Vicepreședintele comisiei SRI: Cele 29.000 de mandate de interceptare au fost doar pe siguranță națională / Cifra de 6 milioane de persoane rămâne valabilă

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 1 iunie 2018, 10:56 Actualitate | Esenţial


PSD si ALDE insista ca 6 milioane de romani au fost ascultati
Foto: pixabay.com
Vicepreședintele Comisiei de control SRI, Marian Cucșa, a declarat, vineri, că SRI a publicat doar numărul românilor interceptați pe mandate de securitate națională, nu și pe cel al persoanelor interceptate pe baza mandatelor de supraveghere tehnică obținute în baza protocolului între PICCJ și SRI, potrivit Mediafax.

”Serviciul Român de Informații, prin comunicatul pe care l-a dat, vorbește de mandatele de securitate națională, solicitate în baza legii de către SRI, iar noi, în raportul pe care l-am prezentat, vorbim de mandatele de securitate națională, pe de o parte, de mandatele de supraveghere tehnică, care s-au pus în aplicare în baza protocolului între parchet și SRI, dar și de autorizațiile de 48 de ore solicitate de procurori”, a declarat Cucșa, deputat ALDE.

”De aici este diferența dintre ceea ce am prezentat noi și ceea ce a publicat SRI. Dacă facem calculul, putem trage o concluzie despre ce s-a întâmplat prin protocolul care a fost denunțat și desecretizat. Cifra de șase milioane rămâne valabilă în continuare pe cele trei domenii pe care le-am prezentat”, a adăugat el.

Preşedintele Comisiei de control parlamentar a activităţii SRI, Claudiu Manda, a susținut joi că numărul de mandate de interceptare pe siguranţă naţională în perioada 2005-2016 este de peste 300.000, afirmând că, dacă la un mandat se face o medie de 20 de persoane, numărul celor interceptaţi trece de şase milioane.

Serviciul Român de Informaţii a transmis joi că în perioada 2004 - 2016 au fost solicitate 28.784 mandate de securitate naţională, dintre care puţin peste 9.200 au fost mandate iniţiale, iar numărul de persoane ale căror drepturi şi libertăţi au fost restrânse în baza autorizaţiei a fost de 20.907. 

Manda a insistat, joi seară, la România TV, că membrii comisiei îşi menţin opinia potrivit căreia se poate vorbi despre 6 milioane de oameni interceptaţi în baza unor mandate de diverse tipuri, el arătându-se deranjat de faptul că datele prezentate de purtătorul de cuvânt al SRI, Ovidiu Marincea, îl contrazic.



















2511 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    sigur (Vineri, 1 iunie 2018, 11:14)

    decretelu [utilizator]

    ar putea completa manda ca cei 12 milioane de angajati sri au urmarit ceilalti 6 milioane de neangajati sri :)))))))
    • +2 (6 voturi)    
      Mai mulți decât pe timpul lui Ceaușescu! (Vineri, 1 iunie 2018, 14:10)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui decretelu

      Vinovați sunt Parlamentul care doarme și fac tot felul de escrocherii în loc să facă legi care să protejeze românii de abuzuri.Toată gargara celor de la Comisia SRI este un vot de blam pentru ei.Ce au făcut,dacă au constatat asta?În loc să facă legi clare ne spun ce au descoperit.Nu mai spun că puteau pune niște specialiști să se ocupe,cereau un raport și ei se ocupau de ce trebuie-să legifereze.În Parlament nu sunt conducători care să știe să organizeze și să planifice ordinea unor dezbateri.Haosul din societate,economie,se reflectă și în Parlament.Fiecare face ce-i trece lui prin tărtăcuță!
  • +20 (22 voturi)    
    Intreb si eu (Vineri, 1 iunie 2018, 11:19)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Lasand la o parte aspectul moral a ceea ce a facut Snowden, dpdv securitate nationala, a dat in vileag multe lucruri secrete si asta i-a atasat o tinta pe spate din partea statului. Acolo tradarea este cea mai grava infractiune posibila.

