Procurorul care l-a trimis în judecată pe Victor Ponta în dosarul Turceni - Rovinari pleacă din DNA. Fostul premier vrea să-l dea în judecată

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 8 iunie 2018, 9:36 Actualitate | Esenţial


Victor Ponta
Foto: Agerpres
Procurorul care l-a trimis în judecată pe Victor Ponta în dosarul Turceni - Rovinari, Jean Uncheşelu, pleacă din DNA, transferul său la parchetul de pe lângă tribunalul Dolj aflându-se pe ordinea de zi a şedinţei Secţiei pentru procurori a CSM din data de 12 iunie, scrie news.ro.

"Nota Direcţiei resurse umane şi organizare privind cererea formulată de domnul procuror UNCHEŞELU JEAN-NICOLAE de încetare a activităţii la Direcţia Naţională Anticorupţie şi continuare a activităţii la Parchetul de pe lângă Tribunalul Dolj sau Parchetul de pe lângă Judecătoria Craiova. 3", este punctul înscris pe ordinea de zi a şedinţei.

Ponta a anunţat în urmă cu două zile că îl va da în judecată pe Uncheşelu, cel care l-a trimis în judecată alături de Dan Şova în dosarul Turceni-Rovinari pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată, spălare de bani şi complicitate la evaziune fiscală, dosar în care fostul premier a fost achitatîn primă instanţă la ICCJ.

„Cei trei ani din viaţă nu mi-i dă nimeni. Absolut toată lumea – şi adversarii mei politici, şi cei care mă plac, şi cei care nu mă plac – au ştiut de la început că acela a fost un fake – n-a fost un dosar adevărat. A fost o înscenare”, a susţinut Victor Ponta.

Ponta şi-a exprimat revolta că procurorul Jean Uncheşelu continuă să aibă o poziţie privilegiată în DNA. Întrebat la ce reacţie se gândeşte faţă de Jean Uncheşelu, Victor Ponta a declarat: „Nu vreau răzbunare. Nu cred în răzbunare. Dar cred în altceva – şi am vorbit cu ceilalţi aşa-zişi inculpaţi, achitaţi ca şi mine (că am avut timp să stăm acolo destul): pentru acest dosar (care de la început era un fake), Uncheşelu a cheltuit aproape 1 milion de euro din banii statului (...). Şi am zis să adunăm toate chestiile astea şi nu vrem să dăm în judecată DNA-ul, că nu vreau să iau bani de la statul român. Eu vreau să luăm banii de la Uncheşelu, de la el. (...) Îl vom da în judecată în civil, vom plăti taxe de timbru şi vom calcula toţi banii pe care i-a cheltuit şi statul român şi pe care i-am pierdut şi noi".

Fostul premier Victor Ponta şi fostul senator Dan Şova au fost achitaţi, în 10 mai, de magistraţii instanţei supreme în dosarul "Turceni - Rovinari", în care au fost judecaţi pentru fapte de corupţie, în legătură cu încheierea unor contracte de consultanţă. Decizia instanţei nu este definitivă.



















5295 vizualizari

  • +6 (18 voturi)    
    incet incat... (Vineri, 8 iunie 2018, 10:01)

    liviu_ [utilizator]

    toti cei ce se iau de putere sunt pusi la zic...
    multumim natiune...
    in comunism macar nu te puteai atunce de cativa oameni...
    acum nu o sa se poata atinge procuratura de aproae nici un infractor!
    • +7 (17 voturi)    
      Arestarea judecatorilor corupti (Vineri, 8 iunie 2018, 11:17)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Datorita judecatorilor corupti, aflati in solda mafiei, infractorii nu doar ca sunt achitati, dar ii pot acuza pe procurori ca au comis abuzuri.
      Se impune arestarea judecatorilor corupti, aflati in slujba mafiei psd si alde, de la CCR, ICCJ, CSM, Curtile de Apel si de la Judecatorii.
      Se impune arestarea intregului grup infractional organizat psd si alde, inainte de a pune mina integral pe justitie, inainte de a pune mina integral pe tara, pentru ca, mai tirziu, nu se va mai putea face nimic.
      Se impune demiterea guvernului mafiei si dizolvarea parlamentului borfasilor.
      • +1 (1 vot)    
        problema (Vineri, 8 iunie 2018, 13:04)

