Tudorel Toader se va adresa astăzi OECD după declaraţiile unui oficial al Organizaţiei care a criticat decizia CCR privind revocarea şefei DNA

de A.L.     HotNews.ro
Luni, 4 iunie 2018, 6:26 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Facebook - Tudorel Toader
​​Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a anunţat sâmbătă că luni dimineaţă se va adresa OECD pentru a-i comunica în mod oficial dacă afirmaţiile lui Drago Kos, şeful structurii anticorupţie din cadrul Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică, care a spus într-un interviu pentru ziare.com că decizia CCR privind revocarea şefei DNA contravine echilibrului puterilor în stat şi independenţei sistemului judiciar, au fost făcute în nume propriu sau în numele OECD.

”Ameninţări de la OECD, sau manipulări interne ? Luni dimineaţă,mă voi adresa OECD pentru a comunica în mod oficial dacă afirmaţiile dlui Drago Kos au fost făcute în nume propriu sau în numele OECD”, a scris Toader pe contul său de Facebook, potrivit News.ro.

”Într-un articol publicat în data de 1 iunie, se afirmă faptul că în numele OECD, dl Drago Kos a făcut o serie de afirmaţii, de o mare gravitate, la adresa instanţei de contencios constituţional române. Totodată, aceeaşi publicatie, citează, atribuind aceleiaşi surse, de asemenea în numele OECD, afirmaţiile potrivit cărora «Ministrul vostru al Justiţiei va învaţa curând, într-un mod dur, că este într-o mare eroare». Dată fiind gravitatea acestor afirmaţii, precum şi experienţe similare, când s-au atribuit unor organizaţii, precum GRECO, luări de poziţie care ulterior nu au fost confirmate, pentru corecta informare a opiniei publice, consider absolut necesar să se facă lămurirea solicitată”, preciza ministrrul Justiţiei. 

Într-un interviu publicat vineri de ziare.com, Drago Kos, şeful structurii anticorupţie din cadrul Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică, a declarat că ”recenta decizie a CCR contravine în mod evident echilibrului puterilor în stat în ţara dvs şi independenţei sistemului judiciar”.

”Nu pot evita sentimentul că este o acţiune intenţionată, cât timp am mai văzut asemenea stranii interferenţe ale unor curţi constituţionale din Balcani în lupta anticorupţie în ultimii ani. Magistraţii români au clarificat că nu vor reveni la vechile timpuri, când politicienii le spuneau ce şi cum. Comunitatea internaţională îi va susţine în această privinţă. DNA este una dintre poveştile de succes în lupta anticorupţie la nivel mondial. Funcţionarea şi rezultatele sale sunt model de studiu pentru generaţii de studenţi în întreaga lume. Actualul guvern al României nu vrea să continue lupta împotriva corupţiei la nivel înalt şi face orice pentru a găsi o scuză în acest sens. Ministrul vostru al Justiţiei va învăţa curând, într-un mod dur, că este într-o mare eroare. Îmi pare rău că imaginea ţării are de suferit din cauza declaraţiilor lui impulsive”, continuă Kos, potrivit ziare.com.



















3866 vizualizari

  • +25 (33 voturi)    
    si care... (Luni, 4 iunie 2018, 7:55)

    vizirul [utilizator]

    si care ar fi relevanta pentru TT a faptului ca declaratia a fost facuta in nume personal sau nu?ndiferent de asta, declaratia pune punctul pe i prin afirmarea fara echivoc a adevarului.
    • +9 (11 voturi)    
      Strungarul P$D ului (Luni, 4 iunie 2018, 10:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

      Se pregateste de europarlamentare, vrea un loc eligibil
    • -4 (8 voturi)    
      Relevanta ar fi ca sa stim (Luni, 4 iunie 2018, 10:40)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

      daca lom a-n serios pe OECD asta sau nu!
    • +5 (9 voturi)    
      Fanfaronul (Luni, 4 iunie 2018, 11:05)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

      Tudorel este tipul de functionar fanfaron care este folosit de sefii jmeekeeri pentru scos castanele din foc. Laudat ca este bine pregatit profesional si asigurat cu functie banoasa pentru fiul sau Tudorel zburda in politicul justitiei ca o soprana urata cu voce frumoasa caruia i se promite un rol de Julieta daca face alte cateva pe voce dublata in filme. Astfel crezand ca va scapa Tudorel face toate relele cu aroganta ingamfata a fanfaronului
      • 0 (4 voturi)    
        Clownul rosu (Luni, 4 iunie 2018, 12:38)

