Ambasadorul Rusiei, Valery Kuzmin, anunță vizita la București „după mulți ani” a unei delegații a grupului de prietenie din Duma de Stat: Un pas modest către reluarea discuţiilor politice

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 7 iunie 2018, 21:03 Actualitate | Esenţial


Ambasadorul rus Valeri Kuzmin
Foto: Facebook - Ambasada Rusiei in Romania
Ambasadorul Rusiei la Bucureşti, Valery Kuzmin, a anunțat joi că „după mulți ani” o delegație parlamentară a grupului de prietenie din Duma de Stat va vizita România, la invitația grupului de prietenie din Parlamentul de la București.

"În curând va avea loc prima vizită, după mulţi ani, a unei delegaţii parlamentare a grupului de prietenie din Duma de stat (...) la invitaţia grupului parlamentar de prietenie cu Federaţia Rusă", a spus Kuzmin, citat de Agerpres.

El a afirmat că speră că această vizită "va fi un pas modest, dar de însemnătate, către reluarea discuţiilor politice".

În opinia sa, relaţiile dintre Rusia şi România au trecut prin tot felul de "probleme, obstacole şi complicaţii" însă "în general sunt pozitive".

Ambasadorul rus a vorbit despre nevoia reluării unui dialog politic "substanţial" București-Moscova în contextul prezenţei militare americane în vecinătatea Rusiei şi despre modul în care țara sa percepe acest fapt.

"Pentru a înţelege mai bine noţiunea de 'linii roşii' trebuie să reluăm un dialog politic substanţial, cu sens. Până în prezent nu am reuşit asta. Dar nu ne pierdem speranţa", a spus Kuzmin.

"Vedem că există o diferenţă drastică de percepţii - percepţia guvernului, adică în mare, a liderilor politici români şi percepţia noastră, deoarece securitatea naţională a Rusiei nu poate fi văzută în afara stabilităţii globale şi sub nicio formă nu putem fi condamnaţi că ne consolidăm potenţialul de apărare pe teritoriul naţional", a continuat el.

Ce spune Kuzmin despre scutul american antirachetă

"Au pretins şi ne-au asigurat că nu sunt împotriva Rusiei. Au spus că sunt împotriva Iranului, împotriva Coreii de Nord, dar nu împotriva Rusiei. Am spus că nu putem ignora asemenea desfăşurări ale unor asemenea sisteme la graniţele noastre, lucru care ar strica echilibrul global de securitate. Fie că ne place sau nu, de la dezastrele nucleare de la Hiroshima şi Nagasaki (...) tot sistemul stabilităţii internaţionale s-a bazat pe principiul parităţii, în ceea ce priveşte descurajarea nucleară. Crearea unui sistem global antirachetă ar strica un asemenea echilibru".

"Singura soluţie, care a fost repetată de preşedintele nostru azi, este să ne aşezăm la masa discuţiilor şi nu să vorbim dintr-o poziţie de forţă sau cu scopul de a descuraja, ci pur şi simplu să stăm împreună şi să încercăm să concepem un aranjament global nou, modern".



















2369 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    vai ce coincidenta... (Joi, 7 iunie 2018, 21:35)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    dupa vizita lui dorneanu si decizia politica a ccr de astazi.
  • -6 (10 voturi)    
    Domnule Kuzmin (Joi, 7 iunie 2018, 21:36)

    Nyk1 [utilizator]

    Să știți că românii de rând chiar își doresc relații bune cu Rusia, cu toate că acest lucru nu este actualmente „la modă”.

    Cred că cel mai bun mod în care românii pot descoperi ospitalitatea poporului rus este prin concedii efectuate în stațiunile și orașele istorice ale Fed. Ruse. Moscova, St. Petersburg pentru cultură - iar Soci și Krasnaya Polyana pentru mare și distracție. La care s-ar putea adăuga și Yalta, dacă relațiile s-ar îmbunătăți până la punctul în care am recunoaște Crimeea ca parte integrantă a Fed. Ruse.

    De aceea, vă rog să faceți demersuri pentru scoaterea vizelor pentru cetățenii români insteresați de Rusia, și în ideea că aceste demersuri să fie oglindite și de autoritățile românești vizavi de turiștii ruși.
    • +8 (10 voturi)    
      Mai (Vineri, 8 iunie 2018, 3:24)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Tu 100% esti pensionar comunist, dar iti vine si tie randul, natura o sa isi faca datoria. Sper sa te duci impacat ca i-ai condamnat si pe cei tineri la o viata de rahat. Dar nu cred.
  • +7 (7 voturi)    
    AHAAAAAAAA! (Joi, 7 iunie 2018, 21:41)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci d-aia a fost prietenu' Dorneanu in patria mama... a transmis unda verde stapanilor sa-si ia taramul inapoi pentru a face sa devina realitate visul sovietic al unui comunist insetat de putere si al unui infractor gata sa scufunde o tara ca sa scape de putere. Voi decideti care e care.

