Vicepremierul Stănescu: Trebuie să se audă și vocea care susține în România democrația și nu Securitatea / Nici pe vremea lui Stalin cred că nu s-au întâmplat asemenea lucruri

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 6 iunie 2018, 15:34 Actualitate | Esenţial


Paul Stanescu
Foto: Agerpres
Ministrul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, viceprim-ministrul Paul Stănescu, a declarat miercuri la Constanța că mitingul care va fi organizat la București, pentru susținerea Guvernului, va face să se audă „vocea oamenilor care susțin democrația”, potrivit Mediafax.

Paul Stănescu a spus că era nevoie de o astfel de manifestare, precum mitingul de susținere a Guvernului, pentru că „trebuie să se audă și vocea care susține în România democrația”.

„Cred că trebuie să se audă și vocea care susține în România democrația și nu Securitatea. Eu cred că trebuie să se audă și vocea oamenilor care susțin acest lucru. Am văzut cu toții toate abuzurile care se întâmplă, care s-au întâmplat și probabil că se întâmplă și în continuare. Lucruri care, probabil, nu s-au întâmplat nici pe vremea lui Stalin, cred. Nici pe vremea lui Stalin cred că nu s-au întâmplat asemenea lucruri”, a spus viceprim-ministrul Stănescu.

Potrivit vicepremierului, toată lumea trebuie să respecte legea și atrage atenția că „nu toți oameni sunt hoți în această țară”.

„Vă spun din experiența mea foarte scurtă la nivelul administrației centrale, atât ca senator, dar și ca ministru. Lucrurile din punctul meu de vedere, și nu dezvolt acest lucru, nu sunt în regulă deloc. Cred că trebuie să trăim într-o țară normală. Eu cred că toată lumea trebuie să respecte legea, cine nu respectă legea să se ducă acolo unde îi e locul, dar nu toți oameni sunt hoți în această țară, nu există așa ceva”, a comentat el.

Potrivit lui Paul Stănescu, niciun Guvern de după anul 2000 nu a deținut și puterea.

„Trebuie să avem demnitate și să terminăm odată cu toate abuzurile care se întâmplă în această țară, din păcate. Vă mai spun ceva: cred că cel puțin din 2000, din păcate, nu guvernele, nu cei care au fost vremelnic și au avut guvernarea, au avut puterea! Numai guvernarea. Puterea cred că a fost în altă parte. Și nu se poate așa ceva într-o democrație cum suntem și noi astăzi și vrem să fim o țară la fel ca toate celelalte țări din Uniunea Europeană”, a mai declarat viceprim-ministrul Paul Stănescu.

Întrebat câți oameni vor veni la miting din județul Olt, unde este lider al organizației locale a PSD, Paul Stănescu a răspuns că vor participa 10.000 de persoane.



















881 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Vocea (Miercuri, 6 iunie 2018, 15:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Vocea hotilor si a complicilor la jaf, adica a gruparii de mafioti penali din care si acest individ face parte. Flit!
  • +8 (8 voturi)    
    Are dosar (Miercuri, 6 iunie 2018, 15:42)

    Frank777 [utilizator]

    i-e frica ca merge la puscarie.
  • +7 (7 voturi)    
    ramaneti voi cu pensionarii vostri comunisti (Miercuri, 6 iunie 2018, 15:47)

    qwerasdf [utilizator]

    in aceasta tara...

    sahara o sa ajung tara asta cu toti trantorii si leprele ramase
  • +6 (6 voturi)    
    Participare... (Miercuri, 6 iunie 2018, 15:50)

    Lucris [utilizator]

    Oau! 10.000 de oameni din Olt! Da' de unde știe domnul Stănescu, câți oameni vor veni? Au dat deja cu subsemnatul? Au liste deja făcute pentru astfel de acțiuni de înfierare cu mânie proletară a ”celorlalți”?
    Ce organizare, domnule!
    Dar, știți, PSD tot haită rămâne, oricâți oameni ar veni la adunarea asta...
    Cei care acceptă să vină sunt mai de plâns decât ne imaginăm... Vai de mama lor... Nu au înțeles nimic...
    • +4 (4 voturi)    
      Cei care accepta... (Miercuri, 6 iunie 2018, 17:07)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

      Cei care accepta sunt pesedisti, adica hoti sau complici de-ai lor. In aceasta cloaca nu poate fi NIMENI onest, doar secâturi și bugetari puturosi
  • +5 (5 voturi)    
    Nimeni nu a zis ca toti sunt hoti in Romania (Miercuri, 6 iunie 2018, 15:56)

    Bogdan_100 [utilizator]

    E vorba doar de conducerea psd constituita intr-un grup infractional organizat sub conducerea infractorului Dragnea Liviu. PS Pe vremea lui Stalin daca furai erai impuscat sau scapai cu lagar in Siberia. Normal ca pe vremea lui Stalin un infractor condamnat definitiv si irevocabil nu putea sa fie seful camerei deputatilor.
  • -7 (9 voturi)    
    Domnule Stanescu , (Miercuri, 6 iunie 2018, 15:56)

