT.








 



Marșul se va finaliza în Piața Universității, în zona esplanadei cu statui. După ce participanții la marș ajung în zona esplanadei cu statui, traficul auto va fi redeschis pe Bulevardul Regina Elisabeta. 
Emil Renge, Dragoș Bucurenci și reprezentanții ACCEPT au vorbit, vineri, despre importanța participării la marșul aflat la a 14-a ediție.

Emil Rengle,  coregraful care a câștigat ultimul sezon al emisiunii ”Românii au talent”, care a mărturisit pe canalul său de YouTube că este bisexual, a vorbit, vineri, în conferința de presă, despre importanța coming out-ului pentru sănătatea mintală, dar și desre faptul că ”Iubim diferit, pentru că Dumnezeu ne-a creat diferiți”

„Anul acesta mi-am făcut coming out-ul pe canalul de youtube. Țin legătura cu generația nouă, cu tinerii din România. Ceea ce mi-am dorit eu prin coming out a fost să fiu un exemplu pentru tinerii care trec acum prin ce am trecut eu când aveam 17 ani.  Am primit sute de mailuri de la tineri care au dorit să fie auziți, atunci când au văzut că se poate - te poți accepta pe tine însuți, poți trăi o viață frumoasă și echilibrată. Coming out-ul este important pentru sănătatea noastră. Avem o singură viață și trebuie să ne bucurăm de ea.
Vorbiți despre voi cu cei în care aveți încredere pentru că e important să vorbim despre noi. Regulile ni le creăm noi, tot noi le și schimbăm. La 17 ani mi-aș fi dorit să existe un model care să îmi spună că e în regulă să simt. Iubim diferit, pentru ca Dumnezeu ne-a creat diferiți. Libertatea înseamnă dragoste și iubire. Cred că, în țara mea, dragostea nu trebuie să mai fie un subiect tabu.”, a povestit Rengle.

Dragoș Bucurenci, consultant și trainer de comunicare, activist civic și jurnalist, povestește și el despre ce a însemnat asumarea orientării sexuale. 

„Se împlinesc 10 ani de când mi-am asumat orientarea sexuală. Nu m-am așteptat la tăcerea asurzitoare care a urmat un număr de ani, după ce mi-am făcut coming out-ul. Un alt lucru la care nu m-am așteptat este ca atât de puține persoane publice să își asume oritentarea sexuală. Noi, cei care ne-am făcut coming out-ul, avem datoria să îl facem din nou, și din nou, și din nou. Eu mi-l fac în mod repetat și în spațiul privat, și în spațiul public. Noi, cei de astăzi, avem o datorie enormă față de cei dinaintea noastră, față de cei care au suferit pedepre penale, sau chiar au plătit cu viața. Datorită lor ne bucurăm astăzi de câteva drepturi fundamentale și avem datoria să ducem lupta mai departe până când ne vom bucura de drepturi egale”, a spus Bucurenci.

Mesajul lui Florin Buhuceanu, președintele executiv ACCEPT:

„Suntem în anul în care avem un nou proiect de lege care urmează să fie depus pe tema parteneriatului civil. E un an plin de provocări pentru comunitate, dar și anul în care s-a creat o solidaritate fără precedent cu comunitatea din care facem parte. Marșul este un coming out colectiv, în condițiile în care puțini dintre noi sunt vizibili – creăm solidaritate cu acea parte a comunității care nu poate fi auzită. Bucureștenii pot participa ca susținători sau spectatori la marș.”




















3220 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Make Love with P$D Supporters NOT War (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 15:49)

    un domn [utilizator]

    Because they are widely Open
  • -17 (47 voturi)    
    Nu Dumnezeu v-a creat pe voi (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 16:27)

    Nyk1 [utilizator]

    Dar totuși vă dă o soluție ca să vă depășiți condiția. Puteți face acest lucru identificându-vă de acum înainte nu prin instinctele primare, ci prin ceea ce vă deosebește de celelalte animale.

    Haideți să ne identificăm cu toții prin rațiune și creativitate, nu prin instinctele reproductive (fie ele funcționale, fie disfuncționale - precum în cazul de față)
    • +10 (28 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 18:29)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      De-ai avea si tu un copil asa, sa te mai vad cum iti scoti camasa alba, lasa postarile ca se dau mici la dragnea in piata! Fuuuuugggiiiiii!
      • 0 (4 voturi)    
        Da ma... (Duminică, 10 iunie 2018, 19:58)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Ca si cum ai fi tu gay, nu el/ea...
        Eu unul as prefera sa am un copil sanatos, fericit si cu dorinta de a realiza ceva in viata. In rest, enjoy.
        Camasile albe sunt de cocalari!
  • -14 (38 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 16:46)

    XLXL [utilizator]

    da' oamenii normali mai sunt bagati oarecum in seama prin tara asta ...??? ca va ocupati numai de denaturati, deviationisti si tot asa ...
    • +10 (28 voturi)    
      Dar....? (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 19:28)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui XLXL

      De corupti nu zici nimic? Ah scuze, uitasem, coruptia nu e un abuz!
    • +11 (23 voturi)    
      Te-ai gandit ca aia sunt de fapt normalitatea? (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 19:32)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui XLXL