    La noi Base publica memo-uri strict secrete iar Manda da in vileag activitatea celui mai important serviciu din tara (nu intru in polemici daca e corupt sau nu, vorbesc pur obiectiv).

    Daca furi o rosie din piata, nu vine SRI sa te asculte... ei se ocupa cu lucruri serioase.

    Nu stiu cum reuseste PSD sa faca atat de mult rau tarii asteia... e un talent cred!

    Deci despre ce vorbim aici?!
    • +4 (6 voturi)    
      Despre DDoS vorbim (Vineri, 1 iunie 2018, 12:35)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      PSD suprasolicita capacitatea poporului roman (mai ales a acelei aparente minoritati care nu i-a votat, insa de care are nevoie sa-si tina gura, nu care cumva sa se trezeasca liota de frumoase adormite care i-au votat in 2016) cu diverse provocari.
      Asta, tatonarile cu OUG si proiecte infame de lege, pilon II, statul paralel etc. etc. etc.

      Astia nu sunt atat de incompetenti/prosti pe cat ii considera unul si altul. Nu, nu! Astia sunt drone, sunt botnet-ul PSD.

      Hidra, extinsa acum mai peste tot in aparatul de stat, a fost tacuta pana la un punct, apoi a inceput o perioada de penetration testing, au vazut cine si cum raspunde si si-au stabilit planul de atac. In tot acest timp, au sicanat opinia publica pana la punctul in care multi (inclusiv eu nu mai suport sa tot citesc despre chestii de care in alti ani se murea de rusine, nu ca acum...) renunta. Terrorists win! pentru ca asta e terorism.

      Acuma, nu mai urmeaza decat lovitura de gratie. Despre asta vorbim. Nu e scenariu, nu e fantezie, nu e ipoteza - e constatare.
      • +2 (4 voturi)    
        Imi place! (Vineri, 1 iunie 2018, 15:27)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        Imi place analogia ta. Putem continua chiar cu faimosul alint al poporului fata de PSD, pentru ca la cum se extinde si infecteaza fiecare institutii cu veninul lor, nu ii poti descrie altfel decat ca un "virus".
    • -8 (14 voturi)    
      Eu sunt absolut convins , (Vineri, 1 iunie 2018, 13:16)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      ca SRI-ul actual este identic cu serviciul de securitate din anii '48-'65 .
      Securitatea din timpul lui Ceausescu era mai rafinata .
      Acum doar mijoacele tehnologice ii diferentiaza , SRI-ul este creeat sa spioneze absolut tot , precum KGB-ul sau GESTAPO .
      • +2 (4 voturi)    
        Nu iti dau minus dar... (Vineri, 1 iunie 2018, 15:26)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui A310

        Stiu de povestile astea. Si de teorie. Si de mituri. De realitati, amandoi si multi dintre noi suntem prea departe ca sa le aflam vreodata. Chiar si daca publica PSD toate documentele strict secrete la pariu reprezinta 20% din ce face SRI in totalitate...

        Dar acum revenind cu picioarele pe pamant... Este adevarat ca DIPI a facut ce zici tu. SIPA este dovada vie. De Secu nu mai vorbesc, aia o stie tot poporu' de atunci.

        Dar acum SRI are alte prioritati. Daca cumva derapeaza, sunt 2 motive: fie conducerea corupta (nu pomenesc de stat paralel sau alte aberatii, nici de sprijin politic, doar de lacomie clasica) sau este comisia parlamentara de supraveghere care nu are ce cauta acolo. Si acolo este vorba de implicatii politice.

        In ambele cazuri sunt incalcari ale legii. Nu am cum sa dau vina pe Ileiscu, Dragnea, PSD, Iohannis, Soros pentru toate... unele lucruri se intampla pentru ca nu toti oamnii sunt cinstiti sau poate spera ca nu vor fi prinsi. Este adevarat. Dar doar pentru ca derapeaza unul-doi nu inseamna ca singura solutie este sa treci SRI sub mana PSD-ului. Trebuie sa revenim putin la realitate si sa iesim din astfel de fantezii imbecile.