        XtrO [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Domn'e, zici ca acest clown rosu e pe baterii Duracell, ca iepurele din reclama. Nu-l opreste nimeni pe bubos, pana nu ne face de asta de tot rasul Europei si nu numai? Domnu' Dandanel, nu va ganditi ca va trece vremea gloatei de infractori pe care cu (dis)onor o aparati? Ca urmeaza apoi sa dati socoteala pentru toate aceste actiuni de sabotare a intereselor nationale, doar pentru a apara interesele unei bande de infracori, hoti si condamnati penali, cocotati vremelnic la varful puterii? A mai fost unul, acum vreo 29 de ani care se credea taaare istet si absolut invincibil. Pare ca nu i-a priit salva glorioasa din '89! Si chiar fara elementul dramatic, va veti mai putea etala apoi talkentele in lumea universitara sau in cea a justitiei, pe care cu sarg tindeti sa o distrugeti? Jalnic individ!
  • +20 (26 voturi)    
    Ca să afle ce? (Luni, 4 iunie 2018, 8:01)

    indrea [utilizator]

    ...acest grotesc învârtitor de vorbe fără logică, împins de megalomanie.
  • +17 (25 voturi)    
    una tare buna ... (Luni, 4 iunie 2018, 8:44)

    sareta [utilizator]

    Prof.universitar ,doctor jurist VA INVATA IN CURAND ....Atunci cum dracu a invatat el pe studenti ,daca este mereu in eroare ?Demisia si inapoi la scoala (de vara sau de iarna)PSD
    • +14 (20 voturi)    
      Carierits (Luni, 4 iunie 2018, 9:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      TT si-a construit cariera ca sluga, in rest fiind un jurist de doi bani cu sustinere politica din partea celor mai odioase grupari infractionale (psd+alde+udmr) - după cum s-a și văzut. Studentii stiu asta f. bine. Mai grav e ca o nulitate cum e progenitura lui a ajuns grație lui „tăticu” sa predea la Drept, ceea ce spune totul despre aceasta facultate de la Iasi.
      • +7 (11 voturi)    
        A facut multe pentru famiglia lui (Luni, 4 iunie 2018, 10:31)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Si-a pus nevasta director de spital dupa ce concurenta s-a retras (bineteles de bunavoie si nesilita de nimeni), si-a pus prima beizadea asistent la varsta cand altii sunt deja profesori, prin siluirea regulamentelor la universitatea unde este rector, si-a mutat a doua beizadea, intrata pe locul 351 din 360 de candidati la Invatamant la distanta, la zi unde prostul satului a inceput dintr-o data sa primeasca note mari de la colegii taticului. El insusi a intrat de-abia la a treia incercare la facultate, la o facultate unde era practic omul si locul, caci trebuia sa ai dosar de cadre beton, semnat de primul secretar (si nu aveau multi). Picai doar daca erau batut rau in cap, dar TT a reusit performanta.
  • +8 (14 voturi)    
    sezi mah blind ca nu-i de nasul tau (Luni, 4 iunie 2018, 8:58)

    mnicku [utilizator]

    ...
  • +13 (19 voturi)    
    a (Luni, 4 iunie 2018, 9:11)

    adrian67 [utilizator]

    Evident ca Tudorica va zice ca se amesteca peste decizii ale CCR-Dragnea, desi Kos are perfecta dreptate.
  • +12 (20 voturi)    
    slugile si hotii (Luni, 4 iunie 2018, 9:12)

    liviu_ [utilizator]

    din romanica au capatat un tupeu fantastic...

    cine kkt suntem noi sa chestionam organizatii internationale?!

    daca stranuta orice armata cat de cat serioasa de pe planeta asta , suntem cu chilotii jos si cu fudu-n sus...
  • +17 (23 voturi)    
    Prostul daca nu e si fudul... (Luni, 4 iunie 2018, 9:32)

    Observator roman [utilizator]

    ... parca nu e prost destul!
  • +14 (18 voturi)    
    sa se adreseze (Luni, 4 iunie 2018, 9:32)

    g01an [utilizator]

    poate se duce sa vorbeasca si cu aia de la GRECO cu ocazia asta.

    poate isi ia si notite despre cum CSM nu ar trebui scoasa din circuit in aceste chestiuni. sau cum interferenta politica dorita de politicienii romani a fost acceptata cu conditia ca presedintele sa ramana in circuit intr-un mod activ.
  • +9 (15 voturi)    
    Oare o avea nume predestinat,..Kos acesta? (Luni, 4 iunie 2018, 9:39)

    scaraotchi [utilizator]

    Am sa vorbesc cu cucoana cu ...coasa sa aflu daca are vreo ...programare in acest sens...

    Nu de alta, dar imi da de gandit exprimarea: «Ministrul vostru al Justiţiei va învaţa curând, într-un mod dur, că este într-o mare eroare»...!

