​​SONDAJ Iohannis, obligat de Curtea Constituțională să o demită pe Kovesi. Ce va face președintele?

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 30 mai 2018, 17:22 Actualitate | Esenţial


Sondaj Iohannis - Kovesi
Foto: Hotnews
Curtea Constituțională a stabilit că președintele Klaus Iohannis trebuie să o demită pe șefa DNA, Laura Codruța Kovesi. Iohannis „urmează să emită decretul de revocare din funcţie a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, doamna Laura Codruţa Kövesi”, a stabilit Curtea, cu o majoritate de 6 la 3.
  • Sondaj HotNews.ro: Ce credeți că va face Klaus Iohannis?






















5636 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Dizolvarea Parlamentului (Miercuri, 30 mai 2018, 17:30)

    un domn [utilizator]

    Proclamatia de la Timisoara in Constitutie !
    P$D in Ilegalitate !
    Lustratie cu Adevarat !
    • 0 (0 voturi)    
      CCR nu spune că Iohannis este obligat. (Joi, 31 mai 2018, 14:12)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      CCR spune că există un conflict între puterile statului,nu că Iohannis este vinovat sau este obligat.Dacă TT,Dragnea sau mai știu eu cine,vrea ceva,nu înseamnă că legal președintele este vinovat că nu acceptă.
  • -15 (15 voturi)    
    mai era o varianta (Miercuri, 30 mai 2018, 17:44)

    sucaa [utilizator]

    voteaza pt ca ii este teama sa nu-l suspende.
    pana acum in afara de cateva declaratii, unele chiar inpotune, nu s-a batut cu psd.
    doar a fost propunerea lor pt postul de prim ministru la un moment dat, nu? :)
    vai de capul nostru. mai bine votam ponta macar stiam un lucru...
    data viitoare daca va candida contra unui psdist os sa votez psditul.
    nu ne-a ajutat cu absolut nimic pana acum.
    • +3 (3 voturi)    
      Mai bine incearca sa inveti Romana (Joi, 31 mai 2018, 8:32)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Analfabetismul functional (inpotune, votam Ponta macar stiam, os votez, psditul....) e marca sigura de votant psd. Poate un minim de studii te va ajuta sa intelegi altfel realitatea.
  • +13 (15 voturi)    
    Macar acum sa aiba oua (Miercuri, 30 mai 2018, 17:57)

    OG [utilizator]

    pt ca oricum pare ca borfasii iau tot. Cred ca mai bine il suspenda (va fi repus in functie de popor), decat sa accepte sa le faca pe plac borfasilor si sa o dea jos pe LCK. Daca nici in ceasul al 12-lea nu joaca dur si fara frica, atunci putem sa ne luam la revedere de la orice speranta de a reveni la o Romanie normala. Oricum, o parte din vina pt situatia asta o are si el pt ca numit-o pe marioneta Dancila premier, iar ea a semnat ca o marioneta ce e sesizarea catre CCR.
  • +11 (11 voturi)    
    sa amane pana la anul la urmatoarele alegeri (Miercuri, 30 mai 2018, 18:12)

    pepper89 [utilizator]

    ce mai conteaza, are termen fix? ori ca o revoca el, ori ca il suspenda comunistii penali, si o schimba ei pe kovesi, tot aia e
    PS: .I. psd
  • -13 (15 voturi)    
    Nu cred ca va respecta Iohannis Constitutia. (Miercuri, 30 mai 2018, 18:17)

    adrianhn [utilizator]

    Va intra peste judecatori impreuna cu Kovesi, ii va aresta si va instaura dictatura.
    • +9 (11 voturi)    
      adrianhn (Miercuri, 30 mai 2018, 18:35)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      asta e nume de postac. Ai si un adriana3 ?
  • -9 (11 voturi)    
    Varianta a 4-a... (Miercuri, 30 mai 2018, 18:24)

    Fadds [utilizator]

    ... sepuku! :)))
    • +6 (6 voturi)    
      Salut Mircea! (Miercuri, 30 mai 2018, 20:24)

      alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator] i-a raspuns lui Fadds