        Fii tu sigur ca SRI nu pierde timpul sa ne asuclte pe tine si pe mine decat daca bati prin google cautari de constructii de bombe sau alte prostii.

        Te rog eu, nu te mai lua dupa toti vecinii tai expirati din comunism. Mai gandeste si tu rational.
      • 0 (0 voturi)    
        mai informeaza-te (Vineri, 1 iunie 2018, 16:15)

        Cardplayer [utilizator] i-a raspuns lui A310

        De ce facea Securitatea inainte de a face astfel de comparatii.
        • -1 (1 vot)    
          Eu ce afirm (Vineri, 1 iunie 2018, 22:35)

          A310 [utilizator] i-a raspuns lui Cardplayer

          despre Securitatea lui Dej sunt in baza celor traite de parintii mei in anii '60 , cand au navalit peste ei in miezul noptii , in urma unui denunt .
          Eu am fost salariat al unei compani unde securitatea era infiltrata in toate compartimentele .
          Stiu ce am trait pe pielea mea , nu am nevoie sa ma informez , ca ii cunosc destul de bine pe baietii cu "ochii albastri "
  • -9 (17 voturi)    
    SRI-ul (Vineri, 1 iunie 2018, 11:21)

    Stef_and [utilizator]

    Nu o sa zica adevarul-adevarat, ei asa sunt din start- ei spun un adevar-minciuna.
    Chiar daca au fost 29000 de oameni ascultati tot e o cifra enorma.
    Cati din astia au fost si condamnati? 100-200, eu cred ca nici 50, iar la ceilorlalti li s-a incalcat dreptul la viata privata .
    Cine raspunde pentru acest abuz???
    Nimeni.
    Un stat in care drepturile omului e la latitudinea unui functionar SRI-marea majoritate oameni parveniti, fara un scop real in viata- sa treaca, sa poata manca bine, sa stea in tihna fara sa faca mare lucru.
    GRAV.
    • +6 (8 voturi)    
      grav?! (Vineri, 1 iunie 2018, 12:40)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      serios?!
      nu e moral si frumos... asta e alta discutie...
      dar te rog sa-mi arat 1 (UN) serviciu secret de pe planeta asta care NU a ascultat oameni!


      pana una peste alta la cat de mult se fura fara jena in tara asta si la cat de mult se minte, manipuleaza, schimba legi si interpreteaza constitutii in interesul hotilor... eu cred ca sri asculta prea putin... nici cateva "sinucideri" nu m-ar deranja cand vad romania in ce kkt e...
    • +5 (7 voturi)    
      scopul sri (Vineri, 1 iunie 2018, 12:56)

      decretelu [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      nu este sa condamne, ci sa obtina informatii. ca legea a permis folosirea logisticii sri de catre dna, asta e alta mancare de peste. se mai expulzeaza un spion, se mai opreste un atentat, se mai urmaresc retele din afara... d-astea. 30000 nu e cifra oamenilor ascultati (pe baza de mandat judecatoresc, sa va fie clar). e vorba de mandate de ascultare si urmarire. unele dintre ele au acelasi "subiect". ca sa va fac pe plac: viata privata a lui dragnea are 28999 de mandate. iar noi trebuie sa protejam "omul"...
    • +2 (4 voturi)    
      dreptul la viata privata (Vineri, 1 iunie 2018, 14:24)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      nu iti este incalcat cand esti ascultat in baza unui mandat de la JUDECATOR. astea nu sunt ascultari facute asa ca a vrut unul altul ,ci conform legii si atat cat e legal poat asculta si 10 milioane..asa functionam. Dupa LEGE.
  • +12 (14 voturi)    
    Aritmetica de clasa intai (Vineri, 1 iunie 2018, 11:23)

    sir1 [utilizator]