    ''Tudorele, nici nu stii,

    Cand "Mereu Aproape'' poti sa fii...!
  • +9 (15 voturi)    
    OECD (Luni, 4 iunie 2018, 9:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Va spune că juristii de la OECD sunt niste nulitati. Acest „jurist” bolșevic are mult tupeu, uitând ca a fost sluga Securității pe vremea lui Ceașcă, sluga infractorilor din USL pe vremea lui Fenchiu si acum e o slugă netrebnica a tandemului mafiot DracNea- CPT.
  • +9 (13 voturi)    
    noi vrem legi egale pentru toti!!! (Luni, 4 iunie 2018, 9:44)

    MirceaIo [utilizator]

    Cred ca dl. Tudorel Toader nu a inteles un lucru. El trebuie sa lucreze in slujba oamenilor cinstiti. Legile trebuie respectate in mod egal de toata lumea. Asta trebuie sa fie tinta lui. Din pacate el isi foloseste abilitatile pentru a gasi posibilitati sa ii scape pe hoti. Domnule Tudorel, sa va stea in gat banii primiti de la acesti politicieni corupti!!!!!!
  • +9 (13 voturi)    
    TT (Luni, 4 iunie 2018, 9:44)

    StraIon [utilizator]

    Pai nu stie engleza si iar se face de basm. Daca ar fi citit interviul in engleza ar fi vazut ca semnatura contine doar numele. Inca o data dl. minstru o da cu bata in balta si sa speram ca cele scrise de Dragos Kos se vor adeveri cat mai curand.
  • -11 (19 voturi)    
    Ar fi foarte interesant de stiut carei tari din (Luni, 4 iunie 2018, 9:53)

    xrogo [utilizator]

    UE i s-a mai facut aceasta recomandare, sa nu tina seama de o hotarare a Curtii Constitutionale, iar cat priveste asa zisa amenintare aceasta s-a facut pentru ca ministrul justitiei a propus revocarea Codrutei sau pentru ca a mers in fata CCR-lui, ca nu nu este foarte clar?
    In orice caz, pentru amandoua actiunile, ministrul justitiei este acoperit de lege care-i da dreptul sa si propuna revocarea Codrutei si in acelasi timp sa-si apere actiunea in fata CCR-lui!
    • +3 (9 voturi)    
      :)) (Luni, 4 iunie 2018, 10:24)

      Tibi. [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      nu as vrea sa te banuiesc de prostie, ca poate-i nedrept..te pot banui atunci doar de ticalosie ca te faci ca nu stii ca nicio tara europeana (nu vorbim de balcani si estul primitiv) nu are o curte constitionala formata din politruci cum are romania... cand merg pe strada cei de la curtea suprema din sua de exemplu, chiar iti dai jos palaria in fata lor, din respect..

      pe principiul tau, sunt convins ca si in coreea de nord exista ceva curte constitutionala :))
    • +3 (9 voturi)    
      CCR in Romania (Luni, 4 iunie 2018, 10:34)

      anonimo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ar fi interesant de stiut in care tara din UE sau din lume, CCR are la ora actuala un presedinte aflat in conflict de interese, pt ca voteaza impotriva actualului procuror sef DNA care il ancheteaza pe ginere-su Toba si totodata unuia dintre judecatori i-a expirat mandatul de 9 ani si el inca sta in functie dupa 10 ani si nimeni nu se sesizeaza. Hotararea asta a CCR e lovita de nulitate cu atatea abuzuri in functionarea ei.
      • +2 (6 voturi)    
        In ce tara? (Luni, 4 iunie 2018, 11:35)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui anonimo

        Un procuror care a facut parte din sistemul de represiune comunist, care a fost colaborator apropiat al unui CRIMINAL ca Iliescu și membru al unei grupari infractionale (P$D) ar conduce o Curte Constitutionala? In România e posibil orice. Fostii securisti si progeniturile or au distrus totul si au acaparat Justitia ca sa nu raspunda pentru ticalosiile lor, iar CCR e garantul hotiei lor.
    • +5 (11 voturi)    
      Aceeasi Placa Stricata (Luni, 4 iunie 2018, 10:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Nema Argumente Legale
    • +5 (11 voturi)    
      Unde ai citit... (Luni, 4 iunie 2018, 11:02)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ca s-a facut recomandarea sa nu tina cont de hotararea CCR ?! A zis ca hotarea nu e corecta , asta da , dar nu sa nu fie respectata. Si ca fenomenul e intalnit prin Balcani, guvernul incearca sa stopeze lupta anticoruptie , ccr e numit 6/9 politic , ce mai vrei ? Nu ti-e clar ca psd ar face si pe ma-sa in patru sa scape de urmaririle penale ? Si sa fie anchetati doar ospatarii ...
      Mai "xrogo", uneori am impresia ca unii ca tine aveti paie la mansarda, nu neuroni , ca nu se leaga nimic pe-acolo , e bezna , mi-ar fi rusine, pe bune.
    • +7 (11 voturi)    
      aici e problema postacel (Luni, 4 iunie 2018, 11:06)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ca actiunile PSD & Tudorel ne plaseaza in afara UE.
      Stai sa vezi cand o sa umble tanti UE la robinetul cu bani, sa vezi atunci cum afla brusc TT-ul ce si cum.
    • +6 (10 voturi)    
      "acoperit de lege" (Luni, 4 iunie 2018, 11:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Terminati cu aberatiile cu "acoperit de regulament"... asta e se traduce prin: "a facut o tampenie mare de tot, dar nu ai cum sa-l tragi la raspundere"!

