Nicușor Dan: Includerea Roșiei Montane în lista patrimoniului universal nu are nicio legatură cu dosarul de arbitraj / Dosarul vizează fapte trecute 

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 iunie 2018, 11:09 Actualitate | Esenţial


Nicusor Dan
Foto: Hotnews
Nicușor Dan consideră că ”includerea Roșiei Montane în lista patrimoniului universal nu are nicio legatura cu dosarul de arbitraj”, așa cum a motivat Guvernul României, ”deoarece dosarul vizează fapte trecute (până la inițierea litigiului), nu viitoare”. ”Este doar un pretext al politicienilor care au susținut frenetic proiectul minier (oare de ce?) și care încă visează la realizarea lui”, acuză Dan, invitând oamenii să semneze petiția adresată UNESCO pentru includerea Roșiei Montane în lista patrimoniului universal, inițiată de Declic. 

Explicațiile lui Nicușor Dan au fost postate pe pagina sa de Facebook:

Vă invit să semnați petiția adresată UNESCO pentru includerea Roșiei Montane în lista patrimoniului universal, inițiată de Declic.
Pe scurt, situatia juridica este urmatoarea: in ciuda complicității autorităților centrale și locale (de exemplu, Consiliul Local Roșia Montană a aprobat patru PUG-uri, unul după altul, toate anulate de instanțe), Gold Corporation nu a reușit să întocmească un proiect care să obțină Acordul de mediu din partea Agenției pentru Protecția Mediului. Acum se plânge la Curtea Internațională de Arbitraj că e vina statului român, care nu le-a dat Acordul de mediu.
Includerea Roșiei Montane în lista patrimoniului universal nu are nicio legatură cu dosarul de arbitraj, așa cum vor unii să acrediteze ideea, deoarece dosarul vizează fapte trecute (până la inițierea litigiului), nu viitoare. Este doar un pretext al politicienilor care au susținut frenetic proiectul minier (oare de ce?) și care încă visează la realizarea lui.

Ei au înțeles că includerea Roșiei Montane in lista UNESCO ar opri definitiv acest proiect. Interesele politicienilor sunt tot mai diferite de cele ale românilor.

Guvernul Dăncilă a stopat procedura de includere a localității Roșia Montană în patrimoniul UNESCO, motivând că România este în plin proces cu de arbitraj cu Gabriel Resources, acționarul majoritar Roșia Montană Gold Corporation, care cere despăgubiri de 4,4 miliarde de dolari pentru blocarea proiectului aurifer.




















764 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Benny si LN Draqnea (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 11:19)

    un domn [utilizator]

    Au batut palma pentru Rosia Montana
  • -2 (8 voturi)    
    dimpotriva, arata intentia Romaniei! (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 11:30)

    may_kasahara [utilizator]

    listarea in Unesco dupa ce procesul de arbitraj a inceput arata ca statul - ca intreg - nu avea de gand niciodata sa acorde permisele catre Gabriel Resources. exploatarea acelui loc este esenta si obiectul arbitrajului. faptul ca statul pune acel loc intr-un borcan, este un super motiv pentru ca Romania sa piarda procesul. intrebati avocatii statului. aceste pareri de pe facebook nu au absolut nicio valoare.
    • +3 (3 voturi)    
      Benny este la Brutarie (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 12:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui may_kasahara

      Arbitrajul nu are cum sa dea cashtig de cauza unui excroc ce,care a mituit politicieni din Romania
    • +3 (3 voturi)    
      CARE "statul"? (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 12:12)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui may_kasahara

      "Statul" lui Vacaroiu (pe vremea cand s-a initiat toata cacealmaua)?
      "Statul" lui Ciorbea (pe vremea cand s-au dat primele avize) FENTAND legea?
      "Statul" lui Radu Vasile (pe vremea cand s-a facut primul acord de asociere - si cand a-a MINTIT pentru ca o firma obscura sa fie listata la Bursa?
      "Statul" lui Nastase - pe vremea cand au fost transportate cantitati mari de aur afara din tzara si au inceput primele exproprieri, INCALVAND legea?
      "Statul" lui Base - Boc, pe vremea cand Base aparea la TV spunand ca se va face exploatarea - iar actiunile la bursa ale firmei cresteau navalnic, adica se manipula COPIOS pe bursa? >:
      "Statul" lui Pontache, care a infiintat SPECIAL un minister (al lui Sova!) NUMAI ca sa gaseasca portite legale ca sa dea drumul la exploatare?
      "Statul" lui Ciolos - care a fost PRIMUL ce a tinut cont de valoarea de patrimonui a Rosiei Montane?
      "Statul" lui Dracnea? - ca mi-e si lene sa mai enumar cati prim-ministri a avut?
      CARE "statul nu avea de gand niciodata sa acorde permisele catre Gabriel"? >:
      • 0 (0 voturi)    
        Statul în care (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 15:59)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        a fost prim-ministru domnul DACIAN CIOLOȘ a fost SINGURUL care a LUAT MĂSURI CONCRETE pentru ca patrimoniul de la Roșia Montana să intre în patrimoniul UNESCO... Amintiți-vă de domnul Vlad Alexandrescu care a decis acest lucru imediat ce a venit în fruntea Ministerului Culturii și de doamna Corina Șuteu care i-a urmat... Ar fi bine să subliniați acest lucru... Căci nu sunt mulți cei care citesc un comentariu până la capăt.
      • 0 (0 voturi)    
        statul e unul singur, nu numele conteaza in proces (Luni, 11 iunie 2018, 10:25)

        may_kasahara [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        doamna Nedelcu, cred ca ICSID nu se uita cine si cat a stat pe la guvernare in Romania. contractul nu a putut fi anulat in toti anii asta. incercati sa vedeti lucrurile ca un avocat, adica strict in sensul in care Gabriel se duce cu contractul de asociere si cu lista de lucruri la care statul nu a raspuns nimic. daca doua persoane fac un contract cu privire la folosirea comuna a unui bun (va rog, nu cautati detalii de asemanari si deosebiri in acest exemplu), cum credeti ca va fi daca una din parti ia bunul respectiv si il inchide intr-un safe? fara sa dea acces si celeilalte parti, desigur. dar cel mai bine puteti afla cu certitudine cum stau lucrurile daca ii contactati pe cei de la Leaua si Asociatii, reprezentantii Romaniei in acest proces.
  • +3 (3 voturi)    
    O noua incercare !!! (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 12:20)

    Isobar [utilizator]

    Aceasta banda de infractori au epuizat prin promisiunile electorale facute toate resursele bancare incat nu a mai ramas nimic de furat.
    Prin eminentii strategi de tip Valcov se cauta si se dezgroapa noi metode mafiote de a face bani.
    Vanzarea tarii (a resurselor ei)- Rosia Montana, devalizarea banilor contribuabilor Pilonul 2 de Pensii si altele,sunt sursele cale mai promitatoare.
    Demascarea si pedepsirea acestor fapte este o sarcina primordiala a opozitiei !!!.