Sentința în dosarul lui Liviu Dragnea, amânată pentru 21 iunie

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 8 iunie 2018, 15:06 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Facebook
Sentința în dosarul angajărilor fictive în care este inculpat Liviu Dragnea a fost amânată de magistrații Curții Supreme până pe 21 iunie. 

La ultimul termen, procurorii au cerut închisoare cu executare pentru toţi inculpaţii din dosar. În cazul lui Liviu Dragnea, DNA a solicitat până la 7 ani şi 6 luni de detenţie, dar şi anularea suspendării pedepsei din dosarul Referendumului.

În ceea ce o priveşte pe fosta soţie a lui Liviu Dragnea, procurorii au renunţat la acuzaţii, întrucât aceasta a achitat prejudiciul.

Potrivit procurorilor, "în perioada iulie 2006 - decembrie 2012, Dragnea Nicolae Liviu, în calitate de preşedinte al Consiliului Judeţean Teleorman, respectiv de preşedinte al organizaţiei judeţene a unui partid politic, cu intenţie, a determinat-o pe inculpata Alesu Floarea, la acea vreme director executiv al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Teleorman să îşi încalce atribuţiile de serviciu prin menţinerea în funcţie şi implicit plata drepturilor salariale pentru două angajate ale aceleiaşi instituţii. În realitate cele două persoane şi-au desfăşurat activitatea la sediul organizaţiei judeţene Teleorman a partidului politic al cărui preşedinte era suspectul Dragnea Nicolae Liviu, aspect cunoscut de acesta din urmă".

Astfel, precizează DNA, persoanele angajate formal au primit în total suma de 108.612 lei, sumă cu care Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Teleorman s-a constituit parte civilă în procesul penal. Şi fosta soţie a liderului PSD este judecată în această cauză.

În ceea ce o priveşte pe Bombonica Prodana, procurorii spun că “în perioadele 3 martie - 1 august 2008 şi 3 iulie 2009 – 1 august 2010, în calitate de coordonator al Complexului de servicii destinate copilului şi familiei şi în calitate de şef Serviciu secretariat din cadrul DGASPC Teleorman, prin încălcarea cu ştiinţă atribuţiilor de serviciu, deşi a cunoscut faptul că două subordonate, încadrate în funcţia de referent la instituţiile pe care le conducea, nu s-au prezentat la serviciu şi nu au respectat prevederile contractului individual de muncă şi fişa postului, nu a întreprins niciun demers de sancţionare a persoanelor respective”.

















9962 vizualizari

  • +74 (76 voturi)    
    Scapa, alunecosul (Vineri, 8 iunie 2018, 15:11)

    MinDepous [utilizator]

    Scapa, il fac scapat ai lui, nu s-a intins caracatita aia degeaba in tot aparatul de stat... argintul viu, huo...
    • +46 (48 voturi)    
      Se va amana pana la prescriere, (Vineri, 8 iunie 2018, 15:31)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      fiindca in Romania legile sunt scrise de ticalosi pentru ticalosi.
      • +7 (7 voturi)    
        sau.. vor sa cumuleze anii de inchisoare (Vineri, 8 iunie 2018, 21:42)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        cu cei cuveniti dupa ilegalitatile flagrante de la mitingul de maine!!
        Poate i se dubleaza anii de inchisoare cuveniti !! Sa putrezaesca in ocna acesti pucisti nemernici
    • +39 (45 voturi)    
      justitia e de rahat ... (Vineri, 8 iunie 2018, 15:32)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      justitia e de rahat ... e la fel de corupta ca si clasa politica.

      Degeaba lucreaza DNA si parchetele, judecatorii sunt cei care ii fac scapati pe infractori.
      • +16 (16 voturi)    
        Mda, cam rusine (Vineri, 8 iunie 2018, 16:13)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        au inghetat sute de mii de oameni in strazi ca ei sa fie independenti si sa isi poata face treaba si justitia sa functioneze cu adevarat. Atat si nimic mai mult.

