Contract uriaș pentru înzestrarea Armatei: 737 de milioane de euro pentru 3.400 de camioane militare și platforme de transport auto multifuncționale

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2018, 14:24 Actualitate | Esenţial


Camion militar NATO
Foto: MApN - Nicusor Comanescu
Ministerul Apărării vrea să încheie un acord cadru pentru următorii nouă ani pentru achiziția a 3.385 de platforme de transport auto multifuncționale pe roți - camioane militare și militarizate, trailere și echipamente dedicate transportului de militari și tehnică, se arată într-o scrisoare transmisă spre aprobare în Parlament de către MAPN. Contractul cadru are o valoare estimată la circa 737 de milioane de euro fără TVA și va fi încheiat în urma unei proceduri de achiziție.

„În conformitate cu documentele politico-militare de planificare a apărării şi cerinţele cuprinse în Țintele de Capabilităţi asumate de România în Cadrul procesului NATO de planificare a apărării, marile unităţi şi unităţile care fac parte din pachetele de capabilităţi care vor fi puse la dispoziţia NATO, precum şi cele de sprijin şi generare a forţei, trebuie să fie în măsură să desfăşoare acţiuni militare atât în ţară, cât şi în cadrul grupărilor internaţionale de tip Combined Joint Task Force/CJTF”, se arată în scrisoarea transmisă de MApN la Parlament și obținută de HotNews.ro.

Pentru îndeplinirea misiuniIor, acestea trebuie să dispună de capabilităţi operaţionale de sprijin de luptă şi logistice, care să permită creşterea mobilităţii şi reacţiei de răspuns, se mai arată în document.

MApN mai arată că programul „Platforme auto, multifuncționale - pe roți” a fost aprobat de CSAT ca fiind unul prioritar și precizează că necesarul de platforme de transport de la nivelul Armatei este de „13.963 complete, iar abordarea achiziţiei se va realiza etapizat”.

În prima etapă, respectiv pentru perioada 2018 - 2027, este prevăzută achiziţia a 3.385 platforme de transport, valoarea acordurilor-cadru fiind estimată la 737 milioane de euro, fără TVA, valoarea exactă urmând a fi stabilită în urma derulării procedurilor de achiziţie, se arată în documentul transmis de MApN la Parlament.

Platformele de transport auto multifuncționale se referă la camioane militare și camioane militarizate, precum și la trailere, remorci, utilaje specializate pentru transportul tehnicii și a trupelor, ș.a.

„În cadrul acestui program se are în vedere asigurarea condiţiilor pentru implicarea industriei din România în producerea platformelor de transport auto multifuncţionale - pe roţi şi dotarea în mod unitar a Armatei Române cu acest tip de tehnică”, transmite și MApN într-un comunicat de presă.



Citeste mai multe despre   


















5016 vizualizari

  • -11 (15 voturi)    
    Vrem camioane, (Marţi, 5 iunie 2018, 14:30)

    Mazeta [utilizator]

    nu catedrale!
  • +3 (11 voturi)    
    Mdeah... (Marţi, 5 iunie 2018, 14:57)

    Nea Hoisan [utilizator]

    In ultimii 7 ani Pentagonu a cumparat aprox. 600 de camioane fabricate la Roman Brasov, printre care si transportoru de tancuri 33.540 DFAS (6x6), 540 CP, sarcina utila 65 tone. Acu stau io si ma-ntreb, ca pr.oas.ta-n loboda: cate camione vor fi cumparate de la Brasov? Unu? Doua?
    Am mai spus si voi repeta, de cate ori am ocazia, pentru generatiile care vor sa vina, Imperiu Roman de Rasarit, sec VI, tratat de strategie militara, cateva pagini despre liderii populatiilor latinofone, sud si nord dunarene, spicuim: "Mint strasnic si fura mult si se jura cu juraminte infricosate ca nu ei au fost faptuitorii si nici cunostinta nu au despre relele care se pomenesc, bla, bla, bla..." :-)))
  • +8 (12 voturi)    
    respect pentru Armata ! (Marţi, 5 iunie 2018, 15:23)

    1A [utilizator]

    Daca tot avem o tara de mamaliga pe toate planurile si se fura de se rupe la nivel inalt, consider investitiile in armata cea mai buna miscare pe care Romania o poate face, prostimea oricum va trage mereu tara la fund dar o armata puternica e o investitie pe termen lung.

    F35 pentru armata Romaniei si capabilitati nucleare centralizate de o armata comuna UE.
    Cu cat vom deveni mai functionali si operationali in securitatea Uniunii si NATO, cu ata mai bine chiar daca azi politicienii ne saracesc de ne sar dintii.
    O armata ultra moderna, asta e tinta, asta e brandul de tara cel putin pana cand se vor trezi si buimacii votaci ca avem nevoie si de educatie.
    Pana cand se va destepta romanul cum spune cantecul, securitatea e prioritate maxima!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e prea multa tehnica in camioane (Miercuri, 6 iunie 2018, 7:18)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui 1A

      Si platforme. Oricm vor fi fiare vechi in 10 ani si vor umple niste hambare cine stie pe unde. Asta intra clar la subminarea economiei. Daca vrei performanta cmpara elicoptere, avioane, tancuri, rachte, drone, radare, sateliti, lol....dar despre ce vorbim noi aicilea... cind singura constructie mamut e catedrala ingroparii neamului si autostrada bechtel.
  • -2 (12 voturi)    
    echipamentele (Marţi, 5 iunie 2018, 15:37)

    Itsoc [utilizator]

    echipamentele vor fi luate de la americani sau israelieni, second hand, banuiesc.
    ca si pana acum.

    asta e pretul platit de PSD pentru ca unchiul SAM sa-l tina la guvernare.

    precum somalia, SUA lucreaza bine cu regimurile dictatoriale care infometeaza populatia ca sa cumpere arme de la companiile americane.
    • -4 (4 voturi)    
      Esti cu Rusia? (Marţi, 5 iunie 2018, 16:26)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Cu Putin, cu comunistii! Cum poti sa spui de rau de SUA ale Americii? Inseamna ca esti cu psd-ul, cu ciuma rosie!
  • +2 (4 voturi)    
    Sa le luam din Rusia, ca-s mai trainice ! (Marţi, 5 iunie 2018, 15:42)

    KTerinca [utilizator]

    lol
    • +3 (3 voturi)    
      nu mai sunt (Marţi, 5 iunie 2018, 16:31)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      rusesti ...................
  • +2 (4 voturi)    
    incepem cu inceputul? (Marţi, 5 iunie 2018, 16:15)

    cugetatorul [utilizator]

    oricum camione noi si functionale trebuiau, dar ma intreb daca avem destule garaje pentru ele, ca autostrazi oricum nu sunt