CCR: O prezumtivă schimbare a statutului lui Petre Lăzăroiu n-ar putea avea consecinţe decât pe viitor

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2018, 21:27 Actualitate | Esenţial


Valer Dorneanu, presedintele CCR
Foto: Agerpres
Preşedintele Curţii Constituţionale a României (CCR), Valer Dorneanu, consideră că o prezumtivă schimbare a statutului judecătorului constituţional Petre Lăzăroiu, pe care o consideră improbabilă, nu ar putea avea consecinţe decât pe viitor.

”O prezumtivă (dar nerealistă) schimbare a statutului său n-ar putea avea consecințe decât pe viitor și n-ar afecta deciziile pronunțate anterior de Curte. De altfel, ceea ce  este amuzant la actualii critici ai mandatului colegului meu este că, aceștia știau și atunci despre condițiile numirii (având în vedere responsabilitatea pe care o aveau), dar nici la acea data și nici ulterior, timp de 8 ani, n-au comentat sau contestat numirea”, arată comunicatul CCR.

În acest sens, Dorneanu precizează că Petre Lăzăroiu a fost numit de Președintele României (atunci, domnul Traian Băsescu) pe o perioadă de 9 ani, care expiră în anul 2019. 

Potrivit lui Dorneanu, anterior, Lăzăroiu a mai exercitat această funcție în perioada 16.09.2008 – 8.06.2010, pe un rest de mandat al fostului judecător Petre Ninosu, care decedase. 

”Prevederile articolului 68 stabilesc că în cazul în care perioada pentru care a fost numit noul judecător este mai mică de 3 ani (cum este cazul în speță), acesta va putea fi numit, la reînnoirea Curții Constituționale, pentru un mandat complet de 9 ani. Acest text este în vigoare și se bucură în continuare de prezumția de constituționalitate”, arată Dorneanu. 

Comunicatul mai subliniază că, potrivit prevederilor art.147 alin.(4) din Constituţie, deciziile CCR sunt general obligatorii de la data publicării lor în Monitorul Oficial al României.

Acesta respinge, totodată, anumite acuzații potrivit președintele Curții se află în incompatibilitate.

”În ceea ce privește așa-zisa incompatibilitate a președintelui Curții Constituționale ca urmare a faptului că ginerele său ar fi un „general penal“ din ministerul de interne, menționez că fiica mea este căsătorită de 25 de ani, dar nici eu, nici ea nu știam că soțul ei este general la Interne, fiind convinși amândoi că ginerele meu este inginer tipograf. Stimați ”scriitori”, nici eu și nici fiica mea nu-l cunoaștem pe domnul general. Menționez, de asemenea, că nici înaltul funcționar din aparatul Camerei Deputaților (declarat și acesta, în subsidiar, ca ”ginere” al meu), nu deține această calitate, fiind, la rândul său, căsătorit de mulți ani”, comentează Dorneanu.
























2331 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Ce ne intereseaza cum falsifica legea (Marţi, 5 iunie 2018, 21:41)

    cartofil [utilizator]

    boul asta comunist ?????
    • +7 (7 voturi)    
      Aroganta maxima de la Dorneanu (Miercuri, 6 iunie 2018, 0:17)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Dorneanu da vina pe victimele lui ca n-au fost atente la ce mandat au comunistii astia din CCR.

      CCR a distrus justitia in Romania, e vina mea ca n-am stat cu ochii pe mandatul ticalosului?

      Incredibil, sa pleci din tara, nu alta.
  • +9 (11 voturi)    
    Mda (Marţi, 5 iunie 2018, 22:01)

    kthor7 [utilizator]

    Maculatura asta a societatii cand dispare? E toxic si putinist. Kaghebistul s-a dus sa il linga pe inel pe putin
  • +11 (13 voturi)    
    aham (Marţi, 5 iunie 2018, 22:02)

    g01an [utilizator]

    i-auzi.

    cred ca mai important ar fi sa ne explice de ce s-a ajuns in situatia asta in conditiile in care constitutia si propria lor decizie le impune un mandat de MAXIM 9 ani de zile.

    pentru aceasta scapare, cine il trage la raspundere pe domnul Dorneanu.
  • +9 (11 voturi)    
    voi cam (Marţi, 5 iunie 2018, 22:16)

    liviu_ [utilizator]

    dati cu stangul in dreptul

    deci membrul vostru ramane in functie pt ca decizia voastre e PE VIITOR

    Kovesi TREBUIE demisa pentru ca la ea decizia se aplica si in trecut

    ba baieti... serios... sa sesizeze cineva Comisia de la Venetia ca astia de la CCR fac niste abuzuri de se vede de pe luna...
    nici nu trebuie sa stiu drept ca sa imi dau seama ca tocmai v-ati contrazis
  • +12 (14 voturi)    
    Boss, sunteti in afara legii (Marţi, 5 iunie 2018, 22:34)

    ankido [utilizator]

    nu o mai dati la intors.
  • +6 (8 voturi)    
    Dacă va fi contestat la CCR statutul lui Lăzăroiu, (Marţi, 5 iunie 2018, 22:41)

    hic sunt leones [utilizator]

    dl Dorneanu se va fi antepronunțat și n-ar mai avea voie să judece (deci spor la contestare, cine are posibilitatea să o facă).
  • +7 (9 voturi)    
    La fel si cu revocarea lui Kovesi (Marţi, 5 iunie 2018, 22:42)

    cartofil [utilizator]

    Consecinte numai pentru viitor, la urmatorul sef DNA (care sa speram sa fie de la P$D si sa-l revoce un ministru din noua guvernare)
  • +5 (7 voturi)    
    interesanta abordare a CCdRagnea (Marţi, 5 iunie 2018, 22:52)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    trebuie sa ne asteptam la consecinte similare si in celelalte ramuri ale Dreptului: actiunile judecatorilor care au actionat "indoind" nitel Legea sa NU fie lovite de nulitate :))
  • +2 (4 voturi)    
    daaaa, cam de prin anul 3850 incolo... (Marţi, 5 iunie 2018, 22:56)

    revo [utilizator]

    .
  • +8 (10 voturi)    
    CCR este in ilegalitate de 2 luni ! (Marţi, 5 iunie 2018, 23:20)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Multa minciuna in spusele acestui fost procuror comunist care il acopera pe colegul "judecator" Ceausescu !
    Marsh ma la puscarie , unde iti este locul .
  • -2 (6 voturi)    
    No dragi tovarasi, s-a inchis si discutia cu (Miercuri, 6 iunie 2018, 0:34)

    xrogo [utilizator]

    Lazaroiu?
    Daca nu va convine mergeti la tov. Werner si intrebati-l de ce nu l-a schimbat daca trebuia sa faca asta ca era treaba presedintelui sa aleaga un nou judecator!
    Si apropo, mai treziti-l pe Werner din somn, a facut doua sesizari catre CCR dupa ce trecuse termenul, sesizari pe legile justitiei!
  • +1 (5 voturi)    
    Interesant... (Miercuri, 6 iunie 2018, 6:30)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Si daca situatia conflictuala de acum ar fi fost sesizata decat peste 20 sau 30 de ani, toate hotararile luate tot ar fi fost `legale`, nu?
    Individul asta are rade de logica, adica de omul obisnuit.
  • +5 (5 voturi)    
    ce atata discutii .. (Miercuri, 6 iunie 2018, 8:43)

    sareta [utilizator]

    Imediat DEMISIA ,poate doar asa vei afla despre generalul ginere !S-ar rezolva cat de cat civilizat conflictul din interiorul CCR.