        Si ei ..., in definitiv e un dosar pe o gainarie nesimtita, nu e un dosar complex de crima organizata transnationala cu evaziuni, spalari de bani si altele
      • +13 (13 voturi)    
        Judecători șpăgari! (Vineri, 8 iunie 2018, 16:50)

        alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Haideți cu legea linșajului!
        Trebuie să restabilim echilibrul!
    • +17 (17 voturi)    
      Mustache era foarte suparat azi (Vineri, 8 iunie 2018, 16:36)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Probabil seful curtii, care este un P$D-ist fervent, i-a promis pentru azi achitarea, de aia a organizat Dragnea si mitingul, sa-si faca intrarea cu candidatura la prezidentiale, dar n-a reusit sa-i mituiasca pe ceilalti doi judecatori. Asa ca, mitingul cam degeaba, bani negri cheltuiti de pomana.
    • +7 (7 voturi)    
      Rusine, ICCJ! (Vineri, 8 iunie 2018, 20:18)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      A zecea tzaspea suta mia amanare! Absolut jenant!
  • +64 (66 voturi)    
    haha (Vineri, 8 iunie 2018, 15:12)

    Tibi. [utilizator]

    doar nu credeati ca nu mai au nevoie de timp de "gandire".. asteapta si ei sa dea verdictul in functie de cati oameni scoate psd-ul in strada maine si ce modificari mai reusesc sa faca la codul penal..

    desi pe undeva mi-era ca i-ar fi dat direct de azi achitarea - doar e completul care l-a achitat pe tariceanu - ca sa le dea motive oamenilor alor de maine sa se bucure si ei ca au invins justitia din tara asta.. ce inseamna un mizilic de 100.000 lei din bani publici, ca doar nu au fost furati de la cineva din casa
  • +28 (34 voturi)    
    Da, istoria in oglinda! (Vineri, 8 iunie 2018, 15:17)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    In 1922 Mussolini a organizat « Marsul camasilor negre » asupra Romei si a devenit imediat Dictatorul Italiei.
    • +2 (2 voturi)    
      Nuu, o mineriada mai cu bugetari (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 10:28)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      cati membri de partide are PSD, cum justifica banii, cum justifica ca au oferit transport celor ne mebri PSD, haideti ca ii prindem...este ceva ilegal in povestea asta trebuie numai incadrat.
  • +31 (33 voturi)    
    amanat (Vineri, 8 iunie 2018, 15:20)

    zigot [utilizator]

    sau anulat?
    indiferent de sentinta, ROMANII stiu cine NU este
    dragnea, oricat insista el ca este.
    judecatori, sunteti platiti prea bine ca sa va umiliti!
    (sper ca sentintele inalte se dau datorita cunoasterii de
    sine si a respectului propriu)
    • +1 (1 vot)    
      Astia, care sunt aserviti puterii, nu mai au (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 10:30)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      rusine de mult! Trebuia lustratie in justitie imediat dupa 1989! Nu ne-a ajutat nimeni cu o expertiza ceva, din statele democratice, i-a durut fix in pix, si singuri, fata de raul care ne-a otravit societatea nu ne-am descurcat ca sa anticipam ce trebuia facut!
  • +40 (42 voturi)    
    Haideti domnilor judecatori (Vineri, 8 iunie 2018, 15:22)

    Ord [utilizator]

    ce este asa greu? Spuneti: Este nevinovat, ba mai trebuie si despagubit iar procurorii anchetati si eventual inchisi.
  • +25 (27 voturi)    
    Ar mai avea timp sa renunte si sa amane mitingul ! (Vineri, 8 iunie 2018, 15:23)

    Susufler0 [utilizator]

    Dar stai asa ca doar nu cheltuiesc banii lor !
  • +29 (33 voturi)    
    vor sa vada... (Vineri, 8 iunie 2018, 15:26)

    liviu_ [utilizator]

    si judecatorii cm decurg legile justitiei, ce zice UE etc...
    in functie de asta dau sentinta... nu cumva sa se puna rau cu cine castiga...

    astia nu-s judecatori... sunt niste pisici speriate!
    • +11 (11 voturi)    
      pisici? (Vineri, 8 iunie 2018, 16:10)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sobolani.
  • +31 (33 voturi)    
    ... (Vineri, 8 iunie 2018, 15:28)

    ursu_rebegea [utilizator]

    Inca nu au gasit solutia sa-l scoata curat?
    • +9 (9 voturi)    
      ! (Vineri, 8 iunie 2018, 16:26)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui ursu_rebegea

      Pai au votat ieri solutiile, doar ca trebuie sa apara in monitorul oficial :)
  • +33 (35 voturi)    
    Au dat-o la pace (Vineri, 8 iunie 2018, 15:34)

    JHolden [utilizator]