      .
    • +11 (19 voturi)    
      Ha, ha!! eu simpatizez cu ei, chiar ii respect! (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 21:44)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui XLXL

      si stii de ce??
      Pentru ca macar ei au venit pe banii lor, si nu pe banii psd, adica ai nostri !!
      Si ei nu sunt sugatori de buget, sub nici o forma!! Ha, ha!! Si ca sa vezi, statistic vorbind .. este rar de tot aproape inexistent, ca printre acesti oameni sa fie violatori, criminali, hoti ! Din contra!! Au mai multa empatie cu societatea, decat asa zisii familisti traditionalisti, care se dau mari moralisti, insa isi bat nevestele si isi schingiuesc copiii
      • -3 (7 voturi)    
        vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 23:57)

        XLXL [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

        poti sa simpatizezi cu cine crezi dumneata ca e-n regula, chiar si peste cat iti admit capacitatile proprii ... eu nu iti impartasesc convingerile si atat. societatea nu va functiona pe deplin cu atatea calcari pe langa tocmai normele care-au adus-o asa cum e azi ... daca asta e progres, eu nu il consider deloc asa. relatiile sociale sunt profund modificate, consecintele sunt imprevizibile, iar rezultatele va vor incanta cat de curand ... modificand valorile societatii, modifici intregul mers al sau ... si ajungi la o alta societate ... iar cei care nu vor sa traiasca in aceasta noua societate cum fac ...???
        • +1 (1 vot)    
          mda... despre valorile unei societati (Luni, 11 iunie 2018, 14:03)

          Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui XLXL

          ..normale, dezvoltate, am putea avea multe de vorbit!!
          Noroc ca eu am fost crescuta de niste parinti, super, care chiar daca nu aveau multe, multe scoli, erau cititi, cu un simt al dreptatii si echilibrului remarcabile. Si au respectat mereu adevaratele valori. Nu cele religioase, ci valorile universale, care au dus cu adevarat la evolutia societatii umane( la unii)
  • -11 (35 voturi)    
    "Iubim diferit" (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 17:47)

    Irina25 [utilizator]

    Ce legatura are iubirea cu anusul?!
  • -9 (35 voturi)    
    Iubiti diferit? (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 19:21)

    Rares1 [utilizator]

    Aia nu e iubire, ci o pofta trupeasca maladiva, care domina intregul registru rational, aducandu-l in situatia de a emite judecati irationale.
  • -11 (35 voturi)    
    "Iubim diferit"?! Pardon! Iubiti nefunctional! (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 19:36)

    cenzuratul [utilizator]

    Si sa ma intelegeti bine, nu e o critica exclusiva a homosexualitatii, nu sunteti singurii cu un comportament ce nu sustine viata speciei, mai sunt si zoofili, necrofili, obiectofili.
    • +1 (7 voturi)    
      CPF v-a spalat pe creier (Duminică, 10 iunie 2018, 9:47)

      sanex [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      nu exista nici o legatura intre zoofili, necrofili si homosexuali, e o imbecilitate veche repetata cu nesat de homofobii ignoranti.
  • -8 (30 voturi)    
    A iubi (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 19:46)

    ber [utilizator]

    A iubi este altceva decat ce crede coregraful!
  • -10 (36 voturi)    
    Diversitate nu inseamna doar gay... (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 20:12)

    Glorfindel [utilizator]

    Daca tot este un mars al diversitatii... pe cand se vor dezincrimina incestul, necrofilia sau zoofilia?
    • +2 (6 voturi)    
      Tampenie tipic habotnica (Duminică, 10 iunie 2018, 9:46)

      sanex [utilizator] i-a raspuns lui Glorfindel

      homosexualii sunt oameni normali, nu sunt necrofili sau zoofili.
  • -11 (21 voturi)    
    cu deosebit respect ptr ambasadorul uk (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 22:31)

    Coco Whistle [utilizator]

    am doar 2 intrebari simple: sa ne explice cum e cu acel 10% vs 90% si cum e sa vinzi pielea ursului din padure 2. tezaurul a fost garantat de tara domniei sale si ca orice asigurare vrem sa stim cum evalueaza si face plata ptr tezaurul poposit la rusi.
    • +2 (4 voturi)    
      Pentru ca (Duminică, 10 iunie 2018, 2:33)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Pentru ca ai pierdut războiul! De aia! Pierzi și plătești! Credeai ca 23 August te scapă de plata?
  • -8 (24 voturi)    
    OK am inteles.. Dar de ce "pride"? (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 22:37)

    Alex735 [utilizator]

    Mandrii de orientarea sexuala?
    • +1 (5 voturi)    
      De ce? (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 23:51)

      stop_coruptia [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Pentru ca prostul nu e prost destul daca nu e si fudul...
    • -1 (3 voturi)    
      Ha (Duminică, 10 iunie 2018, 2:31)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Pentru ca Gramatica. Mai mergi la școala
  • 0 (10 voturi)    
    Dezgustator (Duminică, 10 iunie 2018, 11:12)

    wintershadow [utilizator]

    Un afront adus decentei si bunului simt aceasta parada. Cine are interesul in organizarea ei?

    Chiar nu au un pic de minte sa realizeze ca prin astfel de evenimente aduc un mare deserviciu chiar comunitatii pe care o sustin?
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar ţin morţiş să enerveze lumea (Marţi, 12 iunie 2018, 0:24)

    gotcan [utilizator]

    cu pancarta anarhisto-extremistă care ridiculizează Marea Unire în Anul Centenarului? Presupun că Asociaţia Accept este este de acord cu mesajul acesteia dacă nu a luat nicio poziţie în această privinţă. Iar pe urmă se mică că de ce CPF. Tot este bine, îşi dau arama pe faţă.