    Normal ca "dupa multi ani" ca pana acum unii fie s-au distantat fie au dat aparente ca nu vor sa aiba treaba cu Rusia. Dar ei ne confirma ca relatiile sunt acum "în general sunt pozitive".

    Tare mult as vrea sa vad un audit in caietele PSD-ului. Sa vedem daca au finante si sponsorizari de la cracanat. Deja acum treaba se face pe fata.

    Bonus pentru cine a uitat:

    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-21678851-protocoale-colaborare-vrea-rusia-romania-stadiu-sunt-mae-analiza-oportunitate.htm#self

    Traiasca Mele! Traiasca Dorneanu!


    Disclaimer:

    Celor nostalgici fata de comunism, daca pregatiti servetelele, pentru ca veti plange de fericire odata cu readucerea vremurilor bune in tara, aduceti-va aminte: macar atunci se producea si se construia. Se vad rezultatele: fabrici, uzine, metrou, infrastructura, cladiri care au rezistat cum au putut (desi nu au fost intretinute deloc).

    Dar iata ce fac noii stapani: darapanaturi, stare dezastruoasa, paragina si coruptie. O sa vedeti ca ceea ce asteptati voi nu se va intampla si rezultatul va fi acelasi lucru pe care PSD il vinde de ani buni: gogosi!
  • +9 (9 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Joi, 7 iunie 2018, 21:54)

    DT34 [utilizator]

    KGB-ul intra pe fatza in Romania, dupa ce dobitocul ala de jurist a fost la Moscova.
    PSD ne duce incet dar sigur spre tovarasii de la est.
    Noapte buna!
  • +15 (15 voturi)    
    ! (Joi, 7 iunie 2018, 22:04)

    tudorr [utilizator]

    Auuuuuuu, gata, o dau pe fata baietii!
  • +5 (5 voturi)    
    awww (Joi, 7 iunie 2018, 22:12)

    Cristina808 [utilizator]

    ce dulce...vine si cu tezaurul ?
  • +8 (8 voturi)    
    in nici 2 ani (Joi, 7 iunie 2018, 22:43)

    .G [utilizator]

    ne-am intors cu 70 de ani in urma!
  • +6 (6 voturi)    
    ... incredibil (Joi, 7 iunie 2018, 22:45)

    Matusalem [utilizator]

    Ne aduce tezaurul ? ...nu cred ! ...Nu exista natiune mai urata de romani in Romania ca natiune rusa ! ...Bai rusule ...iate si te du de unde ai venit! Adune tezaurul inapoi ..si apoi mai discutam !
  • +4 (4 voturi)    
    Duma vrea doar dusmanie (Joi, 7 iunie 2018, 22:54)

    Delavale [utilizator]

    Dupa cum apar declaratiile rusilor, duma vrea doar dusmanie
  • +4 (4 voturi)    
    pozitive pentru rusia (Joi, 7 iunie 2018, 23:21)

    MG [utilizator]

    "davai ceas, davai moșie, harașo tovărășie".
    Lăsați Republica Moldova în pace!!
  • +4 (4 voturi)    
    cam atat (Vineri, 8 iunie 2018, 0:15)

    CRMS [utilizator]

    Au si ei cativa prieteni prin parlament, in rest...
  • +6 (6 voturi)    
    Transnistria (Vineri, 8 iunie 2018, 1:44)

    jorj_bv [utilizator]

    Comparatia din discursul pe lung legata de soldatii americani invitati din Europa care pericliteaza Rusia si soldatii rusii autoinvitati in Transnistria de niste slugi sovietice autoproclamate ca stat si nerecunoscute. Sunt confuz! Sau asa o fi modul de gandire rusesc?
  • +8 (8 voturi)    
    Rusia (Vineri, 8 iunie 2018, 2:41)

    baimarean [utilizator]

    GO HOME!
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Vineri, 8 iunie 2018, 19:15)

    costelm [utilizator]

    incet incet ne apropiem de tatucul nostru putin
    cand zic tatucul nostru evident ma refer la gashka pds
    usurel, usurel poate o cotim spre uniunea eurasia
    cu UE ne-am lamurit, si cred ca si mai tare s-a lamurit occidentul referitor la noi
    nu cred ca ar fi mare paguba pentru ei daca romanica ar iesi in UE, cred ca ne-ar multumi
  • 0 (0 voturi)    
    DUMA DE STAT (Vineri, 8 iunie 2018, 20:54)

    Constantius [utilizator]

    Avem relatii economice bune cu ei. Se pot discuta si problemele Republicii Moldova (problema transnistreana și eventuala ei apropiere de UE, deci și de Romania). Poate acum de Centenar, ne fac ”cadou” tezaurul, care i-a salvat de la colaps în 1918, cu multumirile de rigoare. Atunci eram prieteni, am luptat împreună la Mărășești și în anii 77/78 la Plevna. Apoi, problema Basarabiei ne-a învrăjbit!