      Ai mai vorbit cu motociclistu'?
  • +5 (7 voturi)    
    sa vedem justificarea, admis pe fond sau pe forma? (Miercuri, 30 mai 2018, 19:15)

    g01an [utilizator]

    sunt curios daca mai poate fi atacata in administrativ contencios aceasta decizie, altfel va trebui sa respecte la litera decizia respectiva.

    asteptam sa vedem justificarea, dar cred eu ca s-au tinut de gainarii si s-au luat de modul cum a facut presedintele motivatia - vorbind despre "oportunitate". daca doar atat au facut, poate sa refuze si urmatoarea data, doar ca dand alta justificare. si cu asta basta. problema rezolvata.
  • +5 (5 voturi)    
    CCR a votat... (Miercuri, 30 mai 2018, 20:39)

    paonipao [utilizator]

    6-3!
    Parca a fost o mana la zaruri!

    Oare o decizie a CCR nu ar trebui sa fie luata in unanimitate?
    Constitutia nu ar trebui sa aiba aceeasi interpretare pentru toti judecatorii?!

    Adica vin judecatorii de la CC si unii zic ca-i alba iar altii ca-i neagra, se decide ca-i constitutional sau nu functie de interesul judecatorilor pusi acolo de psd...pentru ca sunt mai multi la numar!

    Ce ar trebui sa faca presedintele Iohanis?

    Ar trebui sa o demita pe Kovesi, apoi sa o numeasca interimar...pana i se termina mandatul!

    Oricum lucrurile se precipita...
    Daca sunt lasati in pace nenorocitii astia vor instaura dictatura psd-ista!
    Deja tara este luata in arenda “pe persoana fizica” de Dragnea!

    Cu cat vom fi mai multi la proteste cu atat va fi mai rau pentru arendas si gasca lui de birfasi!
  • +2 (2 voturi)    
    Iar nu ati inteles! (Joi, 31 mai 2018, 6:55)

    kthor7 [utilizator]

    Scriu din momentul in care pesedistii au fost alesi majoritari, din momentul in care poporul roman blestemat de el insusi la analfabetism si imbecilitate a pus in fruntea tarii numai reprezentanti ai majoritatii, non valori, din momentul in care celebra oug 13 a fost data de dragnea prin sclavul grindeanu, razgandac si belfer actual, tradator al neamului in schimbul unui gologan. Grindeanu nu mai simte la fel cu momentul oug 14??? Din momentul oug 13 romania a fost pierduta definitiv. Romania este o dictatura a unor penali care modifica legile ptr a se curati. Valorile vor fi distruse din nou la fel cum au fost dintotdeauna. Vor intra in inchisoare oameni cinstiti, vor zburda in libertate criminali,violatori, hoti. Asta vrea pesedeul. Asta este pesedeul. Iohannis nu este obligat de ccr sa faca nimic. Ceea ce face ccr este o incalcare a constitutiei cum a facut in cazul abuzului. Singura solutie este ca iohannis sa instaureze dictatura armata, sub ea sa se revina la legislatia anterioara, din 2016, dragnea, tariceanu, nicolicea valer serban si restul sa fie judecati pentru atac la siguranta nationala si tradarea tarii. Dragnea are consilieri din israel care sunt cunoscuti acolo ca "defecti". Tara este data pe mana rusiei prin slabirea legislatiei, prin slabirea din interior. Copiii ne mor fara vaccinuri, hotii sunt valori, sunt eliberate jigodiile. Tara se va prabusi. Dragnea si tariceanu vor excluderea din ue. Se vor folosi de legile proaste din ue ptr acoperirea hotiilor. E singura solutie si trebuia aplicata din 2016. Ceea ce nu vedeti este controlul lor care a acaparat tot. Nu veti fi lasati sa vorbiti, veti fi cotonogiti in curand, legal, cand veti iesi la proteste. Clar! Daca nu ati intrat peste ei in momentul oug 13 cand jandarmeria era inca a voastra, pa!
  • 0 (0 voturi)    
    ce va face ? (Joi, 31 mai 2018, 10:21)

    vasilica_costica [utilizator]