    Deci au fost 300.000 mandate (cifra care nu exista in nici un document oficial, a scos-o el din geaca). Toate aceste mandate sunt unice (adica pe persoane distincte), si fiecare persoana unica a vorbit cu alte 20 persoane unice si distincte, doar asa ajungi la cifra de 6mil. Pentru analfabetul functional obisnuit pare o teorie plauzibila, dar o voi demonta teoria cu un exemplu simplu: sa zicem ca avem un grup de 20 politicieni PSD suspecti de grup infractional organizat, si obtinem mandat de interceptare pentru toti, si acestia discuta telefonic doar in cercul lor de 20 oameni. Asta inseamna, conform argumentului lui Manda, ca au fost ascultate 400 persoane, nu 20.
    • -5 (5 voturi)    
      Este absolut normal... (Vineri, 1 iunie 2018, 12:55)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui sir1

      Daca pentru fiecare din cei 20 au fost ascultati alti 20 nu e 400 sau nu stii sa inmultesti?!

      Din cauza numarului mare de ascultati- SRI si DNA a vrut sa transfere sarcina la operatorii de retea- adica sa fim toti inregistrati-iar statul sa nu cheltuie nimic cu aceasta operatiune, adica cresteau costurile comunicatiilor-cu altr cuvinte tot noi trebuia sa platim inregistrarea.
      Acest lucru s-a dovedit ilegal.
  • +8 (10 voturi)    
    lumea lui Caragiale (Vineri, 1 iunie 2018, 11:24)

    remicristian [utilizator]

    Dupa ce ieri domnul Olguta Vasilescu zis si Claudiu Manda a incercat sa joace rolulul lui Pristanda la numarat mabdate de interceptare insa nu a reusit decit rolul de prostul satului acum vad ca a nascut si pui vii cu titlu de vicepresedinte.
    Problema PSD ALDE cu SRI este ca a pus umarul la asanarea hotiei din fucntii publice lucru dureros pentru ei deoarece hotia dupa ei este un drept care le-a fost incalcat de catre DNA si SRI.
    De cind au luat puterea incearca sa scoata legi care sa le permita sa fure fara sa fie trasi la rapundere in viitor si sa ii exonereze de hotiile trecute. La atit se rezuma guvernarea actuala deocamdata!
    • +6 (6 voturi)    
      Lasa ca se rezolva! (Vineri, 1 iunie 2018, 12:17)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui remicristian

      Se privatizeaza serviciile de informatii.
      PSD angajeaza Cubu Negru prin licitatie cu un singur ofertant.
      Sa nu mai zicem ca psd are ceva impotriva privatilor
  • +8 (10 voturi)    
    am si eu o intrebare: (Vineri, 1 iunie 2018, 11:33)

    lp [utilizator]

    cati angajati are SRI incat sa poata asculta convorbirile a 6 milioane de oameni ?! sau daca ne spune psd, trebuie sa inghitim fara intrebari ? sri-istii aia trebuie sa se fi plictisit ingrozitor ascultand toate tampeniile pe care le debitam la telefon. dar te pomenesti ca voi, astia indignatii, discutati despre cercetari stiintifice si secrete de stat ...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu, nu cred că are sri-ul (Vineri, 1 iunie 2018, 14:37)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui lp

      chiar atâția angajați cât să se spetească ascultând șase milioane de cetățeni... Poate doar să fi fost în programul de guvernare al lui Dragnea obiectivul ăsta de a fi ascultați și pedepsiți, dați afară din țară cu picioare în dos toți cei care l-au votat pe președintele Klaus Iohannis... Și de care guvernanții din acest moment împreună cu Curtea Constituțională și majoritatea din parlament își mai bat și joc...
    • -1 (1 vot)    
      exista (Vineri, 1 iunie 2018, 16:17)

      Cardplayer [utilizator] i-a raspuns lui lp

      software-uri in ziua de azi, ce se pot declansa la anumite cuvinte cheie.