    E clar, procurorii, judecatorii, toti... vine vacanta ... individul asta care-a furat din banii copiilor va fi achitat prin lipsa de probe sau prescriere de fapte. Desi la inceputurile procesului, probele erau extrem de graitoare.
  • +31 (35 voturi)    
    Justita (Vineri, 8 iunie 2018, 15:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cea dintai aparatoare a hotilor, stalp al statului mafiot. Romania e cloaca hotilor aparati de judecatoriii corupti si ticalosi si de CCR - o adunatura de turnatori, securisti si complici la crime si jaf
    • +1 (1 vot)    
      Pai, daca ii da Muona afara din magistratura (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 10:36)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ei de ce se apuca, dupa (sau "dupe") ce au tocit atata ca papagalii codurile alea care nu se aplica? Mie la Curtea de Apel Bucuresti in contencios nu mi-au suspendat procesul pe motiv de urmarire penala fata de partea adversa (reprezentanta de firma unui fost cica mare ministru) fiindca nu ar fi inceput, desi aveam adresa de la parchet cu abuzul in serviciu al institutiei respective. Presedintele completului nu cunostea noul cod de procedura penala si bine a facut ca tot se schimba tot timpul. Problema e ca, fara sa ne dam seama, am ajuns iobagii infractorilor.
  • +39 (43 voturi)    
    amanat??? (Vineri, 8 iunie 2018, 15:49)

    karula [utilizator]

    Rusine! Ca doar nu au ce sa mai studieze.
    Asteapta modificarile legilor. Astia - s cei ce accepta sefi ca Ciordache, PLM, Nicolicea, Veorica, Soferul Nicolae si alti analfabeti doar doar isi depasesc si ei propria incompetenta. Jenant, judecatorilor!
  • +13 (13 voturi)    
    Incredibil (Vineri, 8 iunie 2018, 15:57)

    tarabost [utilizator]

    asteptati ca sentinta sa fie data de strada?
    Achitati sau condamnati - e aceea sunteti judecatori platiti din greu si inamovibili. Cu alte cuvinte, indepliniti-va obligatiile de serviciu sau demisionati, pensionati-va, trasferati-va, plecati din tara!
  • +11 (11 voturi)    
    linsatii pe judecatori (Vineri, 8 iunie 2018, 16:03)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu vor sa semneze ca il disculpa...ies la pensie pina pe 21..
  • +15 (15 voturi)    
    Bataie de joc ! (Vineri, 8 iunie 2018, 16:07)

    blackarrow [utilizator]

    Acesti magistrati nu au respect de sine , cum e posibil sa tot amane in halul asta , de parca ar fi procesul maimutelor , sau procesul secolului, cand de fapt lucrurile sunt foarte clare si sentinta ar trebui sa fie la fel de clara .
    Evident ca vor sa-l faca scapat si nu stiu cum s-o dea , e oare posibil sa ai probe clare, recunoscute si judecatorii sa-l achite totusi ?! De ce au mai recunoscut administrarea probelor ?! E posibil in Rumunija , sigur ca da...
  • +15 (15 voturi)    
    E clar (Vineri, 8 iunie 2018, 16:30)

    Deceneu12 [utilizator]

    S-au aranjat iar lucrurile, macar e bine ca de azi avem zbor direct pana in Canada...
  • +15 (15 voturi)    
    adio (Vineri, 8 iunie 2018, 16:35)

    esc [utilizator]

    cine nu a priceput inca,justitia a fost furata de guvernanti de stat,fac ce vor ei,politicieni nu mai pot fi anchetati,luativa valiza si adio democratia a luat sfirsit
    • +1 (1 vot)    
      Am priceput (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 10:38)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui esc

      astept sa se intoarca roata istoriei si sa ii mai striveasca si pe nemernici nu numai pe oamenii cinstiti.
  • +14 (14 voturi)    
    InaltCaCaciosiiinJustitiei au primit ordin (Vineri, 8 iunie 2018, 17:48)

    revo [utilizator]

    sa nu dea vreo sentinta azi, ca sa nu-i scape PSD-ului situatia de sub control, maine.
  • +7 (7 voturi)    
    cauza grea (Vineri, 8 iunie 2018, 18:58)

    costelm [utilizator]

    mai are timp don livache sa mai traga niste sfori pana atunci
    mai organizeaza vreo doua mitinguri
    si se rezolva
    palpitanta tarisoara