        Emancipatorul [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        este ca trebuie sa demonstrezi in instanta coruptia judecatorilor?
      • -1 (5 voturi)    
        simplu (Vineri, 8 iunie 2018, 13:19)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        batzi campii.
        daca citeste vreun grad mai mare, te scoate de pe lista postacilor de serviciu...
        zau. bati campii rau de tot ! :-)
  • -10 (24 voturi)    
    procurorul e independent! (Vineri, 8 iunie 2018, 10:03)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    deci, face ce vrea, cand vrea si cu cine vrea! Care-i problema?
  • -16 (26 voturi)    
    corabia se scufundă (Vineri, 8 iunie 2018, 10:12)

    Mazeta [utilizator]

    Pe punte a rămas doar căpitana și fanfara din presă. Ăia mici și negri încearcă să scape.
  • +14 (26 voturi)    
    a prins soarecele (Vineri, 8 iunie 2018, 10:22)

    gopo2016 [utilizator]

    curaj, ca de altfel dupa el toti hoti astia au sa dea procurori in judecata, bine ati venit in statul paralel al hotilor de la conducere, de astia nu mai scapi decit cu un glont in ceafa, ca altfel ramin si cu bani de furat si te mai dau si in judecata sa iti ia din bani
  • -4 (12 voturi)    
    tardiv (Vineri, 8 iunie 2018, 11:33)

    nash pandelica [utilizator]

    uncheselu, portocala, lucica, si alti zbarcitori din dna trebuiau curatzatzi din timp, inainte sa se'mputa si sa lase pete nasoale pe dna.
    dar, de, solidaritate in prostie, kotrutza cu baietii care decapau, sa ajunga un' trebuie, judecatoii, unii, in frunte cu livia de la iccj, si ei solidari, iar peste ei, baietii lui coldea, cu indicatiile... obligatorii.
    iar p'acilea plevusca, tablagii cu minusuri de seviciu. :-)

    conform zicalei, pestele de la coada se curatza, de la cap se'mpute... acum, e imputit gata, curatatu' nu prea mai ajuta... la vanzare. doar la sanatatea justitiei.
  • +6 (10 voturi)    
    PERFECT (Vineri, 8 iunie 2018, 12:05)

    dincannes [utilizator]

    Daca acest procuror nu si-a fecut corect datoria, trebuie sa plateasca !
    • +2 (6 voturi)    
      ! (Vineri, 8 iunie 2018, 12:48)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Sa plateasca pentru ca n-a reusit sa adune destule dovezi, sau pentru ca judecatorul i-a scapat basma curata, desi exista dovezi? Cine ii crede sfinti pe spionii astia rusi din psd, e cel mai mare idiot din galaxie!
  • 0 (4 voturi)    
    deja se vad efectele deciziei CCR (Vineri, 8 iunie 2018, 12:25)

    VaseaV [utilizator]

    Mesajul transmis este simplu, nu avem treaba cu DNA ca ne sar ambasadele in cap, ii luam unul cate unul si ii belim ... divide et impera !
  • +3 (3 voturi)    
    Costul verdictului (Vineri, 8 iunie 2018, 12:32)

    Coco Whistle [utilizator]

    Dar noua cine ne da inapoi 29 de ani si se continua inca... + devalizarea tarii asta fiind un exemplu minor: https://www.hotnews.ro/stiri-politic-21139589-victor-ponta-despre-ancheta-dna-privind-stergerea-datoriei-rompetrol-data-asta-miza-nu-sunt-faptul-cea-cea-mai-mare-companie-privata-din-china-vrut-cumpere-kazmunaygas-iar-securitatea-nu-vrea-faca-tar.htm
  • +2 (2 voturi)    
    Nu vreau să iau bani de la statul român (Vineri, 8 iunie 2018, 13:52)

    ruskimushki [utilizator]

    s-a vazut asta in maretele sale realizari.
  • +2 (2 voturi)    
    din cate am vazut (Vineri, 8 iunie 2018, 15:07)

    zigot [utilizator]

    si auzit la tv si in presa; acest sova nu poate fi crezut
    nici in biserica;
    aduceti-va aminte cand promitea executarea autostrazii
    comarnic- brasov si cati ani au trecut de atunci;
    intre timp au fost multi alti ministrii ai transporturilor,
    unul mai "bun" ca altul, dar nici unul nu s-a apropiat de
    S O V A
    este unic si de tinut minte