Tudorel Toader, replică pentru președinte: A nu se confunda independența procurorilor în instrumentarea cauzelor cu desfășurarea activității lor sub autoritatea ministrului

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2018, 12:34 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader, ministrul Justitiei
Foto: Guvernul Romaniei
​Ministrul Justiției, Tudorel Toader, spune, în replică la afirmațiile președintelui Klaus Iohannis potrivit cărora procurorii nu pot fi subordonați politic, că nu trebuie confundată independența acestora în instrumentarea dosarelor cu faptul că ei își desfășoară activitatea sub autoritatea ministrului.

”A nu se confunda independența procurorilor în instrumentarea cauzelor (constând în administrarea probatoriului, adoptarea soluțiilor legale) cu faptul ca aceștia își desfășoară activitatea sub autoritatea ministrului justiției, referitoare la administrarea justiției sau promovarea politicii penale!”, a reacționat Toader, pe Facebook.

Președintele Klaus Iohannis a spus, întrebat dacă ia în calcul să nu respecte decizia CCR privind revocarea lui Kovesi, că preocuparea sa este să consolideze statul de drept și să se asigure că procurorii rămân independenți. Iohannis a adăugat că aceștia nu trebuie să fie în subordinea unui politician, fie el și ministru al Justiției.

Șeful statului a mai spus că, în interpretarea sa, articolul din constituție care spune că procurorii își desfășoară activitatea sub autoritatea ministrului justiției înseamnă că acesta ar trebui să aibă o autoritate în domeniu și să o folosească pentru a apăra independența magistraților.



















2143 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Intrebare la dl ministru (Marţi, 5 iunie 2018, 12:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Tudorele, când tu executai ordinele ca procuror ceausist, zici că erai independent în instrumentare si doar „sub autoritatea” Securității?
    • +2 (2 voturi)    
      Sa stii ca are dreptate (Marţi, 5 iunie 2018, 20:08)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Conform CNCD doar pentru ca esti corupt, ai conflict e interese, esti acuzat de ilegalitati, esti pe fata penal si mai ataci si justitia, nu inseamna ca esti penal.

      Asa cum si PSD este o secta de comunisti, nu inseamna ca sunt adepti ai comunismului.

      Si continuand aceasta logica: doar pentru ca Dracnev si Tradiceanu "sustin" doar prin vorbe justitia, nu inseamna ca trebuie sa o si respecte.

      Si deisgur... a nu se confunda faptul ca este ministru al justitiei cu a-si respecta juramantul si a proteja statul de drept.

      q.e.d.
  • +13 (17 voturi)    
    Pe langa lege, Constitutie, norme (Marţi, 5 iunie 2018, 12:48)

    Bogdan_100 [utilizator]

    gargamel bubosul mai "re-inventeaza" si limba Romana. Pentru el "sub autoritatea" nu inseamna"subordonare". Unsurosul personaj mai face dovada ca diplomele sunt inutile in absenta inteligentei.
  • +12 (14 voturi)    
    ba... (Marţi, 5 iunie 2018, 12:50)

    liviu_ [utilizator]

    asta ori e prost. ori ne crede ultimii prosti...

    justitia nu poate fi independenta daca este subordonata unui om politic ( mj ) !!!

    esti o rusine pentru justitie slugarele!
  • +11 (15 voturi)    
    domnule ministru, (Marţi, 5 iunie 2018, 12:50)

    lp [utilizator]

    NU sunteti buricul pamantului, NU sunteti de buna-credinta si NU cititi corect si impartial niciun document. sunteti in situatia in care toti din jur va spun ca ati baut ...
  • +12 (14 voturi)    
    Iti amintesti cu nostalgie de sedintele in care (Marţi, 5 iunie 2018, 12:53)

    Susufler0 [utilizator]

    Procurorul sef al Procuraturii locale Panciu va freca ridichea ca nu ati indeplinit planul lunar la arestari iar "tovarasul ministru de Justitie e foarte suparat pe toti procurorii din judetul Vrancea !"

    Te pomenesti ca inca de atunci ti-ai dorit sa ajungi si tu Ministru al Justitiei ca sa-i conduci pe procurorii RSR spre marete realizari in domeniu.

