Liviu Dragnea, ironic, întrebat despre mandatul de 10 ani al lui Petre Lăzăroiu la Curtea Constituțională: „Să-l aresteze”

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 4 iunie 2018, 13:16 Actualitate | Esenţial


Petre Lazaroiu
Foto: ccr.ro
Liderul PSD, Liviu Dragnea, a caracterizat drept „intervenție politică” semnalarea postată pe Facebook de judecătorul Bogdan Mateescu, membru al Consiliului Superior al Magistraturii, care a afirmat că mandatul unui judecător la Curtea Constituțională a depășit 10 ani, în condițiile în care în Constituție scrie că mandatele sunt de 9 ani.

„Să-l aresteze”, a comentat, ironic, Dragnea, întrebat de ziariști cum comentează acest subiect.

„Cum aș putea comenta eu o asemenea prostie? Eu știu că membrii CSM au alte atribuții, așa știu eu, (...) nu să-și dea cu părerea despre ... și să atace alte instituții. Nu am cum să comentez această intervenție politică”, a spus Liviu Dragnea.

Săptămâna trecuta, judecătorul Bogdan Mateescu a semnalat pe pagina sa de Facebook că un judecător constitutional „stă în functie de 10 ani, deși CCR a zis negru pe alb general obligatoriu acum vreo două luni că e neconstituțional mecanismul prin care se tinde la depășirea termenului constituțional de 9 ani”.

„Așadar dansul este în funcție și azi. Situația juridică e neatinsă în pofida deciziei CCR general obligatorii”, a arătat Bogdan Mateescu.

Acesta s-a referit la judecătorul Petre Lăzăroiu, care a fost numit în funcție în 2008 pe un rest de mandat și reinvestit în 2010, potrivit site-ului g4media.ro.




















3244 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    E ca in ceausim (Luni, 4 iunie 2018, 13:29)

    Frank777 [utilizator]

    Membrii de vaza PCR erau deasupra legii. Daca incalcau legea nu erau condamnati. Erau mutati pe la judet pe la edituri sau alte posturi caldute. Asa si cu asta. Legea este incalcata grosolan si toata lumea vede asta. Nu-i nimic zice Dragnev..... este de-al nostru de-al PSD si lui nu i se aplica legea. Asa ca hotii tin partea hotilor si impreuna fac hotii pe socoteala poporului roman.
    • +4 (4 voturi)    
      Sincer asta merita boii... (Luni, 4 iunie 2018, 14:51)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Din populatia tarii doar 40% au votat. Din cei 40% jumatate, adica 20% din populatia tarii au votat PSD+ALDE.
      Daca adunam ticalosii care in ticalosia lor au votat ticalosi (si merita respect pentru asta) cu boii care au permis sa ajunga leprele infractoare la putere ne da 80% din populatie.
      Deci pentru cine sa te crizezi? Pentru 20% care sunt pe picior de emigrare sau care traiesc oricum bine fiind mult mai inteligenti decat cei 80%?
      Nu, te crizezi chiar pentru cei 80% care au permis ce se intampla cum.
      N U A R E R O S T !
  • +12 (12 voturi)    
    Mergand pe ideea asta (Luni, 4 iunie 2018, 13:44)

    mr_mojo [utilizator]

    Ei pot sta oricat acolo, adica oricat vrea Partidul unic.
    Deci la naiba cu regulile, pe astea le facem si le verificam noi. Ce mai, eu zic sa ii puna pe viata acolo, mai ales ca acum si-au intrat in mana si dau decizii dupa cum vrea tatucul.
  • +11 (11 voturi)    
    Atat timp cat ipochimenul (Luni, 4 iunie 2018, 14:01)

    Bogdan_100 [utilizator]

    mai sta in functie, incalcand vadit Constitutia, toate hotararile CC sunt lovite de nulitate de drept. Haosul e complet intr-o Romanie condusa de analfabeti
  • +4 (4 voturi)    
    Ei cum sa-l aresteze.... (Luni, 4 iunie 2018, 14:43)

    Marionette [utilizator]

    Doar vor fi nule toate deciziile luate in stare de neconstitutionalitate!
  • 0 (4 voturi)    
    e suficient ca invalideaza hotatarea (Luni, 4 iunie 2018, 14:56)

    ostrogotul [utilizator]

    CCR de revocare a lu' Kovesi. In rest, e istorie....
  • +1 (1 vot)    
    Pai ar trebui. Ce vrea sa spuna e: „Cine?“ (Luni, 4 iunie 2018, 20:30)

    grunespferd [utilizator]

    Dar poate exista solutii,ca tradator si lipsit de onoare tot e.