Toader, înainte de publicarea deciziei CCR: Nu cred că un președinte va da României un exemplu de nerespectare a legii fundamentale 

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 7 iunie 2018, 12:41 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Hotnews
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat joi că nu crede că șeful statului va da un exemplu de încălcare a Constituției, el adăugând că nu pot fi date într-un astfel de caz sancțiuni penale, ”sancțiunea supremă” venind însă de la electorat. 

”Nu cred că președintele Republicii, cel care e azi sau care va fi peste 7 ani de zile, va da României un exemplu de nerespectare a legilor fundamentale”, a spus Toader. El a spus că nu există pedeapsa cu închisoare, dar există obligația respectării Constituției. 

”Nu cred că românul, poporul, o să accepte o conduită de nerespectare a Constituției. Nu cred”, a declarat Toader. ”Puterea asta vine de la popor și alegătorii te pot sancționa”, a spus el. 

Există o posibilă sancțiune, ”nici nu vreau să pronunț instituția care o poate aplica și care a făcut acest lucru acum șase ani de zile”, a mai afirmat Toader, făcând referire la suspendarea, de către Parlament, a președintelui Traian Băsescu.

Decizia Curţii Constituţionale care a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între ministrul Justiţiei şi preşedintele Klaus Iohannis, generat de refuzul şefului statului de a da curs propunerii de revocare din funcţie a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, Laura Codruţa Kövesi, va fi citită joi în plenul CCR, a declarat pentru News.ro preşedintele Curţii, Valer Dorneanu. 

Tot joi, ar urma să fie publicată în Monitorul Oficial motivarea deciziei potrivit căreia preşedintele trebuie să o revoce pe şefa DNA.


















1360 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    CCR da exemple de nerespectare (Joi, 7 iunie 2018, 12:45)

    2087 [utilizator]

    a legii fundamentale.

    Deci presedintele poate face ce vrea de acum incolo, PSD a sters toate regulile cu buretele, totul e optional.
  • +4 (4 voturi)    
    nici noi n-am crezut (Joi, 7 iunie 2018, 12:52)

    nea_caisa [utilizator]

    ca nu se va respecta rezultatul referendumului pentru 300 de parlamentari. si totusi...
  • +2 (2 voturi)    
    Exemplu (Joi, 7 iunie 2018, 12:54)

    CzCa [utilizator]

    Nici eu nu cred că va da un astfel de exemplu, dă CCR-ul destule. Faptul că o instituție are ca principală misiune verificarea respectării unei legi, chiar și fundamentală, nu exclude posibilitatea să o încalce chiar pe aceea...
  • +4 (4 voturi)    
    Nici eu (Joi, 7 iunie 2018, 12:58)

    transalpinarum [utilizator]

    nu credeam ca un parlament poate da României un exemplu de nerespectare a legii fundamentale,,, si totusi nu avem un parlament de 300 de oameni!
  • +3 (3 voturi)    
    Presedintele a fost ales de noi!!!! (Joi, 7 iunie 2018, 13:04)

    MirceaIo [utilizator]

    Poate da ce exemplu vrea presedintele. Aveti posibilitatea sa il suspendati si noi il vom vota din nou. In numar si mai mare!!! Asta sa stii mai Tudorele. Noi vrem sa dispara toti KGB-isti din tara. Ne-am saturat de voi!!! Oamnei neseriosi care isi cauta privilegiile!!!
  • +2 (2 voturi)    
    pai, (Joi, 7 iunie 2018, 13:04)

    Mecelalalt [utilizator]

    nu prea e vorba de legea fundamentala ci de niste interpretari ale acesteia, pe aceeasi linie de golire de continut a institutiei prezidentiale, cu care se ocupa parlamentul!
  • +4 (4 voturi)    
    boss (Joi, 7 iunie 2018, 13:06)

    Hans Metter [utilizator]

    dar cu referendumul ala nerespectat cum facem?!
  • +3 (3 voturi)    
    Gargamel!! (Joi, 7 iunie 2018, 13:10)

    MirceaIo [utilizator]

    Noi vrem ca cei ce au distrus Romania sa plateasca, sa intre la puscarie!! Hai Codruta, hai DNA!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Pana una-alta... (Joi, 7 iunie 2018, 13:19)

    IoPaNet [utilizator]

    CCR a dat un exemplu de nerespectare a legii fundamentale. Vezi cazul Petre Lazaroiu care incalca art 142 aliniatul 2 din constitutie.
  • +3 (3 voturi)    
    Gargamel (Joi, 7 iunie 2018, 13:51)

    Frank777 [utilizator]

    Nicolice si Iordache. Cei mai dispretuiti pesedisti din top 10. Chiar si Dragnea este pe 4 si Codrin pe 5.
  • +3 (3 voturi)    
    Nerespectare decizii CCR (Joi, 7 iunie 2018, 14:04)

    Csaby [utilizator]

    Domnule ministru, cand si Parlamentul va respecta rezultatul referendumului privind numarul de parlamentari, ca doar deciziile CCR sunt obligatorii, atunci si Presedintele va respecta decizia privind revocarea doamnei Kovesi. Ati inteles domnule ministru ? Sau deciziile CCR sunt unele obligatorii altele nu ? Parlamentul nu trebuie sa le respecte, Presedintele trebuie sa le respecte ? De cand avem dubla masura privind deciziile CCR ?
  • +3 (3 voturi)    
    noi suntem de partea lui Iohanis!!! (Joi, 7 iunie 2018, 14:04)

    MirceaIo [utilizator]

    Poporul cred ca s-a saturat ca unii sa fie mai egali decat altii. Noi vrem ca: Ilie Sarbu, Victor Ponta, Sova, Dan Voiculescu, Dan Ioan Popescu, Miron Mitrea, Ion Iliescu, Radu Mazare, Elan Schwartzenberg, Bogdan Chireac, Grebla, Valcov, Cati Andronescu, C.P Tariceanu, Liviu Dragnea, fratii Becalii, Borcea, Nastase, Negoita, Vanghelie etc sa returneze banii furati si sa mai stea prin puscarie!!!
  • +3 (3 voturi)    
    cum este posibil?! (Joi, 7 iunie 2018, 14:18)

    revo [utilizator]

    Ce fel de oameni pot sa produca astfel de creaturi abjecte, ca toader? Prin ce traume au trecut, din ce mediu provin, ce influente nefaste au suferit? E vorba de mutatii genetice? Ar trebui sa li se studieze creierele, trebuie sa fie ceva profund gresit, un salt genetic nefericit si periculos, altfel nu inteleg cum de este posibil ca aceasta creatura lipsita de o mimima urma de constiinta sa poata exista.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce rusine de om (Joi, 7 iunie 2018, 15:33)

    Ragnar [utilizator]

    Cum este posibil ca un minstru al justitiei sa se afle in slujba infractorilor ai sa mai aibe dreptul sa apara in public.Ba gainarule,vei fi cea mai mare rusine in cartile de istorie.Talharilor!!!