      MJ nu a incalcat lege pt ca legea e PROASTA!
      nu a gasit motive valide pt demisie, a inventat tot felul de aberatii!

      CCR NU este constitutia! CCR poate sa dea decizii proaste (cum a fost in cazul asta)!
      mai mult consittutia este sub legile europene... legi pe care noi acum le-am incalcat!

      deci CCR a incalcat consitutia. Si nu a fost prima data! a se vedea judecatori cu mandat de maxim 9 ani care stau de 10-11...
      CCR a pierdut proces cu ICCJ in care s-a dovedit ac a incalcat constitutia! Despre ce vorbim?!

      E usor sa te dai infailibil cand nu exista nimeni care sa-si spuna ca ai gresit!
  • +5 (11 voturi)    
    Adreseaza-te, mestere, (Luni, 4 iunie 2018, 10:18)

    fat.cat [utilizator]

    daca nu ti-a ajuns capul in gura administrat deja de Mr. Kos. Spre deosebire de voi, aia isi asuma declaratiile si sunt experti in coruptia din Balcani. Crezi ca voi si CCR sunteti unici? Hai, c-o sa ti-o iei si mai sus, inca o data, de la intregul OECD, daca tot ai fost suficient de idiot sa pierzi ocazia de a tacea.
  • +3 (7 voturi)    
    Credibilitate zero (Luni, 4 iunie 2018, 10:30)

    Jan2016 [utilizator]

    De cate ori il vad pe omul asta la TV am senzatia ca ma uit la niste desene animate grotesti. Ca tot circula la un moment dat o caricatura cu Tudorel - Gargamel. Ca ministru al justitiei are credibilitate zero.
    Ma intreb cu ce curaj se uita/s-a uitat in ochii studentilor cand , de fapt, el nu e un dascal ci un servitor umil al unor penali.

    Dar....da...justitia e oarba....
  • +3 (9 voturi)    
    Tudorele, ti-am spus deja ca pierzi timpul cu (Luni, 4 iunie 2018, 10:48)

    Susufler0 [utilizator]

    adrese si intrebari si rahaturi !

    Pune mana odata si trozneste o cerere de revocare in 20 de puncte a nemernicului asta care a indraznit sa se ia de tine si daca cumva PresedinteleOECD nu ti-o aproba...zbang i-o tragi la CCR !

    Si daca nici dupa ce il obliga Curtea lui Valerica sa faca sluj in fata ta, presul asta nu se conformeaza, trecem la etapa urmatoare : ne suspendam din UE si facem cerere sa intram in CSI.

    PS. Pai, ce mama lor, cred ei, ca e dupa ei ?
  • +2 (8 voturi)    
    In ce calitate te adresezi Azorele? (Luni, 4 iunie 2018, 11:17)

    subcultura [utilizator]

    Nu cam prea evident ca te dai cu un picior in barca CCR si cu unul prin minister?

    Iar problema aici nu e in ce calitate a facut declaratia omul ala, ci ce a spus, e suficient de grav daca a facut-o in nume personal intrucat arata imaginea de cotcari comunistoizi balcanici pe care o aveti in ochii lumii civilizate.

    Mai bine pune mana si respecta tu mai intai deciziile C(P)CR
  • -1 (1 vot)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 4 iunie 2018, 12:07)

    XLXL [utilizator]

    ca situatia deja a devenit mai mult decat ridicola s-a vazut de ceva vreme ... acum excelam cu persistenta spatiilor intre virgule ... si ca sa obtinem ce ...???
  • 0 (4 voturi)    
    astept din intern (Luni, 4 iunie 2018, 17:12)

    ..13 [utilizator]

    Motivarea - acolo o sa aflam si cum au gandit altii...

    Tot cu aceleasi legi, tot cu aceeasi constitutie.
    Numai unii sunt mesei la CCR - rusinica!

    Iar TT asta o rusine petnru Romania si Comisia de la Venetia -

    Romania iarasi ca exemplu ASA NU!