Toader, despre scandalul judecătorului CCR cu mandatul depășit: Mulți se bagă în seamă, ca să-i dați la televizor

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2018, 14:31 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Facebook - Tudorel Toader
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, susține că o discuție despre eventuala încetare a mandatului judecătorului CCR, Petre Lăzăroiu, poate avea loc abia după ce Parlamentul modifică legea de funcționare a Curții Constituționale.  

”În opinia mea, categoric decizia de acum nu se referă la mandatele de acum, din momentul în care legea va fi modificată, promulgată, atunci se va pune problema dacă un judecător mai poate avea un mandat plin. Mulți se bagă în seamă, ca să-i dați la televizor, alții să își capitalizeze poziția”, a spus Toader.

Săptămâna trecuta, judecătorul Bogdan Mateescu a semnalat pe pagina sa de Facebook că un judecător constitutional „stă în functie de 10 ani, deși CCR a zis negru pe alb general obligatoriu acum vreo două luni că e neconstituțional mecanismul prin care se tinde la depășirea termenului constituțional de 9 ani”. 

„Așadar dânsul este în funcție și azi. Situația juridică e neatinsă în pofida deciziei CCR general obligatorii”, a arătat Bogdan Mateescu. Acesta s-a referit la judecătorul Petre Lăzăroiu, care a fost numit în funcție în 2008 pe un rest de mandat și reinvestit în 2010, potrivit site-ului g4media.ro.

















3145 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Fanfaronul se baga in seama (Marţi, 5 iunie 2018, 14:40)

    Frank777 [utilizator]

    Om mic bagat in seama va ajunge ca buhaiul din fabula. Se va umfla Tudorel precum buhaiul si va plesni tot ca el, lasand in urma o piele flescaita de constitutionalitate dubioasa obtinuta prin frauda de la clienti datornici pentru pacatele tineretii.Se vor anula toate deciziile Tudorel-Dornene pesedit peceriste si tariceniste.Votam cum trebuie in 2020. Toti nemernicii la puscarie.
  • +15 (17 voturi)    
    daca (Marţi, 5 iunie 2018, 14:57)

    andrei1232000 [utilizator]

    un articol de lege devenit nul dupa 45 de zile de la publicarea in monitorul oficial este pentru viitor, inseamna ca si decizia prin care se impune Presedintelui sa emita decret de revocare este tot pentru viitor. De acum inainte orice presedinte va fi obligat ca la propunerea ministrului de justitie sa emita decret de revocare. dar nu acum. in viitor. la urmatoarea propunere. Si de fapt daca Presedintele nu a dat un raspuns scris la propunerea lui Dorel, sesizarea e fara obiect. Se mai gandeste.
    • -4 (4 voturi)    
      confuz.... (Marţi, 5 iunie 2018, 16:01)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      Fii mai atent cu vorbele...ca bati campii.
      • 0 (2 voturi)    
        "Fii mai atent cu vorbele...ca bati campii" (Marţi, 5 iunie 2018, 17:22)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Numa' el ? :) nu sunt suficiente campii, cat bat astia in comentarii p-acilea :) :) :) ... e mai tare ca orice revista de umor... :)
  • +12 (12 voturi)    
    da' tu (Marţi, 5 iunie 2018, 15:10)

    ostrogotul [utilizator]

    de ce te bagi in seama?
  • +15 (15 voturi)    
    uite cine vorbeste... (Marţi, 5 iunie 2018, 15:12)

    liviu_ [utilizator]

    ala care comenteaza orice pe FB, fara sa-l intrebe nimeni

    hot, prost, nesimtit si cu tupeu == pesedist!
  • +9 (9 voturi)    
    Si tu la fel te bagi (Marţi, 5 iunie 2018, 15:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    pentru că ai stat vreo 10 ani la CCR, contrar legii. Dar ce contează legea la tine, TT? Progenitura (o nulitate) ti-ai adus-o in Universitatea unde esti rector, nevastă-ta (o scârța-scârța pe hârtie) s-a ajuns șefă de clinică pentru că celalalt concurent s-a retras (benevol, desigur) etc. etc. Pentru tine, lege e să-i slugărești pe mafioți si penali, asa cum ai făcut-o toată viața ca un carierist pupincurist ce ești.
  • +8 (8 voturi)    
    Mi se pare ca mai era unul care se baga in seama (Marţi, 5 iunie 2018, 15:46)

    mr_mojo [utilizator]

    Parca il chema Slutorel, sau ceva de genul asta...
  • +11 (11 voturi)    
    Aha! (Marţi, 5 iunie 2018, 16:05)

    asavreau [utilizator]

    De aia apărea TT pe la TV.Se băga în seamă.Noroc că a spus acum,că nu l-am băgat în seamă ce spunea pe la tv.
  • +1 (1 vot)    
    Reactiv (Marţi, 5 iunie 2018, 19:34)

    tarabost [utilizator]

    comportament afiseaza tov. ministru in ultimele zile. Poate ca miza influentei l-a depasit ?