      Si 300 de mii e oricum mult prea mult si totalitarian
  • -13 (15 voturi)    
    e cineva atat de naiv... (Vineri, 1 iunie 2018, 11:34)

    demaGOGU [utilizator]

    ..incat sa isi inchipuie ca a exista un roman neascultat?

    6 mil e limita minima.
    • +8 (8 voturi)    
      cine asculta? (Vineri, 1 iunie 2018, 12:10)

      decretelu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ca sa urmaresti 20 milioane de oameni de cati oameni ai nevoie? dar pentru 6 milioane? astept calculele "expertilor", caci tare mai suntem priceputi in toate!...
      • -1 (1 vot)    
        Nu se asculta. (Vineri, 1 iunie 2018, 16:07)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui decretelu

        Se integistreaza, de acolo cu un soft special, se extrag acele discutii in care apare cuvantul cheie, de ex. “Dinamita” si apoi se verifica ascultand.
        Din totalul inregistralilor doar 1-2% ajung sa fie si ascultate, restul e gunoi.
        • +1 (1 vot)    
          sigur ca da (Vineri, 1 iunie 2018, 18:11)

          decretelu [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

          am "citit" si eu filme d-astea.
          si skynet o sa decida ca prea multa specie umana strica... scuze, asta e alt film.
          cred ca nu intelegeti ce ar insemna sa se inregistreze totalitatea convorbirilor telefonice in materie de logistica. dar, hai sa rafinam subiectul. se vor inregistra numai acele convorbiri care declanseaza botii de alerta (ilogic, poti vorbi o ora despre un atentat si abia la sfarsit sa zici "dinamita" in loc de "pa"). tot iti trebe mandat dinaintea momentului inregistrarii pentru o arestare/expulzare... iar acum ajungem iar la "conspiratiile serviciilor secrete" din seriale apocaliptice.
          ce sa zic? atentie la skynet!
          si, in plus, nu va e frica ca sunteti urmarit de servicii pentru ca tocmai ati dat in vileag pe hotnews marea conspiratie? mai bine va dati numele real sa stim si noi ca "sinuciderea" dvs. e falsa :))))))))
      • +2 (2 voturi)    
        Mizilic (Vineri, 1 iunie 2018, 17:36)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui decretelu

        Nevasta mea a avut circa 6 milioane de convorbiri in ultimii zece ani si eu a trebuit sa le ascult pe toate. Chiar si cand m-a sunat pe mine. Si eu sunt singur, nu ca SRI cu zece mii de tragatori (cu urechea)
    • +6 (6 voturi)    
      Tu de cine si pe cine asculti? (Vineri, 1 iunie 2018, 12:15)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cine asculta de tine?
    • +5 (5 voturi)    
      este incredibil (Vineri, 1 iunie 2018, 12:24)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cum te crezi buricul pamantului
    • -5 (5 voturi)    
      Poate sa existe oameni , (Vineri, 1 iunie 2018, 13:18)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      care cred ca nu sunt ascultai , doar daca s-au nascut ieri .
      • +1 (1 vot)    
        parafraza celebra (Vineri, 1 iunie 2018, 18:12)

        decretelu [utilizator] i-a raspuns lui A310

        orice om ii e frica sa fie ascultat!
  • +4 (4 voturi)    
    mai taie din ele da-le dracu... (Vineri, 1 iunie 2018, 12:47)

    liviu_ [utilizator]

    6 mil DE OAMENI?!
    SERIOS?!
    SRI are minim 500k angajati si nu stim noi?!

    poate (desi si asa pare exagerat) 6 mil de interceptari (incluzandu-le pe alea de cateva secunde) in decurs de 30 de ani... poate 6 mi lde inregistrari (90% neascultate vreodata). da e IMPOSIBIL ca un serviciu care are... 20-30k angajati MAXIM!!! sa asculte atatia oameni...