    A dracului Revolutie, ti-a dat planurile peste cap, ca i-a facut independenti pe procurori.

    Ai gasit insa o nesperata sansa in problemele penale ale lui Dragnea pt a-ti vedea totusi idealul implinit si nu vrei sa o ratezi !

    PS. Se spune ca trebuie sa te feresti de omul insemnat (de natura, a nu se intelege altceva) !

    PPS. Dar poate ca si el trebuie sa se fereasca de noi, ce ziceti ?
  • +8 (12 voturi)    
    pai mai Gargamel, cred ca nu ai inteles (Marţi, 5 iunie 2018, 12:55)

    MirceaIo [utilizator]

    Asa mai pe intelesul tau: daca un procuror numit de tine nu face ce ii spui il demiti!?. Asta e treba. Rolul tau e sa le asiguri salarii, spatii de lucru etc nu sa ii numesti si sa ii demiti. Gargamel se pare ca DNA nic 10% din coruptia din Romania nu a reusit sa investigheze, buboiul e muuult mai mare. Cum au scapat: Mazare, Voiculescu, Udrea, Nastase, Ioan Mircea Popescu, Miron Mitrea, Varujan, C.P. Tariceanu, Rosca Stanescu, Ponta, Valcov, Dragnea etc cu averile intacte?????Asta e treaba ta, rezolva problema!!!!!
    • +5 (9 voturi)    
      dar ca sa vezi... (Marţi, 5 iunie 2018, 13:52)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Cum de voiculescu inca mai are avere??? de ce statul inca nu a recuperat acel prejudiciu???

      De ce nu raspunde nea TT???
      Vrea si alte intrebari???

      Si evident intrebari pentru pretena Carmen Dan: cum pana mea a reusti Ghitzisor sa lunece pana in Serbia???

      Cum de TVR transmite in direct, la ora de maxima audientza, mesajele fugarului???

      O nimica toata - TT a acoperit Mafia P$D-ului...
  • +6 (8 voturi)    
    a nu se confunda un ministru cu dorel (Marţi, 5 iunie 2018, 13:56)

    mnicku [utilizator]

    dorel mai are pina sa fie ministru ............. este orice dar ministru nu

    pina nu pupa toate dosurile nu-i fericit
  • +1 (1 vot)    
    Sa seada relaxat (Marţi, 5 iunie 2018, 20:14)

    tarabost [utilizator]

    ca nu e nici o confuzie. E vizibil si de la gradinita ca singurul scop este aducerea mai presus de lege a politicului.
    Intre 65 si 89 stapanul absolut era Ceausescu. Toti din aparatul controlat direct de el visau sa ajunga la acelasi nivel de putere si bunastare - visul muritorului de a deveni zeu. Si daca nu ei, macar urmasii lor. Din 90 incoace cei mai multi dintre ei, servitori anonimi la pana atunci, si-au indeplinit acel vis - ii gasim in Parlament, in economie ca oameni de afaceri romani de mare succes, in diplomatie. Un consul al Romaniei intalnit intamplator in tara in care ne reprezenta imi povestea - plin de charisma de altfel, trebuie sa recunosc - cum organiza primirile lui Ceausescu in vizitele de lucru din judetul Buzau, cum ii invata pe oameni ce, cand si cat de tare sa scandeze. Alt fost vice prim-ministru al Romaniei post 89, utlerior condamnat la pedeapsa cu inchisoare din care a si executat (cinste lui!) o parte, ca de restul a scris (probabil chiar domnia sa) - gestiona inainte de '89 taberele de studenti de la Costinesti oferite prin BTT. Ca ca intelegeti - avea gestiunea tuturor resurselor statiunii - asa i s-a deschis apetitul pentu afaceri in turism post 89. Si multi altii ca el. Inca de atunci mentalitatea de stapani ai resurselor acestei tari s-a intiparit adanc in firea oamenilor din aparatul direct controlat de Nicolae Ceausescu atat de intens incat acesti indivizi considera respectiva mentalitate absolut legitima. Si ei, si rudele, si prietenii lor. Si acest lucru este extrem de periculos pentru Romania.