    A310 [utilizator]

    actualele practici ale procurorilor si securistilor , sunt identice cu cele ale nazistilor si stalinistilor .
    Eu imi aduc foarte bine aminte ce anume au trait parintii mei in vremea lui Dej , cand securitatea si militia a navalit peste noi in miezul noptii .
    Difera mijloacele tehnice , atat si nimic mai mult .
    Procurorii nu trebuie sa fie magistrati , de asemenea este absolut necesar ca politistii , procurorii si judecatorii sa raspunda inmmod real , pentru faptele lor .
    • +1 (1 vot)    
      tovarasu' kalasnikov, inainte de a-ti da cu (Miercuri, 6 iunie 2018, 21:18)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui A310

      pareea despre democratie si in general ..omenie, intreaba-ti unul din concetateni, care sub conducerea "democrata" a stanestilor si draneelor, dancilelor..etc, cum este sa primesti acasa o amenda de 60000 lei de la inspectoratul muncii, ca te-au ajutat 3 vecini sa iti construiesti ..cavoul personal... pe motiv ca nu ai incheiat contract de munca cu cei 3 vecini, pentru cele cateva ore cat te-au ajutat
      • -1 (1 vot)    
        Referitor la situatia (Miercuri, 6 iunie 2018, 23:35)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

        expusa de dvs , este un excces de zel al unui functionar de la ITM Gorj , atat si nimic mai mult .
        Nu expun experientele mele din Roamnia , cand am dechis un SRL , va dau un singur exemplu , la un moment dat a venit in control Garda Financiara , nu au gasit nimic in neregula , dar mi-au spus ca tot trebuie sa ma amenzeze , deoarece cica ii trimisese Boc sa stranga bani pentru campania lui Basescu , si nu am avut altceva decat sa platesc .
        Nu cred ca sunteti nascut ieri .
  • +7 (7 voturi)    
    Stalinistii si securistii sustin democratia? (Miercuri, 6 iunie 2018, 15:57)

    grunespferd [utilizator]

    Striga la fel, foloseste aceleasi vorbe, invarte cuvintele pana ii zapacesti - lectie elementara de la vechea scoala de partid.

    De parca toti romanii sunt la nivelul cerebral al bipedului pus prim ministru.
  • +7 (7 voturi)    
    Cata dreptate ai tu, Paulica, tata ! (Miercuri, 6 iunie 2018, 16:17)

    Susufler0 [utilizator]

    Cum mi-ti-i saltau noaptea din casa (vila) echipele mixte de sereisti si procurori DNA pe bietii, nevinovatii oameni politici corupti si nu mai auzea nimeni de ei in gulagul in care ajungeau !

    Iar judecatorii stalinisti ii aruncau pe nedrept in temnita, la ordinul lui Basescu, al lui Coldea si al lui Nutza !

    Daca nu ti-as vedea mecla aia de gainar din "BD la munte si la mare",
    in naivitatea mea :), aproape ca te-as crede ! ;))

    PS. Dar mecla te da de gol ! Schimb-o !
  • +8 (8 voturi)    
    Mostra de imbecilitate agresiva (Miercuri, 6 iunie 2018, 17:01)

    Altiro [utilizator]

    Acest individ vrea sa ne convinga cum ca erorile din justitia de azi depasesc in gravitate ororile comise de comunisti si securisti la Canal si in inchisorile anilor '50 cand sute de mii de romani din elita tarii de atunci au fost torturati si ucisi ca "dusmani ai poporului".Si asta doar pt ca justitia ii cerceteaza pe seful si pe unii din colegii lui de partid..
  • +4 (4 voturi)    
    Comunistoid de mare clasa! (Miercuri, 6 iunie 2018, 17:49)

    trem [utilizator]

    Paulica esti un smenar de mare anvergura! Lasa abureala ca ne-am prins care e strategia voastra. V-au spus consultantii israelieni sa folositi acelasi vocabular ca cei care vi se opun!

    Comunistii si hotzii au inceput sa strige acelasi lucru la opozanti, sperand ca daca repata mult prostimea chiar ii va crede!
  • +4 (4 voturi)    
    Paul (Miercuri, 6 iunie 2018, 19:04)

    tarabost [utilizator]

    Fii increzator!
    Stie toata Romania ca vremea lui Stalin a inceput exact cu ce faceti voi, PSD, in zilele noastre. Diferenta e ca Stalin a lichidat elitele prin impuscare, voi o faceti prin saracire si migratie!
    Suntem placut surprinsi sa auzim cu batranii din comune traditional PSD-iste il injura in fiecare zi pe Dracnea si PSD-ul lui in fata barului local, si se jura ca nu au votat PSD :)!