    nu e timp fizic sa ascult iatatia oameni...

    da exista inteligenta artificiala... dar aia a ajuns la un nivel la care poate cauta dupa niste cuvinte in ultimii ~10 ani... dar asta nu e chiar ascultare...

    parerea mea e ca sunt niste cifre EXAGERATE intentional ca sa sperie lumea ... de asemenea protocoalele semnate sunt cu adordul, si cu stiinta politicienilor... si nu e exclus ca sa fi fost de la inceput o arma... cum incepe justitia sa functioneze, cum bagam p-asta cu protocoalele alea rele...


    la directia in care merge tara asta nu ma mai mira NIMIC! nu m-ar mira nici sa-l asasineze cineva pe Iohannis, sa puna cineva o bomba la sediu USR etc etc etc... efectiv ne indreptam spre erdoganizarea romaniei... si ma intreb cat o sa dureze pana cand nu o sa fie arestati simpatizantii usr... (deja a inceput intr-o oarecare masura prin hartuirea protestatarilor, amendarea celor ce critica jandarhotia si fac misto de curva lu dragnea etc)
    • +2 (2 voturi)    
      Deocamdată (Vineri, 1 iunie 2018, 14:42)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nenorociții ăștia și-au pus singuri niște cocteiluri molotov în fața sediului PSD la Timișoara ca să pretindă că au motiv să distrugă protestele în stradă... Așa cum și-a pus și madam Dan microfon în priză...
  • +4 (4 voturi)    
    Tari (Vineri, 1 iunie 2018, 12:57)

    Alexos [utilizator]

    astia de la SRI daca au reusit sa asculte 6 milioane de oameni. Cam 500000 pe an. Cati oameni aveau la ascultari, zeci de mii? Mai faceau si altceva?
    • +3 (3 voturi)    
      nici pe vremea impuscatului (Vineri, 1 iunie 2018, 13:54)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      Nu se reusea performanta asta.
      Ehei, daca ar ajunge ei sa aiba chiar puterea absoluta s-ar putea...
      Si atunci, problema "ascultarii" nici nu va mai fi o tema - nu pentru psd.
  • +7 (7 voturi)    
    Sperietoarea secu (Vineri, 1 iunie 2018, 13:03)

    miromulus [utilizator]

    Mesajele de genu sunt pentru speriatii care si-au trait viata pe vremea cealalta, cand toti erau/se credeau ascultati de securitate. Asa trezesti temeri vechi. Manipulare ordinara.
  • +2 (2 voturi)    
    20.907 = aprox 6 milioane? (Vineri, 1 iunie 2018, 16:24)

    grunespferd [utilizator]

    Cam asa functioneaza mintea PSD-ilor.

    Hotii si talharii ataca pe cei care apara statul de drept, pe noi, pana la urma, pe care ne fura ticalosii astia mincinosi!

    Incredibil, nu exista pedeapsa pentru lipsa de bun simt, dar pentru minciuni raspandite cu buna stiinta in spatiul public, cu siguranta sunt. Si nimeni nu e mai presus de lege, inca. Stiu, va roade asta, si va arde, dar.. sa vedeti dupa ce vi se termina mandatul si nu mai aveti imunitate! Atunci chiar va trebui sa dati socoteala, tradatori de doi lei!
  • +2 (2 voturi)    
    6 milioane si toti votanti psd, (Vineri, 1 iunie 2018, 18:29)

    yellowdog [utilizator]

    asta in comunicarea viitoare

    bai netrebnicilor, sfidati orice ratiune, cum naiba de existati pe pamantul asta?
  • +2 (2 voturi)    
    PSD-ALDEist Bou! (Vineri, 1 iunie 2018, 18:33)

    therealpaulie [utilizator]

    6 milioane e un numar nu o cifra. Cifrele sunt de la 0 la 9.
    Parca toti ati facut scoala numai cu profesoara de traforaj, adica cu Viorica Vasilica din Videle.