Constanța: Cele trei femei care au agresat un copil pe holul unui școli în ianuarie, condamnate la închisoare cu suspendare și plata de despăgubiri morale de 1.200 de lei

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 6 iunie 2018, 10:19 Actualitate | Esenţial


In instanta
Foto: Photoxpress.com
Cele trei femei care au agresat un elev în vârstă de 13 ani, pe holurile unei școli din Constanța, au fost condamnate cu suspendare, la câte un an și două luni de închisoare. Decizia instanței nu este definitivă, transmite Mediafax.

Judecătoria Constanța a dispus condamnarea celor trei femei, acuzate de loviri și alte violențe și de tulburarea liniștii publice la pedepse cu închisoarea, cu suspendare, de un an și două luni.

De asemenea, ele au fost condamnate să plătească daune morale către partea civilă de câte 1.200 de lei.

Decizia instanței nu este definitivă, având drept de apel.

În ianuarie, poliţiştii constănţeni au deschis o anchetă la o şcoală generală după ce un elev în vârstă de 13 ani a fost agresat pe holurile instituţiei de învăţământ de către mamele unor colegi, care veniseră să depună o plângere împotriva sa. Incidentul s-a petrecut la Şcoala Gimnazială nr. 28 ”Dan Barbilian” din Constanţa, poliţiştii fiind sesizaţi de directorul unităţii de învăţământ. Acesta a spus că mamele merseseră la şcoală ca să depună o plângere împotriva băiatului, care le-ar fi terorizat copiii, dar lucrurile au degenerat, iar acestea s-au repezit asupra copilului, lovindu-l chiar pe holurile instituţiei.

Imaginile au fost filmate de către colegi, cu telefoanele mobile, şi au ajuns astfel la mama copilului agresat, dar şi pe reţelele de socializare.

”Copilul meu a fost bătut cu bestialitate de către trei mămici în şcoala gimnazială 28 Dan Barbilian Constanţa!”, a scris mama băiatului.

În același incident a fost lovită și sora acestuia, iar cei doi au fost examinați medico-legal. Cu această ocazie, mama celor doi a recunoscut că fiul său ar fi avut unele conflicte cu colegii, dar s-ar fi împăcat. ”Ştiu că înainte de vacanţa de iarnă au avut copiii un conflict între ei, domnul diriginte sesizându-mă. S-au împăcat copiii. Vorbesc, zâmbesc împreună, ce s-a întâmplat ieri nu ştiu. (…)”, a declarat femeia, care a cerut să-i fie făcută dreptate. ”Vreau să plătească prin puşcărie. Am pretenţia ca statul român să facă legea”, spunea aceasta.



















1017 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    ! (Miercuri, 6 iunie 2018, 10:34)

    tudorr [utilizator]

    Ehee, e vorba de copilul ala extrem de agresiv care a batut si chinuit nu stiu cati colegi? Ma mir ca nu le-a dat cu executare, ca deobicei doar la borfasii psd le da cu suspendare si pentru 10 oua iei 5 ani!
    • 0 (4 voturi)    
      Problema ramane (Miercuri, 6 iunie 2018, 10:55)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Gargamel ministrul justitiei selective si al procurorilor care Mircea fa-te ca lucrezi nu au cercetat cazul ca sa extinda cercetarea la cauzele care le-a adus pe acele femei sa faca acest gest din disperare sa isi protejeze copii terorizati de copilul arab naturalizat roman care face ce vrea el in scoala 28 din Constanta. Copilul infractor este bazat ca parintii arabi in legatura cu arabeleala din Port Constanta au bani cu care fac donatii catre cadrele didactice pentru ca dl. Goe Arabul sa treaca clasa si sa poata bate pe cine vrea el in scoala ca el este arab si stie ca parintii sai au dat bani la profesori si nimeni nu-i face nimic. Problema a ramas. Mamele care si-au aparat copii au luat puscarie si arabetele rade si a iesit intarit. Maine daca violeaza o colega sau o profesoara nu pateste nimic ca este minor si arabete. Un copil de 9 ani a ucis deliberat cu 4 lovituri de cutit bunica. Toate astea arata ca copii de azi nu mai pot fi tratati legal ca si copii de acum 50 de ani cum este legislatia. Un copil poate fi judecat ca adult.Daca are discernamant sa isi bata joc de toata lumea si sa se dea adult cand bate cu ferocitate copii in scoala instaurand un regim de teroare si apoi sa se prefaca copil bine crescut obtinand iertarea atunci este infractor calificat.Daca un parint isi bate copilul iese scandat si vuiesc Asistenta sociala si comentatoare aburite.Daca un copil infractor bate alti copii sistematic nu intervine asistenta sociala si nici procurorii. Nu este delict?Asa-i managemet admi nistrativ la Gargamel?
      • 0 (2 voturi)    
        Curios (Miercuri, 6 iunie 2018, 13:55)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Eram curios cand se gaseste careva sa dea vina pe arabi / islam !
        • +1 (1 vot)    
          ! (Miercuri, 6 iunie 2018, 17:13)

          tudorr [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          E in adn ul lor sa fie agresivi, la fel ca la tigani si lenea la romani! Nu e ca da vina sau nu, asta e realitate! Daca era copilul tau caftit de maimutel la scoala, altfel gandeai...
    • -1 (3 voturi)    
      O nedreptate (Miercuri, 6 iunie 2018, 11:32)

      strutul [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      nu se indreapta cu o alta nedreptate.
      • 0 (4 voturi)    
        In Romania nu exista justitie, (Miercuri, 6 iunie 2018, 12:11)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui strutul

        exista doar domnia infractorilor de toate tipurile.

        Deci nu stiu despre ce vorbesti. La cine puteau sa faca apel saracele femei? La scoala? Scoala nu da doi bani.

        Si evident mama copilului sociopat crede ca viitorul ucigas este sfant si oricine zice altceva trebuie pedepsit.
      • +1 (3 voturi)    
        In teorie asa e (Miercuri, 6 iunie 2018, 12:30)

        liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui strutul

        Cand insa vine vorba de copilul tau... vei face exceptii.
        • 0 (2 voturi)    
          Cerc vicios (Miercuri, 6 iunie 2018, 14:21)

          strutul [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

          Si intram intr-un cerc vicios: eu pe alt tau, tu pe mine, ai mei pe tine, ai tai pe ai mei, etc. ?
          • +2 (2 voturi)    
            Exact (Miercuri, 6 iunie 2018, 14:39)

            liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui strutul

            Dar asa functioneaza omul.
  • +5 (5 voturi)    
    bine bine (Miercuri, 6 iunie 2018, 10:58)

    martel55 [utilizator]

    dar cu adevarataul agresor, cel care prin comprtamentul lui si "educatia" primita in familie a generat acest incident ce s-a intamplat?ala si familia la cat au fost condamnati? sau pentru justitia noastra e mai usor sa codnamne tot victimele decat vinovatii reali?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu pateste nimic micul sociopat (Miercuri, 6 iunie 2018, 12:11)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Asta e Romania, infractorii sunt regi.
  • +1 (5 voturi)    
    Copilul (Miercuri, 6 iunie 2018, 12:14)

    mitg [utilizator]

    A fost trimis la scoala de corectie?

    Femeile au facut bine ce-au facut.